Ainyska Ainyska komentáře u knih

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Přečtu si i druhý díl, když už ho mám půjčený..... naštěstí. Zasmála jsem se asi 2x, jinak mi to přišlo spíš trapné. Dvě slova na celé straně velkým písmem a souvislý text na začátku a na konci tak malinkatým písmem, že člověk potřebuje skoro lupu (tohle někdo nedomyslel), jako by někdo chtěl na poslední straně šetřit papírem. :D

Pravda je, že i jedna z autorek mi není moc sympatická a její smysl pro "humor" mě v tom ještě utvrdil.

Souhlasím s tvrzením níže..... škoda papíru.

09.12.2021 2 z 5

Psychopat Psychopat Katerina Kaltsogianni

Kniha "Psychopat aneb po hlavě mi nikdo skákat nebude, po těle komu dovolím" je knihou, která řeší velmi důležitou otázku domácího násilí, ovšem forma zpracování je velmi špatná. Knihu jsem kdysi dávno četla, ale nepamatovala si děj, proto jsem si ji přečetla znovu.

Autorka měla uposlechnout doporučení korektorky, protože kniha opravdu nemá hlavu ani patu. Neustále přeskakování v ději je matoucí a chvilkama jsem nevěděla ve kterém období autorčina života vlastně jsem. Rady na konci kapitoly ve stylu "Tajemství" mě po nějaké době začaly rozčilovat.

Nebudu soudit to, jak do toho autorka spadla a že byla hloupá, protože to neutla hned zpočátku, když sama cítila, že je něco špatně. Každá do toho můžeme spadnout ani nevíme jak. Na druhou stranu, líbila se mi její řecká nátura a to co dokázala vybudovat, za to má můj obdiv. Vlastně i za to, že to přežila a vyšla z toho s grácií.

Téma alarmující a potřebné ukazovat světu, ale kniha jako taková se mi četla velice špatně.

26.08.2021 3 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Poslechnuto jako audiokniha, chápu nejsem cílová skupina, ale nejspíš by mě to nenadchlo ani v 11 letech. Ale pár úsměvů na tváři mi kniha vyloudila, takže za 3*.

08.06.2021 3 z 5

Manikúra a pedikúra Manikúra a pedikúra Rosie Watson

Určitě si z knihy něco odnesete, ale existují daleko lepší knihy na toto téma. V knize se velmi často opakuje text, klidně by mohla být poloviční s odkazy na strany, kde téma již bylo probíráno. Dokonce je zkopírován text na vícero stranách, což je otravné.

06.06.2021 3 z 5

Božka Božka Ivo Toman

Kniha je průměrná jednohubka, nenadchne, neurazí. Za sebe můžu říct, že se ke knize taky už nejspíš nevrátím a nemám ani potřebu přečíst si od autora jeho další knihy. Ale na zabití času dobrý.

20.02.2021 3 z 5

Svět divočiny Svět divočiny neznámý - neuveden

Kniha je krásná a obsahuje mnoho zajímavých informací, bohužel ke konci knihy se často některé informace opakují a působí to až rušivě.

24.01.2021 4 z 5

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Tak tohle byla jízda od začátku do konce. Tato jednodenní záležitost mě hodně bavila. Odkládala jsem ji jen, pokud to bylo nezbytně nutné. Hlavní hrdina je obrovský sympaťák i přesto, že je trochu divný (v tom dobrém). Vůbec mi to u něj nevadilo, ba naopak. Dodalo to knize originalitu a vtip. Oceňuji, že byl v knize kladen důraz na myšlenkové pochody hlavního hrdiny. Celkově se mi líbí, čím se kniha zabývá. Je to něco jiného, než klasické romány, které moc nemusím. Konec se dal čekat, i když linku s otcem jsem popravdě neodhalila. Jo, tohle je super a doporučuji.

20.02.2020 5 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Pravdou je, že z počátku jsem se neuměla začíst a neustále knihu odkládala. Zhruba po 80-100 stranách mě děj vtáhl a nepustil. Tudíž z původních 3*, které jsem chtěla této knize dát, zvyšuji na 4* a doufám, že pokračování se ponese ve stejném duchu.

Kell, jakožto má oblíbená postava, není zde vykreslen jako nejlepší z nejlepších, jako to bývá u jiných fantasy, ale jeho schopnosti jsou pouze nadprůměrné a to je možná i to, co mě na knize bavilo. Dává to prostor pro zdokonalování a rozšiřování jeho moci. Lila je prostě Lila, snad v dalších dílech trochu dospěje a zmoudří. Brácha našeho antariho je takový medvídek, kterého má každý rád, osobně jsem ráda, že není zde hlavní postavou, měl by i dál zůstat v pozadí jen jako doplnění naších hlavních postav. Je sice parádní vložkou, ale jako postava je nudná. Každopádně tuto knihu mohu doporučit, nic moc jsem od ní neočekávala a překvapila.

19.02.2020 4 z 5

Jízda na koni Jízda na koni Carolyn Henderson

Byly zde některé "rady" s kterými bohužel nemohu souhlasit. Ale beru ohled na to, kdy byla tato kniha vydána. I přesto je zde spoustu jiných rad, které jsou k užitku a knihu mohu pro začátečníky doporučit.

14.02.2020 4 z 5

Péče o koně Péče o koně Carolyn Henderson

Existuje mnoho knih, které se zabývají péčí o koně. Tato kniha byla jedna z prvních, ne-li úplně první, které jsem vlastnila. Dostala jsem ji už jako dítě. Teď ji hodnotím coby dospělá a zkušenější. Tato kniha poskytne všem mladým a začínajícím koňákům cenné informace a je pojata komplexně. Dozvíte se zde nejen jak pečovat o koně, ale i základní anatomii a rozdělení podle barev a znaků. Pro začátek je tato kniha dobrá volba. Ukazuje, ve zkratce, veškeré základy.

14.02.2020 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Já nikdy nebyla typ člověka, který čte knihu potom, co viděl film. Většinou mě kniha zklamala, ale nedávno tomu bylo naopak a z knihy jsem byla nadšená. Takže toto moje pravidlo jsem začala "porušovat".

Bohužel u této knihy se mi zase potvrdilo, že film byl lepší. Kniha pro mě byla místy až nudná. Moc mi nesedl styl, jakým je kniha napsaná. Na druhou stranu je to velmi hezký příběh na škaredém pozadí (válka), je to zase trochu jiný pohled na válku a troufám si říct, že těch pohledů už jsem četla dost. Pravdou je, že prvních 120 stran jsem louskala snad 14 dní, neustále jsem odkládala a zbývající strany jsem měla přečtených během jednoho odpoledne. Ale i tak hodnotím 3,5*, myslím, že existují daleko lepší a chytlavější knihy, než je tato.

11.02.2020 3 z 5

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

První knihu autorky jsem přečetla jedním dechem, tuto jsem přelouskávala měsíc. Děj byl, na můj vkus, nudný a menší zvrat přišel až na posledních 100 stranách. Bohužel za mě průměr. Červený adresář nasadil určitou laťku, na kterou, tato kniha zdaleka nedosahuje.

10.02.2020 3 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Já bych tento příběh nenazývala úplně románem, nepůsobí to na mě tak. Spíše jde o vylíčení jednoho osudu v táboře BIIe.

Velmi mě potěšilo, že je příběh vystavěn na reálných základech, které lze i ověřit (alespoň částečně). Příběh Helene je až neuvěřitelný, je obdivuhodné co dokázala zařídit pro ty děti. Vytvořit školku a školu v nacistickém pekle by dokázal málokdo. Pravdou je, že měla i dost velké štěstí na lidi kolem sebe. Hlavní hrdinka byla neuvěřitelně silná osobnost a nekonečně milující matka, která snad nikdy nemyslela na sebe. Samozřejmě, měla i slabší chvilky, ale nenechala se jimi strhnout.

Tato kniha nepatří mezi úplný top nejlepších knih, co jsem kdy (na toto téma) četla. Každopádně značně odlišný konec, který se v mnohých knihách nevyskytuje, mě nejen překvapil, ale právě ukázal tu pravou realitu koncentračního tábora. Doporučuji.

04.02.2020

Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Reiner Engelmann

Pravdou je, že tato kniha, nebo samotné vyprávění, jakoby tančí po povrchu a nejde do hloubky. Další věc co mi vadila byla ta, že autor přeskakoval v časových rovinách. Lepší by bylo, kdyby to napsal chronologicky. Popravdě řečeno jsem úplně nepochopila proč zde je zakomponován příběh Évy Fahidi, nakonec mi to došlo, proč to tak je. Každopádně kniha má být hlavně o Gröningovi a jeho životě. Autor se měl držet hlavně toho. Velmi oceňuji seznam a popis lidí na konci. Některá jména jsem neznala.

Co se týče knihy jako celku, tak nebyla vůbec špatná a mohu ji vřele doporučit. Rozhodně zajímavější, než smyšlené příběhy, které mají v názvu dnes populární Osvětim.

27.01.2020 4 z 5

Kůň a jeho řeč Kůň a jeho řeč Lesley Bayley

Tato knížečka je fajn a možná v budoucnu do ní ještě mrknu. Ale......

Bohužel tato kniha nebude mít velkou vypovídající hodnotu pro lidi, kteří se u koní pohybují, či přečetli více knih o výcviku a chovu koní. Nepřináší žádné nové poznatky až na výjimky. Je to takové všeobecné povídání, které je vhodné spíš pro začínajícího koňáka. Dozvíte se zde, že spolupráce s koněm je nejlepší když jsou obě strany v klidu, což není žádná novinka. Kdybych byla koňmi nepolíbená, určitě by se mi líbila a proto hodnotím 4*.

22.01.2020 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Knihu jsem neustále odkládala, bavila mě jen po částech. Zatím hodnotím příběh 3,5* a uvidím co přinese pokračování. Sérii budu číst dál, zajímá mě, jak to bude pokračovat. Ale prozatím je tato série slabší, než Dvory.

Nejvíce mi byl sympatický Chaol, hlavní hrdinka už o něco méně. Působí na mě jako puberťačka a ne jako nejlepší zabiják. Pořád o tom jen žvanila, ale doteď se moc nepředvedla. No a princátko mi je sympatické ze všech nejmíň. Moc rozumu taky nepobral. Uvidíme co přinese druhý díl.

21.01.2020 3 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Na můj vkus dost pesimistická sbírka a velmi deprimující. Jakoby byl autor zklamán životem a neviděl sklenici zpola plnou. V budoucnu se k ní vrátím a zkusím se jednotlivým básním trochu více věnovat, zda nenajdu ještě jiný význam, než se na první pohled zdá.

14.01.2020

Volejte veterináře Volejte veterináře Marc Abraham

Tak tohle byl oříšek, tuto poněkud krátkou knihu, jsem četla přes měsíc. Prvních sto stran uletělo, ale pak ne a ne se k ní vrátit. Nebudu knihu srovnávat s Herriotem, srovnávala bych nesrovnatelné. Herriot je prostě vyšší liga. Tato kniha je velmi dobrá oddychovka, ale nijak zajímavá. Příběhy jsou podány tak nějak nudně. Zasmála jsem se jen jednou, nebo dvakrát. Nějak mi tato kniha nesedla, bohužel.

09.01.2020 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Kdybych tuto knihu nerozečetla před půlnocí, nejspíš bych ji dala na jeden zátah. Pravdou je, že konec byl takový jednoduchý, zbytečně rychlý a autorka si s tím moc nelámala hlavu. Na druhou stranu je kniha svižná, má spád, žádné zbytečné popisné pasáže. Velmi se mi líbilo, že co odstavec, to pohled jednoho člověka. Ze začátku byl problém se zorientovat v postavách, ale po čase si to sedlo. Kniha je srovnatelná s knihou Někdo cizí v domě, kterou jsem hodnotila 5/5*. Tuto knihu tudíž nemohu hodnotit jinak a vím, že si ji dokoupím do knihovničky k výše zmiňované.

07.01.2020 5 z 5

Jediný muž Jediný muž Andrew Gross

Je to skvělá kniha, ale přesto jednu hvězdu musím strhnout za věci, které mě trošku štvaly. Ze začátku mi velice vadilo neustále přeskakování v čase, bylo to matoucí. Bylo by lepší, kdyby tam byla nějaká posloupnost (jde jen o první třetinu). A druhá věc, která mě utvrdila v tom, že je to přece jen fiktivní příběh na reálném základu, je ta, že (jak tu už někdo psal) je zde až moc náhod, díky kterým hrdinové vyvázli. Pravdou je, že konec to kapánek vyvažuje. I tak si myslím, že tato kniha stojí za ten čas. Je možné, že se k ní později ještě vrátím.

06.01.2020 4 z 5