Afilada Afilada komentáře u knih

K otevřenému nebi K otevřenému nebi Antonio G. Iturbe

Skvělá hutná kniha. Na plný počet hvězd ale musí čtenář splňovat několik předpokladů - musí milovat Exupéryho, musí se zajímat o počátky a rozvoj letectví, musí mít nějaký vztah k Latinské Americe.

12.10.2023 5 z 5

Zakázané pohádky Zakázané pohádky Alexander Nikolajevič Afanasjev

Jsem trochu rozpačitý, jistě, lidová slovesnost je jiná, než dílo profesionálního spisovatele, ale v češtině je to však hrůza číst, v ruštině to vychází snad lépe. Možná je problém v překladu. Obsah beru.

11.10.2023 3 z 5

Indiánská knížka Indiánská knížka Alberto Vojtěch Frič

Laskavá moudra dávných paraguayských indiánů jsou překvapivě aktuální.

11.10.2023 5 z 5

Gordon Gordon Edith Templeton

Celkem průměrný román, žádný skandál, takřka žádná erotika. Moc nechápu, jak a proč někdo tuto knihu kdysi zakazoval.

11.10.2023 3 z 5

Krkonoše za císaře pána Krkonoše za císaře pána Pavel Scheufler

Úžasně a pro mne zcela nové pohledy z Pruska na Krkonoše. Nádherná kniha.

05.10.2023 5 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Simona Racková

Osobní výpověď o vztahu k otci, matce, sourozenci, milenci, manželovi atd. Rozhodně stojí za strávený čas. Kratičké, nic není navíc.

Ještěs mě převedl

A dobře děláš

05.10.2023 3 z 5

Antikódy Antikódy Václav Havel

HROB NEZNÁMÉHO VOJÁKA
V boji za nesmyslnou věc
ve kterou nikdo nevěřil
a která byla už beztak prohraná
ztratil na tomto místě
zbytečně život

02.10.2023 4 z 5

Bornova čítanka Bornova čítanka Adolf Born

Skvělé dílo, uvítal bych ještě lepší kvalitu tisku.

20.09.2023 5 z 5

Muž pod černým deštníkem Muž pod černým deštníkem Jiří Hájíček

Úplná minimalizace, pár veršů je proti haiku epos. Autor nás ve 158 haiku provede úsekem svého životem, včetně partnerského rozchodu.

červené víno

hroty tvých ňader
(146)

14.09.2023 4 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Vyspělá spisovatelka, je to na dřeň. Geniální práce s časovou osou, pohrávání si s postavami i se čtenářem. Napadání této knihy z vulgarity odmítám, jde o velmi přesnou sondu do myšlení/očekávání/chování dnešního člověka.

06.09.2023 5 z 5

Aliance mezi ďábly: Hitlerova dohoda se Stalinem 1939-1941 Aliance mezi ďábly: Hitlerova dohoda se Stalinem 1939-1941 Roger Moorhouse

Děsivé chování sovětských okupantů na uchvácených územích (Besarábie, Polsko, Bukovina, Litva, Lotyšsko, Estonsko) mne nepřestává šokovat a zároveň vysvětluje, proč tamní obyvatelé později (mylně) vítali nacisty jako osvoboditele.

05.09.2023 5 z 5

En el umbral de Praga / Na prahu Prahy En el umbral de Praga / Na prahu Prahy Juan Pablo Bertazza

Na to, že autor pobyl v Praze cca 3 měsíce a neumí česky, tak jde o velmi slušné dílo. A děkuji Radce Návarové za úžasný překlad.

05.09.2023 4 z 5

Fotografovy hřbitovní procházky Fotografovy hřbitovní procházky Richard Ulman

Rozhodně stojí za pozornost, hřbitovy o nás mnoho vypovídají.

05.09.2023 4 z 5

Vážení truchlící a ostatní hosté Vážení truchlící a ostatní hosté Ladislav Muška

Upřímně, kvalit "Ze soudních síní a předsíní" tato knížečka sice nedosahuje, ale i tak díky za ni.

05.09.2023 3 z 5

Když se mě dotýkáš Když se mě dotýkáš Inne Hare

"Nechť básně nečte ten,
v kom puritánství dřímá....."
Aby se vaše oči smály.
Autorka je zároveň ilustrátorkou (intimní fotografie ženského těla), nezapře lesbickou orientaci, ale touto poesií jsou obšťastněni i muži.
Omlouvám občasnou jazykovou neobratnost a moc děkuji.

Slizské písně Slizské písně Jiří Dědeček

Dvojice Burian / Dědeček byla fenoménem své doby, když v Trabantu objížděli Československo a vystupovali kde se jak dalo. Pan Burian je podle mého názoru hudebně nadanější než Elton John a pan Dědeček je rovněž úplná špička, tentokrát literární, šéfování českému Pen klubu si rozhodně zaslouží. Motto: "Rozkroky, rozkroky, rozkroky, všichni jsme vašimi poskoky....."

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Moc jsem si početl, jazyk je úsporný, nic není navíc. Muži zde tahají za kratší konec, jsou podvedeni či opuštěni. Dávám max. počet hvězd. Nedůležitá poznámka pro puntíčkáře: Povídka "Zamilovaný Samsa" se odehrává v Praze, ale tady nemáme kulaté dveřní kliky, ty mají na celém americkém kontinentu a v Japonsku, to panu Murakami nedošlo.

Zahrady Zahrady Emil Bok

Jemná poezie, drobná tetelící se krása, nic není navíc. Nutno vyzdvihnout i ilustrace Lucie Hochmanové.
(Zármutek)
Z okapů crčí déšť
a kdesi daleko umírají
neznámé sladké ženy
bez rozloučení
se mnou.

22.06.2023 4 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

K přečtení mne přiměl film se Sofií Loren. Kniha je ještě lepší, než film.

14.06.2023 4 z 5

Český satirikon Český satirikon Jiří Žáček

Milé, vtipné, poetické, výstižné. Životní pravdy v pár slovech, podáno hladivou formou. Občas (výjimečně) příliš socialisticky staromilné, takže jsem ubral jednu hvězdičku. Jinak (i díky Bornovi) má tato kniha potenciál na max. ocenění.

14.06.2023 4 z 5