Přítelkyně

Přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268442/mid_pritelkyne-268442.jpg 4 8 3

Podstatná část sbírky vznikla roku 2005 a byla publikována v časopise Tvar. Autorka ji později doplnila o další verše, přičemž dbala na to, aby zachovala původní tematickou a formální podobu. I proto lze tento opus považovat za poměrně vyváženou kompozici, která se snaží přirozeným způsobem podat výpověď o životě současné moderní ženy. Racková zachycuje své obrazy spíše než bohatou metaforikou poněkud drásávým jazykem, který souzní a koresponduje s dnešní běžnou realitou. Autorčin svět je naplněn konkrétními lidskými dramaty, ústícími někdy do tragédií. K zesílení celkového účinku proto Racková často pracuje s dialogy či monologem, s útržky rohovorů i se syrovými, jakoby náhodně vyslechnutými větami. I tato stylizace dokáže její verš posunout mnohem blíže k prozaičtější rovině, která ještě zdůrazňuje bezvýchodnost určitého konkrétního lidského údělu. Samostatná básnická prvotina současné české autorky obsahuje verše, které byly napsány a vznikaly v letech 2002–2007.... celý text

Awča
20.02.2024 5 z 5

Překvapilo mě, jak mi kniha sedla, s jakým porozuměním pro autorku jsem ji četla. Po dočtení jsem ji přečetla ještě jednou.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

Už se umím sehnout
a podat si to

když mi něco upadne

a včera jsem při cvičení

trochu cítila břišní svaly
vyprávěla
Dívala jsem se

jak jí dorůstají vlasy

vidím tě jednou za čtrnáct dní

Jitko

to jsou skoky jako v kresleným seriálu

v každým dílu jsi detailněji nalíčená
a máš delší vlasy
ale

co se s nimi děje

když u tebe nejsme?
co se děje

pak?

Afilada
05.10.2023 3 z 5

Osobní výpověď o vztahu k otci, matce, sourozenci, milenci, manželovi atd. Rozhodně stojí za strávený čas. Kratičké, nic není navíc.

Ještěs mě převedl

mě nemiloval

A dobře děláš

Lenka4
13.01.2022 4 z 5

Nepoetické střípky z obrazu života připomínají cosi důvěrně známého. Je snadné se s některými situacemi ztotožnit a promítnout do nich vlastní pocity a vzpomínky. Racionálně vedená rovina s absencí velkých emocí je pro to nanejvýš vhodná.