Afilada Afilada komentáře u knih

Martina - Z Řevnic na Wimbledonský trůn Martina - Z Řevnic na Wimbledonský trůn Vladimír Škutina

Úplně přesně si pamatuji, kde jsem s kým byl a co dělal, když jsem se dozvěděl, že Martina Navrátilová emigrovala. Letos v létě se vydám do Krkonoš na Martinovku, Martina Navrátilová se tam ocitla, když jí bylo 5 týdnů, její rodiče tam dělali správce.
ps - literárně se pan Škutina moc neblýskl.

15.05.2023 4 z 5

propadlý pupek Radobýlu
skála rozhlodaná lomem
lesy prožrané cizí pilou
jistá je jen řeka
ale i ta někdy mění barvu"

10.05.2023 5 z 5

Deník haiku Deník haiku Miloň Čepelka

Pan Čepelka dokazuje, že poezie žije !!!

10.05.2023 5 z 5

Čtyřiatřicet Čtyřiatřicet William Hastings Burke

Literatura faktu první velikosti. Život je strom zelený, bratr Hermanna Göringa byl antifašista a odbojář, navíc ředitel obchodu v Plzeňské fabrice Hermann Göring Reichswerke (předtím Škoda). Neuvěřitelný příběh, zachránil mnoho lidí před plynovou komorou, mimo jiné i přes argentinskou pobočku "Škoda Platense". V Norimberku byl osvobozen.

24.03.2023 5 z 5

Letiště a letadla Letiště a letadla Michal Plavec

Pro milovníky našeho letectví neocenitelná kniha, kvalitní zdroj informací. Věděl např. někdo z Vás, že v našich továrnách jsme v Praze za války vyrobili pro nacisty cca 1100 letadel?

24.03.2023 5 z 5

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

Spotřební zboží, v dobrém slova smyslu. Četl jsem s potěšením před mnoha lety, kniha mi nyní překážela v knihovně, tak jsem ji vzal do ruky a zjistil, že si z ní vůbec nic nepamatuji, ale onen libý pocit z tehdejšího čtení v sobě mám stále. Posílám dalším čtenářům.

24.03.2023 3 z 5

Saturnin a stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně Saturnin a stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně Alžběta Prknářová

Rychlé šípy začaly vycházet 17.12.1938, to už bylo dávno po Mnichově a TGM už dávno odpočíval na hřbitově v Lánech, takových nesmyslů je tam více. Satira musí být alespoň trochu uvěřitelná, tady mi nemožnost se setkat u postav velmi vadila.
Je správné střílet si tvrdě z kohokoliv, byť je to nedotknutelná ikona, ale zpočátku vtipné se postupně měnilo na opakovanou trapnost. Občas jsem se zasmál, dostala mne myšlenka Vontů na "přímou demokracii". Počítal jsem stránky do konce. Kdyby měla kniha o 100 stran méně, bohatě by to stačilo. Původně jsem chtěl knihu poslat dál, ale nechám si ji.

06.03.2023 2 z 5

Justina a Julietta (komiks) Justina a Julietta (komiks) Donatien Alphonse François de Sade

Na tomto ujíždím, 100x zpracované téma Justiny a Julietty v dalším a dalším provedení. V původní verzi není Sade (skoro) vůbec čtivý, nicméně Cáceres je zde absolutně špičkový spisovatel/scénárista, jeho kresba by možná mohla být propracovanější, nedosahuje nebeských výšin Serpieriho či Milo Manara. Oceňuji velký formát. Celkově dílo hodnotím v rámci svého žánru velmi vysoko.

19.01.2023 4 z 5

Trávy Trávy František Hrubín

Drobný klenot, vznikl v roce 1951, Hrubín i Janeček (ilustrátor) si sami pro sebe tehdy soukromě vydali tuto nepříliš rozsáhlou báseň s ilustracemi Oty Janečka, tehdy v jediném, byť v malých jednotkách opakovaném výtisku. Nápad vznikl ve vinárně, kam se oba uchýlili v prostředí běsnícího stalinismu. V roce 2003 vydáno nákladem 1500 výtisků. Poesie hladí, ilustrace Oty Janečka jsou jiné, než jsme od něj zvyklí.

21.12.2022 5 z 5

Zelený vítr Zelený vítr Federico García Lorca

Desítky let mi (skoro) bez povšimnutí leželo v knihovně. Pak jsem shlédl v Divadle Na Vinohradech Lorcovu hru "Dům Bernardy Alby" a všechno bylo jinak. Zanořil jsem se do Zeleného větru, nastudoval jsem Lorcův životní příběh, propojil jsem své osobní zážitky z jihozápadu Španělska a po letech jsem pochopil, že mám v knihovně klenot.

20.12.2022 5 z 5

Svůdné schůzky Svůdné schůzky kolektiv autorů

Zhruba dle očekávání, příjemné, nad průměr žánru osobně řadím Altunu a Picharda, ale samozřejmě, každý má jiný vkus. Jsem rád, že podobné knížky vycházejí, možná by se již hodil takto tématicky zaměřený časopis, podobné pokusy u nás byly již před cca 25ti lety, ale ekonomicky to bohužel nevycházelo, dnes 2022 by to třeba již šlo.

20.12.2022 3 z 5

Castro nevěrník Castro nevěrník Serge Raffy

Tahle kniha je můj poklad, moje bible. Je až šokující, co všechno o Castrovi obecně nevíme a zde se dočteme, o jeho mládí, o zdrojích jeho sveřepé povahy, o tom, že miloval USA, že za peníze Batisty byl na svatební cestě v USA, že zprvu zakázal komunistickou stranu, že jeho maminka byla milenkou Batisty a díky tomu byl vrah/terorista Castro propuštěn z vězení, že Castro revoluci nevybojoval, ale že ji ukradl atd. a pod.
Všem vřele doporučuji.

10.12.2022 5 z 5

Stalin Stalin Paul Johnson

Jako úvod do studia ruského bolševismu velmi dobré, Stalin byl skutečně zrůda. Jde o krátké a relativně povrchní dílko, nicméně již zde čtenář pochopí, co se to v Rusko kdysi dělo, dnes děje a zřejmě (bohužel) i dít bude. Mám pocit, že o Stalinovi jsem četl již hodně, nicméně i zde se dozvídám věci nové, např. účast bolševiků v občanské válce ve Španělsku byl Stalinův "business project", Sověti prodávali republikánům zbraně výhradně výměnou za zlato, za španělský zlatý poklad a když republikánům zlato došlo, tak se na ně Sověti vykašlali. Na rozdíl od Němců a Italů, kteří vyzbrojovali Franka na úvěr a měli tedy zájem, aby vyhrál a posléze fungoval, tedy splácel.

06.12.2022 3 z 5

Naše mestá Naše mestá Štefan Pisoň

Edice ve formátu "OKO", krátké/malé povídání/info o nejdůležitějších slovenských městech, vyšlo 1984, takže retro, s dobovými fotografiemi. Časový odstup je spíše přínosem, je zajímavé číst, jak tehdy popisoval svá města tehdejší režim.

23.11.2022 4 z 5

Krajinou Karla IV.: S Otcem vlasti Prahou, Čechami a Moravou Krajinou Karla IV.: S Otcem vlasti Prahou, Čechami a Moravou Otomar Dvořák

Kniha dává historii novou dimenzi, zasadit život Karla IV. do nemovitostí, které jsou s ním spojeny, to je geniální. Je to výrazně lepší, než přečíst 10 bichlí studeného dějepisu.

14.11.2022 4 z 5

Na tuhle bolest nejsou prášky Na tuhle bolest nejsou prášky Josef Škvorecký

Mám za to, že kdyby Škvorecký u poesie vytrval, tak by se stal skvělým básníkem. Poezií se ale člověk moc neuživí, tak posléze preferoval prózu. Rozhodně stojí za přečtení. Poznámka: v knize je básní příliš, kdyby bylo možno dostávat Škvoreckého poezii v menších dávkách, v útlých sešitech, tak by byla o dost úspěšnější.

07.11.2022 4 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Docela aktuální, docela pravdivé, celkem čtivé, nicméně po pár letech po přečtení této knihy si z ní takřka nic nepamatuji.

21.10.2022 3 z 5

Povídky z rajského údolí Povídky z rajského údolí Josef Škvorecký

Škvoreckého mám velmi rád, ale tady trochu cítím, že měl pocit, že dlouho nic nenapsal/nevydal a tak si k sedmdesátce připravil knížku, která mi (bohužel) připomíná pejska a kočičku, když vařili dort. Jako plážové čtení jistě dobré, nicméně pro mne je Škvorecký spisovat s plným počtem hvězd a tady už je vidět, že stárne.

18.10.2022 3 z 5

Vrhnout Vrhnout Hana Lundiaková

Lundiaková se pomalu stává mojí oblíbenou spisovatelkou. Čte se dost těžko, její obraznost je takřka revoluční, čtenářský zážitek poskytuje vrchovatě. Tématicky se pohybuje trochu na okraji společnosti, člověk si uvědomí kolik rozličných a odlišných životů kolem probíhá.

03.10.2022 4 z 5

Gulliveriana / Zlatý osel Gulliveriana / Zlatý osel Milo Manara

Manara mne fascinuje. Každý jeden obrázek snese velký formát a rám. Samozřejmě jde o kratochvíli, nikoliv o příliš hluboká sdělení. Mám chuť si tuto knihu koupit.

03.10.2022 5 z 5