Afilada Afilada komentáře u knih

Nemocní u moci Nemocní u moci David Owen

Hutná kniha pro zájemce o světovou politiku, osvětlí rozličné historické souvislosti, např. se dozvíte, že globální velmoc Španělsko dne 23.4.1898 napadla Spojené státy americké, které tehdy měly pouze 28 tis. slabě vyzbrojených a vycvičených vojáků, dopadlo to správně, agresor byl poražen a jeho říše se rozpadla. Je pozoruhodné, jak se zdravotní stav prezidentů promítá do světové politiky. Kdyby např. F. D. Roosevelt 12.4.1945 nezemřel, tak by pravděpodobně západní spojenci setrvali na pozicích na levém břehu Labe a bolševismus by se mnohem méně rozšířil, i u nás. Kniha je zároveň poučením pro současnost, viz nesmyslné napadení Ukrajiny ze strany mocného Ruska (24.2.2022), které si tímto řeže větev, na které sedí.

25.08.2022 4 z 5

Saudek 18+ Saudek 18+ Kája Saudek

Jsem skalní fanoušek Káji Saudka, začínal jsem v 60. letech s časopisem "Čtení pod lavici", to byl fascinující proud čistého vzduchu do stále ještě zatuchlého bolševického prostředí a tam publikovaný Saudkův "Pepík Hipík" mi učaroval. Knihu jsem si koupil, Kája nezklamal, zklamala jeho dcera Berenika, která se snaží (legitimně) vytřískat z jeho díla co nejvíce peněz, nicméně tak lze činit s větší erudicí, kniha 18+ je dost odfláknutá, mnoho kvalitních kousků tam vysloveně chybí. Za Káju 5 hvězd, za Bereniku 3, celkem 4.

25.08.2022 4 z 5

Do posledního okamžiku Do posledního okamžiku Traudl Junge

Mimořádná kniha, lidství má mnoho protichůdných podob, je zjevné, že lze sloužit nacismu, bolševismu, putinismu a pod. a přitom mít pocit, že jen dělám svoji práci, že se přeci musím něčím živit a že myšlenky laskavého vůdce jsou správné. Traudl přišla ke své práci pro Hitlera jako slepý k houslím a takřka celou válku žila v bavlnce. Příběh je pravdivý a mimořádně poučný - zlo je schované v každém z nás, lidé bděte.

16.08.2022 5 z 5

Pražské drobnosti aneb Kouzelné maličkosti Pražské drobnosti aneb Kouzelné maličkosti Stanislav Srnský

Kdo má rád Prahu, tak si počte.

01.07.2022 4 z 5

Putzi, Hitlerův pianista Putzi, Hitlerův pianista Thomas Snégaroff

Těžko uvěřitelná "drobnost" kolem Hitlera. Příběh je pravdivý. Moc doporučuji všem zájemcům o kořeny nacismu a 2.sv.v.

02.06.2022 5 z 5

Utrpení těla Utrpení těla Monica J. O’Rourke

Chtěl jsem co nejsilnější kávu, děs běs a hrůzu, dostalo se mi mírou vrchovatou. Kniha vyšla v edici hororů, sedí to. Je fajn, že paní Rourke je žena, kdyby tyto příběhy napsal muž, tak by ho dámy kolem "Me too" již dávno ukamenovaly. "Utrpení těla" hodnotím poměrně vysoko, s hrdinkou se lze ztotožnit, má katarzi. Další dva příběhy nikomu nedoporučuji, zejména matkám. Povídka "Jasmín a česnek" je podle mne již za hranou. Kdybych byl těhotná žena, tak bych možná měl tendence potratit.

25.04.2022 4 z 5

Tatry pro tebe Tatry pro tebe František Kele

Útlá knížka pro milovníky Tater, s četnými fotografiemi. Popis jednotlivých dolin a souvislostí. Chybí schematická mapka, citelně.

19.04.2022 3 z 5

Sonety platónské jeskyňky & jiné básně Sonety platónské jeskyňky & jiné básně Zbyněk Benýšek

Upřímná poezie stárnoucího muže, který provozuje na Žižkově lokál "Platónská jeskyňka", zřejmě nemá vždy plno a tak si krátí čas poezií:
Stárnoucí mánička s plackou Woodstocku
odcvrnkla jemně nehtem smítko
z broskvičky na hracím automatu.
Kdysi to bývalo květin dítko -
- blbě už vidím a trochu se matu.

31.03.2022 3 z 5

Vrchlický erotický Vrchlický erotický Jaroslav Vrchlický (p)

Netušil jsem, že (s)prostonárodní verše, které jsme si předávali ústně na základce jsou původem často od Vrchlického. Kdyby nám to učitelé češtiny tehdy řekli, mohli jsme se k národním klasikům propracovat rychleji a lépe. S odstupem času už tato poezie není pro mne to úplně ořechové, je to vlastně hodně prvoplánové až spíše nudné. Oceňuji grafické provedení knihy, to snese přísnější měřítka.

23.03.2022 3 z 5

Jiří a Zdenka Tichotovi na Točné Jiří a Zdenka Tichotovi na Točné Miloš Rejchrt

Obdivuji hluboký ponor do intimity, v širokých společenských/historických souvislostech. Jiří Tichota a Spirituál kv., to jsou podstatné pilíře naší kultury a našeho lidství, nepřeháním, smekám.

22.03.2022 5 z 5

A odkud bych asi tak byl? A odkud bych asi tak byl? Miroslav Karas

Velmi aktuální kniha, Rusko s respektem, uctivostí, ale bez příkras. Člověk pochopí, že novinář nemůže z Ruska vysílat všechno tak, jak to je. Byl by (v lepším případě) z Ruska vyhoštěn. Rusko byl, je a bude problém.

02.03.2022 4 z 5

Jak se chodí za holkama Jak se chodí za holkama Václav Bárta

Poctivá mladistvá poezie 60. let. Autor se vyrovnává s citovým zráním a s dvouletou základní vojenskou službou, kdy je odloučen od civilizace a své vnitřní tlaky odbourává psaním poezie.

15.02.2022 2 z 5

Příběh O (komiks) Příběh O (komiks) Anne Desclos

Jest mi potěšením, nutno ale si dát mezi jednotlivými částmi časový odstup. Uvítal bych větší formát, ale to by asi byla kniha příliš drahá a neprodávala by se. Občas jsem nevěděl, jaký obraz následuje.

31.01.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Váhal jsem zda dát 5 hvězd, skvělá kniha, je přímo přeplněná věrohodnými událostmi, každá kapitola by vydala na samostatnou knihu / film. Vidím nyní Těšínsko v jiném světle. Četl jsem pomalu, musel jsem tu sílu postupně vstřebávat. Nakonec jsem 5 hvězd nedal, zajímalo by mne, jak to bylo s německým živlem. Těším se na druhý díl.

05.01.2022 4 z 5

Justina Justina Donatien Alphonse François de Sade

Dobro a zlo, vina a trest, světlo a tma, věčný příběh bytí a nebytí. Ono se jednomu skutečně může zdát, že lepší/užitečnější je vydat se v životě cestou zla. Samozřejmě, nedejme se promrzeti, držme se dobra. Utrpení zcela nevinné Justiny je Crepaxem skvěle ztvárněno, obrazy jsou vzrušující, velmi krásné, estetické. Erotika nás donutí přemýšlet o hodnotách, tak to má být.

14.12.2021 5 z 5

V lidožroutově zahradě V lidožroutově zahradě Leïla Slimani

Hlavní hrdinka A. má vše, o čem lze snít. Oddaného manžela, ekonomické zajištění, zdravého malého syna, práci s volnou pracovní dobou, paní na pomoc v domácnosti, milence, kamarádku, která vždy pomůže atd. Ale některé z nás prostě pálí dobré bidlo, někteří z nás neví co chtít a nedáme pokoj, dokud to nedostaneme, takže se opakovaně donekonečna (ne)smyslně trápíme. Kniha je přehlídkou zkratového jednání, kdy hlavní postava si opakovaně šlape po štěstí a tím ničí nejen sebe, ale i své okolí. Na každé nové straně knihy trnu, co zase A. provede. Nechápu, že někdo hovoří o skandální knize, nelítají v tom přeci jen (někteří) muži, lítají v tom i některé ženy. Knihu doporučuji zejména těm, kteří se (nesmyslně) trápí, že měli v životě málo sexuálních partnerů/partnerek. Ono mít jich hodně, to je vyslovené peklo.

14.12.2021 4 z 5

Prahou Jaroslava Seiferta Prahou Jaroslava Seiferta Jaromír Slomek

Ořechové pro milovníky Prahy a Seiferta. Skvělý místopis propojený s poezií, která je na místo navázána. Široké společenské souvislosti, knihu lze bez výhrad doporučit.

07.12.2021 5 z 5

Nová tajemství Prahy Nová tajemství Prahy David Černý

Velmi zajímavá knížka, nejen pro milovníky Prahy. Většinu témat jsem sice znal, ale přesto jsem se vždy dozvěděl nějakou další podrobnost. Doporučuji.

30.11.2021 4 z 5

Mladé ženy / Staré ženy Mladé ženy / Staré ženy František Halas

Za Mladé ženy dávám všechny hvězdičky, je to fakt mladé a něžně úchvatné čtení, skvělé pro náctileté, ale nejen pro ně, lze s potěšením číst v každém věku.
Staré ženy, na to musí mít člověk černou náladu, v podstatě nedoporučuji, kdo má depku, tak četba Starých žen mu ji spolehlivě prohloubí.

22.11.2021 5 z 5

Dokonalý soudruh Kim Čong-un Dokonalý soudruh Kim Čong-un Anna Fifield

Knihu doporučuji zejména všem obhájcům "socialistické" cesty. Existence jedné jediné strany dříve či později dospěje k existenci jedné jediné pravdy a pak už je jen blízko k vyvražďování lidí s jiným názorem.

22.11.2021 4 z 5