Afilada Afilada komentáře u knih

Dýka štěstí Dýka štěstí Václav Švankmajer

Míjel jsem se, určitě je to moje chyba. Zkusím to příště.

14.11.2021 2 z 5

Nech kozy mečet Nech kozy mečet Petr Volf

Lehce šokující obal, uvnitř to zas až tak nejiskří. Dávám trochu lepší hodnocení za odvahu, povídky ale budou časem zapomenuty.

14.11.2021 3 z 5

Caravaggio Caravaggio Milo Manara

Nádherné dílo. Rád bych ještě větší formát, jednotlivá okénka příběhu, to jsou úžasné obrazy samy o sobě.

01.11.2021 5 z 5

Rusko 1917. Katastrofa: přednášky o ruské revoluci Rusko 1917. Katastrofa: přednášky o ruské revoluci Andrej Borisovič Zubov

Z VŘSR neexistuje jediný film, jediná fotografie, všechno, co jsme viděli, je pozdější dílo Mosfilmu (!). Zubov by měl být součástí českých osnov.

20.10.2021 5 z 5

Bez Karkulky Bez Karkulky Irena Dousková

Poctivě jsem se snažil, aby na mne verše zapůsobily. Nestalo se, neznamená to ale, že by verše paní Douskové byly vysloveně špatné. Zkusím to zase za čas znovu.

19.10.2021 2 z 5

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Mnohé z uvedeného není žádné tajemství, nicméně díky, poučil jsem se.

15.10.2021 4 z 5

Indiánské léto / El Gaucho Indiánské léto / El Gaucho Milo Manara

Milo Manara nikdy nezklame, odpustím i lehce slabší příběh.

07.10.2021 4 z 5

Babylon Berlín Babylon Berlín Arne Jysch

Film a kniha jsou hlubší, nicméně i komiks má velký smysl.

07.10.2021 3 z 5

Skrytý život Fidela Castra Skrytý život Fidela Castra Axel Gyldén

Doufám, že po přečtení již lidé nebudou blouznit o lidskosti a humanitě castrovského režimu. Fidel byl ve skutečnosti neuvěřitelný egoista, tyran, vrah, intrikán, lhář, mafián. S pomocí zlovolných praktik se zmocnil celého ostrova a postupně ho zničil. Trochu mám problém s překladem, je přeloženo z francouzštiny? Takže dávám o jednu hvězdu méně, než je maximum.

24.09.2021 4 z 5

Bojiště a barikády Pražského povstání Bojiště a barikády Pražského povstání Tomáš Jakl

Velmi důležitá kniha, na povstání Pražanů na konci 2.sv.v. se docela zapomíná. Zde je navíc úžasná fotodokumentace a zasazení do dobového kontextu. Málo se např. ví, že generál Eisenhower oslovil sovětského náčelníka generálního štábu Antonova s návrhem, že americká 3.armáda může postoupit na Linii Vltava - Labe. Antonov to 4.5.1945 odmítl a tím o nás bylo rozhodnuto na dalších 45 let....

16.09.2021 5 z 5

Dvanáct Dvanáct Alexandr Alexandrovič Blok

Kasalův překlad (2016) je skvělý. Jednoho až mrazí z toho, co se tehdy v Rusku stalo, co lidé cítili a jak došlo k jedné z největších tragédií 20. století, tedy k bolševické revoluci. Silné sdělení na pár stranách poezie.

16.09.2021 5 z 5

Hanbaté příběhy Hanbaté příběhy Vojtěch Škaloud

Rozhodně bych povídky neoznačil za erotické. Autor suše popisuje situace a děje jako kdyby byly vyprávěny ve vztahové poradně. Zápletky jsou často vynalézavé, ale jazyk je (při vší úctě) důchodcovský, nevynalézavý až nudný. I tato literatura má samozřejmě nárok na místo na slunci, oceňuji, že kniha byla vydána vlastním nákladem autora.

30.06.2021 2 z 5

Kája Saudek Kája Saudek Tomáš Prokůpek

Bible v tom nejlepším slova smyslu. Knize i Kájovi Saudkovi dávám plný počet hvězd.

18.06.2021 5 z 5

Tampa Tampa Alissa Nutting

Srovnání s Lolitou kulhá na obě nohy. HH Lolitu skutečně miluje, snaží se jí porozumět a naplnit její vnitřní svět. Zdejší "hrdinka" Celeste (26) je něco zcela opačného, chladně uvažující cynická bestie, která jde přes mrtvoly. Román představuje strhující tok chladnokrevného uvažování a jednání asociální postavy, které jde v životě o jediné, o sex s nedospělými chlapci. Mistrný text ve skvělém překladu. Není pro každého, souloží se zde na každé druhé stránce.

17.06.2021 5 z 5

Succubus Succubus Honoré de Balzac

Jediný Balzac, kterého jsem přečetl od začátku až do konce.

21.05.2021 4 z 5

Zlobivé sny Zlobivé sny Marco Turini

Mám rád erotiku, ve všech formách/podobách. Lehce erotický komiks, to byl můj prazačátek, kdysi dávno, jmenoval se Pepík Hipík od Káji Saudka ve Čtení pod lavici. Saudek tehdy (60. léta) byl samozřejmě mnohem méně explicitní a mnohem více výpravný, než Marco Turini v 90. letech. U Turiniho jde o velmi jednoduché příběhy, každý obrázek vypovídá sám o sobě, nejen Saudkův, ale i každý obrázek od Turiniho by se dal zvětšit a zarámovat. Turini je zcela explicitní. Milé útlé dílko, sbírka je příliš velké slovo. 18+.

20.05.2021 5 z 5

Nahoře bez… a dole taky Nahoře bez… a dole taky Ivona Březinová

Sice atraktivní téma, ale je vidět, že jde převážně o literární začátečníky. Odvaha a náměty jim nechybí, to je důležité. Všem jim držím moc palce, až se jednou pustí do většího formátu, tak se budu těšit.

17.05.2021 2 z 5

Únosy dopravních letadel v Československu 1945 - 1992 Únosy dopravních letadel v Československu 1945 - 1992 Ladislav Keller

Pečlivé, střízlivé, věcné. Pro zájemce o naše civilní letectví v souvislostech je to neocenitelná kniha.

13.05.2021 5 z 5

Gymnázium příšer Gymnázium příšer Antonín Tesař

Českým tvůrcům komiksů fandím. Nápady jsou dostatečně ujeté/nosné. Osobně dávám přednost vyšší kvalitě/propracovanosti kresby, ale ani jednoduché črty mne neurážejí.

13.05.2021 3 z 5

Milostné scény a erotika v českém filmu Milostné scény a erotika v českém filmu David Laňka

Milá kniha, od Machatého k dnešku. Jistě by byl na místě větší rozsah, více fotografií, větší formát, chybí barva tisku. Nicméně vyjadřuji i tak spokojenost.

13.05.2021 4 z 5