Aeon Aeon komentáře u knih

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

ako napisal komentar georgearrow, toto je navod nie len pre "dobre" vladnutie ale aj pre "dobry" zivot. zivot je zmena a kto sa jej neprisposobi je strateny

10.11.2020 5 z 5

Peříčko Finista Jasného sokola Peříčko Finista Jasného sokola neznámý - neuveden

poklady ruskej literatury. ilustracie od Bilibina su uzasne, jedinecne a autenticke s ruskym duchom. strasidelne a tak realisticke a preto ich oblubujem. zaroven su jednotlive pribehy zaujimave aj z hladiska komparistiky s naraciami z inych kultur a hladanie moznych suvislosti.

12.12.2020 5 z 5

Sofiin svet Sofiin svet Jostein Gaarder

dostal som tuto knihu darom, som velky fanusik filozofie ale tato kniha mi jednoducho nesadla. nemam rad rozpravky a ta forma ma odradila, nedokazal som ju docitat. skoncil som dakde v stvrtine a radsej som sa vrhol na "suchu" filozofiu, v tej som viac ako vo vode

18.04.2020

Vyznání Vyznání Aurelius Augustinus

krasna kniha. dospel som avsak k rozhodnutiu, ze ku kniham tejto vaznosti nebudem pisat nijaky komentar, pretoze na nom vlastne nezalezi. kazdy, kto si precita tak asi bude rozumiet :)

07.03.2022 5 z 5

O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem Jorge Cham

dobra kniha, ale trocha ma iritovala ta detskost, s ktorou bola napisana (ano, viem, neni to zrovna cista vedecka literatura, ktora mi sedi omnoho viac). ale slusne :)

03.05.2021 4 z 5

O smrti O smrti Arthur Schopenhauer

vola ako vec o sebe a esencia, kt. je oslobodena od casu a priestoru vs. poznavanie a intelekt ako "produkt" tejto vole, ktora zanika smrtou. to dana vola sa boji smrti, je to ako eros s jeho pozitkami a hedonizmom tak silno sa viazuc na tien svojho verneho dvojnika - Ja a jeho ega. znova sa dostavame k subjektu proti objektu. presiaknute vplyvom vychodnej filozofie, ktora na autora utocila v plnej miere a poskytla mu iny pohlad na vec

01.05.2020 4 z 5

Poslední deník Květy Fialové Poslední deník Květy Fialové Josef Kubáník

precital som za 3 dni. velmi fajn kniha. viacmenej som uz vedel vsetko ale chcel som mat jej myslienky vo forme knihy. detailny opis jej osoby prva cast + druha ako skutocne posledny dennik

24.11.2019 4 z 5

Jak vystoupit do inteligibilního světa Jak vystoupit do inteligibilního světa Porfyrios z Tyru

(SPOILER) senzacna kniha. "oprostenie sa od vsetkeho" ako hovoril uz Plotinus. toto je elaborat, ktory rozvija do vacsej hlbky podstatu daneho vyroku. nezachrani nas ani poznanie zmyslovych veci ani fantazii ale len nahliadnutie Intelektu v nas samych. Poznaj sam seba!

01.07.2024 5 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

mali by to dat ako povinnu literaturu dejepisu strednych skol aby sa este stihlo vsiaknut do prvych volicov o com idu rozhodovat vo svojich prvych volbach a dalej

04.10.2022 5 z 5

Zlatá ratolest Zlatá ratolest James George Frazer

vycerpavajuca kniha. ludstvo a jeho evolucia od neurotickeho dodrziavania miestami az nezmyselnych ritualov smerujuc k nabozenstvu a v konecnom dosledku az k vede. avsak je dolezite poznamenat, ze aj aktualny vedecky pohlad na vec nemusi byt finalny a moze prist dalsia etapa, ktora bude pokracovanim ludskeho myslenia. to, ze nieco nevieme vysvetlit neznamena, ze to je nerealne :)

30.07.2021 4 z 5

Srovnávací mythologie Srovnávací mythologie Jaan Puhvel

nieco pre fajnsmerkov na temu komparativnej religionistiky v ramci mytov vsetkych indoeuropskych kmenov. myslim, ze pre cloveka, ktory v zivote nepocul ani nevenoval pozornost studiu mytologii toto bude horka a tazka kniha na citanie. ale predpoklad je, ze po nej siahnu len ludia, kt. sa o temu zaujimaju.

bolo to jednoznacne fascinujuce aj ked logicky treba pocitat s tym, ze mnohe veci sa za tie roky pomenili a aktualizovali. avsak ako urcity background pre pochopenie hlbsich suvislosti vyborna kniha

25.01.2021 4 z 5

Úzkostný pacient Úzkostný pacient Radkin Honzák

odborny titul, cakal som, ze to bude skor opis skusenosti s pacientami na oddeleni psychiatrie ale drviva vacsina je defacto akademicky pisana literatura na temu neuroz, ich jednotlive druhy, metodiky liecby (cez psychoterapiu a psychofarmaka). pre uplneho laika, si myslim, je tento titul tazka literatura na pochopenie. ale urcite odporucam, velmi kvalitny pocin od Dr. Honzaka :) samozrejme, vyskytuju sa aj pripady z praxe, osobne som pri niektorych chytal amoky smiechu :))

29.09.2020 4 z 5

Kosmická hra Kosmická hra Stanislav Grof

defacto vysledky takmer 50 rokov vyskumu S. Grofa v oblasti transpersonalnej psychologie a potreby realizovat ludsky potencial v plnej miere. kriticke ponimanie materializmu zapadnej civilizacie vs. "primitivne" myslenie starovekych narodov. otvara to dvere k vnimaniu suvislosti, preco sa ludia spravaju tak, ako sa spravaju a preco sme taki, aki sme

26.09.2020 5 z 5

Já a Ty Já a Ty Martin Buber

tato kniha je skvost. cital som ju + filozoficky rozoberal s kolegami na katedre filozofie v bratislave. je to velmi zaujimave citanie pre hlbsie porozumenie buberovej dialogickej filozofie odporucam

24.11.2019 4 z 5

Pramene a zmysel ruského komunizmu Pramene a zmysel ruského komunizmu Nikolaj Alexandrovič Berďajev

v skratke vsetko o pozadi vzniku komunizmu ako takeho, jeho vazby na marxa/engels, panslavianstvo a "proeuropsku" liniu aristokracie, jednotlive zvucne mena pred erou vzniku lenina a jeho leninsko-marxistickej filozofie. odporucam vrelo

24.11.2019 5 z 5

Aurelius Augustinus: O velikosti duše Aurelius Augustinus: O velikosti duše Aurelius Augustinus

kniza pozostava z dvoch casti - uvodny prolog od karfikovej a zvysok knihy autenticky spis od augustina na temu "dusa". je to vlastne taka prolegomena k teme dusa. velmi putave citanie. opatovne silny vplyv z platona

12.06.2024 5 z 5

Dějiny Španělska Dějiny Španělska Jiří Chalupa

neuveritelne hutna a obsiahlia kniha. cital som ju asi dva mesiace. ale je napisana velmi dobre a clovek si spravi jasnu predstavu o dejinach spanielska ako celku

24.03.2024 5 z 5

O boží obci I O boží obci I Aurelius Augustinus

uzasna kniha. podstatou je zapudenie pohanskych kultov, ktorej sa autor venuje v pociatocnych styroch knihach. pohanske bozstva nie su nic viac nez len nizsie "bozstva" resp. zli duchovia. ti nasledne vo svojej pyche a povyseneckosti "riadia" zivot ludi, ktori ich na druhej strane uctievaju hnusnymi aktami v divadle, ktorych augustin tiez kritizuje. no viac kritizuje tych, co realizuju "nechutne" seansy v chramoch. prava viera realizovana cistou oddanostou pravemu Bohu (defacto v pojmoch platonisticko-aristotelovskej tradicie) a vykonavanim ctnostneho zivota.

08.02.2022 5 z 5

O mysteriích egyptských, s dopisem Porfyriovým Anebonu Egypťanu O mysteriích egyptských, s dopisem Porfyriovým Anebonu Egypťanu Iamblichos z Chalkidy

(SPOILER) cnostny zivot je podstatny avsak k dosiahnutiu "blazenosti" v zmysle zjednotenia s Bohom je nedostacujuci. jedina cesta, ktora pomoze cloveku sa vymanit zo strastiplnosti zivota, neustaleho kolobehu vznikania/zanikania je teurgia ako mysticka cesta k bohu a povznesenie sa do inteligibilneho sveta.

Najpodstatnejsi postreh v spise je popis systemu teurgie, kedy mozno najst paralelu s Plotinom o Bozom kralovstve, ktore prichadza a my ho vitame. Je to presne naopak, Bozie kralovstvo je vsade, len ho nevidime. Teurgia je sposob, akym sa otvorit bozej pritomnosti.

Taktiez je do viac-menej detailov rozpracovany ontologicky system, ktory je plny roznych entit. Zacinajuc Jednom, cez Nus (Duch/Logos), Dusa svetova az po duse individualne a hmotu (egyptske bahno alebo grecke hyle). Vsetko je ale v monade a presiaknute Jednom a jeho esenciou.

Iamblichos bol novoplatonik, ktory do filozofie pridava vlastne nazory a myslienky a tym padom je mierne odlisny od Plotina a jeho filozofie.

17.12.2021 5 z 5

Enneady Enneady Plótínos

tak teda update po 9 rokoch - docital som uspesne :) je nutne si uvedomit, ze kniha obsahuje len niekolko spisov z celkoveho poctu Ennead. ale aj to staci k lepsiemu pochopeniu plotinovskej filozofie a systemu

26.10.2021 4 z 5