Aeon Aeon komentáře u knih

☰ menu

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

ako napisal komentar georgearrow, toto je navod nie len pre "dobre" vladnutie ale aj pre "dobry" zivot. zivot je zmena a kto sa jej neprisposobi je strateny

10.11.2020 5 z 5

Peříčko Finista Jasného sokola Peříčko Finista Jasného sokola neznámý - neuveden

poklady ruskej literatury. ilustracie od Bilibina su uzasne, jedinecne a autenticke s ruskym duchom. strasidelne a tak realisticke a preto ich oblubujem. zaroven su jednotlive pribehy zaujimave aj z hladiska komparistiky s naraciami z inych kultur a hladanie moznych suvislosti.

12.12.2020 5 z 5

Sofiin svet Sofiin svet Jostein Gaarder

dostal som tuto knihu darom, som velky fanusik filozofie ale tato kniha mi jednoducho nesadla. nemam rad rozpravky a ta forma ma odradila, nedokazal som ju docitat. skoncil som dakde v stvrtine a radsej som sa vrhol na "suchu" filozofiu, v tej som viac ako vo vode

18.04.2020

Vyznání Vyznání Aurelius Augustinus

krasna kniha. dospel som avsak k rozhodnutiu, ze ku kniham tejto vaznosti nebudem pisat nijaky komentar, pretoze na nom vlastne nezalezi. kazdy, kto si precita tak asi bude rozumiet :)

07.03.2022 5 z 5

O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem Jorge Cham

dobra kniha, ale trocha ma iritovala ta detskost, s ktorou bola napisana (ano, viem, neni to zrovna cista vedecka literatura, ktora mi sedi omnoho viac). ale slusne :)

03.05.2021 4 z 5

O smrti O smrti Arthur Schopenhauer

vola ako vec o sebe a esencia, kt. je oslobodena od casu a priestoru vs. poznavanie a intelekt ako "produkt" tejto vole, ktora zanika smrtou. to dana vola sa boji smrti, je to ako eros s jeho pozitkami a hedonizmom tak silno sa viazuc na tien svojho verneho dvojnika - Ja a jeho ega. znova sa dostavame k subjektu proti objektu. presiaknute vplyvom vychodnej filozofie, ktora na autora utocila v plnej miere a poskytla mu iny pohlad na vec

01.05.2020 4 z 5

Poslední deník Květy Fialové Poslední deník Květy Fialové Josef Kubáník

precital som za 3 dni. velmi fajn kniha. viacmenej som uz vedel vsetko ale chcel som mat jej myslienky vo forme knihy. detailny opis jej osoby prva cast + druha ako skutocne posledny dennik

24.11.2019 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

mali by to dat ako povinnu literaturu dejepisu strednych skol aby sa este stihlo vsiaknut do prvych volicov o com idu rozhodovat vo svojich prvych volbach a dalej

04.10.2022 5 z 5

Zlatá ratolest Zlatá ratolest James George Frazer

vycerpavajuca kniha. ludstvo a jeho evolucia od neurotickeho dodrziavania miestami az nezmyselnych ritualov smerujuc k nabozenstvu a v konecnom dosledku az k vede. avsak je dolezite poznamenat, ze aj aktualny vedecky pohlad na vec nemusi byt finalny a moze prist dalsia etapa, ktora bude pokracovanim ludskeho myslenia. to, ze nieco nevieme vysvetlit neznamena, ze to je nerealne :)

30.07.2021 4 z 5

Srovnávací mythologie Srovnávací mythologie Jaan Puhvel

nieco pre fajnsmerkov na temu komparativnej religionistiky v ramci mytov vsetkych indoeuropskych kmenov. myslim, ze pre cloveka, ktory v zivote nepocul ani nevenoval pozornost studiu mytologii toto bude horka a tazka kniha na citanie. ale predpoklad je, ze po nej siahnu len ludia, kt. sa o temu zaujimaju.

bolo to jednoznacne fascinujuce aj ked logicky treba pocitat s tym, ze mnohe veci sa za tie roky pomenili a aktualizovali. avsak ako urcity background pre pochopenie hlbsich suvislosti vyborna kniha

25.01.2021 4 z 5

Úzkostný pacient Úzkostný pacient Radkin Honzák

odborny titul, cakal som, ze to bude skor opis skusenosti s pacientami na oddeleni psychiatrie ale drviva vacsina je defacto akademicky pisana literatura na temu neuroz, ich jednotlive druhy, metodiky liecby (cez psychoterapiu a psychofarmaka). pre uplneho laika, si myslim, je tento titul tazka literatura na pochopenie. ale urcite odporucam, velmi kvalitny pocin od Dr. Honzaka :) samozrejme, vyskytuju sa aj pripady z praxe, osobne som pri niektorych chytal amoky smiechu :))

29.09.2020 4 z 5

Kosmická hra Kosmická hra Stanislav Grof

defacto vysledky takmer 50 rokov vyskumu S. Grofa v oblasti transpersonalnej psychologie a potreby realizovat ludsky potencial v plnej miere. kriticke ponimanie materializmu zapadnej civilizacie vs. "primitivne" myslenie starovekych narodov. otvara to dvere k vnimaniu suvislosti, preco sa ludia spravaju tak, ako sa spravaju a preco sme taki, aki sme

26.09.2020 5 z 5

Já a Ty Já a Ty Martin Buber

tato kniha je skvost. cital som ju + filozoficky rozoberal s kolegami na katedre filozofie v bratislave. je to velmi zaujimave citanie pre hlbsie porozumenie buberovej dialogickej filozofie odporucam

24.11.2019 4 z 5

Pramene a zmysel ruského komunizmu Pramene a zmysel ruského komunizmu Nikolaj Alexandrovič Berďajev

v skratke vsetko o pozadi vzniku komunizmu ako takeho, jeho vazby na marxa/engels, panslavianstvo a "proeuropsku" liniu aristokracie, jednotlive zvucne mena pred erou vzniku lenina a jeho leninsko-marxistickej filozofie. odporucam vrelo

24.11.2019 5 z 5

O boží obci I O boží obci I Aurelius Augustinus

uzasna kniha. podstatou je zapudenie pohanskych kultov, ktorej sa autor venuje v pociatocnych styroch knihach. pohanske bozstva nie su nic viac nez len nizsie "bozstva" resp. zli duchovia. ti nasledne vo svojej pyche a povyseneckosti "riadia" zivot ludi, ktori ich na druhej strane uctievaju hnusnymi aktami v divadle, ktorych augustin tiez kritizuje. no viac kritizuje tych, co realizuju "nechutne" seansy v chramoch. prava viera realizovana cistou oddanostou pravemu Bohu (defacto v pojmoch platonisticko-aristotelovskej tradicie) a vykonavanim ctnostneho zivota.

08.02.2022 5 z 5

O mysteriích egyptských, s dopisem Porfyriovým Anebonu Egypťanu O mysteriích egyptských, s dopisem Porfyriovým Anebonu Egypťanu Iamblichos z Chalkidy

(SPOILER) cnostny zivot je podstatny avsak k dosiahnutiu "blazenosti" v zmysle zjednotenia s Bohom je nedostacujuci. jedina cesta, ktora pomoze cloveku sa vymanit zo strastiplnosti zivota, neustaleho kolobehu vznikania/zanikania je teurgia ako mysticka cesta k bohu a povznesenie sa do inteligibilneho sveta.

Najpodstatnejsi postreh v spise je popis systemu teurgie, kedy mozno najst paralelu s Plotinom o Bozom kralovstve, ktore prichadza a my ho vitame. Je to presne naopak, Bozie kralovstvo je vsade, len ho nevidime. Teurgia je sposob, akym sa otvorit bozej pritomnosti.

Taktiez je do viac-menej detailov rozpracovany ontologicky system, ktory je plny roznych entit. Zacinajuc Jednom, cez Nus (Duch/Logos), Dusa svetova az po duse individualne a hmotu (egyptske bahno alebo grecke hyle). Vsetko je ale v monade a presiaknute Jednom a jeho esenciou.

Iamblichos bol novoplatonik, ktory do filozofie pridava vlastne nazory a myslienky a tym padom je mierne odlisny od Plotina a jeho filozofie.

17.12.2021 5 z 5

Enneady Enneady Plótínos

tak teda update po 9 rokoch - docital som uspesne :) je nutne si uvedomit, ze kniha obsahuje len niekolko spisov z celkoveho poctu Ennead. ale aj to staci k lepsiemu pochopeniu plotinovskej filozofie a systemu

26.10.2021 4 z 5

Metafyzika Metafyzika Aristotelés

kto caka, ze metafyzika bude plna odpovedi na otazky "duchovne" a "ezotericke" tak pre neho bude kniha sklamanie. je plna aristotelovej logiky, vyclenenim toho, co sama metafyzika znamena a ake je jej vztah resp. prvenstvo v ostatnych vedach.

aristoteles nesklamal a svoj silne akademicky styl jeho doby preniesol aj do knihy - i ked kniha je skor len extrakt z toho, co vsetko o prvom nehybnom hybateli napisal.

odporucam zacat aristotelovym organonom tzn. logikou a kategoriami, potom ist na fyziku a nasledne z nej ist na metafyziku, aby bola hlbka pochopenia temy co najvacsia

23.04.2021 5 z 5

Politika Politika Aristotelés

bez cnostneho cloveka nemoze byt ani idealny stat zalozeny na cnosti resp. blazenosti. asi takto by som to cele zhrnul. velky suvis s etikou nikomachovou - prv je vhodne precitat ju a potom nasledovat politikou.

15.03.2021 5 z 5

Enneady Enneady Plótínos

tazka kniha, ktoru som cital asi pred 7 rokmi. bol som vtedy mlady a nadseny pre gnosticizmus a toto bola esencialna sucast pochopenia problematiky hlbsie. bola to nocna mora citat to :-) ale to chce asi cas dospiet a vratit sa k tomu znova. a ten cas prichadza a tesim sa nan

10.10.2020 4 z 5