O smrti

Esej o tom, že se nás smrt netýká. Překlad brožurky, kterou do 1. světové války fasovali němečtí vojáci.

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/201345/o-smrti-201345.jpg 4.235
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Zvláštní vydání

Miro.slav

Tajomstvo a tajomno smrti a smrteľnosti sa týka každého z nás. Svoje postrehy k tejto téme nám predstavuje jeden z velikánov nemeckej a celosvetovej filozofie. Rozsahovo útla knižka, no obsahovo nevyčerpateľná. Schopenhauer kritizuje judaisticko-kresťanské ponímanie smrti a smrteľnosti, pričom sa prikláňa na stranu východnej filozofie. Napriek tomu vrelo odporúčam. A mimochodom (myslím, že sa to uvádza aj v samotnej knihe), svojho času bola táto knižka súčasťou výbavy vtedajšieho pruského vojska.

kuklara
07.02.2017

Smrt se nás týká, ale jak sám autor poznamenal: pouze to, co může umřít, umře a to, co se bojí smrti, zůstává (paradoxně) nesmrtelné. Krásné dílo plné protikladných myšlenek, co strana, to tři úvahy o všem, čeho se smrt týká (tzn. všeho). Komplikované, ale krásné čtení!

Lucieee91
08.03.2016

Četla jsem knihu dvakrát a měla jsem celkem problémy to pochopit. Respektive hlavní myšlenku jsem pochopila, ale mluvit o ní na zkoušce bylo celkem peklo.

k009
28.06.2014

Tenký, ale duševně silný spis, odvolávající se na východní myšlení. Líbi se mi, jak Schopenhauer vysvětluje svoji koncepci reinkarnace. Tvrdí, že "bráhmanismus a buddhismus učí nahlížet sebe sama jako prapodstatu, jako bráhma, jemuž je veškeré vznikání a zanikání cizí. Tato náboženství dokázala svým učením o znovuzrození zřejmě mnohem více než náboženské či filosofické směry" . Podle něj vznikly veškeré filozofické koncepce a náboženství díky bázni ze smrti. Vyzdvihuje buddhistické učení, které zcela důsledně zastává existenci před narozením i po smrti a život na zemi je pouze odpykáváním provinění z této doby. Reinkarnaci vysvětluje tak, že se netýká celé duše, ale jen vůle, a proto si nově narozený člověk nevzpomíná na své dřívější bytí.

alper
25.04.2012

ne,není to tak...celý název vysvětluje: O nezničitelnosti naší osoby o sobě/an sich/

Arlique
30.01.2012

pozitvní to počteníčko... ale vlastně by se to dalo shrnout jednou větou: smrt se nás netýká =D