Zlatá ratolest

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha významného anglického badatele v oblasti etnografie a kulturní antropologie je obsáhlým pojednáním o magickém a mystickém myšlení v méně rozvinutých společnostech. Legendární Zlatá ratolest patří k základním dílům světové etnografie. Jestliže si brzy po svém vydání získala ocenění odborníků a velkou oblibu u čtenářské veřejnosti, oblibu trvající již více než tři čtvrtě století, zasloužilo se o to fundamentální zpracování vlastního námětu i literární kvalita díla. Tato studie o magii nabízí na podkladě obsáhlého etnografického materiálu ze života dávných i soudobých evropských i mimoevropských národů obraz magického myšleni, rituálů, mýtů, dokladů orální slovesnosti, zvyků a kmenových tradic, celého onoho nezřetelného podhoubí historie a kultury. Dramaticky a plasticky zpracovaný materiál se zabývá mimo jiné posvátností v magickém myšlení, vegetačními kulty, tabuizovanými činnostmi, osobami, slovy a předměty, démony i lidskými oběťmi, slavnostmi ohně, kouzelníky, vtělenými lidskými bohy, duší lidskou i vnější a mnoha dalšími tématy. Působivost Frazerova díla spočívá v tom, že do svých základních představ dovedl vkomponoval obrovské množství údajů z folklóru, klasické antiky, starověké Mezopotámie, Egypta, z bible, etnografie přírodních národů a vyvozovat z nich další pojmy tak. že vznikl bohatý, a přesto uzavřený celek, barvitě a sugestivně přibližující exotické nebo dávno minulé prostředí. Zlatá ratolest se stala na léta inspirací pro literáty a ovlivnila také vývoj některých vědních oborů: religionistiku, kulturní historii, výklad bible, folkloristiku, řecko-řimská studia, určitý směr psychoanalýzy aj. První české vydání v roce 1977 provázelo mnoho nesnází, tehdejšímu režimu Frazerovo dílo nebylo z ideologických důvodů příliš po chuti; vyšlo proto v malém nákladu, který byl vzápětí víceméně stažen z pultů, takže kniha byla těžko k sehnání. K tomu všemu její překladatelé nesměli publikovat, a tak vydání zaštítila svým jménem Libuše Boháčková, japanistka z Náprstkova muzea. Slovo úvodem napsal Josef Kandert. Druhé vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141486/big_zlata-ratolest-vRT-141486.png 4.747
Žánr:
Duchovní literatura, Mytologie

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

The Golden Bough: A Study in Magic and Religion, 1890


více info...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Kniha Zlatá ratolest

InaPražáková
17. července

Vyčerpávající přehled původních rituálů a duchovních představ lidí od Chile po Austrálii, od starých Egypťanů po evropské venkovany konce 19. století. Vyčerpávající informačně, nikoliv mentálně, ba naopak; Frazer dokázal napříč monumentální bichlí vést vlákna jednoho konkrétního příběhu, který se jako v detektivce postupně odhaluje ve svých kořenech a možných významech. Krom tohoto ale dojde i na stovky jiných zvyků, přehledně utříděných a provázaných - jestli někdo pochybuje, že všechny kultury mají společný základ, Frazer jasně dokazuje, že to tak je. Při přecházení mezi zeměpisnými šířkami a napříč historií se stále opakují vzorce duchovních představ, detailně popsané v bohatých srovnávacích pasážích (místy je to až únavné vršení faktů, ale v souhrnu fascinující).
Nejvíc se kniha věnuje přednáboženskému magickému myšlení, do náboženství zabíhá jen místy a spíše do těch, která nejsou blízká naší vlastní kultuře, ale při určité znalosti židovskokřesťanské tradice nelze přehlédnout, že judaismus se z magického myšlení plynule vyvinul a mnoho představ si podržel, křesťanství naopak absorbovalo leckteré starší zvyky, jen je více či méně překrylo symbolem některého světce nebo pseudohistorického výročí (zdaleka nejen přesun slavení zmrtvýchvstání Krista na svátky jara - ostatně několik nejnápadnějších přeznačení Frazer zmiňuje, ale nezabíhá do důsledků. Není to účelem etnografického výkladu a zpochybňování křesťanského kalendáře nepochybně nebylo téma, které by chtěl propagovat.)
Psát stejně vážně o aboriginské víře v totemy a např. české víře, že vynášení Morany ze vsi způsobí příchod jara, může působit směšně, ale ač se nepochybně liší míra pevnosti obou přesvědčení, těžko se dá předpokládat, že by se různé pověrečné zvyky v Evropě udržely po tisíc let křesťanství čistě jako mrtvá tradice, která účastníky citově a myšlenkově neoslovuje. Na druhou stranu bude vyveden z omylu každý, kdo by považoval "pohanské" zvyky za lepší a smysluplnější jen proto, že jsou starší a "nezkažené náboženstvím" - k absurdním extrémům umí dospět, a nejspíš časem dospěje, každá nepřerušeně kultivovaná tradice, bez narušení zvenčí nastává zpřesňování ad absurdum.
A mimochodem, kdo chce vytvářet paralelní fantastické světy, ať literární nebo filmové, měl by si Zlatou ratolest načíst. Je v ní pevná osnova lidské práce s nadpřirozenem, přitom vzhledem k rozličnosti aplikací nijak neomezuje fantazii tvůrce.

Thanateros
26.08.2021

Nádherná kniha.


Aeon
30.07.2021

vycerpavajuca kniha. ludstvo a jeho evolucia od neurotickeho dodrziavania miestami az nezmyselnych ritualov smerujuc k nabozenstvu a v konecnom dosledku az k vede. avsak je dolezite poznamenat, ze aj aktualny vedecky pohlad na vec nemusi byt finalny a moze prist dalsia etapa, ktora bude pokracovanim ludskeho myslenia. to, ze nieco nevieme vysvetlit neznamena, ze to je nerealne :)

C.lementine
19.07.2021

Strašně dobrý teoretický základ pro vývoj antropologie a hluboká studnice konkrétních příkladů z celého světa. Samozřejmě při čtení a tvoření názorů je potřeba brát ohled na zastaralé názory eurocentrického charakteru a koloniální vnímání "těch druhých".

Tapanka
05.04.2021

Tak staré a tak dobré!

Rawen616
11.12.2020

Tak tohle bylo teda dílo! Na závěr roku 2020 to chtělo něco pořádně výživného a Zlatá ratolest mojí touhu po doslova mamutí dávce informací splnila beze zbytku. Ve své době to musela být bomba a i dnes mám po dočtení skoro až hmatatelný pocit získání vědomostí. Zlatá ratolest vyniká hlavně tím, že nejde jen o suchou vědu ale je i dost čtivě a zajímavě napsána. Někoho sice může trochu iritovat rozsáhlé popisování příkladů a opakujících se rituálů různých kultur ze všech končin světa ale právě to je tím, co na této knize nutí k zamyšlení. Co stojí v pozadí náboženství, magie a dalších stovek a tisíců podivných zvyků, rituálů a bohů kterým lidé věří? Odkud se to vzalo? Proč skoro tytéž rituály provádí Viking, český rolník v 18.století i obyvatel Nového Zélandu? Vždyť se nemohli potkat. Opravdu se skoro totéž vidění světa, víra i magie táhne lidskou myslí napříč historií bez ohledu na to, kde a jak člověk žije? A kam se to proboha bude dál vyvíjet? A vyvíjí se to vůbec nebo nevědomky stále dokola všichni opakujeme a navazujeme na rituály našich předků? Zdá se vám to jako hodně otázek? Tak vězte, že vám popisuji sotva třetinu toho co se v knize řeší a je dokonce i plus/minus vyřešeno. Nějaké studie o původu tradic jsem už četl ale ve Zlaté ratolesti je to vše nádherně uceleno a obávám se, že už se nikdy nebudete koukat na svět stejně, a to ani na tak nevinné věci jako je májka nebo vánoční stromeček. Pro spisovatele fantasy, dobrodružných knih i horrorů představuje Zlatá ratolest jedinečný zdroj inspirace. Hodně bych se divil kdyby Tolkien nebo Lovecraft neměli tuhle knihu doma na čestném místě:-)

desert.fox
09.06.2019

Zasvěcující kniha o magii, původně psaná jako vyvracení magie.

hellena1523
30.01.2017

Etnografická, antropologická bible veškeré literární fantastiky. Možná se někomu bude následující myšlenka zdát velikášská, přesto si ji dovolím sdílet: nikdo v žánru fantasy nevymyslí nic, co by se v určité formě již neobjevilo právě ve Zlaté ratolesti (což není míněno jako kritika autorů literární fantastiky, nýbrž jako chvála této obsáhlé publikace).

1