adorjas adorjas komentáře u knih

HHhH HHhH Laurent Binet

Super! Skvelé! Autor sa s nami zahráva a síce viete, ako to skončí, ale i tak trošku dôfate, že to bude inak, že tí dobrí vyhrajú.

15.03.2024 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Dobre sa to čítalo! Ci pána- 300 strán som dala za dva večery a šlo mi to ako nič. Čakala som viac kritiku/názory na mentalitu čechov ako takých. Ale bola to kniha skôr o známych osobnostiach a ich životných osudoch. Napriek tomu som si čítanie užila a už som sa vrhla na voľné pokračovanie Urob si raj.

23.02.2024 4 z 5

Čokoládová krev Čokoládová krev Radka Denemarková

Toto bola iná jazda! Ani neviem, čo k tomu mám napísať ako komentár. Mnohovýznamové, zďaleka nie (len) o živote troch hlavných hrdinov. Beztak sa len sčasti opiera o ich životografické údaje, ale skrze ich životy prepája vzťahy, súvislosti, spojenia, ktoré by ma samotnú nenapadli snáď nikdy. Nedá sa to čítať ani ako životopisný ani ako klasický román. Je to popretkávané myšlienkami, úvahami, esejami o feminizme, údeli žien, vyústení spoločnosti, prepojení minulosti s prítomnosťou, o kapitalizme a vykorisťovaní. Do toho nevšedný bohatý, poetický, rytmický jazyk. S češtinou sa tu zároveň diali také divy, že si osobne myslím, že audiokniha na seba nenechá dlho čakať, pretože ten spád a hudba slov bola potešením pre moje uši. Bravó! Magnesiu litera!

23.02.2024 5 z 5

Fosilie Fosilie Michal Kašpárek

Celkom drsná spoločenská, ekologická nakladačka. Čítalo sa to rýchlo, vzbudilo vo mne ešte väčšiu ekodepku a za mňa svieži závan v českej literatúre, keďže to konečne neboli zneužívané detské postavičky z oblasti primárnej rodiny.

13.02.2024 4 z 5

Taková je Sarah Taková je Sarah Pauline Delabroy-Allard

Kniha rozdelená na 2 časti, tá druhá bola príliš trýznivá a spomalila moje čítanie aspoň o týždeň, lebo nie a nie ju dočítať teda. Napriek tomu, tá prvá časť bola krásnou ódou na lásku a vášeň a v celej knihe som si užila priehršť tipov na klasické hudobné diela, na Terst a tak. Ešte mi tak napadlo po dočítaní knihy, že možno táto kniha vôbec nebola partnerskou. Tým, že sme sa nikdy nedozvedeli meno hlavnej postavy, ja som mala pocit akoby sa hlavná postava a Sarah prelínali, a že šlo po celý čas o tú istú osobu až akési alterego....

13.02.2024 3 z 5

Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali Nina Lykke

Nebolo to zlé, ale nejako mi do srdca kniha neprenikla. Knut bol fajn postavička, so svojimi slabosťami a obzerá sa ako Travolta v slávnom meme doprava-doľava, kam sa to ten svet posunul. Do toho dáva autorka svoj hlas ohľadom pindovania na spoločnosť, literárny svet. Ja som tam neustále videla aj škandál zo švédskej Akadémie, atď.

13.02.2024 3 z 5

Přízrak v hrdle Přízrak v hrdle Doireann Ní Ghríofa

Ja som bola veľmi spokojná- autofikcia, autobiografia, úvaha i esej, historický román, životopisný román, poetické, lyrické dielo. Témy materstva, tehotenstva, kojenia a všetkého okolo toho boli popísané nádherne úprimne a táto kniha sa stáva mojou knihou roka 2024.

13.02.2024 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Bavilo, čitateľsky nenáročná kniha so znepokojivým obsahom, avšak trošku nevyčnieva z radu "českých hrdiniek, ktoré majú traumu z primárnej rodiny". (Napr. Houbařka, Hany a Slepé mapy, Lesy v dome, Anežky, ...). Na prvotinu super, ale trošku mi to naďalej spadá do kategórie oddychového čítania pre náročných...

04.02.2024 3 z 5

Dosť bolo o láske Dosť bolo o láske Hervé Le Tellier

Čítala som po Ohni od Marie Pourchet- takže, kým predchádzajúca kniha bola o cynizme, prázdnej láske až nihilizmu vo vzťahoch milostných, tak táto bola pomaly presný opak. Láska existuje, možno osudová, možno taká, na ktorú človek natrafí v nečakanej chvíli, možno na obyčajnej večeri u priateľov. Celý čas som mala pocit, že autor využil pri mužských postavách akési svoje alterego (čo sa spomína aj v doslove, ak sa mi dobre marí). Na druhú stranu, bolo zvláštne čítať, ako sa ľudia ľahko vzdajú spoločných rokov, života a prostredia a chcú si budovať nové žitia...

04.02.2024 3 z 5

Oheň Oheň Maria Pourchet

Ak už (ne)chcete počúvať o láske, dajte si Oheň. Cynické, prázdne ľudské srdcia, ktoré niečo málinko nakoniec pocítili, ale či k nim bola autorka milosrdná alebo nie, to už nechám na prečítanie. Nevšedná romanca, ktorá možno až takou nevšednou nebude, a ktorá sa možno odohráva u nás i okolo nás už príliš často. Dej beží s rýchlou dynamikou- máte pocit neustále vyplazeného jazyka, akoby ste nestíhali s dychom, akoby ste chceli na koniec textu dobehnúť skôr, ako sa tam očami vôbec dostanete. Osobne ma zaujala postava Véry, dcéra hlavnej postavy. V jej postave sa totiž odráža istý starogrécky epos...

03.02.2024 3 z 5

Zabiť matku Zabiť matku Hana Hanus

Celý čas som si hovorila- je to dobré? Je to brak? Je to kvalitka? Preto ju mali v obchode za taký lacný peniaz? A nakoniec môj verdikt po dočítaní? Knihu si dajte na jeden záťah, ak totiž medzi ňou vynecháte hodiny či dni, tak sa nedostanete opäť do jej atmosféry. Autorka tam vkladá veľa odkazov na literárne diela (napr. Ovídiove Premeny a ďalšie). Vadilo mi tam veľa magrealu a vidiny hlavnej postavy ma priam rozčuľovali. Aj to konečné rozuzlenie jej detskej traumy bolo také okato zjednodušujúce, ale budiž- konečne žiadne zneužívania a podobné veci, ako v iných tuzemských knihách. Niektoré myšlienky zarezonovali ako napríklad: Človek je jediný tvor, ktorý sa bojí toho, čo má pred sebou.

Přitažlivost pádu Přitažlivost pádu Noel O' Regan

Nový rok 2024 som nemohla začať lepšou knihou, ako bola táto. Micheál a jeho príbeh sa mi vryl pod kožu. Premýšľala som veľa o jeho pohnútkach, o pohnútkach jeho mamy, kto využíval koho a otvorený koniec ma potešil- autor to nechal na predstavivosti každého z nás, ako by to mohlo skončiť. Veľmi ma tešili popisy a lyrickosť prírody, ktorá v tejto knihe fungovala ako ďalšia z postáv.

21.01.2024 4 z 5

Klub lhářů Klub lhářů Mary Karr

Kniha, pri ktorej si hovoríte, na čo vôbec čítate o nových a nových traumách dievčiny ďalej. A na konci sa to pekne krásne ukáže, čo za šrámy niesli aj rodičia, hlavne teda Charlie (jej matka). Na druhú stranu, niektoré časti knihy boli robené takým tým spôsobom, že napíše istú traumatizujúcu sexuálnu udalosť a potom už nič viac k tomu, alebo ako ju to ovplyvnilo v budúcnosti. Neupieram, že zažila hrozné veci to vôbec, ale kniha bola písaná trošku "bestsellerovo", aby vzbudila otázky. A ak na základe tejto knihy prišiel autorke úspech, tak super- sama píše, že peniaze riadne potrebovala.

21.01.2024 3 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Veľmi príjemná oddychovka. Aj keď bol na mňa koniec akoby hopšup ukončený.

Detský mozog: Novorodenec Detský mozog: Novorodenec Robert Krause

To isté ako u autorovej predchádzajúcej knihy- nemastné-neslané. Bez tejto knihy by som určite nevedela, že nastávajúce maminy nemajú počas tehotenstva fajčiť...

21.01.2024 1 z 5

Pobřežní cesta Pobřežní cesta Raynor Winn

Taký ten cestopis, kde máte chuť nasadiť si batoh a vyraziť taktiež. Avšak, celé to je o to desivejšie, že sa jedná o skutočný príbeh s veľmi nepriaznivou životnou situáciou autorky.

08.01.2024 4 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Veľmi krátka, úsečná, ale výstižná novela. Vedela by som z príbehu a od autorky čítať oveľa viac a dlhšie. Taká vianočná i smutná.

Priateľky a neznáme Priateľky a neznáme J. Courtney Sullivan

Joj, toto bolo dobré! Comtemporary, veľa tém v knihe. Mne to opäť dalo zaujímavý a nový pohľad na americkú spoločnosť, dajme tomu na jej strednú vrstvu. Super!

07.01.2024 4 z 5

Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Matilda Voss Gustavsson

Absyntovka ako vždy nesklamala! A k téme mi nenapadá, čo viac napísať.

Těla Těla Klára Vlasáková

Veľmi slušné dielko, konečne nie niečo z tých českých súčasných tém, ako sú zneužívanie a duševné poruchy a atď. Téma kniha je o tele- premene, starobe, mladosti, materstve, o užitočnosti, zbytočnosti, proste telesné metamorfózy. A takúto vymedzenú tému nenájdeme v súčasných knihách veľa. Naposledy mi tak zarezonovala Teorie podivnosti, a z tých zahraničných o podobnej tematika som momentálne nepočula alebo si nedokážem vybaviť. A teraz výtky: Trošku to pôsobilo skratkovite- kniha je útla, a určite nestihla zachytiť celkovú komplexnosť života. Nenájdete tu siahodlhé popisy a opisy, ale ani nejaký popis všedného života postáv. Dej skôr skáče v čase, občas aj o niekoľko mesiacov. Ale pravdepodobne sa o to ani nesnažila. Takisto autorka mohla ubrať témy ako je kritika politiky a spoločenského života, a fakt tam nechať len tú telesnú tematiku. Tým pádom tie ostatné témy odchádzali kúsok do prázdna. Trošku mi vadil ten koniec- toto by asi taká milujúca matka nikdy nespravila- ale opäť nebudem prezrádzať viac, nech neskazím prípadné budúce čitateľské zážitky. A ešte jedna vec mi napadla- žeby kniha mala isté autobiografické prvky?

17.12.2023 4 z 5