Adam2021 Adam2021 komentáře u knih

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Měl jsem to asi jinak než ostatní čtenáři, ale povídkové knihy byly pro mne nutná příprava pro ságu. Knižní a ucelená podoba se mi líbí mnohem více. Je tu více Ciri a více jiných postav, mají více a prostoru a dávají nám pochopit, co se vlastně děje na pozadí. Válka s Nilfgaardem je zde více ujasněna a lépe vše chápeme.
Moc sem si oblíbil postavy Triss, Yarpena Zigrina, Marigolda a Ciri. Ke konci si Yennefer získala hodně uznání, že není tak arogantní a povýšená.
Moc se mi kniha líbila a těším se na další díl.

26.07.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Páni.
Dočetl jsem před pěti minutami a pořád to nemůžu rozdýchat. To bylo neskutečný. Autorka ukazuje, jak má velmi promyšlenou zápletku, ví kdy má čtenáři něco odhalit, a i když spoustu věcí do sebe zapadlo, otazníků v mé hlavě jsou desítky. Někdy doufám, že by s toho mohl být film, který by hraničil s hororem.
10000000/5

27.10.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Moje první seznámení ze světem Zaklínače. Jsem nadšený

27.06.2021 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Musím říct, že první díl se mi líbil víc, ale ani tento nebyl špatný.
U první povídky (Hranice možností) mě zasáhla čtecí krize, a tak sem se musel do čtení nutit. Možná to bylo i tím, že nemusím postavu Yennefer.
(Střípek ledu) je povídka zajímavá, ale moc ukecaná a filosofická. Zajímavý nápad se žárlivostí Geralta.
(Věčný oheň) je ze začátku zajímavá, ale pak mě začala nudit.
(Trochu se obětovat) je jedna z nejlepších a moc mne bavila. Postava Essi je mi sympatičtější než Yennefer.
A další dvě jsou kvůli Ciri úplně nejlepší.
A epilog jsem samozřejmě nečetl,ten si nechám až po přečtení ságy.

23.07.2021 4 z 5

Koruna Élladu Koruna Élladu Veronika Válková

(SPOILER) Tak tenhle příběh mě pohltil. Neskutečný svět fantazie. Svět drsný a surový, ale i krásný a kouzelný. Veronika Válková umí vytvořit skutečné a barvité postavy, nezabývá zbytečně dlouhým popisem, a přitom nečtete jen monology.
Příběhy rytířů krále Ana byli velice originální a živé. Nejvíce mi přišel sympatický Skyrnet, Svest a Egil. Příběh Burjana byl dojemný:

"Musíme se podívat, co má ta děvka v břiše, a zabít to, než se to narodí a všechny nás to sežere," slyšel povykovat Ragnu. To mu zbystřilo smysly.

I život Egila Vážky byl smutný. Jeho strach z bolest, zklamání, pozdější nedůvěra v sebe samotného, láska k Chiomáře a smrt pro ni.
Jsem rád, že autorka věnovala rytířům první polovinu knihy, protože ve druhé přichází na scénu Wanne z Mortaluny, známý z předchozího dílu. Toho mi bylo celou knihu líto. Byl to syn nejvyššího boha, silný a urostlý, krom Sanduka nemá sobě rovného. A pod touto slupkou je malý, zrazený kluk, který musel v deseti letech opustit rodinu, sourozence. Několik let byl nemilován, neznal lásku a pak se objeví Fedb. Wanne si nedokáže přiznat, že ho taktéž miluje, že Fedb žije pro něj... A pak když si to uvědomí, tak zemře.

"Musíš odejít, protože jinak bys porušil přísahu a ztratil čest."
Wanne se jí hluboce zahleděl do očí. Byly jako bezčasá propast.
"Co je ví - čest, nebo láska?" zeptal se a bylo cítit, jaká muka mu ta otázka působí.
"Nelze milovat bezectného muže," řekla Fedb a nepřestávala ho hladit.

Knihy z cyklu Wetemaa jsou jedinečným požitkem. Je škoda, že tahle sága upadá v zapomnění, přitom by se měla řadit k fantasy světové. A proto ji chce nakladatelství Straky na vrbě pomoct. Chce převést všechny knihy do pevné vazby, s kvalitními ilustracemi a spousty dalšího. Vzhled Koruny Élladu je toho příkladem. Informujte nakladatelství o tom, že má smysl, dát celou ságu do pořádku.

23.05.2021 5 z 5

Příběh magie Příběh magie Chris Colfer

Hezký a promyšlený příběh, ale na Zemi příběhů to nemá. A to i v překladu. V Zemi příběhů byla jména docela dobrá, ale tady to byla hrůza. Nevěříte? Kočenina Škrábomilá, Starohráz a král Šlechtil. To stačí. Ale nechci překladatelce nějak křivdit. Jiné knihy přeložila bravurně, ale tady se to prostě nepovedlo.

26.03.2021 3 z 5

Návrat Kouzelnice Návrat Kouzelnice Chris Colfer

Skvělá kniha. Líbilo se mi, jak autor dokázal vytvořit realistické postavy. Akorát mě zarazilo, že děj je téměř stejný jako v díle předchozím.
A otázce DK197:
Autor si to nespletl, akorát že v angličtině je naše Zlatovláska Rapunzel a Mášenka je u nich Goldilocks což odpovídá překladu Zlatovláska. Asi tak mají Mášenku pojmenováno kvůli jejím vlasům. Ale vím, je to hodně matoucí, že?

12.05.2021

Země příběhů – speciální průvodce Země příběhů – speciální průvodce Chris Colfer

Mám velice rád sérii Země příběhů, s jejími živými postavami. Nejde je nemít rád. A právě tady, v tomto skvělém průvodci, jsem zjistil proč tomu tak je. Protože postavy jsou na někom založené. A pokud jste fanoušky této jedinečné série, tak vám nesmí tento průvodce chybět.

12.05.2021 5 z 5

Husité - Ve znamení kalicha Husité - Ve znamení kalicha Veronika Válková

Krásný a poučný příběh. Jednu hvězdičku odebírám kvůli Bářině blbosti. Na to, že byla už potřetí v minulosti a seznámila se i se středověkem, by jí mohlo dojít, že u Husitů, opravdu nebude kohoutek na vodu, nebudou mít prací prášek (ani ten "běžný") a taky by ve svých dvanácti letech mohla vědět, co je to církev.

29.04.2021 4 z 5

Nikdy jsem tuhle knihu nedokázal dočíst. Nechápu jak můžou lidé říct, že je základ fantasy. Je to spíš obrovská nuda. Hromady zbytečných popisů, překlad je mizerný a děj předvídatelný. Vždycky se do čtení musím nutit a pak, před koncem ji odložím.

29.04.2021 1 z 5

Felix až navěky Felix až navěky Kacen Callender

Tuhle knihu jsem četl neuvěřitelných pět dní. Je tenká a hrozně čtivá. Styl psaní mi ohromně sedl a oživovaly ho věci typu maily nebo zprávy, což je jedno velké plus. Kniha má nádhernou obálku a ořízku, kterou jsem si trochu zničil lepíky. A že jich je opravdu dost. A to i podtrhování a psaní. Protože ten příběh mě tak pohltil, že jsem potřeboval zaznamenat každou myšlenku.
Hlavní postavou je Felix, který je docela sympatický a člověk se s ním hned sblíží a prožívá všechno s ním. Řeší dost vážný témata, o kterých by se mělo mluvit. vlastní identita, kyberšikana, problémy v rodině. Strašně se mi líbilo, že většina postav byla duhových. Úplně jsem si zamiloval Leah a i Ezra byl v pohodě. Velkým plus a skvělým charakterem byl Declan, kterého mi bylo líto a zajímal mě asi nejvíce.
Celé prostředí se navíc odehrává na umělecké škole, což zbožňuju.
A pak taky další důvody, proč si to přečíst: krátké kapitoly, dobré dialogy, emoce. Tahle kniha mě docela ničila. Občas jsem měl chuť s ní praštit nebo přepsat stránky. Tak, aby tam bylo to, co jsem chtěl já a bylo to veselé a ne smutné.
Troška mi přišlo, že to nezakončilo některé věci a bylo tam dost otazníků na konci. ne všechno jsem pochopil a některé příběhy zůstaly otevřené

13.04.2023 5 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Leigh je jistota. Je boží. Dokáže totálně skvěle dávkovat příběh, odkrývat tajemství a minulost nebo psát úžasné dialogy. Vážně.

Teď Zjizvený král. Je tu Nikolaj, takže boží humor, je tu Zoja, takže postava s ironií v hlase. Původně jsem třeba v Griše Zoju nevnímal jako důležitou postavu, ale tahle kniha jí dala jiný rozměr. No a pak Nina, láska. Nininy kapitoly jsou nejlepší. Popláčete si, zasmějete se; prostě Nina. Říkal jsem si, že Prohnilé město je její konec a že pokračování by jí zničilo, ale bez ní by ta knížka nebyla ono.
No a nakonec Isaac. Jeho kapitoly byly strašně dobrý a ten konec. Jakože co?! U něj jsem strašně přemýšlel. Co mohlo být jinak a tak.

Trošku mě zmátla ta část ve Vráse, která byla trochu jiná než celý grishaverse. Prostě to bylo takové až moc fantasy. Ale zase to byl zajímavej pohled na Zoju a spousta nových tajemství.

Velkým plusem je taky spousta skvělých vedlejších postav jako Žeňa, David, Adrik, Leoni, Hanne, Ehri.

Trošku mě štvou dlouhé kapitoly, ale fakt jen trošku, protože Leigh Bardugo je opravdu úžasná vypravěčka.

04.04.2023 4 z 5

Slzy jsou jen pro holky Slzy jsou jen pro holky Lucie Zvěřová

Musím říct že je to veliká oddechovka.
Nemá to v podstatě žádnou ohromnou zápletku, ale kniha je velmi čtivá a stránky ubíhají před očima. Hlavní hrdina, i na to jakej je to nesympatickej, zlej, drzej a špatnej kluk, velice jsem si ho oblíbil. Opravdu. Viděl jsem ten jeho hrbolatej vývoj, kdy je chvíli docela v pohodě, kdy to nedává, zase trochu v pohodě.
Rodinné situace jsou vykreslené velmi dobře, vztahy mezi postavami jsou uvěřitelné (někdy tedy chvíli nechápu Ethana, ale ok), rozhovory mezi teenagery jsou realistické.
Louisovi problémy, jeho myšlenky, deprese, ano je to alkoholik nejdříve ze zábavy a z pocitu a pak ze smutku, z důvodu.
A konec?!! Chvíli jsem na to čučel, pak hledal, jestli nebude tam někde nebude třeba Nejsem vůl, nebo mám to zapotřebí?, ale ono nic!!
Kniha je to velmi čtivá, doporučuji, jistě si ji ještě někdy přečtu a autorce se klaním.

27.09.2021 5 z 5

Kletba oceánu Kletba oceánu Kim Forester

(SPOILER) Skvělý a originální příběh. Přečetl jsem ho jedním dechem. Na téhle autorce mám rád, že na konci knihy neodpoví na všechny otazníky nebo přijde s děsivým zvratem. Postavy jsou sympatické a jako živé. Jsou to mladí hrdinové a přesto mají své mouchy. Já jsem si nejvíc oblíbil Nixi a Lysandra. Jsem rád, že se všechny čtyři dějové linky spojily a zároveň znova rozdělily. Jen mi trošku vadí náš překlad. Co by bylo špatného na Klanech Cavallonu? Kroniky Kavalonu zní jak Letopisy Narnie. A že se dokonce překladatelé střídají! Jeden to nazývá Zemí nikoho a další Divokou zemí! Fakt blbý. Měli k tomu dosadit pana Medka - ten by jim ukázal.
Doporučuji všem co mají rádi opravdovou fantasy!

A ještě poznámka: kde je Lara?!

05.06.2021 5 z 5

Korea Korea Veronika Válková

(SPOILER) Tak tu máme další Bářin příběh z minulosti. Tentokrát z neobvyklého prostředí a o neobvyklé době. Bára se ocitla v Imdžinské válce mezi Koreou a Japonskem.
O proti předchozímu dílu Arábie je zde více děje. Příběh byl velice originální a zatím se nepodobá ničemu, co jsem četl.
Moc se mi líbí, jak autorka dokáže navodit atmosféru - máte pocit, že tam opravdu jste.
Všechny postavy byly velmi sympatické a Bářiným myšlenkám se nejde nesmát.
Jen mne pořád zaráží kočka Barča v lidské podobě. Má autorka vůbec nějakou představu, kdo ženská je? Stejně tak kouzelný atlas - přijde vůbec Bára někdy na jeho smysl? Aby to nedopadlo tak, že to skončí jedním velkým tajemstvím, které nikdo nevyřeší.
Tato kniha byla velice skvělá a obálka s ilustracemi? Krása

31.05.2021 5 z 5

Josefína a bytosti Josefína a bytosti Lucie Kaletová

Krásný a zajímavý příběh plný lásky k přírodě, našim předkům a dobru. Ze začátku jsem měl s knihou problém, protože Josefína se zde až moc útápěla v melancholii a prožívala bylinkové čaje.
Když pak ale přišla první akce a tajemno, nemohl jsem se od toho odtrhnout. Autorka přestala do textu přidávat své hloupoučké básničky, zaměřila se na slovanské báje a pořádně to rozbalila. Bomba. Jen jsem měl problém s přeskakováním z minulého do přítomného času vyprávění. A obálka? Krása.

19.05.2021 5 z 5

Vznik ČSR 1918: Velezrada se trestá Vznik ČSR 1918: Velezrada se trestá Veronika Válková

Další skvělý díl ze série Kouzelný atlas putování časem. I když zde nebylo moc akce, příběh mne moc bavil. Takové jednoduché čtení.

19.05.2021 5 z 5

Wetemaa (komiks) Wetemaa (komiks) Veronika Válková

Komiks jsem si nekoupil kvůli příběhu (ten znám z knihy), ale kvůli obrázkům Petra Kopla. Prostě jsem chtěl vidět zemi Éllad jeho očima. A povedlo se mu to znamenitě. Tenhle komiks je jak fotoalbum světa Wetemay. Můžu je vřele doporučit.

26.04.2021 5 z 5

Wetemaa: Kniha osudu jedenácti družiníků krále Gudleifra Wetemaa: Kniha osudu jedenácti družiníků krále Gudleifra Adam Andres (p)

Tak tohle opravdu stojí za přečtení. Nejlepší fantasy co jsem kdy četl. Kdybych mohl, dal bych 10 hvězdiček. Doporučuji, aby jste si přečetli O cestě do Jižního Edagwonu chronologicky.

16.04.2021

O cestě do Jižního Edagwonu O cestě do Jižního Edagwonu Adam Andres (p)

Skvělá fantasy, rychle se čte, vlastní svět s vlastními pravidly, bohy a spousty dalších. Co jiného chtít? Příběh, který se vyrovná zahraničním knihám. Autorka by potřebovala skvělý marketing, který by jí dostal na její místo ve světě, které si zaslouží. Doporučuji

12.05.2021 5 z 5