a.k a.k komentáře u knih

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Mladý manželský pár se rozhodne opustit město a v nehostinném lese na okraji močálu postavit svůj vysněný domek. Místo ale žije svou vlastní minulostí a manželé budou vystaveny nejen nepřátelství sousedů, ale i něčemu temnému a nevysvětlitelnému.
Autorčiny knihy jsou každá úplně jiná. Od tohto románu nečekejte žádný duchařský horor. Tady jde o pomalý příběh s notnou dávkou tajemna a je to kupodivu velmi příjemné čtení s mysteriózní atmosférou. Doporučuji.

28.09.2020 5 z 5

Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Džuniči Saga

Výjimečný literární počin. Soubor výpovědí japonských obyvatel na počátku minulého století z různých společenských vrstev a vykonávajících různá povolání. Tradiční japonské profese, které se dědí z generace na generaci, jsou popsané s detailní přesností. Asi každý máme určitou představu, ale tohle šlo hodně za hranici obecně známých faktů. Třeba způsob vzniku doškových střech, nebo "otročina" při pěstování zemědělských plodin, kadeřnické řemeslo, které je neskutečně pracné a složité, ale výsledkem jsou obecně platné účesy, ze kterých všichni obyvatelé zařadí nositelku nejen věkem, ale i rodinným a společenským postavením. Vedení obchodů a celý proces nakupování, ke kterému se přistupuje s jasně definovanými rituály pro prodávající i nakupující, ... neskutečně zajímavé informace. K tomu snaha autora zachytit charakter a společenské postavení jednotlivých vypravěčů i literárně, vyjadřovacími prostředky, tvorbou vět, ne/spisovnou češtinou, ...
Doporučuji.

27.09.2020 5 z 5

Vraky Vraky Michael Robotham

Další díl krimisérie s psychologem Joe O’Loughlinem byl pro mě překvapením hned ve dvou směrech. Tím prvním bylo zjištění, že můj oblíbený Joe se v románu pouze mihl a úlohu hlavní postavy zde dostal jeho přítel a bývalý detektiv Vincent Ruiz. Druhým velkým překvapením bylo poznání, že mě může bavit číst příběh o bankovních loupežích v Iráku.
Jako vždy Robotham nezklamal. Výborně napsané, spletité, i přes mnoho postav srozumitelné. Bavilo mě to.

26.09.2020

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Hlavní hrdina přistoupí na experiment svého přítele a otestuje na sobě připravenou drogu. Po jejím požití se propadne do minulosti a poznává život obyvatel z okolí jednoho cornwallského převorství v dobách před šesti sty lety.
V celém románu se střídají minulost se současností a zajímavé jsou obě časové roviny. Byla jsem hodně napnutá, kam až se příběh posune. Cítila jsem s hlavním hrdinou stejnou posedlost dozvědět se, jak dopadnou osudy některých postav v dobách dávno minulých.
Moc dobře vymyšlený a čtivý příběh. Bavilo mě to.

27.08.2020 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Novinář Marek Vráz se tak trochu oklikou dostane k řešení záhady muže, jehož mrtvola byla nalezena v kolonii mezi bezdomovci. Svým čmucháním nečekaně rozvíří soukolí těch z druhé strany zákona a dostane se mu jasného důkazu, že narazil na něco skutečně velkého a nebezpečného.
Dokonale napsaná detektivka z českého prostředí s dějovým přesahem do období po sametové revoluci.
Vůbec nechápu, proč jsem autora tak dlouho přehlížela. To, jak je kniha napsaná, s lehkostí, víc než uvěřitelně a dokonce se zvláštním humorem či sarkasmem, mně naprosto vyrazilo dech. Ač téma této detektivní zápletky bych jindy odsoudila (porevoluční kauzy mi zvedají tlak i po 30 letech), tady to prostě bylo výborně zpracované a podané.
Moc doporučuji.

26.08.2020 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Sandrine odplouvá na tajemný ostrov, aby převzala osobní věci po zemřelé babičce. Ostrov byl po válce cílem mnoha dětí, které zde v prázdninovém táboře měly zapomenout na válečné hrůzy a konečně si užít své ukradené dětství.
Sandrine na ostrově naráží na zvláštní chování hrstky místních obyvatel a brzy nabyde podivného tušení o hrozbě, která se na ostrově ukrývá.
Tato kniha má neskutečný a absolutně neočekávaný potenciál. Nevzpomínám si, že by mě některá jiná kniha takhle dostala. Několikrát jsem se přistihla, jak pochybuji o tom, zda jsou šílené postavy, autor nebo jsem se zbláznila já.
Tohle je kniha, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít! Moc doporučuji!

25.08.2020 5 z 5

Nobelovka: Převratný objev, dva vědci, jedna cena Nobelovka: Převratný objev, dva vědci, jedna cena Cyril Gély

Otec atomové bomby, chemik Otto Hahn, čeká na slavnostní ceremoniál předávání Nobelovy ceny. Na projektu se velmi úzce podílela i fyzička Lise Meitnerová, Židovka, o které nyní už skoro nikdo neví. Lise vyhledá Otto Hahna těsně před udělením ceny, aby ho konfrontovala v gradujícím dialogu.
Román Nobelovka je celý zasvěcen tomuto velmi emotivnímu rozhovoru dvou uvedených vědeckých velikánů.

24.08.2020 3 z 5

Říše divů Říše divů Jennifer Cody Epstein

Román z předválečného Berlína o velkém přátelství dvou děvčat, která čelí neřešitelným zkouškám ve stínu nacistických zájmů. Ve druhé dějové lince ze současnosti poznáváme Avu, která si nese těžký životní start ze sirotčince, kde se jako malá ocitla na konci války.
Poutavě napsaný příběh o tom, jak mohla válka ovlivnit život dvou generací. Hodně zajímavá je historická dějová linka, která ukazuje vliv hitlerovské ideologie na dospívající mládež.

23.08.2020 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová řeší případ smrti mladé ženy, která byla zavražděna před vstupními dveřmi svého domova.
Bryndzovy detektivky jsou sázkou na jistotu. I šestý případ s Erikou je velmi dobře napsaný, čtivý, zápletka mě bavila. Tentokrát dokonce nemám ani připomínky k Eričinu chování, které mi v předchozích dílech často lezlo na nervy.

22.08.2020 5 z 5

Nejtemnější půlnoc Nejtemnější půlnoc Minette Walters

Druhý díl historické série ze 14. století "Černá smrt" přímo navazuje na předcházející děj. Panství Develish pod vedením lady Anne se musí vypořádat s ustupující morovou nákazou v kraji. Zajištění obživy obyvatel panství je v rukách mladíka Thaddeuse Thurkella a jeho družiny, kteří podnikají nebezpečné výpravy do okolí a musí čelit mnoha nebezpečím.
Hned od počátku má román výborné tempo, neustále se něco děje a s napětím čekáte, jak se chlapci s úkoly vypořádají. Za polovinou knihy ale ztrácí příběh dech a bohužel se až do konce situace nezmění.

21.08.2020 3 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Román z Itálie za 2. světové války inspirovaný skutečnými životními osudy mladíka Pino Lelly.
Úžasně napsaný příběh o mladém italském chlapci, který se stal součástí velmi nebezpečných protiválečných aktivit. Nevzpominám si na jinou knihu, která by ukazovala alespoň okrajově, jak se válka promítla do života italského národa. Tady ta to umožňuje a v tom vidím velké plus.
Samotný děj je až neuvěřitelný, nesmírně čtivý, místy s dobrodružným nádechem, napětím, s řadou dějově zajímavých zlomů i s emočně silnými pasážemi.
Tato knížka určitě stojí za přečtení, doporučuji.

15.08.2020 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Odvolaný detektiv Washington Poe se vrací k práci vyšetrovatele, aby dopadl sériového vraha, který se vyžívá v brutálním upalování svých obětí. Ke všemu se zdá, že přímo Poe je osobou, se kterou má vrah své záměry.
Výborná detektivka, kde k dopadení pachatele je potřeba rozluštit dlouhou posloupnost indicií, které každá svým způsobem posune vyšetřovatele o kousek blíž ke zdárnému konci, ale přitom žádná není natolik průhledná, aby měl čtenář okamžitě jasno. K tomu excelentní vyšetřovací dvojice, ve které Poa doplňuje policejní analytička Tilly, která je dovednostmi tak trochu Lisbeth Salanderová a svými projevy a problémy sociální interakce tak trochu obdobou Sheldona Coopera z Teorie velkého třesku.
Tohle mě moc bavilo. Doporučuji.

14.08.2020 5 z 5

Patříš mi Patříš mi Mark Tilbury

Krutý prožitek z dětství poznamenal životy členů klučičí party různým způsobem. Nyní po mnoha letech se pohřešuje dívka stejně jako tenkrát a dnes již dospělí muži se musí vypořádat s tíživou minulostí.
Temné psychologické krimi, ze kterého nejsem zrovna ohromena. Zápletka byla docela dobrá, ale zpracování žalostné. Myslím, že psychologický profil postav lze budovat i jinak, než jen hromadou pejorativ, zlomyslností, krutostí a formou výroků plných obscénností. Celkově byl děj pomalý, dialogy nezáživné, jednání postav v lecčem nepochopitelné.

07.08.2020 3 z 5

Richenza Richenza Antonín Polách

Výpravný román o životě Elišky Rejčky, kterou jako hradecký patriot řadím ke svým nejsledovanějším historickým postavám. S Rejčkou jsem měla tu čest již v řadě historických románů a vždy jsem moc zvědavá, jaký charakter autor postavě vdechne na pozadí známých historických událostí. Tady je líčená vesměs v pozitivním světle.
Baví mě autorův styl vyprávění. Moc pěkně zpracované, čtivé a zajímavé dílo.
Richenza nebyla má první přečtená kniha od tohoto autora a určitě není ani poslední.
Doporučuji.

06.08.2020 5 z 5

Záměna Záměna Caro Martini

Nenáročný příběh o tom, jak se vypořádají dvě neznámé ženy, mladá Jasmína a seniorka Alma, se vzájemnou záměnou svých těl, ke které došlo při cestě tramvají. Ideální knížka, když člověk potřebuje oddech a nechce přemýšlet nad žádnou složitou zápletkou. Přitom má děj nápad, vývoj i uspokojivé rozuzlení. Pohodové, milé čtení.

05.08.2020 4 z 5

Téma skutečné záhady úmrtí devíti členů Djatlovovy výpravy na Uralu mě moc lákalo. Možná jsem čekala více beletristický způsob zpracování, ale i přesto soubor výpovědí, deníkových záznamů a fotografií (špatné kvality odpovídající době) mělo určitou vypovídající hodnotu. Vlastní příběh je prokládaný bližším vysvětlením použitých termínů, kdy se s encyklopedickým pojetím dozvíte často nesouvisející zajímavosti o flóře, uralských domorodcích, nebo třeba i o vojenské technice. Ač by tyto části mohly být vnímány jako záměr k natahování délky knihy, byly zajímavé a mě to kupodivu bavilo. Kniha nabízí i řadu hypotéz, které jsou spojovány s úmrtím členů expedice, a jejichž pravdivost je následně vyvrácena. Nevadily mi ani tak opakující se, stále stejné závěry u popření hypotéz, ale závěrečný obsah filmu nebo počítačové hry, které vznikly na motivy této tragické události, už dělaly dojem uměle nastavovaného počtu stran.

21.07.2020 4 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Jo neměla nikdy hezký vztah s matkou. Před třiceti lety milovala svou chůvu, která o ni s láskou pečovala, ale která ji jedné noci bez rozloučení nečekaně opustila. Teď se Jo vrací do rodného domu za matkou a je postavena před nelehký úkol. Zjistit, co se tenkrát skutečně stalo.
Psychologický román s krimi zápletkou se čte dobře. Příběhu by pomohlo rychlejší tempo a spád. Je to pomalý příběh o rozplétání minulosti rodinných vztahů umocněný nálezem lidských ostatků na pozemku rodiny. Nic strhujícího, v lecčem předvídatelné, ale dobrá oddechovka.

19.07.2020 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Neskutečné! Tohle jsem naprosto nečekala. Knihu jsem brala do rukou s očekáváním, jak do doby předválečné a válečné zakomponuje autor svůj um vytvořit ve svých dílech vždy tu jedinečnou, hutnou atmosféru. Dostalo se mi mnohem víc.
Na téměř sedmi stech stranách je bravurně vystavěný příběh, který zahrnuje období 30. let až do konce války, s detailně propracovanými postavami z obou stran fašistického pekla.
Pravda, počáteční americká linka nebyla můj šálek, gangsterské šílenství není téma, které vyhledávám, ale jak se dějem posunete dál, ono tam prostě patřilo. Bez něho by ten příběh nebyl takový.
Připravte se na opravdu působivé, drastické scény o hledání způsobu, jak "efektivně" řešit židovskou otázku, nebo třeba na způsob fungování koncentráku, který autor líčil tak, že se mi chtělo až zvracet. Tohle je hodně drsné čtení!

18.07.2020 5 z 5

Krvavý měsíc Krvavý měsíc Markus Lutteman

Švédská rocková hvězda Rob a strážkyně afrického národního parku Thabisa jsou na stopě pašeráků nosorožčích rohů. Příběh je to celkem krutý. Autor nešetří čtenáře před přímým aktem zabijáků, kteří se neštítí při vraždách zvířat ničeho. Celou problematiku obchodu s rohovinou vzácných zvířat zde zachytily samostatné dějové linky, ve kterých je jasná účast zájmových skupin hned z několika kontinentů.
Knížka s poutavým příběhem, drsnou realitou a spoustou vyhrocených situací, které srší napětím. Moc dobře se to četlo, i když mi u toho bylo smutno při pomyšlení, že se mnohé z těch zvěrstev skutečně dějí.

08.07.2020 5 z 5

Ve víru Ve víru Rachel Caine (p)

Nechvalně proslulá exmanželka sériového vraha Gwen Proctorová se musí vypořádat s novou hrozbou. Ne jen že musí vyřešit nátlak skupiny rodin pozůstalých manželových obětí, ještě k tomu se zaplete do vraždy v odlehlém, zlověstném městečku.
Třetí příběh série a nebezpečí stoupá. Autorka nešetří nápady, co a kdo všechno může naší hrdince zatopit a tak těch zlořádů, se kterými se musí Gwen vypořádat, je nekončící řada. Záleží jen na čtenáři, zdali přistoupí na autorčinu hru a bude si nebezpečí užívat. Je to zběsilá jízda, ve které se může stát opravdu cokoliv. Mě to moc bavilo.

07.07.2020 5 z 5