a.k Online a.k komentáře u knih

V moci zla V moci zla Linda Castillo

Tato epizoda je tentokrát trochu jiná. Kate se vrací ke svým amišským kořenům a v přestrojení se v amišské komunitě snaží vypátrat podivnou smrt tamní dívky.
Celá série je naprosto úžasná. Ať vezmete do rukou kterýkoliv z dílů, semele vás osud hrdinky tak, že s dychtivostí otáčíte každou stránku. Opět to bylo výborné!!! Doporučuji.

06.07.2020 5 z 5

Vražda na blatech Vražda na blatech Catherine Shepherd

Kniha je jednoduše napsaná, dobře se čte a je tu řada míst, která přímo srší napětím. Třeba taková pitevna v noci, to běhá mráz po zádech. Bavilo mě hledání významu symbolů, které byly vytetované na tělech obětí i naprosto neočekávaný algoritmus, podle kterého sériový vrah postupoval.
Samotné rozuzlení zápletky mi přišlo slabší. Celkově byl průběh vyšetřování natolik atraktivní, že by si zasloužil působivější závěr. I tak si ovšem získala kniha mé sympatie.

05.07.2020 4 z 5

Proti proudu Proti proudu Rachel Caine (p)

Exmanželka sériového vraha Gwen Proctorová udělá vše, aby ochránila sebe i své děti před stoupenci bývalého manžela Melvina. Hrozba je o to silnější, že se Melvinovi podařilo uprchnout z vězení a jde jí po krku.
Druhý díl série je lepší než ten předchozí. Teprve po přečtení dvojky jsou pro mě uvěřitelnější některé slabé dějové články z minula.
Příběh má rychlost, napětí, gradaci, výborně se čte.

03.07.2020 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Advokátka Ellie se ujímá případu amišské dívky, která je obviněna ze smrti novorozence. Aby mohla mladou Katii hájit, bude muset nějaký čas strávit v amišské komunitě zcela odříznutá od vymožeností moderní doby.
Autorka je vždy velmi dobře obeznámena s problematikou, o které píše, a příběh umí podat s určitou přidanou hodnotou. I tady mě dokázala překvapit. O amišské kultuře už jsem ledacos četla a přesto mám zase pocit, že mi ukázala víc, než mi bylo známé. I samotný příběh s až detektivní zápletkou mě moc bavil.

02.07.2020 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Možná jako někteří další čtenáři jsem od knihy očekávala pouze líčení přímého nelidského střetu hlavní hrdinky s Dr. Mengelem. Příběh mě ale překvapil daleko širším pohledem na osud dospívající Violy, která ve slovenském Lučenci prožívá své první lásky, v kontrastu se sílícími protižidovskymi proudy, které se dotkly celé její rodiny a vyvrcholily až transportem do koncentračního tábora.
Jazyk knihy je jednoduchý, nesnaží se stavět popularitu na rozpitvávání emočně silných momentů. Naopak tyto nelibé okamžiky jsou líčené pragmaticky, jako holý fakt, jen tak mimochodem. Hodně silně jsem vnímala ten rozpor mezi panenskou nevinností Violy, kdy i první milostná dostaveníčka byla podle přísných prvorepublikových pravidel, a naproti tomu nelidské zacházení v koncentráku, kde už nebyla vnímána jako děvče, ale pouze jako jedno číslo z mnohých dalších.

01.07.2020 5 z 5

Poslední hodiny Poslední hodiny Minette Walters

Anglie, 14. století a nezadržitelné šíření morové nákazy z přístavního města. Lady Anne je rozhodnutá udělat vše, aby ochránila své panství Develish před černou smrtí a zavádí striktní pravidla pro všechny jeho obyvatele.
Historické dobrodružství se sympatickými postavami. I když děj nevyniká žádnými závratnými zvraty a strhujícím napětím, kniha se mi četla moc dobře a bavila mě. Taková pohodová oddechovka, ke které jsem se vždy ráda vracela.

24.06.2020 5 z 5

Zeměpisná šířka nula Zeměpisná šířka nula Windsor Chorlton

Příběh pro všechny nadšence knih o trosečnících. Hned úvodní ztroskotání vzducholodi je pořádné drama. Přeživší skupina ekologické výpravy skončí odříznutá od civilizace a musí se vypořádat s přežitím v nehostinné tropické džungli. Teprve prozření, že záchrana nepřijde, mění chování jednotlivých členů skupiny a nepřátelskou nezůstává pouze příroda, ale i bezcharakterní jedinci.
Dobrodružný příběh s důrazem na chování lidí za vyhrocených okolností. Dobře se to četlo. Bavilo mě to.

20.06.2020 5 z 5

Modrá smrt Modrá smrt Dylan H. Jones

Detektiv Manx se vrací po mnoha letech na rodný ostrov ve Walesu. Čeká ho vyšetřování bizarní vraždy muže, jehož tělo bylo ukřižované na přídi rybářské lodi.
Detektivku jsem brala do rukou s nadšením. Překrásná obálka, anotace slibující tajemství z hluboké minulosti, zvrácené chování vraha a k tomu prostředí velšské ostrovní komunity. Bohužel jsem zklamaná. Detektivní zápletka mě nebavila, spletenec dějových linek s mnoha nijak extra zajímavými a od sebe těžko rozlišitelnými postavami průměrný, nad akčním vyvrcholením s nereálným průběhem už jsem jen kroutila hlavou. Odhalení detektivova tajemství z dětství žádné, i když zrovna tady byl příslib nejočekávanější.
Tohle mně teda vůbec nesedlo.

19.06.2020 2 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Velké rodinné drama na téma mateřství zasazené do afrických reálií. Hlavní myšlenka příběhu by se vlastně mohla odehrávat v jakékoliv zemi na světě a byla by stejně bolestná. Ale právě díky umístění děje do Nigérie máme možnost sledovat problém také z jiného úhlu a to v návaznosti na tradice, rituály a v neposlední řadě i z pohledu postavení afrických žen.
Hodně silné téma, moc dobře napsaný příběh. Doporučuji.

18.06.2020 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Z Loutkáře mám rozporuplné pocity. Už u Hadrového panáka se mi detektivka nečetla úplně ideálně, ale přisuzovala jsem to mému aktuálnímu rozpoložení. Nyní jsem zažívala zcela obdobné pocity. Chvíli se četla kniha sama, pak přišla část, kterou jsem se musela prokousat. Dokonce jsem uvažovala, zda-li není problém na straně překladatele. Ale jeho další přeložené knihy mi problém nedělaly. Tak nevím. Pokud bych se měla vyjádřit k zápletce, ani tady nemůžu chválit. Působilo to na mě, jako by autorovým primárním záměrem bylo šokovat čtenáře, do jakých absurdit dokáže dotáhnout vrahovo počínání. Naopak sympatické mi byly postavy. I špetka humoru se tady objevila.

14.06.2020 3 z 5

Ozvěna viny Ozvěna viny Charlotte Link

Virginia žije se svým manželem a dcerou životem, který by jí mohl leckdo závidět. Šťastná ale není. Užírá ji tajemství z hluboké minulosti. Ze strnulosti ji vytrhne až manželský pár, který ztroskotá v blízkosti jejich prázdninového sídla v oblasti Hebrid.
A pak je tu ještě jedno téma. Kolikrát už rodiče říkali svým potomkům, ať nevěří cizím lidem. A jaké mohou být žalostné důsledky, když na to děti zapomenou.
Román s vedlejší krimi zápletkou je moc dobře napsaný a výborně se čte. Autorka si hraje s psychologií postav, pomalu odkrývá charaktery (některé zůstanou nečitelné až do úplného závěru) a nechybí ani napětí a dramatické zvraty. Výborně vystavěný příběh, který nestojí jen na jedné dějové linii. Tohle mě moc bavilo.

07.06.2020 5 z 5

Prokletí Schwartzovy vily Prokletí Schwartzovy vily Anna Beatrix Bártová (p)

Koupě bytu v starodávném domě nebyla pro novomanžele tím správným řešením, jak se vymanit z vlivu manželovy matky. V novém domově se musí Nora místo tchýně vypořádat s bytostmi, které tu žily už dávno před nimi.
Od duchařských knížek očekávám tu správnou, strašidelnou atmosféru. A člověk se nemusí ani nutně bát nebo děsit na každé stránce. Tento příběh ale bohužel žádné očekávání nesplnil. Po velmi slibném začátku, který jiskřil napětím, přišel nezáživný a pomalý příběh. A když se čtenář pročte až k závěrečnému vyvrcholení zápletky, uvědomí si, že ho vlastně nechávají chladným i potoky krve stékající po zdech. K tomu, co se mi na knize líbilo, jsou popisy. Přesně vidím před očima starodávnou vilu, její architekturu, chodby nebo i hřbitov za domem. Ale i přes výbornou vizualizaci prostředí tomu prostě chyběla atmosféra.

06.06.2020 3 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Výpravný historický román z 10. století o slovanském knížeti Tugumírovi a jeho nedobrovolném setrvání v blízkosti Oty Velikého.
Výborný až dobrodružný příběh, který se moc dobře čte. Zanedbatelnou výtku mám k začátku knihy, kdy většina historických událostí je čtenáři předkládaná pouze v dialozích hlavních aktérů. Ale to se velmi brzy obrátilo a následovala smršť dějově zajímavých zvratů.
Dokážu si představit, že toto je knížka i pro čtenáře, kteří primárně neholdují historické četbě.

03.06.2020 4 z 5

Vražedné úmysly Vražedné úmysly Marc Cameron

Vrchní šerif Arliss Cutter je povolaný na aljašský ostrov, kde se ztratila mladá indiánská dívka. Místní lokaci si vybral pro svou reality show filmový štáb, ze kterého náhle zmizeli také dva jeho členové.
Kniha nabízí hned několik vrstev zdánlivě nesourodých příběhů s mnoha postavami, kdy je ale každá linka příběhu důležitá pro celkové rozuzlení. Hodně se soustředí na práci a vztahy v policejních složkách a dalších stěžejních postav. Jako bonbonek navíc je tu výborně zachycené prostředí aljašského ostrova omílaného nevyzpytatelnými mořskými proudy.

02.06.2020 4 z 5

Víš, kdo se dívá? Víš, kdo se dívá? Catherine Ryan Howard

Příběh s komplikovanými postavami, chladnokrevnou vraždou zachycenou na videozáznamu, prostředí opuštěného rekreačního resortu, to vše mělo potenciál až na pořádné „psycho“. K tomu bohužel ještě chybělo větší napětí. Knihu bych zařadila mezi psychologické romány s detektivní zápletkou. Bavila mě ta neutěšenost prostředí s chladem běžícím po zádech při návštěvách turistických chat, vtíravá přítomnost skryté kamery a nevyzpytatelnost postav. Pomineme-li výstřednost způsobu vyprávění, které napodobuje přetáčení videozáznamu vpřed, vzad a stále dokola, je celý námět vlastně jednoduchým a nenáročným čtením, které dokáže zaujmout právě svou jedinečnou atmosférou.

01.06.2020 4 z 5

Příběh Edgara Sawtella Příběh Edgara Sawtella David Wroblewski

Příběh z amerického venkova o němém chlapci, jehož rodina zasvětila život výcviku a chovu psího plemene, které vyšlechtil už jeho dědeček.
Krásný, pomalý příběh, ve kterém nechybí souzvuk chlapcovy duše s jeho psí kamarádkou Mandličkou, strádání a výčitky z osudu, kterému se musí postavit (někdy až s melancholickým nádechem) a hledání východiska z neřešitelné rodinné situace. K tomu všemu nádherně, až poeticky zachycená okolní krajina.
Tato knížka pro mě byla velkým překvapením. Doporučuji.

27.05.2020 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Osvědčený model pro detektivní zápletku. Skupinu lidí uzavřeme do od světa odříznutého objektu a po objevení první zavražděné osoby hádejme, kdo z nich je vrah. Tady to fungovalo. Moc dobře se to četlo. Třetí u nás vydaná autorčina kniha a určitě lepší než ty předešlé. Nenáročné, lehce předvídatelné, oddechové, rychlé čtení.

26.05.2020 4 z 5

Zmizelý Zmizelý C. L. Taylor

Zmizení dospívajícího syna Billyho se podepsalo na všech členech rodiny. Po několika měsících stále nikdo netuší, kam se ztratil.
Má první zkušenost s autorkou a kniha se mi četla moc dobře. Příběh byl pomalý, založený na lžích a polopravdách, bez napětí, ale přesto vás to žene s každou další stránkou zjistit, jak to s tím Billym doopravdy je.
Knihu jsem četla před několika málo týdny a bohužel dnes si do podrobností detaily nevybavím. A to je o knize taktéž vypovídající. V danou chvíli příjemná oddechovka, v čase ale lehce zapomenutelná.

25.05.2020 4 z 5

Poslední batalion Poslední batalion František Niedl

Příběh válečného veterána, který se vrací k děsivým zážitkům z Velké války. Román se výborně čte a díky precizně ztvárněným charakterům postav je opravdovou čtenářskou lahůdkou. Překračuje rámec pouhého válečného románu. Nabízí totiž daleko obsáhlejší, poutavě napsaný příběh, od kterého jen stěží odejdete. A ten konec? Naprosto nečekaný dějový kotrmelec, kterým vám autor vyrazí dech.

24.05.2020 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Tři mladí lidé z různých míst a společenských poměrů opouští za vyhrocených podmínek Evropu, aby za oceánem začali nový, lepší život.
Nádherný románový příběh z přelomu 19. a 20. století plný životních útrap a nečekaných dějových zvratů. Autor je výborný vypravěč a svět jeho románových hrdinů se umí dostat pod kůži.
Již několikátá autorova kniha a musím konstatovat, že je kus od kusu lepší.

19.05.2020 5 z 5