666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Vyvolení stát se popelem Vyvolení stát se popelem Pavel Hewlit

Zajímavý nápad popisovat úděsnosti holocaustu z perspektivy autistického chlapce - člověku je při četbě takových knih vždy strašně, ale tato jako by ty hrůzy místy ještě umocňovala, pokud to tak vůbec lze napsat. Také se přikláním k názoru, že je velmi nepravděpodobné, že by autistický chlapec vůbec mohl toto běsnění přežít, ale beru autorovu myšlenku psát z tohoto pohledu jako umělecký způsob, kterým tolikrát popsaná zvěrstva čtenáři přednese neotřelou mrazivou formou.

26.01.2024 5 z 5

Doktor Jesenius Doktor Jesenius Jaroslava Černá

Doktor Jesenius, osvícenec, průkopník anatomie, bojovník za svobodu vyznání - výjimečný člověk, který si zaslouží všeobecnou úctu. Knihu jsem si velmi ráda přečetla a kromě přiblížení života tohoto velikána nejenom naší historie, jsem měla možnost zatoulat se minulostí do doby vlády Rudolfa II., ale bohužel také do okamžiků stavovského povstání, které vyvrcholilo roku 1620 bitvou na Bílé hoře s následnou popravou 27 českých pánů, čímž se odstartovala pro náš národ strašná doba Temna. Zvláště na konci knihy mi bylo při čtení úzko a ukápla mi nejedna slza. Čest památce všech popravených !!!

26.01.2024 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Kniha Dalajlamova kočka je dobrým způsobem, jak člověka, který nemá žádné ponětí o základech budhismu, v odlehčené formě seznámit se základními principy a přesvědčením tohoto filozofického směru, chcete-li náboženství. Kniha se velice dobře čte a zařadila bych jí jako odpočinkovou literaturu. Sáhla jsem po ní díky recenzím zde na DK - byla jsem zvědavá. Kniha by v člověku měla zanechat vesměs pozitivní dojmy a připomenout mu důležité mírumilovné postoje tohoto učení, co mi však dost vadilo, je, že se tam pořád pojídá maso a to ve velkém, dokonce i v rezidenci samotného Dalajlamy - to mi přijde nepravděpodobné vzhledem k tomu, v co budhisté věří - nebo že by i tento směr zasáhla vlna pokrytectví ?

26.01.2024 3 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Stereotyp - noční můra téměř všech párů, které jsou spolu delší dobu. Člověk se do něj propadá jako do tekutého písku a často ani neví, kdy se do něj začal vztah nořit, a už vůbec nezná odpověď na otázku, jak z toho deprimujícího stavu ven. Přichází nelehké dilema, co s životem dál, jsou přednější mé pocity anebo rodina, co bude nejlepší pro všechny apod. Autorka velmi empaticky, s jistou dávkou hořkosti všední reality vykresluje běžný život snad každého z nás. Perspektiva čtyř pohledů, a sice obou manželů a jejich dětí, posouvá knihu o level výše a dodává příběhu na autentičnosti. Poslouchala jsem ve skvělém zpracování na Dvojce jako četbu na pokračování.

26.01.2024 4 z 5

Příběhy Artura Gordona Pyma Příběhy Artura Gordona Pyma Edgar Allan Poe

Knihu jsem si nyní naservírovala jako četbu na pokračování v podání Lukáše Hlavici a musím přehodnotit svůj původní komentář. Jediný román E.A.Poea je, oproti jeho strašidelné a tajemné tvorbě, dílo spíše dobrodružné, avšak napínavé a plné dopodrobna vylíčených situací a pocitů, a to takovým způsobem, že má čtenář dojem jako by na té výpravě také byl. Právě toto důkladné líčení událostí a rozpitvaný popis vnitřního rozpoložení postav jsou pro autora vlastní. Otevřený tajemný konec dodává příběhu nádech mysticizmu.

10.01.2024

Mladší sestra II Mladší sestra II Jane Austen

Druhý díl série Mladší sestra, která je typickým dílem Jane Austen, v jejíchž stopách jde velmi zdařile její neteř Catherine Austen Hubback, je pokračováním příběhu se sociální tématikou, který je přiléhavou kritikou pokrytecké a povrchní společnosti nižší venkovské šlechty. Opět jsou velmi výstižně vykresleny charaktery jednotlivých postav a bravurně propracované rozhovory. Osudy Emy, jejích sester a dalších postav románu jsou barvitě vylíčeny a jsem zvědavá, jak celá série skončí. Zase však velmi pokulhává korekce - nejenom, že je zde spousta pravopisných chyb, špatné skloňování a občas vypadne i celé slovo, ale někdy jsou dokonce zaměněna i jména postav !!!

10.01.2024 4 z 5

Zpráva o nemocech mocných Zpráva o nemocech mocných Ivan Lesný

Velmi zajímavé rozbory zdravotního stavu, fobií, šílenství, výstředností a dalších neduhů významných osobností evropských dějin, jsou pozoruhodnou sondou do minulosti očima neurologa MUDr.Ivana Lesného. Autor o každém jednotlivci shrnuje nejzásadnější momenty jeho života a jeho významné činy v kontextu s historií. Kniha je velice poučná, čtivá a nabízí nám přijatelné závěry ohledně chorob sužujících tyto velikány.

300 300 Frank Miller

Jsem moc ráda, že se bitva u Thermopyl dočkala také komiksového zpracování, které mě velice potěšilo svým nevšedním zpracováním. Nikdy nezapomenu, když jsem stála u památníku této hrdinské události v Řecku, a i když bylo šílené vedro, projel mnou z ničeho nic mráz, naskočila mi husí kůže a hrnuly se mi slzy do očí. S obdobnými pocity jsem četla tento Millerův počin, který beru jako další poctu hrdému králi Leonidovi a jeho oddaným bojovníkům - ano, přiznávám, že jsem tak trochu romantická duše.

Věk nevinnosti Věk nevinnosti Edith Wharton

(SPOILER) Obvykle si podobnou literaturu ke čtení nevolím, ale nyní jsem dala knize šanci jako četbě na pokračování na Českém rozhlasu Dvojce. Co musím pochválit je velmi slušný styl a bohatý jazyk, které z knihy na otřepané téma dělají zajímavý čtenářský zážitek. Příběh nám představí New York v druhé polovině 19.století a život tamější smetánky, který je svázán přísnými konvencemi a běda, když je někdo poruší - okamžitě se ocitá na pomyslném pranýři a pokrytecká společnost onoho hříšníka ze svého kruhu nekompromisně vyobcuje. Postavení žen v té době také nebylo žádný med, i když v zákulisí samozřejmě oplývaly velkým vlivem. Linka příběhu je jednoduchá - jeden muž a dvě ženy, každá jiná. Jaká bude jeho volba - pohodlný a zajištěný život nebo pravá láska, vášeň a nejistota ?

10.01.2024 4 z 5

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Jedna z mých nejoblíbenějších novel od mistra M.Bulgakova, ve které autor opět velmi ostře kritizuje novou sovětskou soudružskou společnost. Tato politická satira člověka rozesměje, ale zároveň v něm zanechá osten varování před totalitními pořádky, což je téma poplatné každé době. Stačí se dívat otevřenýma očima kolem sebe - cenzura, špiclování a zavírání za nevhodný názor mají v naší společnosti zase zelenou.

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Cestopis napsaný lehkou vtipnou formou bych zařadila jako odpočinkové čtení. Knihu jsem si v audio verzi pořídila ze zvědavosti a kvůli vysokému hodnocení. Poslech jsem si užila, i když musím říct, že jsem si na přednes musela notnou chvíli zvykat a nechápu, jak někdo mohl pro čtení této knihy vybrat Miloně Čepelku, ke kterému chovám velkou úctu, ale, bez urážky, v jeho podání kniha vyznívá jako vyprávění zážitků starého člověka, který vzpomíná na mládí, a ne jako zážitek mladého třicetiletého muže, kterým autor je. Nicméně mě kniha pobavila, a cestu jsem si náležitě užila. Určitě se vydám s Ladislavem Ziburou na další dobrodružnou výpravu.

Hordubal Hordubal Karel Čapek

(SPOILER) Smutný příběh podle skutečné události předložil Karel Čapek čtenáři v psychologické rovině. Detektivní zápletce, předchází příběh Juraje Hordubala, který se natěšený vrací po osmi letech z Ameriky, představuje si, jak budou s jeho ženou a dcerkou šťastně a pohodově žít, jenže skutečnost se má úplně jinak. Pro oči nevidí, co je zjevné a nechce si připustit realitu, i když mu jí ostatní odhalují. Příběh s mnoha filozofickými otázkami končí tragicky, autor sice odhaluje viníka, ale otázku, kde je pravda, nechává otevřenou.

09.01.2024 5 z 5

Mladší sestra I Mladší sestra I Jane Austen

Kniha, po které jsem sáhla, abych splnila další bod čtenářské výzvy, je typickým dílem Jane Austen, v jejíchž stopách jde velmi zdařile její neteř Catherine Austen Hubback. Kniha se sociální tématikou se velmi dobře čte, avšak musím podotknout, že velmi pokulhává korekce - nejenom, že je zde spousta pravopisných chyb, špatné skloňování a občas vypadne i celé slovo, ale někdy jsou dokonce zaměněna i jména postav !!! Nicméně za nedbalou práci překladatelů autorky nenesou pražádnou vinu. Jejich kniha výborně zachycuje poměry a život hlavně nižší šlechty na venkově, velmi trefně jsou popsány charaktery jednotlivých postav a výborně zvládnuté rozhovory. Kniha je přiléhavou kritikou povrchnosti, nadutosti a pokrytectví venkovské smetánky.

Děda Děda Jan Novák

Vyprávění z autorova dětství čtenáře zavede do životů zemědělců v polabské vesnici v době, kdy svou rudou prackou KSČ násilím kolektivizovala v zájmu soudružského dobra vše, co jí přišlo do cesty. Velmi emotivní příběh o chlapcově dědovi, který musí přihlížet, jak se jeho hospodářství pod vedením nekompetentních rudých tupounů postupně rozpadá, pole nejsou správně obstarávána a jeho zvířata jsou odváděna na porážku. K tomu samozřejmě neodmyslitelně patří patřičná pochvala za to, jací jsou soudruzi kabrňáci a jak jim vše jde více než dobře od ruky. Člověku je úzko z představy, že se celý život dře a stará se o hospodářství, jak nejlépe umí, a pak přijde nějaký soudruh, aby mu vše sebral a ještě se k němu chová jako k úplné nule, které může kdykoliv ještě více osolit už tak těžký život. Poslouchala jsem jako četbu na pokračování.

09.01.2024 5 z 5

První král První král Ludmila Vaňková

První třetinou knihy jsem se dost obtížně prokousávala. Chápu, že není lehké splnit přání matky, která je na poli spisovatelského řemesla uznávaný mistr pera, a dopsat z jejích poznámek knihu, ale myslím, že by se kniha obešla bez až moc podrobného popisu situace mezi rody v Evropě a vykreslování desítek osobností té doby, které mají mnohdy stejná jména, a proto se často pletou, a pro hlavní linii knihy nejsou podstatné. Nicméně v druhé třetině knihy děj nabírá na obrátkách, začíná být velmi zajímavý a to trvá až do závěru knihy. Pro mě velmi přínosné informace z naší historie, o kterých jsem měla jen velmi povrchní znalosti.

Bazén a další povídky Bazén a další povídky * antologie

Kapesní antologie strašidelných, sci-fi a fantasy povídek mě potěšila. Každá povídka je z jiného soudku, nic náročného, příjemná oddychová knížečka.
Pavel MAREŠ - Bazén
Miro ŠVERCEL - Perúnova sekera
Tereza KADEČKOVÁ - Trable začínají na úřadu
Ladislav ZELINKA - Neuvěřitelný příběh
Tomáš KRATOCHVÍL - Bosonohý Xypolytos
Pavel JORDÁN - Studna
Tomáš HEVEROCH - Vzkříšení obchodního cestujícího.
Ráda čtu počiny současných českých a slovenských autorů, kteří svou literární dráhu většinou teprve začínají. Je fajn sledovat, jak se postupně rozvíjí jejich spisovatelská invence.

Satan Satan Mario Mendoza

(SPOILER) Autor nám přibližuje život ve velkoměstě a osudy několika jedinců žijících v Bogotě. Každý z těchto lidí pochází z jiné společenské vrstvy a řeší úplně jiné problémy, ať už je to touha nežít na pokraji společnosti, nebo seberealizace prostřednictvím malování a láska k těžce nemocné ženě, anebo rozkol v mysli oblíbeného kněze, který pochybuje o své víře v boha. Osudy těchto a dalších lidí zpečetí další z postav tohoto thrilleru a sice veterán vietnamské války Campo Elías Delgado, který dne 4.12.1986 postřílel 32 lidí, aniž by bylo zjištěno "PROČ". Autor nám nabízí svůj pohled na to, jak se vše mohlo stát a nutí čtenáře k zamyšlení nad sebou samým, a k uvědomění si svého vlastního Jekylla a Hyda.

Milion Milion Marco Polo

Ve své době to muselo být fascinující čtení a zážitky v cestopisu obsažené, se museli lidem zdát neuvěřitelné. Cestovatelé a dobrodruzi ve starých dobách museli být obdaření nejenom notnou dávkou touhy po objevování, pevnými nervy, důvtipem, inteligencí, ale hlavně odvahou. Myslím, že cestopis Marca Pola mohl posloužit jako velmi povedený průvodce pro např. obchodníky, další dobrodruhy nebo vyslance své doby. Zcela určitě byla tato kniha velmi poučná a přínosná ve své době, a zajímavá je i dnes, po více než 700 letech.

Kat lidumil Kat lidumil Jiří Hanibal

Jsem ráda, že jsem sáhla po této biografické knize o významné osobnosti působící v Chebu, kde jsem se narodila. Příběh Karla Hussa je čtivě napsán a hlavní postava velmi rychle získává sympatie čtenáře nejen pro svou mírnou povahu, učenlivost, pokoru a houževnatost, ale také pro odhodlání, zásadovost a životní postoj jako takový. Je opravdu na pováženou, že taková osobnost jako byl dědičný kat Karel Huss, který oplýval všestranným nadáním, se "díky" společenským předsudkům nemohl vzdělávat ve školách a rozvíjet tak hlavně svůj obrovský léčitelský talent, který často předčil znalosti kdejakého doktora - kdo ví, kam až by to dotáhl tento obdivuhodný vzdělanec - samouk, kdyby mohl studovat. Také jeho další činnosti jako sběratelství, mineralogie, sepisování zdobné kroniky Chebska a okolí, psaní o pověrách, mají dodnes velkou historickou a výpovědní hodnotu.

13.11.2023 5 z 5

R.U.R. (komiks) R.U.R. (komiks) Lenka Pipková

Komiksové zpracování dalšího zásadního díla R.U.R. Karla Čapka, ve kterém autor varuje před lidskou nadutostí, která si osobuje právo Boha na vznik života a člověka jako takového, varuje před pokrokem, který může přivést lidstvo na pokraj zkázy. Karel Čapek se opět projevil jako vizionář, jehož varovná slova - bohužel - padají na "úrodnou" půdu lidské nabubřelosti a sebedestrukce. Opět se budu opakovat, že jsem velký příznivec toho, aby se klasická díla přetvářela v komiksové verze, protože takto mají větší šanci, že po nich sáhne více školou povinné mládeže. Kresba není špatná, i když na mě je tam přehršle velmi jasných až svítivých barev. Taky jsem měla pocit, že mi Helenina prsa vypíchnou oči - taková staronová Pamela Anderson.

13.11.2023 5 z 5