Rok 500 před Kristem. Do Řecka, jediného ostrůvku svobody a demokracie v tehdejším světě se hrne perská armáda, tak velká, že dokáže řeky vypít do sucha. Jediný, kdo jí stojí v cestě, je král Leonidas a tři sta věrných Sparťanů, členů jeho osobní gardy. Čekají na nepřítele v soutěsce Thermopyly, neboli Horké brány, kde nepříteli nebude jeho početní převaha nic platná, zvláště proti spartským vojákům. Snad jedině kdyby se dokázali dostat Řekům do zad... „Bež, poutníku, a zvěstuj Sparťanům, že mrtvi tady ležíme, jak zákony kázaly nám…“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6957/-6957.jpg 4.2184
Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , Calibre Publishing

300, 1999

Kniha 300

Delphín

Frank Miler stvořil unikátní komiks a jsem moc rád, že jsem se k němu dostal. Možná by si zasloužil fenomenálnější kresbu ale samozřejmě dá se na to koukat, není to nic nevzhledného. Po stránce scénáře je to ale naprosto dokonalé vyobrazení víry, věrnosti, statečnosti ale i smíření se svým osudem. Miller tady možná až moc idealizoval Sparťany, kdy z nich de facto udělal samuraje ale na celkový děj to má v tomto komiksu skvělý vliv a pokud nejste extrémní fanatici do dějepisu, tak to zcela bez problému vezmete.
Dialogů tu není až tak mnoho. Když ale na nějaký dojde, rozhodně má smysl a hloubku, vtáhne vás do děje a úspěšně si celou dobu pevně drží vaší pozornost. Možná škoda trochu uspěchaného konce, nejedná se o tak dechberoucí scénu jako v úspěšné filmové adaptaci, ale celkový dojem mi to rozhodně nezkazilo.

Elsinor024
16.05.2019

Tenhle krátký příběh je tak plný statečnosti, ctnosti a odvahy, že už to snad víc ani nejde. Poslední chvíle odvážných a odhodlaných Sparťanů a jejich krále Leonida I. (ale také Thespijců vedených Démofilem, kteří z bojiště odmítli odejít) jsou vznešené a nádherné.

Arkádský voják: Tys zešílel, teď už nás nečeká sláva! Jen ústup, kapitulace nebo smrt!
Leonidas: Pro nás snadná volba, Arkáďane. Sparťané nikdy neustupují. Sparťané se nikdy nevzdávají.

V památníku v Thermopylách pod bronzovou Leonidovou sochou je vytesána králova odpověď Xerxovi na výzvu ke složení zbraní proti ohromné přesile: "Molón labe!" Pojď si pro ně.
Podle básníka Ruskina je nápis na místě bitvy v Thermopylách (pochází od Leonidova současníka Simonida z Keu) nejvznešenějšími slovy, která kdy člověk vyslovil:
Pokud svobodný by člověk kráčel tudy, v těch nesčetných staletích co přijdou, nechť naše hlasy zazní k němu z prastarého kamene: "Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám."

Killingjoke
18.03.2019

Řecko, 480 př. n. l. Perský král Xerxes se rozhodl dokončit trestnou výpravu, kterou započal jeho otec Dareios, a potrestat Řecké městské státy za jejich vzdor při výpadech na území dnešního Turecka. Statisícové perské vojsko se valí skrze umělý most přes Hellespont a kolébce demokracie tiše odbíjí umíráček. Poslední nadějí může být jen vzdorující vojenská skupina, v jejíž čele stanulo 300 Sparťanů, vedení králem Leonidasem. Tito se perské invazi postavili na místě k tomu strategicky nejvhodnějším - Thermopylském průsmyku...

"To je rouhání! To je šílenství!"
"To je Sparta."

"Sparťané! Vraťte se buď se štítem, nebo na něm."

Dnes jsem konečně dočetl Ohnivou bránu od Stevena Pressfielda. Výtečný historický román popisující slavný odpor Řeků proti perským dobyvatelům. Událost je to v pravdě historická, ve svých detailech a konsekvencích úžasná. Není tedy divu, že se v ní zhlédl i slavný komiksový tvůrce Frank Miller. Miller vytvořil komiksový opus, skládající hold převážně skupině 300 Sparťanů, jmenovitě pak jejich králi Leonidasovi. Miller netvoří rozsáhlý komiksový román, ale soustřeďuje se na vyprávění posledních dní života těchto slavných bojovníků, jejich odhodlání a nezdolnou oddanost. Příběh je vyprávěn přímo, s malými odbočkami v čase, kde se podíváme do dětství krále Leonidase a na jeho výcvik, kterým si však v těch časech musel projít každý voják Sparty... Komiks vznikal na vrcholu tvůrčího období Franka Millera, kdy finišoval i skvělé Sin City. Pak však, k mé velké nelibosti, už následoval jen sešup do propasti. V "Třístovce" je to naštěstí ještě starý dobrý vizionář Miller, jenž svůj úderný a nekomplikovaný scénář doplnil také ještě podařenou a neodfláknutou kresbou. Zejména bitevní výjevy jsou úžasné! Temnými barvami jej doplnila, dnes už bývalá manželka Lynn Varley a vzniklo tak dílo, které skládá nepokrytý, chlapsky drsný hold oběti krále Leonidase a jeho statečným vojákům... Tenhle komiks jsem dnes četl už po několikáté, tentokrát jako dezert k přečtené Ohnivé bráně. Určitě si jej však za čas dám znovu i samostatně.

"Naše šípy zastíní slunce!"
"Alespoň budeme bojovat ve stínu."

"Sparťané. Připravte si snídani. Najezte se dobře... Protože večeřet budeme v pekle!"

bukyna84
18.01.2019

Grafická bomba, kterou zhltnete na posezení u odpolední kávy místo zákusku...

Jelen51
13.12.2018

Naposledy jsem četla Rychlé šípy jako komiks a to bylo v době, kdy jsem byla zvyklá hltat obrázky při čtení. Trochu jsem na to zapomněla takže tohle mi dalo zabrat, abych mimo jen čtení textu sledovala i děj. Celkově hodnotím jen za dvě hvězdy není to můj žánr, ale jsem vděčná, že se to hodilo do výzvy. Dík P.

Diabel
08.05.2018

U 300 nemá cenu se víc rozepisovat, protože příběh všichni známe z filmu a nic nového v knize není... Ale i tak bych rád něco řekl a to sice, že filmová adaptace mě bavila mnohem víc a komiks jsem přečetl spíš ze zvědavosti. Ač je to velmi pěkně nakreslené, tak z toho necítím tu atmosféru, kterou film skvěle vykresloval. 300 je něco, co mě neurazí, ale ani nepřekvapí. A to je tak všechno...

Moje hodnocení 5/10.

Atlantis
25.02.2018

Jedna z mála knih, kdy se mi mnohem více líbila filmová adaptace, než původní předloha.
Příběh všichni známe, tady nic nového, ale kresba... ta je prostě a jednoduše kamenem úrazu. Zvláštně rozbředlá a nejasná, navíc ve spojení s barvami z tmavší části spektra. Určitě se najdou argumenty, že právě díky tomu dostává kniha atmosféru, ale mně to spíše přišlo, že mi komiks zbytečně přidává práci luštěním jednotlivých výjevů a uměle tak natahuje děj.
Ve zkratce - pusťte se raději film.

Plague
12.02.2018

Tak tenhle komiks je doslova našlapaný historickými fakty a událostmi ...... NEEEEE ...... Pro znalce historie a podobné odborníky - TUHLE KNIHU NEBERTE DO RUKY!! Pro všechny ostatní, je to pecka. Kresba parádní a děj má šťávu!! Takhle kdyby vypadaly učebnice dějepisu, možná by mi to učení šlo o něco líp ..... možná. Vřele doporučuji!