Zpráva o nemocech mocných

Zpráva o nemocech mocných

Zprávy o nemocech mocných. Významné historické postavy očima neurologa

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33775/zprava-o-nemocech-mocnych-V4C-33775.jpg 4.353
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Horizont

aardvarka

Velmi dobrá kniha. První polovina mi přišla lepší. Kromě toho, že se v každé kapitole autor dopátrává diagnózy, popíše nejen život pacienta, ale i jeho dobu, historické pozadí, názory současníků atd. Vzniká tak velmi dobrá přehledovka, s níž si člověk zopakuje světové i naše dějiny, případně se dozví i o postavách příliš neprobíraných v hodinách dějepisu. Nicméně se skoro třicetiletým odstupem některé interpretace událostí trochu ztrácejí, dnes už je na leccos jiný pohled. No ale nevadí, na svoji dobu to naopak bylo velmi pokrokové. Asi nejvíce se mi líbily kapitoly z antiky a z našeho středověku a novověku (Caesar, Pohrobek, Valdštejn - skvělé, skvělé).

jindrich7442

Geniální kniha, na kterou jsem narazil čirou náhodou v knihovně. Po dlouhé době se mi podařilo knihu přečíst takřka jedním dechem. V některých úsecích mě překvapilo, že autor již v době vydání (1989) pracuje s mnohými fakty a závěry, které mi byly v hodinách a učebnicích dějepisu při mé povinné školní docházce upírány neboť byli ještě "neznámé". Proč jsme v dějepisných učebnicích (byli) vedeni k tomu, jaký byl Claudius ochrnutý idiot, Boleslav I. neznaboh a hajzl (jen proto, že zabil slabošského bratra, který lezl němcům da zadku), Václav IV. neschopný alkoholik, nebo že Rudolf II. byl osvícenecký mecenáš umění a vědy (což sice byl, ale že to byl maniodepresivní psychotik z incestní famílie, kde ve čtyřech generacích nelze najít zdravého jedince už nikdo neříká). Jak daleko jsme tedy v našem školství od pravdy, když si vzpomeneme na citát "Kdo neumí, učí."

barynka15
07.05.2016

Líbí se mi, že autor velmi věcně popisuje vliv různých chorob na slavné osobnosti historie bez nějakého dalšího osobního názoru (což mnohdy vypadá jako vydírání čtenáře). Díky tomu člověk lépe porozumí chování některých vládců. Napadla mě jedna důležitá myšlenka - jak moc vlastně současný svět je výsledkem dějin, které utvářelo tolik nemocných lidí. V tomto smyslu je kniha velkým přínosem.

ripo
12.12.2015

Kniha, ktorá v rokoch končiaceho reálneho socializmu doviala svieži vietor do literatúry faktu. Prečítané na jeden dúšok. Veľmi zaujímavo podané historické osobnosti.

Pavelpi
15.03.2013

Je velice zajímavá historická kniha, kdy neurolog Ivan Lesný popisuje zdravotní stav významných panovníků například Caliguly, Valdštejna, Richarda III., Rudolfa II., Karla IV. a dalších panovníků..Určitě doporučuji přečíst tuto knihu i další díl s názvem Druhá zpráva o nemocech mocných.