Florindela Florindela komentáře u knih

Hotel Portofino Hotel Portofino J. P. O'Connell

Moje pocity po přečtení knihy jsou poměrně rozporuplné... Od začátku knihy, v každé oddělené části kapitoly, přibývají do děje nové osoby. Podobnost jmen mě nutila se neustále vracet na začátek a ujasňovat si, kdo je kdo. Celý děj knihy se vlastně odehrává během tří týdnů, proto se o spoustě postav nedozvíme nic o jejich minulosti, případně pouze v náznacích, takže je o to těžší pochopit jejich pohnutky, jednání i chování. Konec je v podstatě useknutý (tři týdny v hotelu končí) a překvapující. Jako by to mělo mít další díly...
Vím že je natočený seriál pod stejným názvem, neviděla jsem ho, ale mám pocit, jakoby kniha byla napsaná až podle scénáře. Tak neosobně, nemastně, neslaně...

17.08.2023 4 z 5

Ztracená nevěsta Ztracená nevěsta Bella Ellis (p)

Příjemné čtení pod peřinu, když nic a nikam nemusíte. Studený anglický venkov je popisován velmi sugestivně, takže ta peřina je nutná. Těším se na další díly v sérii.

07.12.2022 5 z 5

Panství Loch Down Panství Loch Down Beth Cowan-Erskine

Ačkoliv jsem čekala spíše detektivku, není tomu úplně tak. Ale moc dobře se to čte. Vizuálně jsem před sebou viděla jak dům tak i obyvatele Panství Downton. Rozuzlení na konci je překvapivé.
Kdyby to šlo, dala bych půl hvězdy dolů za to neustálé "mlaskání" členů rodiny (kdo přečetl, tak pochopí).

07.12.2022 5 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

(SPOILER) Nevím... V porovnání s Cizinkou byl tento díl slabý... děj se příšerně táhl, nemělo to spád a jiskru jako Cizinka. Přišlo mi, že autorka je placená od stránky, jinak přece není možné, aby děj takto natahovala.
SPOILER
Nemůžu si to odpustit, ale pokud přečtu 950 stránek, tak na ně mít názor prostě musím. Takže divoký Skot z drsné skotské vysočiny a najednou ve Versailles? Přerod v uhlazeného úředníka a účetního, spolu s Claire účastnícího se večírků a plesů u Ludvíka? Neee.... Nechce se tomu věřit. Autorka nás zkouší... A pak najednou návrat zpět do Lallybrochu a pak najednou do války..?? Při rychlosti tehdejšího cestování, no nevím jak by to všechno stíhali. A co jedli a kde spali a kde se myli? To je prostě přeskočeno. Nicméně podrobné popisy hnisajících a amputovaných končetin i jiných částí těl z nemocnice v Paříži jsou nechutně detailní. Začátek i konec knihy se odehrává v roce 1968, to znamená, že Claire žije už 20 let v současnosti a vzhledem k tomu, že existují další díly knihy, tak asi zase bude přecházet v čase. V současnosti se mi zdá ještě méně sympatická než v historii. Následující díl se jmenuje Mořeplavec. Nejsem si jistá, že to ještě budu číst. Způsob psaní autorky už jsem z obou prvních dílů poznala a asi nás čekají nekonečně dlouhé popisy toho, jak je Jamiemu špatně a jak trpí, potažmo co a jak zvrací, neboť jak jsme se dozvěděli v tomto díle, trpí mořskou nemocí jen při pohledu na hladinu rybníka, kde plave kláda.
Seriál jsem neviděla a vidět se nechystám.

30.10.2022 3 z 5

Byt nad Seinou Byt nad Seinou Kelly Bowen

Krásný silný příběh. Prožíváte to, až naskakuje husí kůže. Fandíte. Chtěli byste být na místě Aurelie, ale ne na místě její babičky. Skvěle napsaná kniha.

04.08.2022 5 z 5

Jeden kopeček šmoulový Jeden kopeček šmoulový Marie Doležalová

Líbilo se mi. Návrat zpět do dětství, do doby, kdy se pobíhalo venku a pokřikovalo na rodiče pod okny, do doby kdy tady ještě byli babi s dědou... Jsem spíše ve věku rodičů spisovatelky, takže už mám na co vzpomínat... Kniha je moc příjemná, pohodová, cítím z ní úctu k předkům. Stojí za přečtení a za prohlížení.

05.04.2022 5 z 5

Tělo a duše Tělo a duše Marcelle Bernstein

Zajímavý a netradiční příběh, velmi dobře napsaný. Nejenom že se člověk dozví, jak to chodí v takovém uzavřeném řádu, ale i o důvodech, proč mladá dívka do něj vstoupí a také co si prožije za trápení, když začne o svém dávném rozhodnutí pochybovat. Přitom je kniha napsána velmi čtivě, rozvíjí se zde i romantický příběh, byť jsou přítomny i dramatické okamžiky... Stojí za přečtení.

05.03.2022 5 z 5

Čtyři roční období: Rok v Římě Čtyři roční období: Rok v Římě Stefan Ulrich

Skvělé vyprávění o Itálii, typických Italech, jejich zvycích, mentalitě, svátcích i všednodennosti. Mám tyto náhledy do jiných národů moc ráda.

05.03.2022 5 z 5

Láska v Provenci Láska v Provenci Bridget Asher (p)

Na knihu jsem se těšila a neměla jsem. Z první části, ještě americké, jsem málem dostala depresi. Druhá část, francouzská, byla o něco lepší, i když pozitivitou taky neplýtvala. Odstavce s Henrym jsem už potom natvrdo přeskakovala, někdy to bohužel byly celé stránky. Co ji vedlo k tomu, se pořád tak babrat v minulosti? Docela mi vadila i textová úroveň jako taková - některé věty mi vůbec nedávaly smysl, nevím jestli to bylo překladem?

20.02.2022 2 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Za mně lepší než Pekárna v Brooklynu... asi víc tíhnu k francouzským romancím. Příjemné čtení, u kterého mě intenzivně pronásledovala imaginární vůně čokolády, karamelu, vanilky...

20.02.2022 5 z 5

Slečna Marplová a záhady: Povídky Slečna Marplová a záhady: Povídky Agatha Christie

Tak tohle je opravdu těžká literatura! Samozřejmě myslím hmotnost knihy, nikoliv dílo jako takové. Kniha se mi čte skvěle, příběhy jsou napínavé, konce ještě zajímavější. Za mně skvělé, jsem ráda že si Ježíšek přečetl můj seznam přání.

06.02.2022 5 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Moc dobře napsaná kniha, zasazená do skutečných dobových událostí i tehdejší Prahy. Já jsem vraha v průběhu četby neodhadla, proto jsem na konci byla docela překvapená. A chci další díl!

12.12.2021 5 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Moc mě to nebavilo. Ale dočetla jsem, ze zvědavosti. Byla to první kniha od tohoto autora a teď nevím, jestli jsou takové všechny nebo ty jiné stojí za přečtení?

07.12.2021 2 z 5

Růženka Losovská Růženka Losovská Hedwig Courths-Mahler

Jako vždy u této autorky - plný počet hvězd. Já mám tak ráda tyto příběhy z doby začátku 20.století, kdy muži byli galantní gentlemani a ženy nebyly drzé feministky. Vždycky na mě z těchto příběhů dýchne takový klid... A mám moc ráda i slovní popisy domů, zámků, panství... U mně spokojenost.

21.11.2021 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Příjemný příběh, pozitivně laděný, i když tuším, jak to celé dopadne, stejně jsem zvědavá jakou zápletku autorka použije. Píše hezky, jsem spokojená.

21.11.2021 4 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Skvělé. Je to můj oblíbený zpěvák a i kniha je napsaná čtivě. Žádný suchý životopis.

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Krásné čtení. Pohlazení pro duši.
P.S. Nevytrhla jsem ani list

Opuštěný dům Opuštěný dům Mirka Skočílková

Krásná kniha. Hořkosladká, s překvapivým koncem. Doporučuji

16.10.2021 5 z 5

Dům U Tří borovic Dům U Tří borovic Hana Marie Körnerová (p)

Krásný příběh, který se klidně mohl stát, a neskutečně mě bavil. Kniha je dobře napsaná, takže jsem četla a četla... a na konci litovala, že už je konec. Myslím, že od této autorky si ráda přečtu i další knihy.

Statek je rodu ženského Statek je rodu ženského Kateřina Vágnerová

Než jsem se začetla, bylo mi záhadou, proč má jedna kniha čtyři autorky..? Že by byla povídková? Není. Je to příběh jednoho léta, čtyř žen a jejich navzájem propletených životů. Moc fajn příběh, dobře se čte.