Vypravěčka

Vypravěčka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461963/bmid_vypravecka-PeK-461963.jpg 5 4234 1130

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

debe
15.03.2016 2 z 5

Velké zklamání, příběh plný patosu a klišé, dočetla jsem "na pokraji svých sil", opravdu existují daleko lepší knihy na téma holocaust...

spilina
15.03.2016 3 z 5

Knížka se čte dobře, ale....
Na dané téma je spousta lepších knih.

Manyna
14.03.2016 5 z 5

Takhle knížka mě neuvěřitelně citově zasáhla a nutila mě přemýšlet o věcech, o kterých jsem nikdy předtím neuvažovala. Pasáže vyprávěné Minkou byly až neuvěřitelně realistické a nedokázala jsem se od nich odrhnout. Dokonce se musím přiznat, že jsem po přečtení těch hrůz z holocaustu probudila v noci po děsivé noční můře plná úzkosti a srdce mi bylo ještě půl hodiny. A ten konec!

HDosoudilová
13.03.2016 5 z 5

Četla jsem už hodně knih na toto téma, Vyprávěčka mě ale fakt dostala. Posledních dvě stě stran jsem přečetla jedním dechem. Četla se skvěle a určitě se k ní ještě vrátím. Ale ten konec jsem fakt nečekala. Klobouk dolů před autorkou!

PetK
12.03.2016 5 z 5

Zločin a trest 21. (anebo 20....?) století. Strhující kniha na velmi silné téma, která nemůže mít jednoznačné rozuzlení. Mnoho důležitých otázek, na které asi nelze najít "správné" odpovědi. Tohle by měly mít děti jako povinnou četbu. Civilním jazykem srozumitelně vyprávěný důležitý kus (i našich) dějin.

Márinka
11.03.2016 5 z 5

Střídání vypravěčů a tři zdánlivě nesourodé roviny - krutá minulost, traumatická současnost a upírská fantazie - dávají příběhu spád a čtivost. Možná díky fantasy části je kniha tak přitažlivá pro mladé. (Není to však "přitažené za vlasy", Bram Stoker poprvé vydal Draculu v roce 1897). Těch, co holocaust zažili, je čím dál tím méně. Naslouchejme proto jejich vyprávění pozorně.

Marčullkas
08.03.2016 5 z 5

Silný příběh, který vás nutí k přemýšlení a kladení si otázek proč?
Je mi smutno z toho co se dělo! Z toho, že hrůzy holokaustu nedokázal nikdo včas odvrátit.

LéňaM
08.03.2016 5 z 5

Krásný, poutaví příběh. Jen těžko jsem odkládala knihu a ráda se k ní vracela. Kniha mě ohromila.
Pro mě super

Mišmiš
06.03.2016 5 z 5

Wauuuu......jak to jenom napsat....prostě si tuto knížku přečtěte :-)

Pro mě nejlepší knížka, kterou jsem za poslední dobu četla a o této tématice zcela určitě. Knížka mě zcela pohltila. Četla jsem pořád a pokud jsem nečetla musela jsem pořád přemýšlet jak to bude dál.

Rozhodně doporučuji. A děkuji za čtenářskou výzvu. Díky ní jsem se ke knize dostala :-)

michaela8154
05.03.2016 4 z 5

Kniha se četla výborně, místy bylo hodně těžké se odtrhnout. Rozumím tomu, že se mladá dívka potřebovala vypsat z traumat ghetta a později koncentračního tábora, ale že by psala ve 40. letech 20. století upírskou romanci, to mi přišlo opravdu trochu přitažené za vlasy.

Ivabel
04.03.2016 4 z 5

Kniha je velmi čtivá. Nejzajímavější je vyprávění z gheta. To okolo je taková omáčka. Ale Jodi je nápaditá, téma knihy si vždy hodně nastuduje, ale zbytečně odhaluje dopředu, což bylo i v této knize...
Zatím u mne od ní vede kniha "Čas odejít" :-)
Jinak koho "zaujal" život v ghetu, pak doporučuji knihu Pianista, což je autobiografie, kterou autor napsal těsně po válce a byla na dlouho uzavřena do trezoru. Vypráví o varšavském ghetu.

HŠ
04.03.2016 3 z 5

Za vyprávění Minky bych klidně dala 4 hvězdičky, ale zbytek za to nestál. Saga mi byla hodně nesympatická.

GreenTee
28.02.2016 5 z 5

Obdivuji autorku za to, jak dokázala spojit příběh lidí 21. století s příběhy lidí, kteří přežili holocaust, a vše prodchnout tématem viny a odpuštění. Uvítala jsem především popis života v ghettu, protože o koncentrácích už toho bylo řečeno mnoho, o ghettech zase tolik ne, alespoň z toho, co se ke mně dosud dostalo.
Děj je poutavý, ne příliš spletitý a předvídatelný jen tam, kde by předvídatelný být měl. Přesto na konci zůstává několik otázek nezodpovězených. Postavy jsou plastické a vesměs sympatické. Vážně doufám, že jednou podle této knihy natočí film, který bude lámat rekordy, i když si to v první řadě samozřejmě zaslouží kniha.

Véča
28.02.2016 5 z 5

Tak tato knížka si nálepku "bestseller" jistě zaslouží!
Řadím ji k nejlepším knihám, které jsem kdy četla a rozhodně doporučuji! Čtivý příběh psaný z několika pohledů, pro mě nečekaný konec, nádherná obálka.. co víc si přát.

irena0595
27.02.2016 5 z 5

Výborná kniha! :)

Phyl
24.02.2016 4 z 5

Začneme příběh o hodném, přestárlém pánovi, který venčí svou chodící klobásu vždy směrem k pekárně, kde se láduje něčím co upekla škaredá židovka. Musíme se přelouskat, přes vnitřní monology a nejistoty této "odporné bytosti", jak sebe samu vidí, jaká je to uličnice, když svedla ženatého muže. Naprostá nadbytečnost, která zdržuje od hlavního příběhu, i když chápu, že v příběhu musí být nějaká zubožená lidská troska dnešní doby, která hledá samu sebe a běduje nad sebou, aby mohla kontrastovat s problémy, které měla hlavní vypravěčka. Člověk si pak řekne, aby tak mohl pisatel ukázat, že problémy nás obyčejných lidí, kteří se hemží světem jsou nicotné oproti tomu co zažívali lidé za vlády nacizmu, a uvažuje, že by to nejraději přeskočil, hlavně ve chvíli, kdy se začne příběh zamotávat, a starý mírumilovný pán se stává zrůdou, která se podílela na největších sviňárnách v lidských dějinách. Ano výborně. Je to dosti nadané. Asi jako nadaný žák. A máme hlavní zápletku jupí. Ovšem pak se konečně dostáváme do fáze, kvůli které 98,69874% procenta lidí uchopila tento příběh a začala se jím přes útrpné vnitřní monology Sage, přelouskavat k fázi, která nikoho nenechá nestranným. Ocitneme se v hlavě osoby, jenž zažila Holocaust a to se vším všudy. A nejenom v hlavě jedné osoby, ale osob z obou stran táborů. V téhle části je to silný příběh, který nezasluhuje žádný komentář. A vo tom to je. Je to silný příběh, který ve mne zanechal v neklidném podřimování, během kterého jsem dumal nad tím jak je možné, že ještě existuje tolik vymatlanců, kteří tuhle pomatenou ideologii mohou následovat i v této době.

emve
24.02.2016 4 z 5

Výborná kniha o tom, že nic není černobílé, že v každém z nás je dobro i zlo, že kdokoliv je v různých situacích schopen nejrůznějších věcí. Určitě doporučuji přečíst!
Místy byla kniha doslova strhující a měla jsem problém ji odložit, některé části mi přišly slabší - proto dávám "jen" 4 hvězdy. Plný počet bych ale bez váhání připsala pasáži, kdy babička vypráví svůj příběh - ten by mohl být samostatným a brilantním románem. Plusové body dávám za změny vypravěčů v různých fázích, což přidalo příběhu další rozměr. Přestože mě nejdříve trochu zarazilo proplétání více příběhů, na konci se spojily a všechny dohromady složily opravdu zajímavou skládanku. A konec? Nebudu zastírat, že tohle jsem rozhodně nečekala a přidává to knize ještě něco navíc. Přečtěte si sami. :-)

asam
22.02.2016 5 z 5

Úžasně zpracované téma, osudy Židů, koncentrační tábor, odpuštění či trest. Děj má rychlý spád, napětí se zvyšuje a vydrží až do poslední stránky.
Určitě doporučuji k přečtení.

mončičáček
21.02.2016 4 z 5

Možná to někoho překvapí, ale ve své čtenářské výzvě zařadím tuhle knížku mezi "knihy o přátelství"...Rozhodně tu není hlavním tématem, ale objevuje se tu hned v několika rovinách a je jedním z důležitých klíčů k přežití...Knihy prvoplánově marketingově označené jako "bestseller" ve mně už předem vzbuzují nedůvěru, ale tahle byla jedním z těch příjemných překvapení...

Ivulka90
20.02.2016 5 z 5

Kniha, která je velice čtivá a zajímavá. Je pravdou, že člověk tuší, jak příběh skončí, ale to mu nijak neubírá na síle.
Otázka viny a trestu je stále aktuální.