Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461963/big_vypravecka-PeK-461963.jpg 4.63635
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller, 2013

Kniha Vypravěčka

Gural

Knihu jsem četl již před nějakým časem, ale stále na ni vzpomínám. Velice dobře napsáno, silný příběh, který chytí a nepustí až do konce. A ten konec a samotné rozuzlení příběhu je také velmi zdařilé. Mám rád knihy o holocaustu, přečetl jsem snad všechny, které byly na toto téma napsány a tato kniha patří mezi mé oblíbené.

olca1983

Část, ve které babička Minka vyprávěla, jsem četla se zatajeným dechem. Tohle by měla být povinná četba. Kniha mi o holocaustu řekla mnohem víc než naše nudná dějepisářka (která nám předčítala letopočty z učebnice). Moc se mi líbilo celkové zpracování knihy a hlavně sympatická postava Sage. Snad konečně najde své štěstí...

lenuskav

Ach... co bude ted s mym zivotem? dokazala bych cist dal a dal...
ale vazne... chytne za srdce.. jako snad kazda kniha o tom, co tehdy bylo. Nadherny pribeh

bosorka

Jodi Picoult si záměrně vybírá kontroverzní témata a nejinak je tomu u Vypravěčky. Autorce nelze upřít, že umí vtáhnout do děje a její příběhy kloužou velmi čtivě. Ale po této, od ní čtvrté knize, kterou jsem četla, musím říct, že je z ní velmi cítit styl autorů, co mají za sebou kurzy tvůrčího psaní. (Nutno podotknout, že tak na mě působí vícero amerických autorů.)
Vypravěčka byla poměrně zklamání, četla jsem už dost literatury na téma holokaustu a ve Vypravěčce mě vlastně nic moc nepřekvapilo. Jak kdyby autorka vzala několik knih s tímto tématem a udělala z nich výcuc. Neříkám, že jsem občas neuronila slzu, ale to přisuzuju autorčině umění trefovat se cíleně přesně tam, kam má. Z mého hlediska vydřenému umění, nutno podotknout.
Vlastně se mi moc nelíbilo ani uspořádání románu, jednotlivé kapitoly, náležející různým postavám, byly docela nevyvážené. Celkově to bylo dosti předvídatelné (včetně závěrečného "zvratu"). A musím říct, že Sage mi fakt lezla na nervy.
PS: Co ovšem autorka fakt zvládla na jedničku a tím zaokrouhluji moji známku 2,75 na 3, byl popis pekařského umění některých hrdinů. Nijak extra nemusím sladké, ale tady jsem měla vážně pořád chuť a připadalo mi, jako bych se do jednotlivých rolek přímo zakusovala.

helena842

Moc pěkný román, který mě velmi zaujal. Ani nevím proč, docela dlouho mi ležel doma, než jsem se k němu dostala a jsem ráda, že jsem se konečně odhodlala, přečte se prakticky jedním dechem. Vždycky mě děj překvapil, moc doporučuji.

Holly.W

Nemůžu jinak a musím se přidat k nadšeným ovacím na tuto knihu. Velice silný příběh, což jsou ostatně asi všechny knihy a filmy s tématem války. Kniha na mě velice zapůsobila a budu na ni myslet ještě dlouho. Je neuvěřitelné, jakých krutostí jsou lidé schopni.... vskutku nejhorší tvor na planetě je člověk.

Renatka11

Nádherný příběh, který připomíná to, co nesmí být zapomenuto, ani až nezůstane naživu už žádný z pamětníků. Všechny ty hrůzy, které se zdají tak vzdálené, se skutečně odehrály, a Jodi Picoultová, která je sama Vypravěčkou s velkým V, (nejen) o nich pověděla jeden z nejkrásnějších příběhů, s kterými jsem se kdy setkala. Hrozně mě bavilo vyprávění z různých úhlů pohledu a v prvni osobě. A přestože nerada upozorňuji v komentářích na konce, musim říct, že tenhle mě opravdu dostal.

jituliste

Pro mě pecka!!! Vyprávění Minky bylo dechberoucí a srdcervoucí, nešlo se odtrhnout, ač mám už ledasco s podobným tématem načteno, vyprávění z ghetta v Lodži pro mě bylo nové a zdrcující. Neméně zajímavé bylo Josefovo vyprávění o dětství a dospívání, kde si člověk uvědomí, jak vypadá takový přerod člověka ve zrůdu a jak je takové pokřivení za určitých okolností snadné. Mám ráda knihy, kde příběh vypráví více postav, i tady mi vyprávění z různých úhlů pomohlo osoby přiblížit a nastínit pohnutky pro jejich chování. Vyprávění z Osvětimi z pohledu Minky a Josefa vedle sebe byl skvělý počin. Závěr šokoval.....
A z knihy si odnáším ještě krásnou myšlenku ohledně odpuštění, je to nutnost, pokud nechceme ubližovat sami sobě.