Vypravěčka

Vypravěčka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461963/bmid_vypravecka-PeK-461963.jpg 5 4252 4252

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

Marbulka
29.01.2016 5 z 5

Skvělá. Přesně můj šálek kávy.

Dera
27.01.2016 2 z 5

Tohle je prostě pohádková forma o holocaustu. Nehraji si na tvrďáka, ale mám přečteno hodně knih tohoto tématu, takže mohu s klidným srdcem srovnávat. Pekařinu a příběh s krvelačným zvířetem jsem opravdu nepochopil. Nevím co zde chtěla tímto autorka říci, jen rušila hlavní námět. Kniha je nechutně patetická. Hlavní hrdinka si "žadatele o smrt" pořádně proklepla a když zjistila propojení tohoto zloducha ze svou rodinou, vzala spravedlnost do svých rukou a rafinovaně použila pekařský výrobek vlastní výroby. To je mi panečku náhoda, svět je opravdu malý. Je to vlastně laciná pohádka s hrou na city. Kdo nechce číst o chlebu, rohlíkách, bubácích, ale o holocaustu něco kvalitnějšího a hlavně k podstatě věci, musí zvolit jinou alternativu.

Makaja
24.01.2016 5 z 5

Přečetla jsem během dvou dnů, kniha mě nezklamala, ale musím uznat, že jsem čekala ještě trochu víc dle komentářů. Nějak moc mě nebavil ten vsunutý a vlastně trochu zbytečný upírský příběh, který psala Minka a vyloženě mě rušilo, že jsem tak od poloviny knihy věděla, jak to doopravdy je a navíc mi to přišlo trochu překombinované. Ale na druhou stranu, pro toho, kdo by se jinak o holocaust nezajímal je látka zpracovaná citlivě a čtivě. Takže i přes to, že k této tématice jsem už přečetla podle mého lepší kousky (včetně literatury faktu, takže některé věci tady byly pro mě malinko nereálné a nepochopitelné), dávám 5 hvězdiček. Protože tohle by mělo číst víc lidí, na tahle zvěrstva by se nemělo nikdy zapomenout, na to co dokáže zfanatizovaný nebo slabý jedinec, třebas ve své podstatě nebyl původně násilník. Bohužel v dnešní době to platí dvojnásob.

kaka
21.01.2016 5 z 5

Právě jsem dočetla…Minko, statečná a nezlomná dívko, chytrá a milující babičko, tvé vyprávění mne uchvátilo a zůstane napořád jak v mém srdci a hlavě, tak také v mé knihovně na předním a důležitém místě, protože si to právem zaslouží!

SelkaNika
20.01.2016 5 z 5

Jsou knihy, které zaklapnete a už si na ně nikdy nevzpomenete, a pak jsou takové, na které ještě dlouho nemůžete přestat myslet. Vypravěčka patří k těm nezapomenutelným, obzvláště pokud člověk navštívil Osvětim, a představy jsou tak o to reálnější. Věřím, že jsou lidé, kteří popírají holocaust, protože ani Vám se nechce věřit, že něco takového se doopravdy mohlo někdy stát. A právě takové knížky nás nutí na to nezapomenout - autorka má můj obdiv, že se jí tak šetrně povedlo zpracovat tak hrozivé téma. Jinak konec mi vyrazil dech, byla jsem tak zabraná do děje, že jsem ten závěrečný zvrat vůbec nečekala, i když byl nasnadě.

Jordyz
18.01.2016 5 z 5

Jedna z knih, na které se nezapomíná. I když jsem konec předvídala dlouho předem, nemůžu říct, že by mi to překáželo. O lidskosti a nelidskosti v každém z nás.....

Danago
17.01.2016 5 z 5

moc krásná knížka , uchvátila mě

luminaria
17.01.2016 3 z 5

Hezká kniha, vyprávění Minky bylo asi nejpoutavější, čekala jsem pak víc rozhovorů mezi Josefem a Sage, klidně i místo jiných částí, které bych kvůli nim oželela.. Příběh jako celek mi přišel trochu málo uvěřitelný, ale líbí se mi, že nutí člověka zamyslet se nad otázkami svědomí, viny, odpuštění, dobra a zla...

MonaRůža
16.01.2016 5 z 5

Knihu jsem měla přečtenou během týdne. Byla velmi poutavá a nemohla jsem se odtrhnout od čtení. I přes prolínání dějových linií a časů je kniha srozumitelná. Když jsem jí dočetla, slzy jen tekly a tekly. Myslím, že je to opravdu originální kniha a jedna z nejlepších ohledně koncentračních táborů.

Klarinet
15.01.2016 3 z 5

"Mít moc neznamená dělat hrozné věci těm, kdo jsou slabší než vy...znamená to mít sílu něco takového udělat, ale rozhodnout se, že ne." Vypravěčka vypráví poutavě, napínavě, originálně. Rozhodně doporučuji přečíst, dávám tři hvězdy, protože Nejsem jako vy, je mnohem mnohem lepší.

Košišta
13.01.2016 5 z 5

Po přečtení jsem stále opilá příběhy. Příběhem, který napsala babička Minka, příběhem Sage a její jizvy, Leovým příběhem, ale v první řadě vzpomínáním Minky a Josefa. Mám ráda knížky z druhé světové války s velkými příběhy a tento jím nepochybně je. Za mě plný počet, ta knížka měla všechno, co jsem očekávala a mnohem víc. A ten závěr... Opět jeden příběh, co se zaryje hluboko, že na něj člověk nezapomene. Tyhle příběhy nesmí být zapomenuty.

baraka7
13.01.2016 5 z 5

Krásná kniha, od níž jsem se nemohla odpoutat. Obzvláště při vyprávění Minky. A ten konec...:)

lidunka1
11.01.2016 5 z 5

Kniha je výborně napsaná, prolínání dějových linií je srozumitelné, napětí graduje. Ale je děsivé si znovu uvědomit, co člověk byl schopen udělat člověku. Nedokážu číst tyto knihy jenom jako pozorovatelka, ale stala jsem se Minkou. Díky těmto čtivým knihách se i mladí čtenáři dozvědí o hrůzách fašismu a jiných diktatur.

SmallLucia
06.01.2016 5 z 5

Nejlepší knížka o koncentračních táborech a celkově této době, jakou jsem kdy četla. Nešlo se odtrhnout, husí kůže, slzy v očích. Tohle je kniha, na kterou v životě nezapomenu.

krtek6
05.01.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Velmi na mne zapůsobila.Je přímo obdivuhodné, co všechno dokáže člověk vydržet.Zajímavé bylo i vykreslení povah obou bratrů, oba byli synové jedné ženy a přitom oba tak strašně rozdílně chápali nástup nacismu a přestože byli vychováni ve stejné rodině, každý se postavil k tomuto problému úplně jinak.

lucie8168
04.01.2016 5 z 5

Byla jsem přesvědčená, že knize dám pouze 4 hvězdičky. I přes velmi silné vyprávění babičky Minky mi přišlo, že milostný příběh knihu kazí... nehodí se tam. Konec a pointa příběhu mě ale velmi překvapila a kniha si určitě zaslouží i hvězdu pátou.

nejpet
04.01.2016 5 z 5

Začala jsem ji číst jen proto, že tady má tak vysoké hodnocení a mnoho různých komentářů, jinak bych si příběh o holocaustu nevybrala. A byla by to škoda. Skvělá kniha. Kdybych neměla jiné povinnosti, nejspíš bych se od ní neodtrhla a četla na jeden zátah. Propojení současných a minulých příběhů je výborné, líbilo se mi úplně všechno. Byla jsem zvědavá, jaký bude konec a jestli nebudu zklamaná. Nebyla jsem. Navíc obsahuje hodně podnětů k zamyšlení o dobru a zlu, vině a trestu a o odpuštění. Nemám co vytknout.

Rade
03.01.2016 4 z 5

Opět zajímavá – moje již třetí – kniha od autorky.
Ano, vzpomínání babičky Minky je jistě nejpůsobivější a tvoří základ celého příběhu.
Samo o sobě by bylo jen dalším příspěvkem do literárních příběhů o holocaustu (v tom má trochu pravdu Jiří.H), nicméně propojení minulosti a současnosti a spojení více příběhů do závěrečné a celkem působivé pointy je přeci jen bonus navíc. Tohle Jodi prostě umí.
Vložený příběh Sage mi vůbec nevadil, naopak, autorka vytvořila zajímavé spojení lidských příběhů a ukázala, že holocaust není jen mrtvá historie, ale může mít přesah do dnešních životů. Zajímavý příběh o vině, trestu, výčitkách svědomí a odpouštění… A taky o odvaze.
Plné hodnocení ale tentokrát nedávám, snad pro určitou vykonstruovanost v závěru, ale chápu, bez ní by zakončení nebylo tak působivé.

Lost Soul
20.12.2015 4 z 5

Čtyři hvězdičky dávám jen proto, že ten milostný příběh Sage a Lea na mě byl trochu moc. Ne že bych jim to nepřála :), ale bez něj by byl příběh uvěřitelnější.

Janusa
20.12.2015 5 z 5