Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7175 1571

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

bivkova
13.07.2014 5 z 5

Nemám slov, tak milou knihu už jsem dlouho nečetla. Alan a jeho přátelé (+ slonice Soňa) mě bavili od začátku až do konce. Až mi bylo líto, že jsem knihu dočetla nebo spíš zhltla? :-) Vřele doporučuji.

Keddie
12.07.2014 5 z 5

Trochu mi to připomíná Foresta Gumpa. I když hrdina téhle knihy byl chytřejší. U čtení jsem se královsky bavil. Po dlouhé době kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem. Doporučuji.

Amandaa
11.07.2014

Na doporučení kamarádů jsem knihu přečetla. Geniální vtipný příběh. Semtam jsem se pousmála, některé situace byly až absurdní. Kouzlo příběhu Alana Karlssona jsem si hned zamilovala. U čtení jsem se nemusela do ničeho nutit, prostě mě příběh nadchl a během 3 dnů jsem knihu přečetla. Nezajímám se o politiku, proto pro mě některé pasáže ze staříkova mládí byly až příliš rozsáhlé. Nadruhou stranu staříkovo mládí krásně kopíruje vývoj světa 20.století.
Takže knihu hodnotím KLADNĚ.

LaCata
11.07.2014 3 z 5

Svérázné dějiny 20. století. Bavily mě historické pasáže už od chvíle, kdy staříkovu otci věnoval kamarád "Fabbe" vajíčko. Příliš mnoho postav s "širokým svědomím" (autorova oblíbená formulace), včetně samotného staříka, o němž se to sice nikde přímo neříká, ale přišel mi docela poťouchlý, spíš Švejk než Forrest Gump. Vtipné, ale nenadchlo mě to.

Judit
10.07.2014

Tomu říkám kniha!

VeronikaZ
08.07.2014 4 z 5

Musím říct, že z ohlasů okolí jsem čekala něco úplně jiného. :) A očekávání jsem měla vysoká. A i když jim knížka nedostála, nakonec nemůžu jinak, než dát pět hvězdiček. Průřez politickými událostmi 20. století a k tomu zamotaný příběh ze "současnosti", podáno moc mile a úsměvně.

kom72
08.07.2014 5 z 5

Tak tenhle švédský Forrest Gump mě bavil od začátku až do konce! Skvělé čtení, které mohu jen a jen doporučit.

mdracek
07.07.2014 5 z 5

Jedna z nejvtipnějších knih, kterou jsem kdy četla! Už jenom ten začátek - Alan se nudí, a tak se prostě jen tak v trepkách a bez klobouku(!) vydá ve svých sto letech do světa - to mě přimělo k přečtení knihy téměř jedním dechem. Hlavní hrdina má prostě můj typ humoru a k ostatním není co dodat, bylo to úžasné a hrozně mě to bavilo, určitě si ji ještě někdy přečtu ;-)

kamibe
07.07.2014 2 z 5

Slyšela jsem ódy na tuto knihu a pořídila jsem přítelkyni k Vánocům audio nahrávku. Ještě si ji nepustila, a já teď tak trochu váhám, zda jsem s tímto dárkem učinila dobře. Kniha se ke mně dostala jako půjčená a já se těšila na zemitý humor. Stoletý pán sám o sobě je povedená postava. Ale u mnohých situací, které zjevně pro spoustu lidí humorné jsou, pro mne takový náboj nemají. (Možná proto, že intenzivní období detektivek i všelijakých humoristických románů mám asi už za sebou?) Někdy se mi tam některá vyjádření opravdu líbí a jsou pro mne humorná, ale v celku spíš promýšlím psychické naladění Alanovo - s ním velmi souzním. Knihu zatím ještě čtu, možná na jejím konci některý svůj náhled změním.
Zatím bylo pro mne humorné tohle místo: "Kýblovi to tu bylo povědomé, kdysi tady skončil jako poslední na orientačních závodech aut. Navigátorku mu dělala jeho tehdejší přítelkyně, která teprve uprostřed závodu zjistila, že drží mapu vzhůru nohama."
Mám však velkou výhradu k sousloví "strašně příjemné", které se vyskytuje o dvě stránky dál. Co si mám myslet o něčem, co bylo podle autora (nebo překladatele?!) "strašně příjemné". Považuji takovéhle míchání slov za veliký nešvar a opravdu nerada ho vidím v knihách. Docela mi stačí, když ho od některých lidí poslouchám. Dokonce s omluvou (výmluvou?!), že prý se to tak přeci říká a je to zvykem a každý přece ví, co se tím myslí! Hmm!!!

Kateriska
04.07.2014 3 z 5

Stoletý stařík je kniha, kterou jsem si doslova vysnila. Velmi se mi líbila anotace a samotný název. Před tím jsem přečetla Analfabetku a musím říct, že Stařík se mi líbil méně. Je to tím, že by prospělo, kdyby kniha byla kratší. Občas je děj vcelku zdlouhavý. Některé pasáže mě nebavily, některé ano. Občas jsem se těšila, až konečně tu kapitolu budu mít za sebou. Musím se přiznat, že jsem se asi po půlce díla velmi těšila, až dospěji k samotnému konci. Jonas Jonasson píše neobvyklým a zajímavým stylem a jeho myšlenkové pochody v knize jsou originální. Před Analfabetkou jsem žádnou podobnou knihu v životě nečetla. Byla to příjemná "sprška" jiného příběhu, než na které jsem zvyklá. Přesto musím Staříkovi dát pouze tři hvězdičky za to, že v knize pro mě převažovalo více zdlouhavých pasáží. Zdá se mi, že druhá kniha Analfabetka je vyspělejší a pro mě dějově hezčí a lepší. Těším se na další knihy od tohoto autora a přeji mi plno dalších svěžích nápadů, které obzvláštňují současnou literaturu.

Anna Hubička
03.07.2014 5 z 5

Tato kniha je jedna z nejhumornějších, kterou jsem kdy četla. Zápletky jsou v ní tak perfektně napsány, že až skoro do konce čtenář netuší, co přijde. A ono přijde to co si ani v té nejbujnější fantazii nedokážu představit. Stoletý stařík je nadmíru spokojený ke svým životem a ani za nic nehodlá něco měnit násilým. Vše co se stalo v jeho minulosti bylo jen tak, jakoby mimochodem. Zázračný příběh.
Nějakou dobu po tom, co jsem jedním dechem knihu přečetla, jsem ze zvědavosti zhlédla i film. Byla to chyba. Byla jsem zklamaná a myslela si, že fiml se vyrovná knize. Kniha hraje vždycky prim :)

tomkoutsky
03.07.2014 5 z 5

Opravdu Forrest Gump 2 :-) Kniha je čtivá, zajímavá, semtam se člověk zasměje. Ideální pro odpočinek a zopakování některých historických událostí za posledních 101 let :-)

Ven_D
02.07.2014 5 z 5

Nechtěla jsem to číst, protože to četli všichni a jak je kolem něčeho velký šrumec, tak do toho nejdu už z principu. Nakonec po roce jsem podlehla a Stařík dostal šanci.

Nemůžu si pomoct, ale Alan je jako náš Jára Cimrman - za svůj život se nachomýtl snad ke všemu. Ale i přes tuto výtku mě kniha chytla a jsem z ní nadšená. Už jen jedna věc mi kazila radost z četby a sice nadměrné užívání slůvka "načež"... bylo minimálně jednou snad na každé druhé stránce!

Jinak opravdu jedinečná kniha, skvěle, vtipně a poutavě napsaná. Druhý díl - respektive druhou knihu J.J. - si nenechám ujít :)

cie
01.07.2014 5 z 5

Prostě super kniha! Dokonalý ironický a černý humor, vtipně pojatá historie i pro laika a i přes pár vražd a úmrtí skvěle pozitivně naladěna! :-)

greetchen
27.06.2014 5 z 5

Všichni o něm mluvili a já se přesto nechala Staříkem dlouho míjet. Pak mi ho půjčila kamarádka a já s každou stránkou víc a víc propadala kouzlu stoletého pána. Neuvěřitelný příběh, bezbřehá fantazie, pojící se s mistrovským citem všechny ty dějové nitky a nové a nové postavy logicky propojovat. Jonas Jonasson je borec, 400 stran knihy a ani jedna nenudí. Naopak! Nutí vás děj hltat, smát se, prožívat s hrdiny jejich příběhy k neuvěření. Poetický humor, černočerné vtípky, které v rukou vetchého starce mají přeci jen jakousi něhu... Neuvěřitelné. Možná s odstupem zjistím, že má pár slabin, ale nechce se mi je ani hledat, jsem naivně zaslepenou staříkovou fanynkou. :-)

Kniha mě naprosto okouzlila a potěšila. Naodolala jsem ani filmové verzi a i ta se velmi vydařila. Doporučuji prožít si obojí, protože film je spíše volnou verzí knihy, scénárista si s příběhem pohrál a přetvořil ho k obrazu svému, aby v 114 minutách řekl vše podstatné, ale přitom se nepříčil logice a humorné lehkosti. Kniha a film - každé je trochu jiné a jiným způsobem perfektní a vlastně je jedno, s čím se seznámíte dříve.

alis1
26.06.2014 3 z 5

Tak trochu "švejkovský humor", parádní úsměvné dílko, ale dle recenzí jsem čekala víc... Film je strašný! Koho pobavila kniha, na film rozhodně nechoďte, je to brak! Určitě si přečtu i analfabetku, humoru není nikdy dost :-)

LadyAnn
26.06.2014 3 z 5

Neskutečně vtipná knížka! Nechci se opakovat, takže si odpustím srovnávání s Forrestem i Saturninem. Nejsem žádný fanoušek humoristických knih, ale u téhle jsem se opravdu bavila. Vybrané pasáže jsem si četla několikrát za sebou a stále mě dokázaly rozesmát. S chutí si přečtu i další knížky od autora, pokud budou psané v podobném duchu, který mi sedl.

Sklenička
23.06.2014 4 z 5

Úsměvné, milé. Příběh nic moc, ale to autorovo podání je fantastické.

IvcaK98
23.06.2014 4 z 5

Stejně tak jako Stoletý stařík rozdělil čtenáře na ty, kterým bezmezně učaroval a považují ho za geniální počin, a na ty, pro které je jenom přeplácaný a nudný román snažící se napodobit Haška a jiné, tak ani já nemám na tohle dílo jednoznačný názor. Jako největší plus vidím autorův jedinečný a pro mě dokonale ironický humor, díky kterému jsem knížku neodložila a chystám se i na Analfabetku. Souhlasím ale i s negativy, jakými jsou jak přemrštěná délka, která dotlačí čtenáře až k odečítání stránek do konce, tak i přemíra politiky, která je sice mnohdy úsměvně zesměšněná a pobaví, ale místy je to jenom...politika. Takže tak jako všechno na tomhle světě i tenhle humoristický román má své klady a zápory, avšak v konečném důsledku u mě vychází jako vítěz.

michalka S.
21.06.2014 1 z 5

Bohužel mě tato kniha příliš nenadchla (čekala jsem od ni vice)sice jsem se párkrát zasmála ,ale jinak nic takže jsem ji v pulce odložila.