Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7191 7191

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

JoH
18.05.2014 4 z 5

Trochu mi to připomíná Cimrmana,moc se mi líbil slovní humor,s dějem už to bylo horší

JitkaJak
17.05.2014 1 z 5

Nadšení touhle knihou jsem nepochopila, já ji vnímám jako slátaninu, bohužel. Jedna hvězdička za to, že jsem ji v autě vydržela (v bláhové naději vývoje k lepšímu) poslouchat skoro do půlky.

el@
17.05.2014 5 z 5

Knihu jsem zakoupila hned první den po vydání - zcela náhodně. Předčila mé očekávání o tisíc procent. Smála jsem se hlasitě a do posledního momentu. Chystám se plna očekávání na film, který je již od 15.5. v kinech... Moc se těším. Za chvíli prchám na Knižní veletrh a je snad jasné, která expozice bude mojí nejvyhledávanější. Knihu všem moc doporučuji. Přesně, jak píše LGP. Koktejl z Forresta a Švejka, i mne toto srovnání napadlo. Seveřani nás zahlcují krásnými knihami, ale to není nic nového. Také se zde píše o "velké reklamně", to mi nějak uniklo...

Hokkejka
15.05.2014 5 z 5

Kniha, která mě opravdu dokázala rozesmát. Jsem zvědavá na film. :)

Modrina
14.05.2014 5 z 5

Miluju Skandinávii, takže byla jen otázka času, kdy se dostanu i k její literatuře. O téhle knížce bylo už napsáno všechno, takže já se jen hlásím do tábora těch, kdo byli Alanem a jeho životem nadšeni. :) "Nikdy nesoupeř se Švédem v pití, pokud nejsi Fin, nebo aspoň Rus." :)

LPG
12.05.2014 4 z 5

Vemte mixér. Vložte tetralogii Švejka. Přidejte DVD Forresta Gumpa. To celé zalijte vodkou a na závěr nechte ovanout severským větrem. Zaručeně vznikne toto dílo.

wiix
11.05.2014 4 z 5

Pripomína mi to Foresta Gumpa s jeho nereálnymi a náhodne sa udianými príbehmi, keďže všade bol, s každým sa stretol a všetko videl pričom nevie ako a prečo. Vtipné, trefné, trúfalé, ale k dokonalosti tomu chýbal hlbší zmysel. Ale ako oddychové čítanie vhodné :)

Bezantina
05.05.2014

Mě kniha nijak nenadchla.. Nebo spíše vyloženě nebavila.. Absurdní situace se mi nijak vtipné nezdály, knihou jsem se musela vyloženě prokousávat a ani jsem ji nedočetla.. Totální blbovina..

Chanterelle
02.05.2014 5 z 5

Perfektní kniha, bavila jsem se od začátku do konce, ač jinak nemám humorné knihy v oblibě.

marataheja
28.04.2014 5 z 5

Bomba oddychovka ... a hlavně ty absurdní situace... :-) Jsem zvědavá na film.

lenkaknel
24.04.2014 5 z 5

Forresta sice neznám, ale tohle byla vážně sranda... =D

Grejdus
24.04.2014 5 z 5

Velice humorná oddechovka, autorovi se dokonce podařilo vpravit do mne kus dějepisu, kterému jsem nikdy neholdoval. Laťku humoristické literatury u mne držel Donald E. Westlake, nyní ji převzal Jonas Jonasson.

danipos
23.04.2014 4 z 5

I mě to připadá jako Forrest Gump, byť mírně zestárlý:)) příběhy hlavního hrdiny jsou místy tak absurdní, že jsem se musela nahlas smát ... někdy mám pocit, že se k daným situacím prostě jen tak nechtěně přichomýtnul, ovšem vyřešil je vždy naprosto suveréně. Začátek knížky mě mírně nudil, od třetiny to ovšem chytlo spád a pak už jsem četla jedním dechem.

lusila
22.04.2014 3 z 5

Táto kniha, napriek veľkej reklame, ma nenadchla. Občas vtipné a občas nudné pasáže, po jej prečítaní, netúžim vidieť filmové spracovanie.Ešte dobre, že som si ju len vypožičala z knižnice.

vakkets
20.04.2014 4 z 5

Velmi originální, lehké a hlavně zábavné čtení.

eraserhead
18.04.2014 4 z 5

Jedním z nejoblíbenějších autorových spisovatelů je Jaroslav Hašek. Představte si, že by Hašek napsal Forresta Gumpa. Jonasson to udělal za něj. V Haškových povídkách je toho tak akorát, ve čtyřsetstránkové knize už je toho ke konci možná trochu moc. Ale ta hra se slovy, významy, situačním a slovním humorem je výborná.

pobijecmuch
11.04.2014 5 z 5

Vynikající román současnosti, kterému nechybí humor a výborný děj. Prvně jsem četl knihu, potom poslouchal audio, které čte pan Stránský a teď se těším na film, který má teprve v květnu přijít do našich kin.
Prosím nesrovnávejte Alana Karlssona s nějakým Forrestem Gumpem. Ten nesahá stoletému Alanovi ani po kotníky,.

Jannisa
09.04.2014 5 z 5

"Zazvonil zvonec a pohádky byl konec." Pokud si chcete přečíst nějakou knížku pro radost, je to ta pravá.

lucifrid
07.04.2014 4 z 5

Tak v tomto případě musím říci, že více se povedl film než kniha. Film je jeden nepřetržitý gag za druhým a vše dává smysl, nenudí a vy sotva popadáte dech. Kniha je více rozvláčná a řekla bych, že některé scény jsou i zbytečné. Ve filmu byly vypuštěny dvě velké pasáže, Čína a Írán a pak i Bali (které se sice konalo, ale trochu jinak) a příběhu to vůbec neuškodilo. Stejně tak vypuštění myšlenkových pochodů Alana, které naopak v knížce působí tak nějak rušivě. Naopak v knize jsem ocenila příběh, jak vlastně Benny skoro vystudoval. Opravdu jeden z mála případů, kde neuškodilo filmové krácení, naopak. U knihy jsem se zasmála párkrát, u filmu neustále. A jinak souhlas, je to takový švédský Forrest Gump. Akorát že lepší. V tomhle případě, opravdu výjimečně, raději doporučím film.

Vavrec
07.04.2014 5 z 5