Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7207 7207

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

muchomurka
02.03.2014 3 z 5

Očekávala jsem od této knihy velmi vtipný příběh, ale byla jsem celkem zklamaná. Nebylo to špatné, ale chvílema se hrozně táhlo, snesla bych stručnější historii Alanova života.

Tydvik
28.02.2014 5 z 5

Kouzelné ... :-)

d.fogas
27.02.2014

Kniha, která mne pobavila a určitě silný nadprůměr - ale na hvězdy žánru ještě trošku ztrácí. Forrest Gump měl přeci jenom ještě romantickou dějovou linku s Jenny, které se tady autor elegantně vyhne a co se týká výbuchů smíchu tak ty se konaly spíše ojediněle, spíš to byly takové víceré uchechtnutí nad jednotlivými fórky. Asi bych ještě v souvislosti s tím zmínil Jak jsem vyhrál válku - mou oblíbenou knížku.

Dousabel
27.02.2014 5 z 5

Mě tedy Stoletý stařík velice pobavil. Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak už jsem se celých 400 stran jen uculovala a výborně se bavila. Prakticky všechny jeho příhody zní tak šíleně neuvěřitelně, až nezbývá nic jiného, než mu vlastně věřit, že u toho všeho byl a všechny osobnosti potkal:)

DriftBooks
27.02.2014 3 z 5

Tak - další oslavovaný debut a bohužel dalši zklamání. Pokročilého - jinak řečeno staršího - českého čtenáře, odkojeného Besídkami zvláštní školy Šimka a Grossmanna a následně divadlem Járy da Cimrmana tato kniha nemůže ničím překvapit.

Knihu jsem zakoupil jako elektronickou v jakési vlně slev a nechal v e- knihovně na nějaké ty dlouhé zimní večery. Zima byla mírná a tak nějak nebyl čas, ale když jsem zahlédl v edičním plánu nakladatelsví Paseka, že chystají další knihu od tohoto autora - přišel čas se do Stoletého staříka pustit...

Začátek mě navnadil - a těšil jsem se na dalši humorné eskapády, ale nakonec to sklouzlo do známeho modelu absurdních náhod a setkání a situací, které po chvili začínají nudit a nepomůže ani občasný - skutečně dobrý - fórek.

Knihu jsem přečetl - je na druhou stranu napsána vskutku dobře a přiměřeně svižně - něco člověk prostě přetrpí, někde se s chutí zasměje, větsinou jsem lovil z paměti, kde se už podobný vtip objevil - Forest Gump, Švejk, Hlava 22 atd atd...

Nevím - celosvětový úspěch přikládám tomu, že v zaplavě všech těch akčních a temných věci, které se hrnou ze severu je tohle prostě veselé, nenáročné a usmáté, ale já přeci jen raději toho Cimrmana... :-)

Jingle
20.02.2014 4 z 5

Vyloženě oddechová kniha, kombinace Švejka, Forresta Gumpa a bůhvíčeho ještě. Některé vtípky sice působí dost prvoplánově, ale občas jsem se dobře bavila. Tři až čtyři hvězdy si zaslouží :)

Nehanka
20.02.2014 5 z 5

Fajnové dílko, dobře jsem se bavila...

lajbr
20.02.2014

Není to špatný - opravdu takový švédský forrest gump. Švejk je ale lepší. Čekal jsem od toho trochu více ...

Pavo.Klima
19.02.2014 3 z 5

Fantastický výlet po 100. narozeninách jednoho starce. Pestrý život jednoho apolitického pyromana ze Švédska, který ovlivnil zbrojení mocností nejen během studené války = 2 linky vyprávění pana Jonassona.
Možná je to mojí povahou, ale do kolen mě Stařík neposadil. Smíchem jsem se za břicho nepopadal. Asi nejsem fanoušek humoristů... Přečetl jsem několik severských detektivek, kde policista byl hrdina no. 1, zde - ve zločinecké linii ze současnosti - si podobně jako v historických pasážích z politiků autor dělá z vyšetřovatelů legraci. To hodnotím jako osvěžující O:-)
Občas ze mne vyšel tlumený jednorázový krátký chichot, tak trochu nucené pousmání. A to po nějaké obzvlášť sarkasticky a nebo absurdně vystavěné větě. Někdy mi přišlo, že víc na čtení pracuji, než se bavím. Od určité chvíle jsem spíš vyvíjel úsilí, abych četl dál. Ale pak jsem se do kapitoly vždycky nějak zavrtal.
Jakobych ale tušil, že doba těsně před oslavou narozenin 2/5/2005 (předposlední 28. kapitola knihy 1982-2005) byla ta nejopravdovější ze života Alana. A taky nejsmutnější. Kterou epilog musel zase vystřelit do nadpozemských výšin absurdního království, korunovat ji znovu nalezenou potencí a tak dát najevo, že to byl "jen" vymyšlený příběh od strýčka vypravěče Jonassona.

Analfabetku tedy nekoupím...

Kapis
18.02.2014 5 z 5

Kdybych věděl, že to je bez-celer, tak do toho nejdu, ale jelikož mi to kámoš bez znalosti této informace půjčil s tím, že je to výborná sranda, začetl jsem se a Alan Karlsson a jeho patálie mne už nepustily. A musím říct, že si to svou prodejnost, čtenost a nadšené ohlasy zaslouží. U knihy jsem se přímo neřehtal, humor je to spíš takový laskavý a milý, ale několikrát jsem zasmál i hlasitě. Celé je to psáno velmi čtivě, pousmával jsem se pod fousy neustále a jelikož (jako tady kolegyně v komentářích hluboko pode mnou) čtu nejvíc po cestě do práce, uculoval jsem se vždy celou cestu a vždy jsem byl naštvaný, když jsem musel vystupovat. Čte se to fakt skvěle, je to zábavné, chytře vymyšlené, může se to koupit jako dárek rodičům, zkrátka mohu jen doporučit (a taky tak už činím)

Darleen
17.02.2014 3 z 5

Příjemná šílenůstka, která se sice četla dobře, ale na základě nadšených komentářů jsem si představovala ještě třeskutější zábavu. Nějaký ten úsměv mi stařík na tváři sice vyloudil, nicméně na hlasitý smích rozhodně nedošlo. Pro mě průměrná oddychová četba na dovolenou nebo dlouhou cestu hromadnou dopravou. Upřímně řečeno, čekala jsem víc.

Evatko
13.02.2014 5 z 5

Už dlouho jsem měla tuhle knížku v oku, ale u nás v knihovně ji měli stále rozpůjčovanou a kupovat jsem si ji nechtěla. Na audiotéce jsem na ni narazila a stáhla si kapitolu zdarma, po pár minutách mě skvělý příběh a ještě lepší hlas Martina Stránského donutil si koupit knížku celou. A byl to skvělý počin, doma jsem se často smála na celé kolo a v MHD jsem se musela krotit, aby mě lidi neměli za blázna :) Už dlouho jsem se u knížky tak dobře nepobavila a určitě si ji koupím i v papírové podobě. Všem vřele doporučuji ;)

Moňa69
13.02.2014 5 z 5

Nejmilejší kniha:) Je mi fuk, jak moc je topřehnané a nereálné, mě příběh polechtal bránici a projasnil každý den četby. Ta absurdita některých situací je právě to krásné, pro mě to znamená paprsek naděje, že v dnešním hnusném světě se najde člověk, který ve své knize vrhá zloducha do náruče dobráka:)

Pawlisman
12.02.2014 3 z 5

Zbytečně jsem se nechal unést zdejšími hodnoceními. Není asi pro mě. Není asi pro každého. Začátek bezva. Jak scénář dobré anglické krimi komedie. Pak ale hlavní příběh zvolňuji a ani mě už příliš nakonci rozuzlením nebavil. Ono vůbec ten humor - tedy vtipy tak mimochodem - mě teda příliš nerozesmívaly. Asi spíše pro konzervativnější lidi akorát. do toho životní paralela, kde se ukazuje velká fantazie autora. Trošku připomínajíc například 100 roků samoty. Politika na lehký způsob. Ale nějak mi toto příliš nesedí. A od poloviny již začal tyto pasáže často přeskakovat. Nějak mi to vše přišla až moc velká oddechovka na léto, která nemá žádný přínos, ani se člověk nezasměje a je to pro mě osobně spíše ztráta času. Na návrat ke knize jsem se příliš netěšil. 6,5/10

Xterka
08.02.2014 5 z 5

Krásná vtipná kniha o takové švédském Forest Gumpovi :-)

sosna
07.02.2014 5 z 5

Teda, Alan je ale moc sympatický geront :-)
Tahle knížka mi prostě sedla, Alan for Presidnet!

Najulka
06.02.2014 5 z 5

Opravdu výborná oddechová knížka.. ze začátku sice člověku trvá, než se začte a osobně mě bavily spíš pasáže z Alanova života, než aktuální dění, ale i tak prostě paráda :) myslím, že si ji časem budu chtít přečíst znovu :)

Jirka_1989
05.02.2014 4 z 5

Kniha, která se čte s lehkostí. Stejná lehkost a nadsázka umožní čtenáři procházet historií a dějinnými souvislostmi i tam, kde by to člověk nečekal. Určitě stojí za přečtení.

JP
05.02.2014 3 z 5

"...a zazvonil zvonec a pohádky je konec."

Larsen
05.02.2014 5 z 5

Tak tohle je opravdu pohodovka, Alan, který se svou bezelstnou upřímností pomáhá utvářet dějiny světa je vlastně impozantní postava, je totálně apolitický a má rád pálenku. Klidně by mohl pocházet z našich končin, ale je ze Švédska (škoda), navíc mám dojem, že nám u babičky taky začala chodit liška na slepice...