Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.25553
Série

Stoletý stařík 1.

Žánr
Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno, Panteon
Orig. název

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (10)

Když Jonasson žil od roku 2005 Södermanlandu v jihovýchodním Švédsku měl kočku jménem Molotov, která se v knize objevila. (Bublinka.)


Práva na tuto knihu byla prodána do 35 jazyků. (chaera)


V rozhovoru Jonasson přiznal, že při psaní románu byl ovlivněn vojákem Švejkem od Jaroslava Haška:
"Rozhodně mě ovlivnil Švejk. Když na něj přijde, nemůžete jistě říct, jestli to byl nejhloupější člověk první světové války, nebo jestli byl jediný, kdo rozuměl, o co tehdy šlo. To samé se dá říct o Allanovi." (Kmotr99)


Allan Karlsson se účastní snad všech významnějších konfliktů 20. století, vyjma 2. světové války, jejíž zlehčování je obecně společností vnímáno hůře. (Kmotr99)


Audioknihu načetl herec původem z Jihlavy Martin Stránský. (Kmotr99)


Zároveň s tištěnou verzí byla vyndána také audiokniha, což bylo vůbec poprvé na českém knižním trhu. (Kmotr99)


Film natočený na motivy knihy je zatím nejdražším švédským snímkem všech dob. Několik společností jedná o právech na remake. (Kmotr99)


V Německu (kde bylo ke konci dubna 2013 prodáno 2 000 000 výtisků) byl Jonas Jonasson vyhlášen "autorem roku 2012". (Kmotr99)


Kniha brzy po vydání sklidila úspěch nejen v domovském Švédsku. Celkem byla práva na knihu prodána do 40 jazyků. V roce 2010 se stal nejprodávanější knihou ve Švédsku, v roce 2011 nejprodávanějším románem ve Švédsku a do dubna 2013 se po celém světě prodalo přes 5 milionů výtisků. (Kmotr99)


Kniha byla zfilmována. Česká premiéra je stanovena na 15. 5. 2014. (Neenah)