Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7207 7207

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Vavrec
07.04.2014 5 z 5

naprostá bomba

T.Louie
05.04.2014 4 z 5

Trochu mi to připomínalo Forresta Gumpa (všude byl, všechno viděl, ke všemu se nachomejl... a to vše tak nějak náhodou), ale bavila jsem se od začátku až do konce. Doporučuji :)

Kmotr99
03.04.2014 4 z 5

"Nikdy nezávoď v pití se Švédem, pokud zrovna nejsi Fin, nebo aspoň Rus."

keduler
02.04.2014 5 z 5

Báječná kniha, s báječným humorem.

pettulka.t
02.04.2014 2 z 5

Tak nevím, kde se stala chyba.. Nečekané mě v knize vždy nadchne, ale tentokrát se nic nekonalo. Příběh mi přišel nudný, prázdný a horkotěžko se přes 400 stran plazící se ke konci. "Nejzábavnější kniha"? "Velká zábava a obrovské potěšení ze čtení"? V téhle knize?!To asi ne..

pajuu
27.03.2014 4 z 5

Milá kniha, sice žádné záchvaty ani výbuchy smíchu se nekonaly, velmi mě ale zaujalo, jak autor dokázal Alana napasovat do každé události světového formátu :) Vzhledem k tomu, že světová politika mě zajímá, tyto části Alanovy historie mě opravdu bavily

jardazemak
27.03.2014 5 z 5

Neskutecne vtipna knizka, kterou jsem precetl behem vikendu. Opravdu vyborny dej, kde se ten historicky (bohata znalost dejin autora a krasne shrnuti 20. stoleti) stava casem lepsi nez ten aktualni.

kočičí anus
24.03.2014 2 z 5

Nuda s tragicky debilním koncem.

Aniga
23.03.2014 5 z 5

Skvělý děj, moc se mi líbilo prolínání minulosti a současnosti.
V některých chvílích jsem se ztrácela, no jo, to je ta neznalost dějin :o)
Bylo pár okamžiků, kdy jsem se opravdu zasmála, líbil se mi černý humor v případě smrti.
Alan byl chlapík, který prožil neuvěřitelné situace, bral život takový jaký je a snad díky této povaze zažil neuvěřitelný příběh plný zvratů, setkání, práce a nakonec i užívání nicnedělání.
Skvěle zpracovaný děj, jen zhruba v 2/3 knihy jsem chvíli měla pocit, že už toho bylo dost, ke konci mi to však zase začalo bavit. Doporučuji.

gacie
16.03.2014 3 z 5

Na knihu jsem se opravdu těšila, bude to taková ležérní humorná oddechovka. Oddechové čtení se změnilo v nudné. Humorné taky na nudné. Jen to ležérní zůstalo. Knize by neuškodilo, kdyby byla o kapánek kratší, stačila by klidně polovina. Možná by to autora donutilo k větším dějovým zvratům. Též musím podotknout, že na začátku knihy jsem se několikrát pousmála nad skony některých postav. Kladla jsem si otázku, jak toho autora tohle zrovna mohlo napadnout - musím uznat, že má velkou fantazii. Všechna čest.... Někteří lidé ji označují za "nejzábavnější knihu" - pro mě určitě ne. Záchvaty smíchu se nekonaly. "Bláznivá kniha" - označení, které je pro "staříka" nejtrefnější. "Překonávající všechna očekávání" - má očekávání bohužel nebyla naplněna.

Natique
15.03.2014 3 z 5

Tak nevím. Vtipné chvilky střídaly nudné chvilky. Knize bych dala tak 2,5 hvězdičky, bez kapitol popisujících Alanovu minulost bych se obešla.

mimidra
13.03.2014 5 z 5

O této knize bylo už myslím mnoho napsáno a tak své pocity shrnu jednou větou. Paráda, skvěle jsem se bavila!

LenkaKa
13.03.2014 5 z 5

Už strašně dlouho jsem se u žádné knihy nesmála nahlas. To se nedá popsat, to se musí přečíst. :)

Nifredil
12.03.2014

Na začátku čtení jsme měla pocit jako bych četla scénář k filmu bratří Coenových. Podobně absurdní situace, gradace jedné věci za druhou. Takový pocit jsem z knihy měla a protože mám filmy Coenů ráda, užívala jsem si to. Přibližně od poloviny se začalo čtení ale trochu táhnout a přiznám se, že na konci jsme byla i trochu zklamaná. Tak nějak jsem čekala větší bombu, absurditu i sevřenost děje. Tady jako by panu spisovateli některé dějové linky spíš vyšuměly. Nicméně platí, že jsem ráda, že jsem si staříka přečetla a času s ním stráveného nelituji.

zpevSusannah
12.03.2014 4 z 5

Stoletý stařík??? Co k tomu říct? Snad jen: " :-D :-D :-D". Kniha s lehkým, občas černým humorem. Doporučuji všem, kteří si chtějí aspoň na chvilku oddychnout od detektivek a thrillerů, kterých je v současně době jak naseto.

Dadula118
10.03.2014 4 z 5

pohodovka

Petra28
08.03.2014 4 z 5

... moc dobře jsem se bavila ... konec možná moc pomalý, dlouhý, ale tak sto let je sto let :-)

lesumir
08.03.2014 5 z 5

Málo u které knižký jsem se takhle pobavil a cítil se pohodově.

simlenka
06.03.2014

Jo, párkrát mě rozesmála, ale nedočetla jsem ji, ve dvou třetinách pro mě přestala být zajímavá

šmudlík
06.03.2014 3 z 5

Jak spousta lidí píše, očekávala jsem více humornou knížku. To ale neznamená, ze mě místy nepobavila. Co se týče děje, prostředek byl pro mě míň plynulý. Ale celkově je knížka dobrá, jsem ráda, že jsem se jí nevyhla.