Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7191 7191

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

michalka S.
21.06.2014 1 z 5

Bohužel mě tato kniha příliš nenadchla (čekala jsem od ni vice)sice jsem se párkrát zasmála ,ale jinak nic takže jsem ji v pulce odložila.

Janek
21.06.2014 3 z 5

Budu asi výjimka, ale po včerejším zhlédnutí filmu musím změnit své hodnocení knihy, kterou jsem v tu dobu už měla dočtenou. Scénárista je génius - skvěle dokázal vystihnout atmosféru knihy, ale není zbytečně tak rozvláčný, šel přímo k věci. Z textu na mě dýchal jiný typ humoru, který je na plátno zřejmě nepřevoditelný, ale občas se mi zdálo, že by román mohl být mnohem kratší. U filmu to bylo naopak: dvě hodiny utekly jako nic, mělo to spád. Je ale pravda, že pokud bych neznala předlohu, film mě asi moc neosloví. V knize se podle mého názoru psalo zbytečně moc o politice, scénárista se toho zdárně vyvaroval. Doporučuji knihu i film.

slezakmartajh
21.06.2014 3 z 5

Pro mě pěkné čtení k pobavení,jak tu někdo píše trochu to připomíná Foresta Gumpa.Samozřejmě jsem zhlídla i film a s knížkou se to nedá srovnat,ale film je také super je to taková rychlovka shrnutá do 1,5hodiny.Kdyby koukla jen na film a nečetla knížku tak by mi to ale moc nesedlo.Knihu doporučuji

aktak1203
20.06.2014 4 z 5

Velmi příjemné čtení. Kniha se čte sama a ač mi trochu připomínala příběh Foresta Gumpa, hlavní hrdina, nebyl retardovaný, ale příjemný, optimismem nabitý člověk.

chamyl
16.06.2014 2 z 5

Poslouchal jsem Martinem Stránským skvěle namluvenou audioknihu a nudil jsem se. Určitě oceňuji autorovu schopnost fabulace na pozadí reálných událostí a osob 20. století, která svědčí o jeho širokém rozhledu. Přesto jsem za celou dobu nebyl do děje hlouběji vtažen a popisovaný příběh ve mně nevyvolával žádné emoce. Ani smích. Tak trochu jsem se neustále rozhodoval, jestli mě víc nudí historické exkurzy nebo vyčerpávající a opakující se popis aktuálních událostí. Nakonec ovšem, jak děj postupoval, jsem začínal litovat, že Allan Karlsson nevylezl z okna a nezmizel už v padesáti... A tak pro mne jedinou opravdu vtipnou záležitostí byla věta, kterou zakončím i svůj komentář: "A zazvonil zvonec a pohádky je konec".

anais
14.06.2014 4 z 5

zajímavé čtení se spoustou zápletek, těším se na film

Haldasha
10.06.2014 2 z 5

Koupila jsem si knihu, protoze ji vsichni vychvalovali do nebes. Zacatek se mi docela libil, ale v pulce knihy me to prestalo bavit. Casti kde mluvi o historii me nezaujali. K docteni knihy jsem se musela nutit.

Iva-JU-KA
10.06.2014 2 z 5

Za mne dávám knize palec dolů. Knihu jsem dočetla kupodivu až do konce, ale větší bláznovinu jsem ještě nikdy nečetla. Příběh staříka, jeho život plný náhod na nejvyšších státních úrovních, bomby, Stalin, Čína, Bali, Amerika, mrtvoly, peníze, hodně peněz ....... vše co vás jen napadne. Snad možná proto, aby si čtenář mohl vybrat alespoň kousek z knihy, který by ho zaujal

technolog
08.06.2014 5 z 5

Musim priznat, ze po prectení hodnoceni tady na foru jsem o knize nemel dobrou predstavu. Jak jsem ale zacal cist bavila me od zacatku az do konce...autor ma skvely smysl pro humor. Doporucuji

Sabinea
06.06.2014 5 z 5

Je to pro mě úžasná knížka se suprovým humorem. Hodněkrát jsem se u ní zasmála. Doporučuji!

vrzd
05.06.2014 5 z 5

Pro mě jedna z nejgeniálnějších knih poslední doby. Ani ne tak děj odehrávající se v současnosti, ač také velice zábavný, ale provázanost historických událostí s všeobecně známými postavami. Velká zábava. U mě za pět hvězd a pokud bych mohl dát víc tak udělím.
p.s. zvláštní cena za částečně historicky přínosnou knihu,alespoň pokud zemí a osob se týče, více takových.

mpb1913
03.06.2014 4 z 5

Alan je takovej mix Járy Cimrmana a Foresta Gumpa. Prostě borec co hýbal dějinami 20 století, už mi tam chyběla jen večeře s papežem a anglickou královnou. :-)

LuckaH2
01.06.2014 5 z 5

Některé situace jsou absurdní, ale o to odpočinkovější a zábavné. Moc se u toho směju a bavím, zajímal by mě film, protože slonice ve žlutém autobuse musí být na plátně něco:-) čtu hodně trihlery a detektivky a tohle mezi tím je výborný relax. Doporučuju jako lehké čtení třeba na dovolenou. Za ten úsměv to stojí!

Georgik
01.06.2014 2 z 5

Podle ohlasů lidí okolo jsem čekal asi něco jiného. Po padesáti stránkách odloženo, možná tomu dám ještě někdy šanci.

Addie
31.05.2014 5 z 5

Prvních pár stránek na mě působilo poněkud naivně a ptala jsem se sama sebe na otázky typu proč to či ono, ale během čtení jsem postupně získala odpovědi na vše, co mi vrtalo hlavou. Velmi mě bavily flešbeky a věrohodná zobrazení historických postav. Moje pobavení s každou stránkou gradovalo, takže přešlo od prvotního cukání koutků koutků v slzy smíchu.
Ano, je až s podivem, kam to se svým štěstím zprvu nevzdělaný gumpovský hrdina dotáhl, ale, a můžete mě za to kamenovat, já tuhle poněkud nereálnou část příběhu nehodlám autorovi zazlívat.

jajade
30.05.2014 5 z 5

ze začátku jsem taky měla problém se začíst, ale pak...už jsem se pořád jen smála nad absurdníma situacema, jak v Alanově minulosti, tak i přítomnosti...a Alanovým mottem - „věci jsou tak, jak jsou a budou tak, jak budou“ - bychom se mohli čas od času řídit, než se kolikrát zbytečně dopředu stresovat...super oddechovka a teď jsem ještě zvědavá, jak se podařilo natočit film:-)

Skawin
30.05.2014 4 z 5

Ze začátku jsem měla s touto knihou trochu problém - asi proto že jsem se na ni těšila a čekala jsem od ní nějakou pecku, ale časem jsem se s ní sžila. Ona to vlastně pecka je - Alan je tak trochu švédským Járou Cimrmanem :-) Jde o vtipné i poučné a hlavně pohodové čtení. Lze v ní najít spoustu životní moudrosti ve smyslu nic neřeš - však ono se to samo vyřeší líp, než kdyby ses do toho pletl :-)

Anre3
29.05.2014 3 z 5

Knížka mě trochu zklamala, ze začátku jsem si říkala, že ji odložím, ale dala jsem ji šanci a jsem ráda, že jsem ji dočetla. Místy jsem se i smála. Klobouk dolů před Jonassonem a jeho fantazií. Co všechno prožil Alan je neuvěřitelné :-)

miasa01
25.05.2014 3 z 5

Knížka mě mírně zklamala. Podle recenzí a ohlasů na ní jsem čekala něco většího, zábavnějšího. Nad některými až absurdními pasážemi jsem se pousmála, ale bohužel, nepřišlo mi v ní nic strhujícího, nic od čeho bych se nemohla odtrhnout. Je to ale pohodové čtení, ideální podle mého třeba na cestování a do čekáren...

eLeR
19.05.2014 5 z 5

Dočítané a všetkým odporúčam!
Klobúk dole pred Jonassonom. Ako toto, môže niekoho napadnúť? Nasadil si latku naozaj vysoko a som zvedavá na ostatné jeho knihy. A ešte k jeho štýlu písania - to, že k jeho naj spisovateľom patrí Jaroslav Hašek hovorí za všetko.
No a k samotnému príbehu - jedným slovom - plnotučný a tempo počas celej knihy vôbec neustane. Hlavné postavy neskutočne sympatické. Výborné pasáže, ktorými som bavila celú rodinu.