Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7175 1571

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Mi-šu-le
03.08.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila, zasmála jsem se, i když občas jsou příběh, situace a okolnosti trochu absurdní. Jsem ráda, že jsem si přečetla knihu, protože filmové zpracování se mi nelíbilo.

Roman Joska
02.08.2014 5 z 5

Krásná satira ! Ovšem jestli někoho nezajímá historie ani se nedokáže u knihy zasmát - tak to bude pro něj zklamání

padre
01.08.2014 2 z 5

sorry, ale neskutocne precenovana knizka... dobry zaciatok, ale priblizne od polovice strasne citatelne a nevtipne... pre mna obrovske sklamanie :(

endroo25
01.08.2014 5 z 5

Pribeh o Forestu Gumpovi mam moc rad a ted mam take moc rad pribeh o Alanu Karlssonovi. :-)

martinkaLLL
30.07.2014 5 z 5

Velice poutavá knížka, kterou čtete čtete a najednou zjistíte, že je konec. Opravdu dobře napsané a vtipné.

nemer
28.07.2014 odpad!

Nedočetla jsem. Stejně dopadl film. Možná jsou podobné blbosti v módě, ale to neznamená, že u podobných braků budu trávit čas. Kdyby to byl aspoň zábavný brak. Ale není. Směšné ani úsměvné nebylo zhola nic, další trapné čtivo. Kniha není ani vtipná, ani poučná. Možná kdyby ji všichni nevychvalovali až do nebes, hodnotila bych o bod víc, ale líbit by se mi nezačala. Tento autor určitě nebude můj oblíbenec :) Ale nádherná ukázka výborného marketingu. Určitě se nachytá ještě spousta posléze zklamaných lidí.

Evelin
27.07.2014 4 z 5

Tuto knihu bych zhodnotila jako pěknou oddechovku :)

rose
26.07.2014 3 z 5

Jsem z toho trochu rozpačitá. Knížka je v podstatě snůška všech možných absurdit s exkurzemi do minulosti se všemi možnými historickými zvraty a událostmi. Trošku mi to připomínalo knížky Arta Paasilinny, ale ten se mi líbí víc. Tohle je na můj vkus až trochu moc překombinované, i když k tomuto žánru to asi patří.

leos0925
26.07.2014 4 z 5

doopravdy jsem se zasmál,co víc si přát -))

alena4154
22.07.2014 3 z 5

Kniha byla zezačátku vtipná a opravdu se mi zalíbila, ovšem v půlce to bylo celkem nezáživné a konec byl zase dobrý, takže bych dala tak 3 hvězdičky.. Podle toho, jak se o ní mluvilo, jsem čekala trochu víc. Ale koukala jsem teď na film a musím říct, že se mi líbil mnohem víc než kniha..

Bruklinka
22.07.2014 2 z 5

Moc jsem od toho nečekala a udělala jsem dobře - přesně taková blbost, jako jsem si myslela :) Neuvěřitelné, nesmyslné zápletky navíc mnohdy zbytečně rozvláčné, bohužel ani moc vtipné to nebylo. Těšila jsem se, až bude konec. Nicméně alespoň dvě hvězdy za lehký styl, díky kterému se minimálně první polovina čte dobře.

xNelly
22.07.2014 4 z 5

Kniha se dobře četla, občas jsem se i zasmála, ale asi jsem čekala víc...občas to bylo až moc dlouhé a k neuvěření....

Mishka_a7
22.07.2014 2 z 5

Ze začátku se mi kniha opravdu líbila, ale postupně při čtení mě přestaly bavit kapitoly z minulosti. Nerada odkládám nedočtené knihy a tak jsem asi do půlky četla jen kapitoly ze současnosti, abych věděla, jak to dopadne. A bohužel nemůžu říct, že to stálo za to. Celkově mě kniha opravdu zklamala.

honajz
21.07.2014 2 z 5

Mám rád suchý styl humoru, který se zde sem tam objeví, ale když ono je vše podáno tak rozvláčně, až by u toho vtipu člověk usnul. Navíc mi po určité době byla nesympatická i hlavní postava, flashbacky mi lezly na nervy, a celkově se to četlo stále hůř a hůř. Třeba takový Saturnin je krátký, vtipné repliky a situace plynou do očekávaného konce, ale baví jak styl, tak vtipy. Tady jsem mnohokrát čekal, než jsem se dočkal, lehkým perem to napsané moc není, ani svižně kupodivu, a alespoň mne to hodně nudilo.

Pivísek
21.07.2014 5 z 5

Dle mého názoru jedna z nejlepších knih za poslední dobu a taky co jsem kdy vůbec četla. Dokonalý humor, který mě vždy pobaví. Bez plného počtu bodů by to snad ani nešlo! :o)

tynakali
21.07.2014 4 z 5

"Jsem na tebe pyšný Herberte" pochválil ho Alan.
"Že zrovna ty ses dal na vzdělávání řidičů! Když se tu jezdí vlevo a tak..."
"Vlevo?? V Indonésii se jezdí vlevo???"

Baiba
19.07.2014 4 z 5

Příjemné letní čtení, z počátku jsem měla trochu problém propojit si "starou" a "mladou" verzi Alana, jako stařík byl totiž o moc sympatičtější a skutečnější. Občas opravdu velmi vtipné vyprávění, jen jsem měla trochu problém se scénami z gulagu, nedávno jsem četla několik skutečných příběhů, a nějak jsem k tomu ještě neměla asi patřičný odstup... Ale jinak nadsázka fungovala dobře. Ale popravdě řečeno to celosvětové šílenství moc nechápu, rozhodně už jsem četla spoustu lepších knih...

Scathia
17.07.2014 5 z 5

Po delší době pět hvězdiček, ale já nemůžu jinak. Staříka doslova miluju, hrozně mi evokuje severského Forresta Gumpa... knížku doporučuju dál!!!

jirkuss
15.07.2014 5 z 5

Historie dvacátého století z pohledu jednoho velice speciálního staříka. Kniha je velice čtivě napsaná, humor milý a nevtíravý, prostě palec hore a vřele doporučuji :)

parley3
15.07.2014 5 z 5

Na knize jde znát, že autor má v oblibě Švejka. Vtipná, veselá kniha, kterou máte přečtenou během chvilky. Ke konci mě trošku výčet dalšich politických událostí už nudil, ale to je individuální názor. Doporučuji ke čtení!