Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7175 1571

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

vermy
15.08.2014 5 z 5

První knížka u které jsem se ve vlaku smál tak, že se mně lidi ptali co to čtu za knížku. Opravdu zábavná knížka. Když jsem později viděl film, tak to byl slabý odvar.

Kykda
15.08.2014 5 z 5

Je zde přímo úžasné jak autor dokázal vytvořit postavu, která v knize potká komunistické diktátory a Americké prezidenty atd. Alan Karlsson je postava, která je až moc klidná, ten člověk nemění nálady i přesto, že je ve Vladivostoku. Hold dokud je kořalka, něco k jídlu a nějaký ten odpočinek, tak je vše v pohodě.
Konečně kniha, u které se člověk zasměje.

PomněnkaPrvní
14.08.2014

Námět je vtipný a neotřelý. Ale autorův styl psaní mi prostě nesedí. Rádoby vtipné pasáže mně vtipné nepřišly. Když se tam po páté popisovala džínová bunda s nápisem Never Again na zádech, přišlo mi to mírně úsměvné. Když se džínová bunda s nápisem Never Again na zádech popisovala už po padesáté, nesmírně mě to iritovalo. Času nemám nazbyt, tak jsem se ho rozhodla věnovat jiné knize jiného autora.

Jonna
14.08.2014 4 z 5

Mám opačnou zkušenost než mnozí jiní - kniha mne zpočátku vůbec nebavila, začala mne bavit teprve když se pořádně rozjely historické části příběhu, a dočetla jsem ji ve velmi dobrém rozpoložení. Přemýšlím proč se tolika lidem kniha nelíbila a přišla jim plytká - možná je to proto, že historie je nezajímá a nemají tudíž tu možnost vychutnat si v plné míře absurdnost situací. Nebo berou knihu příliš vážně (jako já v počátku). Každopádně mne kniha pobavila a vřele ji doporučuji.

Denninka
13.08.2014

Překvapilo mě, že je tu tolik rozdílných názorů na tuto knihu, a proto jsem sama byla zvědavá, jak se bude knížka líbit mě. Mě se Stařík líbil, je to zase něco jiného a kromě jedné části jsem se opravdu bavila. Pak jsem si hned pustila film, ale nenadchnul mě. Možná to bylo i tou švédštinou, ale samotný děj nebyl pro mě tak záživný, jako tomu bylo v knize, kde toho bylo mnohem více. Analfabetku také plánuji zařadit do mé knihovny, ale až časem.

DejnaDee
13.08.2014 3 z 5

Kniha byla čtivá, krásně napsaná a její děj probíhal ve dovu liniích. První linie současná byla svým způsobem zajímavá, poutavá, vtipná až úsměvná i napínavá zároveň, ale místy mírně přehnaná. Linie druhá byla historická a ta pro mne byla nudná, občas sice i k pousmání, ale jinak hodně přehnaná. Závěr měl spád, byl svižný a veselý s dobrým koncem pro všechny aktéry. Dovolím si jen jednu poznámku, nelze si nevšimnout jisté podobnosti s knihami od Arta Paasilinny.

ragnar
11.08.2014 2 z 5

Čekal jsem trochu větší jízdu. Knižní Forrest Gump, který působí místy trochu utahaně spíše autorovým stylem, než dějem.

pastelka53
11.08.2014 1 z 5

Nejsem si touhle knihou jistá. Přečetla jsem ji, ale myslím si, že podruhé se k ní asi nevrátím. Je to oddychovka, která mě chvíli strašně bavila, ale taky chvíli nutila přeskakovat stránky. Ve čtení mě popoháněla jenom touha zjistit, jak to nakonec s těmi všemi dopadne.

asperula
11.08.2014 5 z 5

Úžasná kniha, od začátku až dokonce napínavý děj. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Vůbec nic nemůžete vytušit, jak nesmyslné situace v knize nastávají. Doporučuji.

kathy
11.08.2014 3 z 5

Od této knihy jsem, po pravdě napsáno, očekávala mnohem víc... Vydržela jsem a dočetla ji, ale některé pasáže pro mě byly nadbytečné.

chatterbox
10.08.2014 3 z 5

Stoletý stařík se mi líbil, ale moje očekávání bohužel nenaplnil. Chvílemi mi příběh přišel až moc pomalý a rozvleklý. Moc se mi ale líbil ten ironický lehký styl, jakým to je napsané.

/čteno v AJ/

Joges
08.08.2014 3 z 5

Autor má román dobře vystavěný, propletený několika žánry, kniha je vtipná, zábavná, gradující, a to je asi tak všechno. Nechci snižovat hodnotu knihy, pro některé je to učiněný zázrak, mně se však málo uvěřitelný příběh Alana Karlssona moc nelíbil. Kolik je podobných děl v naší literatuře a nejsou tolik opěvovány a vynášeny na knižní Olymp. Navíc kniha velmi připomíná Forresta Gumpa.

Paoline
06.08.2014 4 z 5

Tak staříka jsem odložila. Ne, že by to byla špatná kniha,ale nějak moc mě nechytla. Trochu snaha o Forresta Gumpa, ale ten je jen jeden. Zkusím ještě Analfabetku.

Lolisha
05.08.2014

Oddychovka, kde nikdy neviete, co vas caka v dalsej kapitole. Vtipne prihody, ktore su sice neuveritelne a za krk pritiahnute, ale pobavia :) Pre ludi, ktori necitia potrebu brat zivot a veci zakazdym priis vazne je tato knizka ako stvorena :)

michal8666
04.08.2014 3 z 5

Čekal jsem něco mnohem více. Začátek slibný a opravdu vtipný, ale pak se to změnilo v takovou zvláštní koláž. Slepenec všeho možného. Občas mi přišlo, že autor nevěděl, čím příběh přifouknout.

Hella
04.08.2014 4 z 5

Neměla jsem přehnaná očekávaní a možná právě proto se mi příběh líbil. Jasně, že občas je to konina, ale většinou je to docela vtipné a zábavné. A za mě nejvtipnější: 11. přikázání :-)

dadako
04.08.2014 2 z 5

Ne tato kniha rozhodně ne... Čekal jsem mnohem více. Neskutečně absurdní a překombinované... Nechápu jak to někomu může přijít uvěřitelné. To spíš uvěřím v poctivost "Šmejdů"... První třetina jakž takž šla, zbytek už jsem dočet jen silou vůle. Nikdy jsem netušil, že ji mám tak silnou (vůli)...

kacimilek
04.08.2014 5 z 5

Možná jsem čekala malinko více, malinko něco jiného, malinko "něčeho". Ale i přesto. Absurdními ačkoli leckdy docela uvěřitelnými událostmi se to jen hemží. A co víc, trochu si zopakujete dějiny, což by některým opravdu neuškodilo.

Kirtans
03.08.2014 4 z 5

Čekala jsem něco mnohem víc vtipného ale i přes to hodnotím kladně.. :) Je to opravdu neuvěřitelný příběh a člověk se spíš neustále podivuje.. Nicméně na mě až příliš mnoho historických faktů a událostí a jednou se mi stalo, že se mi kniha vlekla..

Prim.
03.08.2014 5 z 5

Fakt legrace, tuhle knížku všem vřele doporučuju!
Musíte si ji přečíst!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!