Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7175 1571

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

AlenaBartos
22.09.2014 1 z 5

Nejak moc me nezaujalo, knihu jsem nedocetla.

Elhzar
22.09.2014 5 z 5

Potrhlý děj, který je vtipně napsán. Super kombinace, bavil jsem se.

Marky.F
19.09.2014 4 z 5

Knížka byla vtipná a líbil se mi autorův styl vyprávění. Úplně nadšená z ní sice nejsem, ale bylo to příjemné pohodové čtení.

jana3526
18.09.2014 5 z 5

Nevěděla jsem co od knihy čekat, ale s potěšením mohu konstatovat, že jsem se hodně dlouho takhle nezasmála. Alana jsem si okamžitě zamilovala a oba jeho prolínající se příběhy hltala od začátku do konce. A ruku na srdce, odnesla jsem si víc historických poznatků, než kdy dříve ze školy:)

SONP
16.09.2014 3 z 5

Po přečtení předešlých komentářů se mi zdálo, že tato kniha je něco jako koprová omáčka - čtenáři ji buď milují nebo nenávidí. Musím konstatovat, že nepatřím ani do jedné skupiny. Byly části knihy, u nichž jsem se výtečně bavil a šlo zejména o historické Alanovy reminiscence. Na štkajícího Kim Čong Ila, zničeného tím, že umřel strejda Stalin, nebo na to, kterak dva chlapíci, opilí vodkou v moskevském bytě, zapříčinili svými výmysly celé Reaganovy hvězdné války, se prostě nedá zapomenout. Na stranu druhou, "hlavní" linie, tvořená road movie všech hlavních protagonistů, jedním policistou a jedním dosti debilním prokurátorem (a jednou slonicí), mne místy dost nudila. A tak jsou to u mně veskrze průměrné tři hvězdičky - neurazilo, ale nenadchlo.

Mikarda
16.09.2014 4 z 5

"Alan Herberta pochválil za dobře vykonanou práci a skvělý herecký výkon. Herbert se ze samé chvály zapýřil a zároveň to odbyl mávnutím ruky a komentářem, že dělat ze sebe pitomce, když člověk pitomec je, není nic těžkého. Alan připustil, že neví, jak těžké to může být, poněvadž pitomci, s kterými se dosud v životě setkal, ze sebe zkoušeli dělat opak." Neskutečně zábavná a čtivá kniha :)

HŠ
14.09.2014 2 z 5

Mě teda tato kniha moc nenadchla.

Sklenička
14.09.2014 4 z 5

Je tam báječná glosa o Československu :-)

rypadlo
12.09.2014 4 z 5

Velice pestrý stařík :-)

Handula
12.09.2014 2 z 5

Na začátku mi kniha připadala zajímavá, nicméně po chvíli jsem zjistila, že její podstatou je absurdní děj proložený nerealistickými historickými vsuvkami. Vtipné mi to nepřišlo téměř vůbec a v polovině mě děj tak strašně nebavil a vlastně ani nezajímal, takže jsem knihu nedočetla. Většině lidem se sice tento styl humoru evidentně líbí, nicméně za sebe ji doporučit bohužel nemůžu.

MagdaS
11.09.2014

Vtipná kniha, která se dobře čte, i když jsem se někdy ne zcela orientovala v americké historii. Musím souhlasit s porovnáním s postavou Forresta Gumpa - taky byl vždycky ve správný čas na správném místě.

Balenka
10.09.2014 3 z 5

Celkový dojem mám asi taký, že to bola fajn vtipná knižka, ale niektoré pasáže boli naozaj veľmi zdĺhavé a nudné. Niekedy som sa pristihla, že myšlienkami som úplne niekde inde, čo sa mi pri knihách často nestáva..

reluisante
08.09.2014 5 z 5

Hodně dlouho jsem se u knížky takhle dobře nepobavila. Perfektní čtení doprovázené hlasitými záchvaty smíchu. Alan Emanuel Karlsson je dokonalá postava a rozhodně můžu jeho životní příběh doporučit, stojí to za to! :)

Kate.S
08.09.2014 5 z 5

Před knihou, jsem nejprve prohlédla recenze, týkající se právě tohoto díla od švédského autora Jonase Jonassona. Nebyla jsem si však jistá, zda se mám do Staříka pustit, protože ne všechny recenze byly kladné. Nakonec jsem se však rozhodla, že tomu dám šanci a udělám si o knize vlastní obrázek. A musím říct, že jsem ráda, že jsem tak učinila. Tato kniha je opravdu skvěle napsaná. Je zajímavá a vtipná zároveň. Nejvíce se mi však líbilo, jak tento Alan ovlivnil téměř všechny významné historické události. Podle mého názoru je to skvělý nápad. Harry Truman, Stalin, Kim Ir-sen… opravdu zajímavé osobnosti a dobře vymyšlený příběh. Kniha se čte také velmi snadno, jazyk je poměrně jednoduchý a zábavný zároveň. Stránky ubíhaly, ani nevím jak, takže za mě má Jonasson velké plus. Jen tak dál!

lucin_a
07.09.2014 3 z 5

Kniha zaujala, rozhodně se těším až uvidím film. Nicméně v této době mě téma války a jaderných zbraní nepřijde extra k popukání.

kamibe
05.09.2014 2 z 5

Je opravdu zvláštní - a zajímavé - jak jsme různí. Knihu jsem dočetla, ale nemohu sdílet všeobecné nadšení, které ji provází. Moje hodnocení knihy oproti jiným je nízké. Což samozřejmě nesnižuje její hodnotu v očích vás, kterým se tolik líbí. Mně osobně autorův styl nesednul.
Vzápětí se však objevila další kniha podobného ražení - Himmlerova kuchařka. Ta je dokonce stopětiletá! Jako kdyby si lidi potřebovali nějak shrnout celé to minulé století!

Domuly
03.09.2014 4 z 5

Jelikož jsem viděla kousek filmu a moc mě nebavil, tak jsem od knihy moc neočekávala. Můžu ale říct, že jsem jedním slovem nadšená! Autorův styl psaní je super. Ze začátku mi trochu trvalo se začíst, ale zhruba po 150 stranách jsem se pokaždé těšila, až ke staříkovi zasednu znovu. Musím říct, že mě bavily více kapitoly z Alanovi minulosti. Knížka je velice vtipně napsaná, moc často se mi nestává, že se nahlas zasměji. Vřele doporučuji, myslím, že hlavní hrdina okouzlí každého.

fruitbueno
03.09.2014 4 z 5

Bravo! Vyprávěnka setsakra vtipná, zamotaná (to "nabalování" spolupachatelů/spolupracovníků mě bavilo) a taková, jaká měla být. Jen možná škoda těch obšírných historických pasáží, děj to strašně hodně zpomalovalo...

adorjas
02.09.2014 4 z 5

Inteligentný, čierny humor- tak by som tú knihu opísala, a ešte by som dodala, že život dokáže byť niekedy ironický :) Odporúčam :)

Meri26
02.09.2014 5 z 5

Výborná kniha, ktorá sa dá prečítať na posedenie. Vtipné situácie, vtipne komentované. Veľmi dobrý prehľad histórie. :-)