Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7175 1571

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Denisqa
01.09.2014 3 z 5

Bohužel musím přiznat, že jsem serverským autorům nepřišla na chuť. Nápad docela dobrý, ale rádoby vtipné historky mě neoslnily. Nepřišlo mi to vtipné a některé pasáže byly velmi zdlouhavé. Ale rozhodně to nikomu nechci hanit - každý má prostě radši jiný styl psaní :)

Katy007
30.08.2014 5 z 5

Skvělá knížka se ksvělou hlavní postavou. Alan Karlsson mě prostě bavil od začátku do konce. Všem doporučuji a těším se na Analfabetku :)

Jakeneg
29.08.2014 5 z 5

Kniha mě velmi pobavila, originální (tak trochu černý) humor, který tuto knihu doprovází celý příběh mě opravdu pobavil. Několikrát jsem se přistihl, jak se hlasitě směji. Jakési moudro lidí starší generace je opravdu nadčasové.....podle mého názoru po dlouhé době kniha, která opravdu stojí za to. Dávám 5 hvězd..:D

Yorika
28.08.2014 4 z 5

Kniha mi trochu připomíná Není vždycky jen kaviár od Simmela ale příběh staříka je mnohem vtipnější a neuvěřitelnější.Kniha mě ohromně bavila a člověk musí jen žasnout nad autorovou fantazií.

Sofie45
27.08.2014 5 z 5

Prázdniny mým knihomolským vášním příliš prostoru (a také hlavně nálady no) nedopřávají, a tak se mi četba knihy poněkud protáhla...ale to je jedno.

Od knihy jsem měla velká očekávání, už po přečtení ukázky jsem měla pocit, že se bude jednat o něco naprosto skvělého. A z toho důvodu jsem se byla neskutečně natěšená, až se mi dostane do rukou a já se do ní plně pohltím.
Upřímně, prvních 100 stran mi to nakonec až tak skvělé nepřipadalo, sice mě ihned zaujal styl vyprávění a humor v knize obsažený, ale na pořádný "nářez" jsem si chvilku musela počkat. Ale jakmile se příběh rozjel na plné obrátky a já se nadchla pro Alanův životní příběh, který mě najednou neobyčejně bavil a poskytoval mi prostor pro uvolnění myšlenek...vždyť není nic lepšího, než se na chvíli ocitnout v kůži Alana a řídit se jeho prostým životním pravidlem "Všechno je tak, jak je, a bude tak, jak bude". Postupem času mě začal dostávat i příběh odehrávající se v knižní "současnosti".
Nevěřícně jsem kroutila hlavou nad absurdními situacemi, z kterých se Alan (a vedlejší postavy) dokázali ještě absurdnějším způsobem vyplést a uvědomovala si následně, že toto je přesně kniha mého gusta. Když se ještě vrátím k humoru, na kterém byla kniha z velké části posazená, sedl mi taktéž prostě dobře...ne li výborně. Byly sice stránky, nad kterými jsem se až tak nesmála, ale také spousta těch, u kterých jsem chytala záchvat smíchu.

Knihu můžu tedy zaručeně doporučit, jako bezvadná chytrá odpočinková kniha mi posloužila naprosto úžasných způsobem a já jsem zvědavá na filmové zpracování a druhou Jonassovu knihu :)

kissefka
27.08.2014

Super knížka

Styblice
26.08.2014 5 z 5

Zbožňuji Jonassonův humor! Knihu jsem četla vždy před spaním a snila jsem o pokračování. Alana jsem si hned oblíbila a s radostí četla jeho životní příběhy. Jsem zvědavá na Analofabetku, která uměla počítat :)

davaprd
25.08.2014 5 z 5

Velmi vtipné včetně hlášek.

kvarkan
24.08.2014 5 z 5

Vynikající kniha! Stoletý stařík mě bavil od začátku až do konce!

kika_
24.08.2014 4 z 5

Výborné a vtipné čtení :) .. Jediné co mi trochu vadilo, byla právě skutečnost, že se stařík v průběhu svého života osobně setká s tolika historickými osobnostmi. Tímhle ten příběh dle mého názoru ztratil na váze. Ale to je taková drobnost. Nemění to nic na tom, že kniha je opravdu vtipně napsaná, četla se mi dobře a můžu doporučit :) ...( Což nemůžu říct o filmu, ale to už je záležitost csfd :D )

Póžislava
23.08.2014 5 z 5

Veselé, čtivé, vtipné...co více si přát? Geniální. Film už mi přijde trošku slabší, ale dá se to.

MonisPop
22.08.2014 5 z 5

Nejvíce se mi líbilo propojení s historickými osobnostmi a celkově rozsah knihy a autorova fantazie.

iva23
20.08.2014 4 z 5

Paráda, pobavila jsem se!

Janulka
18.08.2014 5 z 5

Po jednom nákupu se mi tato kniha objevila ve čtečce. Chvíli se tam válela, ale její příležitost přišla, až když jsem odjížděla pryč a nechtěla se mi tahat velká bichle z rozečtené série Harryho Holea. Navíc jsem si přečetla pár nejnovějších recenzí tady, a tak jsem našla odvahu si knihu přečíst.
Nelituji a rozhodně doporučuji! Skvělá a hlavně vtipná kniha o staříkovi, jenž v mládí vypil snad s každým významným státníkem minulosti.

Dixinka
17.08.2014 5 z 5

Čekala jsem úplně jiný příběh. Kniha nezklamala, spíš naopak. Odpočinkové čtení, plné legračních přesmyků. Opravdu jsem se bavila. Téměř 400 stran mi uteklo a už jsem litovala, že je konec.

Vendisek
17.08.2014 5 z 5

Třebaže je vitalita stoletého staříka těžko k uvěření, kniha se mi velmi líbila. Určitě mě oslovila více než Analfabetka.
A ačkoli je kniha plná neuvěřitelných příhod a náhod, nejhůře jsem se smiřovala se závěrečným sňatkem dvou osob natolik nesourodých...

Pralev
17.08.2014 5 z 5

Přiznám se, že zezačátku mě stařík až tak nebral, získával si mě pomalu a postupně. Ke konci už jsem však byl do knihy ponořený natolik, že nemůžu dát menší než plné hodnocení. V knížce se střídají dvě linie - současnost a vyprávění staříkova života. Zatímco ta současná linka mě strašně bavila v první polovině knihy, ke konci dost pokulhávala. Vyprávění minulosti mělo přesně opačnou křivku :-) Každopádně je to velmi milá kniha s nenuceným humorem, u které se nepopadáte smíchy za břicho, ale usmíváte se a dobře se bavíte.

allebra
17.08.2014 5 z 5

Skvělý, velice zábavný příběh, který mě opravdu pobavil a přesně to jsem od knihy očekávala. Jsem zvědavá na film a už se těším na autorovu druhou knihu. -:)

karolinka1
17.08.2014 5 z 5

Stoletý stařík je kniha, u které jsem se mnohokrát nahlas rozesmála. Pro mě to je jedna z nejlepších a nejzábavnějších knih, kterou jsem kdy četla a myslím, že si ji někdy přečtu znovu. Některé události sice byly naprosto absurdní, ale většinou zrovna u nich jsem se smála nejvíce.

J.books
17.08.2014 2 z 5

Musím se přiznat, že dobrý nápad,ale styl psaní mi nesedí :/