Zvon

Zvon https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458916/bmid_zvon-Zxb-458916.jpeg 4 1219 1219

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě smrtek je všechno jinak. Citra a Rowan zmizeli. Plovoucí město Trvalka je pryč. Zdá se, že už nezbývá nic, co by mohlo smrtkovi Goddardovi zabránit, aby uchvátil absolutní moc. Když se teď Nimbus odmlčel, zůstává otázka: Může ho ještě někdo zastavit? Odpověď mohou dát Tón, Zvon a Hrom.

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Toll , 2019

RaDaR26
23.05.2021 3 z 5

Jedna z nejočekávanějších knih v oblasti Sci-fi v letošním roce. A bohužel i jedno z největších zklamání. Přitom první dva díly neměly žádnou chybu a patří mezi to nejlepší v daném žánru. Nicméně třetí díl je o poznání slabší. Za mě zbytečně dlouhý, od postav jako Faraday či Citra jsem čekal víc. Jejich role naprosto zeslábla. Zvon mě nebavil. A od Nimba jsem čekal asi něco trochu jiného. Konec byl příliš laciný. Čekal jsem, že finálně bude velkolepější a propracovanější. Proto jen tři hvězdičky.

dominika9982
23.05.2021 4 z 5

Kniha byla skvělá, i když předchozí díly byly o stupneň lepší. Rowan byl v tomto díle už bezvýznamný, to mi bylo trochu líto.

Leiko
22.05.2021 5 z 5

Tak hotovo. Za mě měla celá trilogie překvapivě vzestupnou tendenci. Cech smrtek byl fajn, ale úplně nejvíc mi seděl Nimbus a protože celý závěrečný díl se točil kolem této "postavy" resp. umělé inteligence tak dávám plný počet. Co však za mě mělo největší kvalitu byly drobné poznámky na začátku každé kapitoly, kterým čtenář nahlédl za rámec příběhu a ještě prohloubily autorův svět. To je něco, co se mi moc líbilo napříč celou trilogií.

saez
21.05.2021 5 z 5

Docela mě mrzí, že jsem celou sérii nečetla pěkně najednou. Odstup od prvních dvou knih byl znát a bohužel trochu uškodil. Přesto byl závěr trilogie zajímavý, bavila jsem se a knihu si užila. Klidně bych snesla ještě o malinko protaženější konec. Takto si budu domýšlet, co se mi zamane.

jirijanovotny
18.05.2021 5 z 5

Pro děti a mládež? Může být. Číst ji jako starší? Vůbec neuškodí.
A nejen to, dokonce je to velice návykové čtení, které pod poutavým příběhem ukrývá mnoho zajímavých podnětů k zamyšlení.
Dobrý námět na další knihu z tohoto světa by mohlo být něco jako: "Vybrané pasáže z deníků ctihodných smrtek" nebo "Nimbus a jeho myšlenkové pochody".
U druhého zmíněného bychom se třeba dočkali dalších krásných zamyšlení, jako je toto: „Proč sloužit biologickému druhu, který vyčerpává všechny zdroje kolem sebe? Proč nevynaložit energii na prosazení vlastních cílů?“

Mona-Lisa
16.05.2021 4 z 5

"Jsi strašná osoba," řekl Nimbus.
"Jsi úžasná osoba," dodal.
"Tak jak to vlastně je?" zeptal se Greyson.
"Proč nechápeš, že platí obojí?"
V závěrečném dílu triologie jsi v přímém přenosu svědkem toho, jak se lidstvo lehce nechá zfanatizovat, i v blahobytu podléhá svým pudům a jak se i entinta, kterou jsme si vytvořili jako ochranou ruku nestíhá divit, čeho všeho jsme schopni.
Tady se přiznám, že jsem si musela příběh dávkovat. Protože zas a znova mít tváří v tvář scénář konce lidstva, i když je na vrcholu své existence je strašně skličující.
Lidé jsou totiž opravdu zlatíčka. Mají střechu nad hlavou, neomezené možnosti, stovku let před sebou. A stejně je sžírá nenávist, rasismus, touha manipulovat, intriky, úskoky.
A každý druhý fanatik si své činy obhajuje řečmi o vyšším dobru.
První 2/3 jsou roztříštěné a těkavé, ne tak ucelené jak předchozí dva díly.
Vyšší počet stran přinesl delší gradaci děje a větší prostor pro vykreslení postav, za což přidávám plusové body.
U Shustermana nehrozí plytkost nebo omáčka. Naopak na něm oceňuju, jak odlehčené dialogy protíná filozofujícíma myšlenkama a hloubkou, což povyšuje jeho díla nad škatuli young adult.
Poslední třetinu knihu jsem prolétla jak blesk a užila si naplno vtipné momenty i ty plné nostalgie.
I když po dočtení převládá spokojenost,
neubránila jsem se zkrátka myšlenky, že se události děly až příliž nahodile a pouze tento důvod mi z celkového hodnocení ubíra hvězdu.

Kexina
16.05.2021 5 z 5

Dokonalé zakončení série. A opět jako vždy, ty části, které mi nejvíc zpočátku lezly na nervy, byly ty nejpodstatnější pro děj druhé poloviny knihy.
Snad se dočkáme i audio verze, protože Vasil Fridrich a Jana Stryková první díl trilogie načetli skvěle a příběhu dali další plusové body.

ElikaS
15.05.2021 5 z 5

Ukončit úspěšnou sérii není vždy jednoduché, protože fanoušci už mají nějaké představy, o tom jak má vše skončit, ale zároveň se chtějí nechat překvapit a to musí autor umět vybalancovat.
Přiznám se, že jsem měla ze závěrečného dílu trošku strach. Ale na konec jsem spokojená, i když tentokrát si pár výtek neodpustím.
Musím ocenit postavu Greysona, který byl skvělý a se svým údělem, který mu Nimbus přichystal se skvěle popral. Ocenila jsem, že se nestal tupou loutkou, ale opravdu přemýšlel.
Rowana mi bylo v průběhu knížky mnohokrát hrozně líto. Jedno ukvapené rozhodnutí v Nimbovi a kam až ho to dovedlo… Každopádně i po posledním díle zůstal mou nejoblíbenější postavou pro jeho nadhled a i přesto všechno, co prožil, zůstal věrný svému charakteru a svědomí.
Linka Anastazie mě taky moc bavila, líbilo se mi, i jak pojala objevy a nutila ostatní přemýšlet.
Na to, jak byla knížka dlouhá, krásně odsýpala a pořád se v ní něco dělo. Rozhodně nezaostávala za prvními díly ve čtivosti. I zde bylo poměrně velké množství zvratů. Ale pak přišel konec a tady už jsem byla trochu zklamaná, z toho jak to vzal autor všechno hopem. Na to, jak v průběhu série budoval napětí, vyhrál si s kde jakou drobností, tak konec mi přišel strašně uspěchaný a nedotažený. Na druhou stranu proti tomu, jak děj dopadl, nemám vůbec nic, to se mi líbilo. Takže celkově jsem spokojená.

Kami97
14.05.2021 3 z 5

Po tom, co jsem si zamilovala Smrtku a srdce se mi zlomilo na konci Nimbu, jsem se nadšená vrhla na Zvon. A popravdě jsem z toho stále nějaká rozpačitá. Nejenom, že kniha je oproti prvním dvoum o dost delší, ale tady mě vůbec nebavily Nimbovy rozhovory před kapitolami, málo prostoru pro moje oblíbené postavy a konec, kterým oblíbená dystopie přešla do scifi. Zklamáním bych to nepojmenovala, ale že bych ze Zvonu skákala do stropu se taky říct nedá. Jsem ale ráda, že se vyřešil příběh Ayn, kterou jsem si v Nimbovi oblíbila a i příběh Rowana a Citry.

Kolombus
14.05.2021 3 z 5

predošlé knihy boli pútavé, omáčky a zbytočné popisy okolo deja nevadili, ale tu už je toho naozaj veľa, čitateľa to unavuje a je to na úkor priestoru pre postavy, ktoré Vás zaujímajú viac. Na druhú stranu záver zachránil občas nudný dej.

lenka0383
11.05.2021 5 z 5

Zatímco u předchozích dvou dílů jsem si užívala i veškerou omáčku a popisování tohoto zvláštního a úžasně originálního světa, tady už toho bylo trochu moc. Postavy, které jsem měla ráda a kvůli kterým jsem to četla, tady mají velmi málo prostoru na můj vkus. Ale stejně musím dát plný počet, protože je to prostě neuvěřitelné, originální, konec fenomenální a nečekaný, žádný laciný happy end, ale těžce vybojovaný boj. Kopec nových nápadů a střípků ze světa Smrtek i ze světa postmortálů.

Maevie
11.05.2021 5 z 5

Neuvěřitelné, že se autorovi podařilo udržet stejně výbornou kvalitu po dobu tří dílů. Zvon je stejně jako předešlé dva díly kvalitní sci-fi dystopické čtení. Citra a Rowan musejí sice v rámci rozvíjení děje ustoupit na chvíli do pozadí, dostáváme ale další neméně zajímavé postavy. A co se týče děje, Shusterman opět nezklamal – těšte se na neuvěřitelné dějové zvraty, skandální zjištění i výborně vymyšlenou dějovou linku. Pět hvězd a vykřičník za ně!

tynka65
08.05.2021 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé zakončení celé série! Příběh mě bavil pd první stránky až po úplný konec, který mi vehnal slzy do očí. Už jsem si u autora zvykla, že zdánlivě nedůležité postavy vykonávají velké skutky a moc mě bavilo jejich cestu a vývoj sledovat. Některým vedlejším postavám jsem nakonec fandila více než těm hlavním... Smrtka jako série mě neskutečně bavila. Smrt plný kosení a pod dohledem Nimba byl neskutečně zajímavý. Jsem moc zvědavá co si na nás Shusterman vymyslí příště.

Anett525
07.05.2021 4 z 5

S touto knížkou mám takový love/hate vztah. Na jednu stranu bylo utrpení číst někdy tu omáčku kolem,ale ve finále tam byla právě ta omáčka důležitá a pak jsem si říkala wau, tohle nemá chybu. Celkově se mi nápad na nesmrtelný svět s vládou Nimba a plný Smrtek líbil. Super série.

Květ
04.05.2021 5 z 5

Na Zvon, který uzavírá příběhy Smrtka a Nimbus jsem byla zvědavá, zvlášť, když Nimbus moje očekávání tak docela nenaplnil. Od přečtení druhého dílu už utekly dva roky, ale přesto jsem si na všechny postavy a zápletku hned vzpomněla od prvních stránek Zvonu. Bavil mě moc od začátku až do konce, od některých pasáží jsem se nemohla odtrhnout. Cílovou skupinou je young adult, ale je to skvělá sci-fi pro všechny.

Danago
01.05.2021 5 z 5

Mně se tento díl líbil opravdu hodně. Zpočátku jsem se bála že si nepamatuju, co se dělo v předchozích dílech , ale po počátečním zmatku nám autor decentně připomene, co potřebujeme vědět . Potom už jsem knihu nemohla odložit.
Pro mě série nestála jen na postavách Citry a Rowana, Tonisté mi nevadili a já nejsem v tomto žánru zběhlá takže jsem neodhadla, jak to celé dopadne dokud sám autor nechtěl. Konec mi připadal dobře vymyšlený a uzavřený.
Za mě moc povedená a čtivá série.

roman9276
27.04.2021 4 z 5

Smrtka i Nimbus byly fakt boží, a proto jsem měl docela strach, jak bude série zakončena, nehledě na celkem vlažný hodnocení, když kniha vyšla. Začátek se mi teda táhl, ale jakože dost. Hlavní postavy byly trochu upozaděny a já si říkal, že ty vole, co to je zas za omáčku. Ale jakmile se přehoupla polovina týhle pětisetstránkový bichle, už to jelo a byl jsem zase doma. Dostali jsme odpověď na všechny otázky, což velice oceňuju. Postupně mi začalo docházet, proč tady byla ze začátku ta omáčka, a že byla sakra důležitá. Bylo to super, měl jsem nějakou představu, kudy se bude příběh postupně ubírat, ale tohle?! Ty vole! Kurevsky nečekaný zvraty, z konce jsem byl totálně vodvařenej, protože mě to tak překvapilo, že jsem nevěděl, čí jsem. Strhávám bodík za pomalejší tempo oproti předchozím dílům, ale tahle série mi bude zdobit knihovnu i nadále a rozhodně se chystám na re-reading.

Emilie37
25.04.2021 5 z 5

Velmi povedené zakončení série. Zbytečně jsem se bála, aby úroveň po Nimbovi neklesla. Stejně jako v Nimbovi autor představuje nové postavy, které jsem si rychle oblíbila. Citra a Rowan jsou tedy trochu upozaděni. Některým úryvkům mezi kapitolami čtenář hned nerozumí, ale když pochopí jsou ještě zajímavějšími. S panikou jsem opět sledovala Goddardovy rozmary a oceňuji vývoj charakteru Ayn. Kniha mě bavila celá. Postupně nabírala spád a konec byl silný a elegantní.

LilianaFalcon
25.04.2021 5 z 5

Abych pravdu řekla, tak jsem dlouho váhala mezi 4 a 5 hvězdičkami. V Rámci žánru je to jasných 5, ale první část knihy se mi tak strašně vlekla, že jsem se tím málem neprokousala.
Sice chápu, že nám to všechno chtěl autor sdělit, ale opravdu jsem nečekala, že se zrovna u závěrečného dílu budu muset nutit ke čtení.
Teprve, když se Goddard chystal Rowana pokosit, to začalo být opravdu zajímavé a napínavé.
Pak už jsem měla problém opačný, nechtělo se mi knížku odkládat. Promyšlené to bylo do posledního detailu.
A jasně už od prvního dílu bylo zřejmé, že to celé spěje ke konci Smrtek, ale musí se nechat, že autor na to šel zase trochu jinak, než by se dalo předpokládat.
Pokud máte tak špatnou paměť na jména jako já nejlepší volba je číst celou trilogii najednou.

Bess.h
24.04.2021 5 z 5

Epické!!! Epická, úžasná a promakaná trilogie o dokonalém světě, který dokonale ničí nedokonalí lidé a jejich věčná touha po moci. A ta poslední jízda ve mě bude ještě dlouho rezonovat :-D. Ani nevím co všechno vypíchnout a asi budu teď hodně skákat z tématu na téma, jako autor. Ale ten to měl v plánu a skvěle promyšlené.

Začnu hlavními postavami. Citra s Rowanem už nejsou tak hlavní a tak v popředí, jako byli v knize první. Ale jejich osud je pořád důležitý a tak nějak se vše hýbe kolem nich. A tím kdo knížkou hýbe jsou: Greyson, pak rozhodně Nimbus, Goddard a Ayn (smrtka Randová - schválně jsem napsala její křestní jméno, protože ona došla... co říct, abych nespojlerovala, autor se její lince zkrátka věnoval a mě se její osud líbil), Faraday a Munira, Jerico, Loriana - to jsou ti hlavní a autor nám je ukáže a dá nahlídnout do jejich motivů i emocí. A je hrozně fajn že u každého víme osud, nebo alespoň směr kam se na konci ubírali.
Teď k ději: ten je rozdělen do dvou časových os a jejich střídaní skvěle zamotává hlavu a dává příležitost k vlastním úvahám a představám. Být to seriál tak si živě dokážu představit ty rozmanité diskuze pod každým dílem. Běžte si přečíst diskuze pod jednotlivými díly Hry o trůny na Edně a hned pochopíte co myslím :-D. Navíc nám autor zanechal krátké předmluvy před kapitolami, tak jako byli v první knize zápisky z deníků smrtek. Ale tentokrát je těch předmluv víc druhů a v konečným kontextu jsou dokonalou třešničkou v tak promakaným příběhu. Za zmínku stojí ty rozhovory, to jsem si ze začátku myslela že jsou rozhovory Nimba a jeho programátora, no... nebyli. Pak tam byli rozbory „svatého“ textu, to mi přišlo jako zajímavý pohled na to jak vznikají mýty.
Zkrátka jsem unešená a nadšená a ještě dlouho budu v hlavě ten svět rozebírat. Tahle trilogie rozhodně není jedna z těch kdy po přečtení člověk zavře knížku a na obsah zapomene.
Doporučuju všem, co třeba po druhém „slabším“, ale neobjektivně v rámci kontextu celé trilogie, dílu váhají s dočtením. Neváhejte, je to super.

Závěrem jen:

1683 let...

117 let...

pro dospívající mládež (young adult)

Neal Shusterman
americká, 1962