Zvon

Zvon https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458916/bmid_zvon-Zxb-458916.jpeg 4 1219 1219

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě smrtek je všechno jinak. Citra a Rowan zmizeli. Plovoucí město Trvalka je pryč. Zdá se, že už nezbývá nic, co by mohlo smrtkovi Goddardovi zabránit, aby uchvátil absolutní moc. Když se teď Nimbus odmlčel, zůstává otázka: Může ho ještě někdo zastavit? Odpověď mohou dát Tón, Zvon a Hrom.

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Toll , 2019

Dorothea
26.06.2021 2 z 5

(SPOILER) Se závěrem série jsem nebyla spokojená. Opravdu mě mrzí, že tak zajímavý námět je ukončen tak nelogicky. Na konci mi vyvstalo tolik otázek. Pozor SPOILER. Vesmírné lodě? Proč? Co se jima vyřešilo? Jak pomohly vyřešit prohnilost Smrtkovského řádu nebo přelidněnost? Sloužily pro jednorázovou přepravu pár tisíců lidí, něco takového těžko vyřeší přelidnění, právě naopak to vytvoří pravděpodobně stejný problém na zcela jiné planetě. Samotné pak rozhodnutí Nimba, že loď může úspěšně doputovat jen v případě, že na palubě zůstane dýchající lidská bytost je zcela nesmyslný, pravidlo bylo přidáno jen kvůli jedné extrémně nedůležité postavě sestře ...eee... to je jedno, aby se došlo k hrůznému zjištění, že bude muset žít tisíc let bez přítomnosti živých lidí, přitom o té postavě se neví téměř nic a neudělala jsem si k ní vztah, proč by mě teda měla zajímat?
Dále pak prsteny a samotný koncept Smrtek, je ve stínu finále nesmyslný. Lidé celou vládu předali vyspělé IT technologii, která má kontrolu nade vším, kromě smrti, kterou ovládá pár vybraných jedinců... Příběh končí tedy, tím, že to bylo celý zbytečný a od začátku s tím měli mít starost jen další technologie. Proč to teda nebylo hned od začátku? Když je tam tolikrát zmíněno, že lidé jsou lidé a jsou víceméně neschopný se sami ukorigovat. Tohle mi zničilo finální dojem poměrně hodně.
Ještě si nemůžu pomoct s kritikou ohledně ukončení postavy Tygera, která úplně zbořila, celý princip systému. Mělo to skončit takto: Tyger pokosem. Tyger mrtev. Jedna smrtka smutná. Konec. Přece šlo o to, že mrtvé nelze oživit pokud byli pokoseni, tím by totiž Nimbus zasáhl do záležitostí Smrtek, což nemohl, na tom byla přece postavena hlavní filosofie příběhu. Vždyť i na konci bylo řečeno, že Nimbus nemůže pomoci proti umělým nemocem, neb se jedná o poslední leč stále záležitost Smrtek.
Ještě bych mohla pokračovat s roztříštěností příběhu, kdy jsem nemohla vydedukovat, kdo je teda hlavním hrdinou. Těm původním bylo dáno pár kapitol a občas jen tak napůl. Vůbec by v příběhu nevadilo, kdyby se vystřihly různé mezikapitoly o alternacích Nimba či knižní komentáře z budoucnosti, které neměly žádné finální uplatnění. Člověk by čekal, že když už se kniha jmenuje Zvon, tak tam bude trochu víc o Zvonu, tedy o Greysonovi. K tomu ještě dodám, že ukončení postavy Greysona je nejlépe vyjádřitelné slovy... Eeh... Líp to nešlo? Závěr jak z filmu Love Rosie, je zcela neuspokojící.
Na závěr ještě přidám zklamání v postavě Rowana/Lucifera. Ani jednou si nepamatuji, že by projevil jakékoliv vůdčí schopnosti narozdíl od Citry. Nebylo by logičtější kdyby se finální stav obou postav obrátil?
Kvůli dobrému prvnímu dílu série dávám 2* víc nejsem schopna.

tyrkysoveknihy
17.06.2021 4 z 5

Pravdou je, že Shusterman umí budovat velmi zajímavé světy a ačkoliv se po druhém díle nedostavil ten pocit, že bych napětím zadržovala dech, tak jsem si knihu po pro mě trochu tužším začátku vážně užila. Emoce to ze mě neždíme, ale mám tuhle sérii ráda. Je vážně promyšlená a dosti zajímavá. Vlastně jsem často přemýšlela nad tím, že by vlastně vůbec nemusela být označovaná za YA. Jednoduše by mohla dost dobře bavit i znalé fanoušky scifi a dystopií.

Toto je pro mě série, kde spíše než o tunu akce jde o zajímavé myšlenky . I když možná to tak poklidně vnímám jenom já. Vzhledem k tomu světu se o ty postavy, byť jim fandím, prostě nedokážu bát a být tedy správně... na nervy. I v tomto dílu mi přišlo, že autor staví spíše na postupném budování zápletky a tom, že budete přemýšlet kam všechny ty drobnosti vedou, než že by na vás házel jedno šokující odhalení za druhým. Popisování fungování světa Smrtek mu jde během celé série bravůrně. Informace vám dávkuje postupně tak, že stále má co poodhalovat a udržuje tak svět pro čtenáře atraktivním i ve třetím díle. Někdy kolem strany 120 jsem začala mít teorie o tom, co se stane a nutilo mě to číst dál. Opět tu občas mezi kapitolami najdete různé "bonusy" (záznamy, přepisy rozhovorů a tak), které umí čtenáři docela zamotat hlavu a přimět ho ptát se: co? kdo? jak? proč? a tak.

Jednou z mých oblíbených postav celé série je rozhodně Nimbus. Mám jednoduše zvláštní slabost pro umělé inteligence . Zvlášť v tomhle díle jsem si užila všechno jeho... tajnůstkaření. Vážně se mi líbí ta myšlenka, že nemůže zasahovat do jednání Smrtek a i přesto si často... poradí jak pomoci. V závěsu mu pak v tomto díle stojí Jerico. Vážně bezvadná postava, která si mě velmi brzy získala . Citra s Rowanem tu nemají tolik prostoru z čehož asi budou mnozí zklamaní, ale já osobně jsem si nějak zvykla. Vlastně mi na druhou stranu přijde dosti zajímavé, že se autor nesoustředí jen na ně dva, ale věnuje se i dalším postavám.

Lepší než druhý díl mi to nepřišlo, ale i tak závěr série za přečtení opravdu stál. Vše se hezky a zajímavě uzavřelo. Ke konci jsem MÁLEM zamáčkla slzu. Je to úctyhodné zakončení.

No a pokud by se autor chtěl do tohoto světa vrátit, docela tam vidím potenciál pro možný scifi spin-off . Jistě by to bylo dost zajímavé.

Za výtisk knihy k recenzi děkuji Knižní Klub.

kniznistranky
15.06.2021 5 z 5

Skvělé zakončení. K celé této sérii se budu určitě ráda vracet. Ten svět, postavy, to jak všechno od začátku funguje a jak jsme v prvním díle poznávali smrtky a svět, ve kterém kosí... Nemám slov. Nebo bych toho spíš chtěla říct tolik, ale nevim odkud začít. Třetí díl byl tou pravou tečkou za příběhem Citry a Rowana, kteří si mě oba získali. Všechny postavy byly skvělé. I Goddard, přes všechny ty důvody k nesympatii, ta postava měla takový charakter! Přijde mi, že se stejně pořád jen opakuju, ale nemůžu si pomoct. Tato série je skvělá a je úplně jedno, jestli si ji vezme puberťák nebo někdo starší. Tohle je série pro všechny. Nemůžu jinak než doporučit.

jjanca
15.06.2021 4 z 5

Dôstojné zakončenie celej série. Nie najlepšie, ale dôstojné. Prvá tretina knihy bola pre mňa oriešok, pár krát som sa prichytila pri tom, že som knihu chcela odložiť a nedočítať. Našťastie som to neurobila, pretože príbeh potom nabral spád a nedalo sa od neho odtrhnúť.
Najobľúbenejším dielom trilógie pre mňa naďalej ostáva Nimbus. Bude mi to chýbať :-)

zuzak07
14.06.2021 3 z 5

Tak závěr série mě dost zklamal. Zajímavě rozjetý příběh, který měl potenciál vyústit v něco silného a poučného, ale měla jsem pocit, že si autor už nevěděl rady se svými postavami, tak pro ně vymyslel jednoduché zakončení. Četlo se to dobře, jako všechny díly, a nejlepší postavou pro mě byl Nimbus. A tolik šťastných náhod, které vždy zachránily Rowana, nemůže v životě potkat žádného člověka :)

blazkoma
08.06.2021 5 z 5

Neal Shusterman je génius, nemám co jiného k celé této sérii dodat.

Netti
08.06.2021 4 z 5

První čtvrtina knihy nic moc. Pak se to začalo pomalu lepšit a závěr to naštěstí zachránil.

kacka29
07.06.2021 4 z 5

Konečně vyšel poslední díl, těšila jsem se na něj jako malá! Docela mě překvapilo, že mi nějakou dobu trvalo, než jsem se začetla do děje. Možná za to mohla absence starých známých postav nebo přeskakování z jednoho děje do druhého, ale zhruba od třetiny už jsem zase četla jedním dechem. Každopádně konec byl dle mého názoru dosti uchvátaný a ne tak dechberoucí, jak jsem od této série očekávala. Možná jsem měla přehnaná očekávání, nevím. Každopádně čtení jsem si užila a jsem ráda, že konečně vím, jak to se všemi dopadlo.

Er.es
07.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Nejslabší díl z celé série...
I když jsem se těšila, že má poslední díl mnoho stránek, tak ve finále neutíkaly, táhly se a já se nemohla dočkat konce.

Za mě zklamání ze zakončení série. Mnoho zbytečných postav, jejich význam v příběhu byl plytký, bez šťávy, kolikrát jsem se musela vracet, abych věděla, k jaké postavě patří jaký příběh.

Tak, jak se formoval celý systém smrtek a bombastický mnou milovaný Nimbus ve dvou dílech, tak byl díky třetímu dílu systém rozdupán a ponechám napospas stránkám, které nevyužily nastartovaný potenciál výborné sci-fi série.

Veliká škoda, mohlo to být propracovanější... Ono to nebylo uchycené špatně, jen tomu prostě něco chybělo, nemělo to ty správný grády...

Basta1912
06.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Na Zvon jsem se moc tesila, i kdyz to znamenalo konec pribehu mych oblibenych postav :(
Ocekavala jsem neco fenomenalniho, proste neco... ale rozhodne ne rakety a cestu na jinou planetu :(

Za ten konec bych autora nechala verejne pokosit.

PetraBery
06.06.2021 5 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se do závěrečného dílu dokázala pořádně začíst, mátly mě různé časové úseky. Pak si ale všechno sedlo a já se zase nechala unášet skvěle vymyšleným autorovým světem. Celá série mi přijde povedená a ráda se k ní někdy vrátím.

papajapa
03.06.2021 5 z 5

Dle mého názoru důstojné ukončení cele série, kdy je jasné, ze je konec. Možná bych uvítala ještě nejakou kapitolu ohledně osídlení planet a jestli všechny lodě doletěly k cíli.

hnilda3
01.06.2021 5 z 5

Tak to bylo nepopsatelně geniální! Celá série naprosto perfektní, úplně jsem to prožívala. Škoda, že už to skončilo, četla bych klidně dalších x dílů :-).

6857
30.05.2021 5 z 5

Snad o něco horší než Smrtka a Nimbus, každopádně to pořád přesahuje kvalitu většiny knih zaměřených na mladé čtenáře. Děj rychle ubíhá a všechno do sebe hezky zapadá. Za mě určitě stojí za to celá Žatva smrti!

Adellll
29.05.2021 4 z 5

Knihu považuji za důstojné ukončení série, určitě to však není můj nejoblíbenější díl. Spíš bych řekla, že se mi zdál asi nejhorší. Zvon se sice četl fakt dobře (což se ale dá říct o většině young adult knížek, u kterých autoři většinou kladou velký důraz na rychlý spád), ale přišlo mi, že tomu prostě něco chybí. Něco, co mi na Smrtce a Nimbusovi přišlo tak výjimečné. Racionálně toho moc knize vytknout nemůžu, ale jako čtenářovi mi tam prostě něco nesedělo. Každopádně určitě doporučuji přečíst, už jenom kvůli tomu, jak napínavě skončil minulý díl.

DraXitko
27.05.2021 5 z 5

Super. Škoda že to tak trvalo, některé detaily z přechozích dílů již trochu vybledly, ale i tak to bylo strhující. Určitě se k této trilogii ještě vrátím. Myslím si, že knihy přesahují škatluku young adult.

A.books
26.05.2021 4 z 5

četl se mi docela pomalu ale nakonec se to yplepšilo,

petula22
25.05.2021 4 z 5

Zdařilé zakončení celé série. Nejvíc mě nadchl první díl - Smrtka, Nimbus mě tolik neoslovil, ale Zvon to zase vytáhl.

lenkaabooks
25.05.2021

Nedočetla. Skončila jsem po 14 dnech na straně 178, tedy asi ve třetině. První dva díly mě zaujaly, tento jsem četla tak nějak bez chuti. Vracím pro věkově cílené čtenáře zpět do knihovny.

Vjeerus
23.05.2021 5 z 5

Na Zvon jsem se nehorázně těšila. Četl se mi dobře, děj ubíhal rychle a nemůžu říct, že bych se nudila. Přesto mi díl přišel slabší, než Nimbus, který považuji stále za jednu z nejlepších knih, kterou jsem četla.
Líbí se mi, jak má autor svět dokonale propracovaný a nic se neděje jen tak. Každá věta má svůj význam a dopad na děj. A také to, jak jsem do poslední chvíle netušila, co má Nimbus v plánu, jak moc je ve skutečnosti cech smrtek prohnilý a Nimbus zoufalý z vlastních pravidel.
Co se týká celého závěru knihy, je pěkný. Nemůžu říct, že skáču do nebe radostí se slovy, že přesně to je ten nejlepší konec, ale vlastně mě ani nezklamal. Takový průměr (nebo se ve mě bije moje averze k těmto scifi "věcím" - nechci prozrazovat, co mám na mysli pod pojmem věci, abych Vás nepřipravila o překvápko).
Jinak souhlasím s názory spousty jiných lidí, že vzhledem k neurčitosti roků je občas složitější se vyznat, kdy se člověk nachází a také, že je vhodnější knihu číst krátce po prvních dílech, jinak bych se asi docela hledala.
Sečteno a podtrženo, třetí díl se nezařadí do "top strop" knih, ale celá série Smrtka už ano, protože jako celek to má neskutečnou hloubku a myšlenku.

pro dospívající mládež (young adult)

Neal Shusterman
americká, 1962