Zvon

Zvon https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458916/bmid_zvon-Zxb-458916.jpeg 4 1209 296

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě smrtek je všechno jinak. Citra a Rowan zmizeli. Plovoucí město Trvalka je pryč. Zdá se, že už nezbývá nic, co by mohlo smrtkovi Goddardovi zabránit, aby uchvátil absolutní moc. Když se teď Nimbus odmlčel, zůstává otázka: Může ho ještě někdo zastavit? Odpověď mohou dát Tón, Zvon a Hrom.

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Toll , 2019

Babouš
13.03.2021 5 z 5

Tři dny. Tak dlouho mi trvalo přelouskat 540 stran téhle superbichle! Na začátku jsem byl lehce zmatený, protože Smrtku a Nimbus jsem četl už hodně dávno a některý souvislosti jsem si nepamatoval, ale bavilo mě to šíleně. Posledních 200 stránek jsem musel dát na jedno posezení. Líbí se mi, že tady Shusterman otevírá i témata jako gender nebo eutanázie (a stejně jako v předchozích knihách samozřejmě i téma smrti, spravedlnosti a náboženství). Můj tip: pokud můžete, dejte si celou trilogii v kuse, ať vám neunikají souvislosti jako mně (je tady hodně postav a pravidel světa). Konec pak na vás zapůsobí asi stokrát víc.

jasmina.kralova
28.02.2021 4 z 5

Přečetla jsem jedním dechem Scythe, Thunderhead a ještě než vyjde v češtině i The Toll. První dva díly mě velice mile překvapily svou originalitou, konstrukcí perfektního světa, v kterém ale stále žijí neperfektní bytosti a celým zpracováním vztahu dvou hlavních postav. Citra a Rowan neprožijí sladký románek plný velkých slov a zamilovaných chvil, z kterých by jeden musel kousat do citronu, kdepak. Musí za svou lásku bojovat, to se mi líbilo, nebylo tam prvoplánové YA klišé, byly to činy a bolestivé okamžiky.

Co musím zmínit jako velké plus je postava smrtky Ayn Rand. Jsem nadšená ze jmen, která byla používána pro všechny smrtky, ale Ayn, ta mě bavila moc.

Třetí díl celé série byl v některých částech zdloooouhavý a vlastně jsem se od půlky knihy těšila, až už budu mít přečteno. I tak ale tvorbu pana Shustermana doporučuji, je pro mě jedním z nejlépe píšících autorů aktuální doby.

SknihouVrukách
05.02.2021 5 z 5

Mám za sebou moju ďalšiu obľúbenú sériu. Táto séria patrí medzi moje najobľúbenejšie a aj keď bol tento diel podľa mňa najslabší, tak sa mi veľmi páčil.

Táto séria je niečo úplne iné. Postavy majú veľmi dobrú psychológiu a sú omnoho viac prepracované ako v iných YA sériách. Hlavne postavy Citra a Rowan sú v tomto diely skôr v úzadí a možno by som chcela vedieť ešte trošku viac o ich osudoch. Dôležitý je tu hlavne Greyson a Nimbus. Aj keď je kniha pomerne dlhá, nemá nejaké extra veľké nudné miesta a dej je neustále v pohybe. Akcie tu síce nie je veľa, ale všetky zápletky vás držia v napätí. Autor má všetko dobre premyslené a vo veľa ohľadoch na prekvapil. Boli tu však aj nejaké nové postavy, v ktorých som mala guláš a celú strašne sa mi plietli.

Autorov štýl písania je úžasný. Má taký špecifický štýl písania, ktorý mne veľmi vyhovuje a veľmi sa mi páči. Oceňujem, že v knihe nie je nejaké extra romantická linka, pretože myslím, že tá by knihe skôr uškodila. Odporúčam sa pri čítaní maximálne sústrediť, aby ste pochopili posledných 100 strán. Ja som nachvíľu nedávala pozor a na posledných stranách som bola trošku dosť zmätená.

Autor napísal úžasný záver serie. Do posledného dielu vložil toľko nových postáv, miest a celkovo zapletiek. Žatva smrti je pre mňa jedna z najkvalitnejších sérii pre mládež (ale aj dospelých, pretože táto séria podľa mňa nemá vekovú kategóriu) na trhu. Aj keď mi to tu trošku chýbali hlavne postavy a možno tu bolo zreteľne menej akcie a skôr veľa teórií, tak knihu hodnotím pozitívne. 4,5/5✨

jana277
30.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Prvé dva diely boli výborné, tretí ma až tak nezaujal. Dáko to skončiť muselo. Návrat klasickej smrti pre ľudstvo sa dal očakávať. A na poslednej strane rozprávkový happy end...
Som rada, že sa mi trilógia dostala do rúk. Celkovo hodnotím tému ako veľmi zaujímavú, dobre spracovanú.
Trochu ( vlastne dosť ) sa pozastavujem nad žánrovým zaradením ako literatúra pre deti a mládež.

NemmamSlov
12.12.2020 4 z 5

"Na Nimbovi nie je už nič umelé. Vedomie dosiahlo už dávno, ale teraz dosiahlo skutočnú autentickosť. Bola to Pygmalionova kráska, ktorá ožila. Pinocchio, ktorý sa stal skutočným chlapcom. A hoci to Greysona rozrušilo, žasol, ako sa môžu príbehy z ríše fantázie stať skutočnosťou."

Posledný diel Žatvy smrti mám za sebou, a z tejto trojce kníh bol Posol bohužiaľ najslabší.
Nepáčilo sa mi hlavne, ako ľudstvo reagovali na Nimbove umlčanie. Ich závislosť na umelej inteligencii bola na mňa dosť silná káva.

Kosec Lucifer v tejto časti dostal najmenej priestoru. Z Rowanovej dejovej línie sa v skutočnosti nič nedozvedáme a jediné čo sa opakuje je neustále uväznenie a jeho zachraňovanie z nežiadúcej situácie. Z tejto časti by sa dôležité fakty dali napísať do pár riadkov.

Greysona Tollivera by som označil za najdôležitejšiu postavu tejto knihy. Všetky dôležité úlohy sa odohrávaju okolo tochto chlapca, ktorého tónisti označili ako Posla, vďaka tomu, že ako jediný sa dokáže rozprávať s Nimbom.

Trošku menším sklamaním bol aj záporák Goddard, ktorý sa po potopení mesta stal vrchným koscom. Prekážalo mi jeho správanie. V prvých dvoch častiach bol viac cieľavedomý, no  v tejto časti sa správal ako idiot. Sú úseky pri ktorých som žasol, no celkový dojem o Goddardovi to nenapravilo. Randová si naopak získala môj záujem. Neustále bola nepríjemná, zákerná a jej tvrdohlavosť sa nezmenila. Za svojim cieľom išla hlava, nehlava.

Kosec Anastázia dostala v tejto knihe úlohu spasiteľa, pretože v nej každý kosec videl hlavného odporcu kosca Goddarda. Do príbehu vstupuje aj nová postava Jeri, ktorá je v niektorých momentoch chlap a v niektorých častiach žena. Jeri je námorníkom, ktorému (ktorej) sa podarilo zachrániť Citru a Rowana z dna oceána.

Poslednú časť knihy tvorí kosec Faradaya a dievčina Munira. Ich pátranie po krajine Nod ich zavádza na neznáme ostrovy, na ktoré nedovidí ani vševidiace oko Nimbusa. Tú sa odohrávajú aj posledné kapitoly knihy.

Koniec sa mi vyslovene páčil. Všetky línie do seba zapadli a neprekvapilo ma, akým smerom sa všetko vyhrotilo. Celú sériu nakoniec hodnotim pozitívne a určite odporúčam.

jaroiva
08.12.2020 4 z 5

.... konec. Doufám, že autor nebude psát nějaký přídavek a nezkazí to.
1. díl - fantasy pohádka
2. díl - akční
3. díl - dobrodružně temný.
Nejvíc mi seděl Nimbus, ale celkově je trilogie pěkně vyrovnaná. Přesto, poslední díl je na můj vkus místy zbytečně moc ukecaný.
Posla jsem četla ve slovenštině, což působilo náladově trochu jinak než čeština. Zatímco v české verzi je smrtka rodu ženského a tím pádem na mě působí smrtky - muži - trochu jemněji nebo naopak záludněji než slovensky, tak ve slovenské verzi je kosec rodu mužského a tak na mě i smrtky - ženy - působily jakoby drsněji.

groula
01.11.2020 3 z 5

(SPOILER) Četl jsem to vo slovenčině. Což mi tedy naštěstí nedělá problémy. Až na pár slovíček, který jsem musel googlit na netu :-D ale třeba Kozub už vím :-D
Co mě teda otrávilo, že v českém překladu jsou všichni SMRTKY, což je krásný slovo, tady je to KOSEC (což mi přijde že prostě není smrtka)
Druhá věc je, že v českým překladu se to potopený stanoviště Smrtek jmenuje Trvalka a vo slovenčině je to Endrura? WTF.
No to je jedno.
Kniha je neuvěřitelně dlouhá a to jí hodně bere na hvězdičkách.
Jo je to pořád akční, je to pořád napínavý, ale je to strašně dlouhý.
Co tedy nevydejchám je, že zřejmě začínájí kvóty na obsazenost menšin i v knihách (to že ve filmu MUSÍ hrát černoch, hispánec, třínohej pes, polospele had a já nevím ještě kdo, aby se vůbec film mohl natočit). Co to má kurwa znamenat, že kapitán lodi Jeri je nějakej bipolárně pohlavní magor z Madagaskaru (nehledě na tom, že z Madagaskaru jsou všichni bipolární !) jako já bejt obyvatel Antananarive tak už podávám protestní nótu u mezinárodního soudu :-D
Co má sakra s tímhle tématem v této knize společnýho, že kapitán Jeri se za sluného dne cítí být ženou a když je zataženo se cítí být mužem?! WTF.
Za tohle aspoň dvě hvězdy dólu......

petgona
11.10.2020 4 z 5

Koniec ma prekvapil a prisiel mi trocha uponahlany, kym celkovo bola kniha dost rozvlacna. Akoby zistil, ze uz mu nezostalo dost stran a musi to urychlit a zhustit. Ale nestazujem si, ako ukoncenie celej trilogie to bolo fajn a bola som uspokojena :D Len dufam, ze nebudu dalsie casti.

Deia
18.08.2020 4 z 5

Celá trilógia sa mi čítala strašne dobre, o čom svedčí aj to, že som ju zhltla za štyri dni. Mala u mňa síce postupne klesajúcu tendenciu, ale všetky časti sa mi čítali veľmi dobre. Prvá časť, Kosec, mi prišla najlepšia, tú som prečítala na jeden záťah. Nimbus mi prišla o trošičku slabšia a Posol bol pre mňa o hviezdičku horší ako Kosec. Svet mi prišiel úžasne vykreslený a prepracovaný, kladné (resp. kladnejšie) postavy som si obľúbila a tie záporné naozaj nemala rada. Oceňujem, že tam nebolo veľa romantiky (resp. žiadna). Konca tretej časti som sa trochu bála, pretože mi prišlo, že dosť ľuďom ten koniec nesadol, ja som s ním nemala problém, prišlo mi to zakončené dobre. S treťou knihou som mala problém len ten, že mi prišla trochu rozťahaná, ale k trilógii sa raz určite vrátim.

kneslova
18.08.2020 5 z 5

Naprosto úžasné čtení, zas mě to dostalo. Mimořádně nadprůměrná série Fantasy. Prostě není co dodat.

lowkeydaisy
06.08.2020 5 z 5

Kosca som objavila tento rok a tou knihou som žila a dýchala. Naozaj jedna z najlepších kníh, ktoré som čítala. Zaujal ma svet a jeho pravidlá, hlavné postavy a bavilo ma si vymýšľať svoje vlastné kosecké meno :) (Aké ste si vymysleli vy? A aké by ste mali rúcho?)
Nimbus ma narozdiel od Kosca až tak veľmi nebavil. Neberte ma zle, stále to bola úžasná kniha, zasadená do úžasného sveta, ale začalo to na mňa byť príliš komplikované. Samozrejme už sa to celé nemohlo točiť okolo učeníctva Citry a Rowana, to by asi nikoho nebavilo čítať celú trilógiu... ale v Nimbovi do toho autor začal ťahať tú politiku a nie vždy ma o tom bavilo čítať...
Posol ma zaujal viac ako Nimbus. Aj keď to bolo stále komplikované a niekoľko pohľadov tomu moc nepomáhalo, už som si stihla zvyknúť na štýl písania autora a aj na “politiku” toho sveta.
Úprímne musím povedať, že koniec celej série som si predstavovala asi lepší, ale na druhej strane som na záver (asi posledných 20 strán) čítala cez slzy :D

PS: Každý kto by sa chcel o tejto sérii so mnou rozprávať, prosím si správu, pretože tento fandom je malý a ja potrebujem kamarátov (keďže moja najlepšia kamarátka nie je ochotná si knihu prečítať), vďaka

ivana1975
03.08.2020 5 z 5

Bóóóže toto bolo skvelééé.... Až mi je ľúto že to všetko skončilo.

Aprilek
29.07.2020 5 z 5

Knihu jsem četla v angličtině a, stejně jako minulé díly, se mi moc líbila.

Beer_bro
22.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Tentokrát souhlasím s předchozími komentáři.
První díl i druhý - líbilo se mi.
Třetí - zdlouhavé místy, na takových 450 - 500 stran by to šlo zkrátit. Hlavně rozvláčné části. Rozumím tomu, že není lehké mít celou sérii výbornou. Některé čtenáře tedy zklame. Místy předvídatelné, až naivní, bohužel.
Stále ale oblíbené postavy z minulých dílů a jejich poutavé osudy. A hlavně zakončení trilogie.

// spoilery
Ten konec, to byla pojistka, respektive alternativa k smrtkám pro snížení populace - protože statistika je objektivní, není to člověk, který jde jen za svým jako Goddard.
// víc neprozradím :)
// + Edited: tak přeci jen další spoiler - zničením prstenu přijde smrtka o svůj symbol a právo dát imunitu ...

LilyAlex
08.07.2020 3 z 5

(SPOILER) První dva díly byly skvělé, takže jsem se na závěr série opravdu těšila, bohužel jsem ale docela zklamaná.
Líbilo se mi, že se děj odehrával v několika časových rovinách, byl vyprávěný z úhlu pohledu různých postav a jednotlivé části příběhu do sebe postupně zapadaly. Nevím, co jsem od toho zakončení čekala, nejspíš to ale bylo něco trochu jiného, než co jsme nakonec dostali... I přes to, jak je tahle kniha obsáhlá mi konec připadal docela uspěchaný, najednou se toho stalo až moc, včetně věcí, které se staly úplně z ničeho nic, aniž by k nim cokoli směřovalo. Na druhou stranu jsem aspoň ráda, že to s mými oblíbenými postavami dobře dopadlo.
3,5/5*

///// SPOILER /////
Nevím, jestli mi někde něco neuniklo, ale jak došlo k tomu, že z ničeho nic začali zabíjet lidi smrtelnými nemocemi, místo toho, aby je kosili? A to je to nemohlo napadnout už dřív? :D

charlik
02.07.2020 2 z 5

Dočteno … a jsem zklamaná. Smrtka i Nimbus se mi líbili. U obou se dostavil "wou" pocit. Posel je zdlouhavý, místy docela nudný s předvídatelným dějem.

pro dospívající mládež (young adult)

Neal Shusterman
americká, 1962