Nimbus

Nimbus https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400050/bmid_nimbus-mpZ-400050.jpeg 5 1983 1983

Smrtka / Žatva smrti série

Rowan se rozhodl, že na vlastní pěst napraví cech smrtek a podrobí jej zkoušce ohněm – a to doslova. Po zimním konkláve zmizel v ústraní a od té doby podniká útoky na zkažené smrtky — nejen ve StředoMerice, ale na celém kontinentu. Stal se z něj lidový hrdina – smrtka Lucifer – který v černé róbě odevzdává zkorumpované smrtky plamenům. Citra, z níž se pod dohledem smrtky Curieové stala mladší smrtka, zkaženost vidí a chce ji změnit zevnitř, ale na každém kroku nachází překážky, a dokonce se ocitá v ohrožení života. Rozkol mezi „starou gardou“ a „novým řádem“ se vyostřuje a vzájemné soupeření přechází od slov k činům. Nad tím vším bdí vševědoucí Nimbus – jediný, kdo má moc řešit závažné problémy dokonalého světa. Ale vloží se do toho, nebo bude jen přihlížet, jak se dokonalost mění v úpadek?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Thunderhead , 2018

Lejčís
30.03.2021 5 z 5

Tohle bylo snad ještě lepší než první díl! Nemohla jsem se odtrhnout! Už abych měla doma Zvon, protože ten konec - aaaa, nutně potřebuju pokračování!!!

kikidok
29.03.2021 5 z 5

Skvělé pokračování série Smrtka! Jak už jsem říkala u knihy Smrtka, originální svět. Autor nevytváří klišoidní scény, postavy se chovají opodstatněně a děj se dá jen těžko předpokládat. Za mě je jediné mínus, za které bych strhla půl bodu to, že nevidím hlavního padoucha nezbytně jako padoucha. Naopak musím uznat, že ač svoje myšlenky až přehnaně a neobjektivně posazuje, v nich zásadě nevidím velký problém. Mám z toho spíš pocit, že autor udělal padoucha aby prostě byl. Ale jinak ve mě kniha jako vždy vyvolala emoce a mohu doporučit.

BetyN.
22.03.2021 5 z 5

Neal Shusterman si pro čtenáře nachystal další úžasnou knihu. Jedná se o výborné pokračovaní Smrtky, které je navíc ještě trochu morbidnější, rozšiřuje celý ten svět a přibývají dějové linky. I když Smrtka u mě asi pořád vede... Po zajímavém konci se nemohu dočkat závěrečného dílu.

Bar16
21.03.2021 5 z 5

Skvěle napsané pokračování Smrtky, děj byl chvílemi trochu předvídatelný, ale kvalitu knihy to nesnížilo. Konec se Shustermanovi opět povedl, ještě štěstí, že mám třetí díl po ruce. Jsem zvědavá na ukončení série, protože závěr Nimba byl hodně otevřený. Jen jsem nečekala, že autor umí být tak krutý.

Luccinda
19.03.2021 5 z 5

Zatímco Smrtka se soustředila zejména na představení prostředí, postav a cechu smrtek, Nimbus byl mnohem více příběhový. Dějová linka se rozbíhá různými směry, jen aby se v určitých bodech zase hezky propojila. Jak je autorovým zvykem, i tady si se čtenářem pěkně hraje a vězte, že všechno v téhle knize má svůj důvod. Při čtení u mě nastalo hned několik momentů, kdy jsem si řekla „páni, tak to jsem absolutně nečekala, ale vlastně to dává perfektní smysl“. Dalšími velmi častými momenty při čtení Nimba byly také „tohle je naprosto boží“ momenty, „vůbec se mi nelíbí, kam tohle směřuje“ momenty, a „ne, ne, ne, prosím, ne“ momenty. Jo, emocí ve mně knížka dokázala vyvolat nespočet!

Stejně jako v prvním díle byly kapitoly prokládány deníkovými zápisky ctihodných smrtek, ve druhém díle jejich místo zaujaly myšlenky a úvahy samotného Nimba. Ty byly za mě hodně super a občas mi z nich běhal mráz po zádech, protože jsem z nich měla podobný pocit jako ze SPIRA z Illuminae. Konec byl opět jedno velké wow a já se jdu teď hned pustit do třetího dílu, protože potřebuju vědět, jak tohle skončí.

ElessaRiverbow
19.03.2021 4 z 5

Po přečtení Smrtky jsem měla velká očekávání, hlavně protože hodně lidí říkalo, že Nimbus je mnohem lepší. A očekávání se naštěstí vyplnila, i když ten konec byl všelijaký. Bylo tu mnohem víc akce, postavy se vyvinuly a dospěly. Goddard je opravdu velmi dobrý záporák, který si jde za svým doslova přes mrtvoly. Co se ale týká Greysona, mám ohledně něj stejné pocity jako u Rowana při prvním čtení Smrtky - je v pohodě, ale kapitoly z jeho pohledu mě moc nebavily.

Arlienen
18.03.2021 5 z 5

Nimbus byl za mě o trochu vydařenější než Smrtka. Byl nabitý akcí a líbil se mi posun u Rowana a Citry. Přišli mi už takový vyspělejší.
Co se týče smrtek... Čekala jsem, kdy dojde k převratu a všechno se pokazí. No, ten konec mě úplně rozsekal. Nečekala jsem, že by se to až takhle mohlo pokazit.
Čekám, až mi doručí třetí díl a to čekání je nervy drácající!

vipera
16.03.2021 4 z 5

Podařené pokračování. První díl byl o smrtkách, o tom kdo jsou a jak fungují. Tady se vše dostalo do širších souvislostí. Díky vhledům od Nimba máme lepší představu o fungování a historii světa, i proč v ‘dokonalém’ světě existují i slepá místa, různé frakce a výjimky z výjimek.

JanuldaN
11.03.2021 4 z 5

Skvěle vytvořený svět - zaujalo mne, na jakém principu fungoval. Oceňuji, že autor do knihy zařadil řadu velice zajímavých myšlenek týkajících se lidstva, jeho žití. Strhávám jednu hvězdu, protože příběh dle mne na několika místech stagnoval - měla jsem tendence knihu pořád odkládat, v určitých pasážích se prostě nic nedělo. V půlce knihy jsem se dokonce sekla úplně a týden ji nevzala do rukou (místo toho jsem jsem přečetla tři jiné). Posledních 100 stran konečně napínavých a akčních. Jsem zvědavá, co přinese poslední díl.

Knihomollla
10.03.2021 5 z 5

Po dočtení smrtky jsem neměla úplnou chuť číst hned druhý díl. Nebudu lhát, pokud řeknu, že jsem se ho trochu obávala. První díl mi totiž udělal dost velké očekávání. Ty se, ale na sto procent vyplnily. Bavilo mě číst kapitole o Citře a zamilovala jsem si smrtku Marii Curieovou. a co se týče konce.... Měla jsem menší záchvat s tím, že potřebuji další díl. Protože, prostě proč to skončila, jak to skončilo?

KatChiss
03.03.2021 5 z 5

Prostě WOW. Já nemám slov. Po přečtení Smrtky, ze které jsem byla absolutně nadšená a zařadila jsem ji mezi TOP přečtené knihy roku 2019, jsem se bála sáhnout po 2. dílu. Možná proto jsem čekala dva roky, na chvíli, kdy má vyjít 3. díl s názvem Zvon. Až v tento moment jsem sebrala odvahu a do Nimba se pustila. A vlastně i díky vám, jelikož jste mi právě tuto knihu vybrali na únor. Jsem ráda, že jsem ji četla společně se @salli858 a slecna_s_knihou, protože jsme mohly probírat různé teorie a sdílet spolu pocity.
Jak už jsem zmínila, bála jsem se. Po přečtení další autorovy knihy - Bez šance - ještě víc, jelikož se mi nelíbila tolik jako ostatním čtenářům. Ale v tomhle případě byly mé obavy zbytečné. Kniha naprosto předčila má očekávání.
U některých knih mě osloví více postavy než příběh, u jiných je to naopak příběh a samotná zápletka, který celý děj táhnou, u některých je to jazyk. Tady je to však vše dohromady! Absolutně žeru utopický svět, ve kterém lidé neumírají přirozenou smrtí, ale kosí je smrtky, které se nejprve musí vyučit a složit zkoušky, pak změnit jméno a svému novému životu se přizpůsobit. Všechno má svůj řád a pravidla. Samozřejmě se najdou tací, kteří je porušují. Pak je tu Nimbus, vědomí, svědomí, který vidí a slyší vše, co se na světě děje. Může ale komunikovat jen s lidmi, jelikož jsou Smrtky oddělené od státu. Strašně mě baví jeho zápisky před každou kapitolou, které nám trochu napovídají, co přijde dál. Líbí se mi myšlenky, které do nich autor vkládá. Myšlenky, které odrážejí náš reálný svět.
Baví mě postavy, kterých je v tomto díle opravdu požehnaně, ale každá z nich má v příběhu svou roli. Já osobně jsem si nejvíc oblíbila Citru, kterou můžeme znát z předchozího dílu, kde se učila na Smrtku. Teď již Smrtkou je a mně se strašně líbí jakým způsobem kosí. Nově se setkáváme s nezvedenci, což je skupina lidí, která má chuť porušovat pravidla a “vybočovat”. S těmi, stejně jako se Smrtkami, nemůže Nimbus komunikovat.
Zkrátka a dobře je příběh maximálně propracovaný, děje se toho strašně moc a já jsem byla po celou dobu napnutá a totálně zažraná. Tahle série se stává mou all time favorite!

kubakubikula
02.03.2021 3 z 5

Smrtka mě moc nechytla, ale když už jsem tu měla druhý díl, tak jsem ho přečetla. Že to bude ještě horší, mě ale nenapadlo.
Takže dávám 3* za vybudovaný svět, za systém a vykreslení lidstva. Nic se tam nedělo, až snad posledních 100 stran bylo zajímavých.
Jsem zklamaná, třetí díl už číst určitě nebudu.

lištička123
24.02.2021 5 z 5

Myslela jsem, že lepší než Smrtka Nimbus nemůže být. Ale může a byl. Skvělá série.

lucie.dc
14.02.2021 4 z 5

Prvni dil je lepsi, obcas se to tady tahne. Trochu me mrzi cely pribeh "smrtky" Lucifera, cekala jsem od teto postavy vic, mnohem vic. Sic to bylo opet pekne cteni, treti dil me nelaka, vzhledem k zaveru, klidne to mohlo cele skoncit timto dilem, kdyby se pridalo par stran. Nova postava Greyson je velmi sympaticka a hned mi padla "do oka." Dal ale nepujdu, alespon zatim. Kdyby se nekomu chtelo a cetl posledni dil, nebudu se zlobit, kdyby mi napsal(a) rychly vycuc k uzavreni trilogie ;) moc by me to potesilo :-*

Charmedka
06.02.2021 4 z 5

Nimbus rozhodně nezaostává za jedničkou a přináší opět dokonale propracovaný příběh. Líbí se mi, že autor se s ničím nemaže a ač kniha není zbytečně násilná a plná krve, tak přesto se Neal Shusterman ničeho nebojí a kosí v jednom kuse.

Knihu tentokrát neobohacují zápisky smrtek, ale myšlenky samotmého Nimba, který vysvětluje, proč byl vlastně stvořen a dumá nad svou existencí. Díky tomu čtenář zas více porozumí celému světu a jeho fungování. Tohle mě hodně bavilo.

nikiss76
24.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Druhému dílů musím přidat o hvězdičku navíc. První díl byl spíš takovým nahlédnutím do dokonalého světa, kde na vše dohlíží nestranný Nimbus a život ukončují smrtky. Dozvěděli jsme se, jak se z člověka může stát učedník a později smrtka a seznámili jsme se s klíčovými postavami. Ovšem druhý díl už nabral na obrátkách a zamíchal rozdánými kartami. Konečně se děj více točí okoli smrtky Anastázie, Rowana, smrtky Marie a dalších. Do hry se opět vrátili smrtka Goddard (což pro mne bylo překvapením) i smrtka Faraday a vytvářejí nové dějové linie. Líbili se mi i úvahy Nimba, kterých zde bylo mnohem víc.
Celkově vzal děj rychlý spád a konec mě dosti překvapil a ponechal velký otazník na konci. Takže pro mě to znamená netrpělivé čekání na další díl.

Lemra794
23.01.2021 5 z 5

Bez rozmýšlení dávám 5 hvězdiček. Líbil se mi první díl a tenhle je jiný, ale také skvělý. A ten závěr ... Celou dobu tak nějak tušíte, kdo je zlý a kdo je hodný, ale co se doopravdy stane (a to nejen na konci, akce a zvraty jsou v knize od začátku do konce), se prostě nedá předvídat ve světě plném Nimba a Smrtek. Úžasné. Promyšlené. Velkolepé.

dom.ini
17.01.2021 5 z 5

Stejně jako první díl, mě knížka úplně pohltila. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu a doufám, že se ho dočkám ještě letos. :)

kramlinka88
11.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Opet jizda, konec necekany, zase je ten Goddard vsechny dobehl :/ Moc se tesim na treti dil, jak to vsechno dopadne :)

Arwen777
08.01.2021 4 z 5

Neměla jsem příliš velká očekávání po prvním dílu, který mi přišel skvělý. Protože co si budeme povídat, na Smrtce je úplně nejlepší ten nápad, ten princip, který nás už ale ve druhém dílu znovu překvapit nemůže. Přesto se mi kniha velice líbila a ač Smrtku hodnotím lépe, i Nimbus se mi četl dobře a bavil mě. Závěr knihy dokonce gradoval tak, že jsem četla dlouho do noci.
Trochu mi zážitek kazil pocit lítosti nad dokonalým světem, kterého si lidé neváží, a připomíná mi to náš svět a současnou společnost, která se řítí pro mě nepochopitelným směrem.
Takže ačkoliv Nimbus není taková bomba jako Smrtka, určitě si osudy hrdinů užijete a nezbývá než obdivovat nápad a fantazii autora.

antiutopie, dystopie, kakotopie pro dospívající mládež (young adult)

Neal Shusterman
americká, 1962