Nimbus

Nimbus https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400050/bmid_nimbus-mpZ-400050.jpeg 5 1968 456

Smrtka / Žatva smrti série

Rowan se rozhodl, že na vlastní pěst napraví cech smrtek a podrobí jej zkoušce ohněm – a to doslova. Po zimním konkláve zmizel v ústraní a od té doby podniká útoky na zkažené smrtky — nejen ve StředoMerice, ale na celém kontinentu. Stal se z něj lidový hrdina – smrtka Lucifer – který v černé róbě odevzdává zkorumpované smrtky plamenům. Citra, z níž se pod dohledem smrtky Curieové stala mladší smrtka, zkaženost vidí a chce ji změnit zevnitř, ale na každém kroku nachází překážky, a dokonce se ocitá v ohrožení života. Rozkol mezi „starou gardou“ a „novým řádem“ se vyostřuje a vzájemné soupeření přechází od slov k činům. Nad tím vším bdí vševědoucí Nimbus – jediný, kdo má moc řešit závažné problémy dokonalého světa. Ale vloží se do toho, nebo bude jen přihlížet, jak se dokonalost mění v úpadek?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Thunderhead , 2018

Percabethka
21.09.2021 5 z 5

Plochost charakterů a distancovaný způsob vyprávění, které jsem v minulém díle kritizovala, musím v tomhle naopak ocenit. Díky tomu je totiž autor schopný přidat asi padesát nových dělových linek, které pak splétá dohromady - a příběh je díky tomu daleko zajímavější. Hodně oceňuji i filosofické otázky, kterým se autor po celou dobu věnuje. A taky propojení příběhu s operou Aida.

Jaehyun
03.09.2021 4 z 5

Pro mě byl nejzajímavější konec, který mi připomínal titanic. Jsem zvědavá co se odehraje ve Zvonu.

Mermaida
01.09.2021 4 z 5

Nyní čteno jako re-reading... Už když jsem knihu četla na jaře roku 2019, tak jsem psala, že mi přijde, že mě bavila o dost míň než první díl. Nyní - při druhém čtení musím konstatovat, že to mám stejně. :( Tím neříkám, že mě nebavila! Jen to nebylo takové nadšení jako ze Smrtky. Přestože příběh je velmi propracovaný a pořád se něco děje a čtenář má potřebu číst a číst a číst, aby věděl co bude dál, tak na druhou stranu se tam toho děje tolik, že jsem se občas až ztrácela. Tento díl je bohatší na postavy, ale také na zvraty. A někdy toho bylo na mě zkrátka moc. Ale i tak je to velmi zajímavá a dosti znepokojivá kniha.
Je čas se pustit do Zvonu a zjistit, jak to nakonec autor celé vymyslel...?

katynka78
01.09.2021 4 z 5

Musím říct, že je to za mě pořád paráda. Pořád jsem byla s otevřenou pusou jako u prvního dílu. Rozdíl byl však v tom, že tento díl byl více popisný, což osobně až tak nemusím, ale nebylo to nepříjemné. Co bylo nepříjemné bylo, že tento díl byl smutnější, nezůstal v něm kámen na kameni. Spousta postav bylo na tom špatně a na oko tady zlo více vítězilo a kladní hrdinové se více a více nacházeli v bezvýchodných situacích.
Ale nějaká naděje tam je. A pořád mi tam vyskakovaly moje vlastní otázky a filosofování, což mi moc vyhovuje. Přesahy mám ráda.
Příběh pokračuje v posledním díle Zvon, na který se velice těším, protože se konečně dozvím, jak to autor zakončil.
Moc se mi to líbilo, četlo se to stále výborně a v každou volnou chvíli jsem musela číst.

Osobně mě série spíše odrazují, vadí mi knihy na pokračování, mám raději co kniha, to jeden příběh. Ale najdou se výjímky, hlavně takové, u kterých už vím, že tam je konec. A tato série ukončená je, takže se velice těším na to, jak si to dočtu.

Moc se mi to líbí a rozhodně doporučuju.

roso.mak
30.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha se pořád stejně dobře čte a příběh je pořád stejně napínavý, ale když už jsem se smířila s tím, jakým způsobem tam jde "jednoduše" ztratit tělo, tak autor vymyslí takovouhle bombu s návratem záporka. A já si furt říkám, proč sakra tak složitě? Copak to dává logiku?

Nicméně ten konec se mi líbil. Myslím, že poslední díl bude velmi napínavý.

spencer
29.08.2021 5 z 5

Skvělé pokračování Smrtky. Pro mě to tentokrát bylo podruhé, ale abych pravdu řekla, s prvního čtení jsem si toho moc nezapamatovala. Líbí se mi, že autor navázal tam, kde naposledy skončil a přitom celý příběh dokázal obohatit o nové napětí a zvraty. I když nám bylo mnoho otázek zodpovězeno, vyskytly se další, které jsou pro mě rozhodně motivem pro čtení závěrečného dílu. Na ten se již těším a jelikož jsem jej jako jediný předtím ještě nečetla, jsem zvědavá, jak autor trilogii završí.

Ronny97
26.08.2021 5 z 5

Původně jsem druhý díl číst nechtěla, ale když už jsem ho měla doma, tak jsem si řekla, že do něj pustím a jsem za to ráda. Moc mě to bavilo a i když mi trochu neseděl závěr, stejně to celkový dojem z knihy nezměnilo.

greenie05
25.08.2021 5 z 5

Tenhle díl mi přišel nudnější než předchozí. Ne že bych se do čtení musela nutit, jenom mě tak trochu nudil. Pořád jsem čekala, kdy se to konečně rozjede, ale ono se to udržovalo tak nějak na stejné úrovni.

Ale plus dávám za novou postavu jménem Greyson, byl mi sympatický a scény s ním mě bavily.Co se týče postav, tak tahle série má celkově hezky napsané a zajímavé postavy. A vztahy jsou taky napsané dobře a uvěřitelně.

I tak jsem ale přemýšlela nad nižším ohodnocením. Jenže pak přišelo finále knihy, které bylo opravdu úžasné, napínavé a se zvraty, které jsem vůbec nečekala.

Konec druhého dílu Smrtky se mi líbil tak moc, že knihu zase nemůžu ohodnotit jinak než 5 hvězdami.

Knihořádky
25.08.2021 5 z 5

Nimbus je pro mne výjimečná kniha. Když jsem ji četla poprvé, ani zdaleka jsem netušila, že autor je schopen napsat tak propracovaný děj s takovým koncem. I po druhém přečtení jsem byla znovu v šoku a vykolejilo mne to tak, že jsem nebyla schopna slova. Upřímně, u Shustermana už očekávám opravdu všechno, ale stejně mne to pokaždé rozhodí. Myslím, že u Zvonu to nebude jinak.

Zuzka_Zuu
22.08.2021 5 z 5

Kniha mě celkově dostala a nezklamala, jak to u většiny druhých dílů bývá, naopak. Navíc to čtení Nimbových myšlenek dodává knize šmrnc a konec nabádá k tomu, že nutně potřebujete třetí díl.

HanaNov
19.08.2021 4 z 5

(SPOILER) UF, ještě se z toho konce vzpamatovávám.. V duchu pláču, křičím, nadávám, vztekám se, protože takhle to přece nemůže být?? Vměstnat tolik emocí do několika posledních stran je opravdu mistrovské - závěr knihy je strhující, dechberoucí, prostě famózní (i když takový závěr prostě nechci přijmout!!)
Kniha mě pohltila ještě víc než první díl, je plná zvratů, děj absolutně není možné jakkoli předvídat. Bavilo mě sledovat, jak se jednotlivé charaktery a vzájemné vztahy vyvíjí (v některých případech až trochu šokujícím směrem). Užívala jsem si všechny smrtky, protože jsou tak osobité a živoucí, že mám ten pocit, jako bych je znala, jako bych si na jejich róby mohla sáhnout. Držela jsem pěsti starým známým, byla jsem nadšená i z nových postav a z rozvinutí některých charakterů, které v prvním díle nedostaly tolik prostoru, přitom jsou pro děj důležité: z Xenokrata se vyklubal docela snesitelný chlapík a k Ayn se radši nevyjadřovat, protože ta se pro mě stala asi nejzajímavější postavou.
Oproti prvnímu dílu mě moc nenadchly pasáže Nimbových úvah, které byly občas natolik abstraktní, až jsem se v nich ztrácela.
Jednu hvězdu v konečném hodnocení ubírám kvůli oživení Goddarda, které je z mého pohledu úplně nesmyslné a i v onom futuristickém světě technicky nemožné. Nemám ráda zmrtvýchvstání "definitivně" zabitých padouchů a celé vylíčení toho, jak Ayn Goddarda zachránila - to je fakt hodně neuvěřitelná divočina. Proč to muselo být takhle nepravděpodobně? Copak nestačilo, aby měl Goddard nějakého logického a dostatečně fanatického pokračovatele?
Každopádně hned beru do ruky poslední díl, protože takhle to přece skončit nemůže...

veruptackova
18.08.2021 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, která je opravdu výborně načtená.

Pokračování příběhu Citry a Rowana začíná možná trochu zlehka, ale postupně si pro nás autor opět připravil spoustu akce a zvratů.

Young adult knihy už téměř nečtu/neposlouchám, ale tahle série rozhodně stojí za to a já jsem zvědavá na závěrečný díl.

Luci-_-
16.08.2021 5 z 5

Opět skvělý, zajímavý a napínavý díl. Máme možnost přečíst si Nimbovy "myšlenky" což přidává nový zajímavý aspekt, stejně jako vyskytující se nové postavy.

dianaxn
28.07.2021 4 z 5

Z prvního dílu jsem byla nadšená, takže jsem se hned po něm pustila do pokračování, a rovnou říkám, že první díl se mi líbil víc.

Důvod je ten, že se objevila nová postava – Greyson. Nezdál se mi otravný nebo něco podobného, ​​ale Rowan s Citrou měli kvůli jeho kapitolám míň prostoru a Greyson mě v porovnání s nimi tolik nezajímal. Na začátku jsem ani nevěděla, o co v jeho kapitolách jde a jaký to má účel, ale pak se to zlepšilo.

Nicméně, ostatní věci zůstávají pozitivní. Začátek mě bavil, sice byl rozjezd pomalejší, ale já se začtením neměla problém. Citra byla skvělá protagonistka, stejně jako Rowan, a líbil se mi jejich vývoj charakteru. Děj byl rychlý, svižný, nějaké zvraty mě dost překvapily a zdálo se mi zajímavé vidět myšlenky Nimba, což je vlastně umělá inteligence.

A pak je tu samotný konec, který byl úžasný a hrozný zároveň. Byl nečekaný, skvěle promyšlený a zdá se mi to jako jeden z nejlepších konců v historii cliffhangerů. Špatný je, že teď u sebe nemám třetí díl, takže to vypadá, že si to nejspíš přečtu v en.

heliiinka
25.07.2021 5 z 5

Druhý díl, který nebyl výplňový a byl skvělý. Úryvky z myšlenek Nimba mě bavily snad nejvíc. A jak jsem psala u prvního dílu, série Smrtka je výjimečné Young adult, protože není předvídatelné. Protože netušíte, co se stane na další straně a jaké mocenské tahanice se dějí. Ani na Trvalce.

Anastazie0810
17.07.2021 5 z 5

Rozhodně napínavější než první díl (a to je co říct, protože první díl byla pecka) , pořád se zde děje něco jiného, tudíž k neoodložení je tahle knížka. Druhý díl většinou bývá "vycpávkový", což u tohodle rozhodně neplatí. Nahlížíme do "mysli" Nimba, objevují se nové postavy a ty hlavní se vyvíjejí dál a dál. Boj pokračuje.

Za mě skvělý druhý díl, a po tom závěru se již nemohu dočkat na závěrečný díl. Rozhodně doporučuju!!!

Alma-Nacida
15.07.2021 4 z 5

Ve druhém dílu Nimbus trochu poodhalí dilemata (skoro)všemohoucího a snaží se čtenáři podsunout, že je lepší nechat zlikvidovat hrdiny kladné a ty bez náboje, nežli zasahovat do dění a včas eliminovat ty záporné. Asi v naději, že se lidstvo poučí. Nebojím se, že by se poučilo, protože lidstvo neexistuje. Je jenom souhrn všech lidí, kteří nikdy nemohou vystupovat jako jedna entita. Je pozoruhodné, že tento velký rozpor všech náboženství se autorovi podařilo vtělit do knihy spolu se čtivým a velmi propracovaným příběhem jakoby mimochodem.
Pořád si myslím, že je to kniha nejen pro čtenáře zcela dospělé, ale navíc i poučené o historii, etice, filozofii... Navíc si myslím, že je to hodně dobrá kniha. A jsem zvědavá, co bude dál.

Katte192
12.07.2021 5 z 5

Kdo by to byl čekal že druhý díl je lepší než první! To tak často nebývá! Už sháním poslední a modlím se, že nezklame!

sniciknihomolka
12.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Bylo zajímavé pohlídnout na tento svět trochu z jiného úhlu. Z pohledu Nimbu (Nimba?). Začátek se na mě dost táhnul, ale chápu to. Bylo toho dost, co vysvětlovat. Vztah Citry a Marie jsem celou dobu naprosto zbožňovala a hltala. Citra byla skvělá, stále arogantní, chytrá a měla v sobě tu správnou jiskru. Rowan mě překvapil svým chováním a jednáním, které jsem od něho nečekala. Vzal to všechno do svých rukou, jestli to bylo dobře nebo ne, nedokážu posoudit. Někdy jsem ho fakt chtěla profackovat. Některé dějové linky mě moc nebavily, ale věděla jsem, že budou později hodně důležité. Stalo se. Na konci ukápla slzička, to mě fakt zasáhlo. Trochu jsem toužila po "šťastnějším" konci. Bohužel všechno nemůže být růžový. Zároveň jsem byla za tento konec ráda.

Nikychlupova
10.07.2021 3 z 5

Lepší než jednička, opět něco nového. I když to není úplně můj šálek čaje, i tak se vrhám na další díl. Když už jsem začala číst. Dávám tři hvězdy.