Nimbus

Nimbus https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400050/bmid_nimbus-mpZ-400050.jpeg 5 1976 457

Smrtka / Žatva smrti série

Rowan se rozhodl, že na vlastní pěst napraví cech smrtek a podrobí jej zkoušce ohněm – a to doslova. Po zimním konkláve zmizel v ústraní a od té doby podniká útoky na zkažené smrtky — nejen ve StředoMerice, ale na celém kontinentu. Stal se z něj lidový hrdina – smrtka Lucifer – který v černé róbě odevzdává zkorumpované smrtky plamenům. Citra, z níž se pod dohledem smrtky Curieové stala mladší smrtka, zkaženost vidí a chce ji změnit zevnitř, ale na každém kroku nachází překážky, a dokonce se ocitá v ohrožení života. Rozkol mezi „starou gardou“ a „novým řádem“ se vyostřuje a vzájemné soupeření přechází od slov k činům. Nad tím vším bdí vševědoucí Nimbus – jediný, kdo má moc řešit závažné problémy dokonalého světa. Ale vloží se do toho, nebo bude jen přihlížet, jak se dokonalost mění v úpadek?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Thunderhead , 2018

Nikychlupova
10.07.2021 3 z 5

Lepší než jednička, opět něco nového. I když to není úplně můj šálek čaje, i tak se vrhám na další díl. Když už jsem začala číst. Dávám tři hvězdy.

marek7167
06.07.2021 5 z 5

Rozhodl jsem se hodnotit knihu až poté, co dočtu celou trilogii, abych se mohl retrospektivně zamyslet nad tím, v čem jsou díly stejné, v čem odlišné, v čem se mi líbily a v čem nikoliv. Druhý díl je svým dějem mnohem otevřenější a ze široka předkládá čtenáři problémy "dokonalého" světa, na který dohlíží a svým způsobem jej řídí Nimbus. Ten má však jedno pravidlo "Nezasahovat do záležitostí Smrtek" a jak kniha ukáže, i takové bytosti/entitě jako je Nimbus jedno jediné pravidlo může vytvořit celou řadu problému... aneb být všemocný je skličující, když nemohu, co nemohu... nesmím zasáhnout do toku dějin. Do děje vstupuje celá řada nových postav, které se ukáží pro osud dvou hlavních hrdinů víc než důležití. Velmi se mi líbila Smrtka Lucifer, samozvaný popravčí Smrtek, které své poslání zvrátily do podoby radovánek a vykašlaly se na to málo pravidel, které jim byly pro potřeby kosení dány. Nelze opomenout i pozoruhodný popis rozmanitého způsobu kosení, které si smrtky vybíraly a praktikovaly...sám jsem se přistihl v úvahách, jaký bych se jmenoval jako smrtka a jaký sofistikovaný, avšak nenásilný způsob kosení bych si vybral, být onou veleváženou smrtkou. Zakončení pak přímo volalo po třetím, posledním dílu a zakončení celé trilogie. Druhý díl s chutí hodnotím 90 % ... /pokračování u třetího dílu/...

Hellothere
04.07.2021 5 z 5

Tak tohle bylo ještě lepší než první díl. Bylo tam hrozně akce, vůbec jsem nevěděla co se stane dál. Ten konec?! Co to jako bylo? Ukápla mi slza. Nutně potřebuju další díl, protože já potřebuju vědět jak to dopadlo. Jsem hrozně ráda za myšlenky Nimba, jednak to bylo hrozně zajímavé vidět situaci z jeho pohledu a druhak to bylo mnohem zajímavější než zápisky z deníků Smrtek.

Alex.rrr
22.06.2021 4 z 5

Zajímavé jako předchozí díl. Určitě se těším na pokračování. Chvílema mi kniha přišla celkem zdlouhavá a taková plná květnatého vyprávění kolem. O to víc jsem se začetla do konce, který má zajímavý a až nečekaný zvrat. Celá kniha dává čtenáři hodně otazníků, ale v dalším díle se, doufám, mrkneme jak to dopadne.

Maevie
07.06.2021 5 z 5

Shusterman vymyslel celý nový svět. O moc se v něm dělí smrtky a Nimbus. Tato geniální umělá inteligence dělá vše pro to, aby byli lidé šťastní a spokojení. I tento dokonalý svět má ale své mouchy. A může za ně samozřejmě člověk…

Málokterá série mě v poslední době tak pohltila jako trilogie Smrtka ze světa, který není náš, ale jednou může být. Shustermanovo vidění budoucnosti je v mnoha ohledech fascinující, ale nemusí být tak vzdálené pravdě. Kdo ví, kam nás věda dovede a kterým etickým a morálním otázkám budeme za několik desetiletí muset čelit.

6857
30.05.2021 5 z 5

psala jsem už u Smrtky, tohle stojí za to mít v knihovně a přečtené :-) doporučuji celou Žatvu smrti!

hnilda3
24.05.2021 5 z 5

Super! Sice chvilkami na mě už hodně politické, ale to bylo jen pár pasáží, jinak opět plné zvratů a velmi čtivé.

Fifineek
21.05.2021 5 z 5

„Nikdy nesmíme brát ukončování života jako samozřejmost. Je to břemeno, nikoli radost. Je to privilegium, nikoli zábava.“

Citra Teranovová se stala Ctihodnou smrtkou Anastázií, která své oběti kosí neobvyklou metodou. Z Rowana Damische se stal neoficiální smrtka Lucifer, který zmrtvuje smrtky Nového řádu bez možnosti oživení. Kromě této dvojce dostane vlastní příběhovou linku i Greyson Tolliver, který se chce stát Nimbovým zástupcem, bohužel Nimbus s ním má své vlastní plány. Také se seznámíme s knihovnicí Munirou, bývalou učednicí na smrtku, ze které si smrtka Faraday udělá svou asistentku a vydávají se spolu hledat legendární Zemi Šlofíků.

Druhý díl se mi líbil o něco víc než díl předchozí. I když se jedná o stejný svět, stejné postavy a stejnou dobu, tak se opět dozvídáme spousty nových věcí o životě a historii jednotlivých smrtek, historii Cechu smrtek, tradicích v jiných světových regionech, nezvedencích, tónistech a hlavně Nimbovi (jak samotný název napovídá)! Nad čím jsem se musel v knize pousmát byla přítomnost mladého smrtky, který si jako svého historického patrona vybral Jima Morrisna a svou róbu si nechal udělat z džínoviny. To se mi fakt líbilo! Dost jsem se divil tomu, že jsem v celé knize nenašel téměř žádné chyby nebo překlepy v textu. Netuším co se stalo, ale v závěru knihy jich bylo tolik, že se mi tomu nechtělo vůbec věřit. Čemu se mi taky vůbec nechtělo věřit byly poslední kapitoly, ve kterých se mi tajil dech a každou stránku jsem si neskutečně užíval! Druhý díl jsem si neskutečně užil a nemůžu se dočkat, až se pustím do třetího dílu!

Stanas513
21.05.2021 5 z 5

Myslím, že tento díl ve mě zanechal mnohem víc očekávání dílu třetího. Určitě tady bylo mnohem více dějů, do kterých Nimbus vůbec nemohl mluvit. Sám nad sebou se zamýšlí a já už jsem zvědavá, jak to všechno dopadne...

Linda007
17.05.2021 5 z 5

Páni, tak Nimbus byl mnohem lepší než Smrtka. Moc se mi líbily nové postavy a úvahy Nimba. A konec byl prostě pecka.

ElikaS
15.05.2021 5 z 5

Po Smrtce jsem byla celá natěšená, jak bude děj pokračovat. A moc jsem se těšila, že se dozvíme něco o Nimbovi. Na to že se Nimbus staví do role neomylného a dokonalého jsem z některých jeho úvah byla dost zklamaná. To co provedl Greysonovi mi přišlo hodně přes čáru a musím říct, že Nimbus k mým oblíbeným postavám rozhodně nepatří.
Naopak mou oblíbenou postavou i po druhém díle zůstává Rowan. Podle mého názoru tam má zatím nejtěžší osud a při tom do všeho jde s tím nejlepším úmyslem, i když jeho prostředky jsou diskutabilní. Navíc mě baví jeho postoj.
Tahle knížka mě rozhodně vtáhla a občas i naštvala, takže jsem ji musela odložit, například zvrat na konkláve. Ale myslím to jen v tom nejlepším, protože je super když knížka vyvolává emoce.
I když jsem čekala, že konec skončí otevřeně, nečekala jsem, co vše se stane a moc se těším na závěr.

Malíček
14.05.2021 5 z 5

Já to naprosto miluju! Nechápu, jak někdo může vymyslet takhle zajímavý a neotřelý svět. Neal Shusterman je za mě jeden z nejlepších autorů dystopií a nemůžu se dočkat, až si přečtu třetí díl Smrtky.
Nimbus byl neskutečně pohlcující, zajímavý, napínavý, vtipný a k hlavním postavám jsem si utvořila zase o něco hlubší pouto.
Myslím, že tahle kniha nepotřebuje nic víc než OBROVSKÉ DOPORUČENÍ!

zuzak07
08.05.2021 4 z 5

Druhý díl se mi líbil více než první, přišel mi takový propracovanější (i když dějově stále předvídatelný) a postavy mi byly sympatičtější, jelikož se mentálně posunuly. Promluvy Nimba se mi moc líbily.

xoxo1736
04.05.2021 5 z 5

Knihu jsem otvírala se smíšenými pocity, bála jsem se, že nebude tak dobrá jako první díl nebo že to bude jen výplňkový druhý díl v trilogii jak tomu někdy bývá. Ale nemohla jsem se víc plést! Nimbus se mi líbil ještě víc než Smrtka, bavily mě nové postavy, odkrývání nových věcí okolo Nimba a fungování světa. Kniha je nabitá akcí a když už máte pocit, že jste se zorientovali, tak přijde úplný obrat, který vás nechá stát s otevřenou pusou. Zároveň je v knize spoustu věcí k zamyšlení, hlavně prostřednictvím Nimbových myšlenek.
Nemůžu jinak než 5*/5*

tatjana1737
01.05.2021 5 z 5

Nimbus pro mě byl typickým druhým dílem něčeho, co bylo skvělé: byl taky skvělý, víc naplněný akcí a objevily se v něm nové postavy, víc rozpracoval zákonitosti fungování světa, ale tím, že laťka již byla nastavena, postrádala jsem jisté WOW. Přesto se to pořád četlo výborně a rozhodně budu v sérii pokračovat. Úvodníky jednotlivých kapitol tentokrát tvořily Nimbovy úvahy a bylo pro mě zajímavé (a čím dál mrazivější) sledovat vývoj jeho úvah. Návrat jisté smrtky na scénu jsem nečekala, v tomto ohledu před Shustermanem smekám, že se nebál oběti, která nezasáhla jen Rowana, ale i čtenáře. Ovšem činy dotyčného jsem, stejně jako Nimbus, sledovala s rostoucím znepokojením. Líbilo se mi, že v mnoha ohledech jsem nebyla s to odhadnout další vývoj (například jak dopadne rozhodčí řízení nebo Greysonovy osudy.) Mrzí mě, že jsme se nedozvěděli víc o Zemi Šlofíků a tipuji, že kolem té se bude točit třetí díl. A rozhodně jsem velice zvědavá, jak si s tím, co navařil v závěru druhého dílu, autor dále poradí! Smekám před prací překladatele, byla radost to číst i díky němu.

StarPopcorn
27.04.2021 5 z 5

Nimbus mě bavil stejně jako Smrtka, ale byl zamotanější - Byl více napínavý

Vjeerus
23.04.2021 5 z 5

Po představení světa a myšlenek v prvním díle Smrtka jsme vhozeni do příběhu, který je strhující, napínavý a na YA žánr i dost nepředvídatelný. Za mě je Nimbus rozhodně čtivější. Strašně oceňuji charaktery postav, jelikož jsou propracované a i záporní hrdinové nejsou čistě zlí. Každý je vlastně lidský a jiný, jako lidé kolem nás.
Málo která kniha mě donutí tolik uvažovat, jaká bych byla, kdybych žila v tom světě. Jací by byli mí přátelé v tom světě. A pak si člověk začne uvědomovat, že pocit toho, že někdy přijde smrt, je vlastně nejspíš požehnání.
Nejvíc jsem si užívala pasáže s myšlenkami Nimba. Ačkoliv je to umělá inteligence, utápí se mezi tím, co by chtěl a co musí dělat.
No a ten závěr? Po prvotním šoku a opětovném přečtení těch stránek jsem opravdu uvěřila tomu, že to autor napsal. To bylo tak emočně zdrcující a vyčerpávající. Aspoň, že je další díl, protože takový ukončený a zároveň otevřený konec je k zbláznění.

Kdybych knihu Nimbus měla popsat hoodně krátce, přirovnala bych jí k postavě Tygera, který právě stojí na okraji římsy nejvyššího věžáku, dělá ten krok do prázdna a na konci se rozpleskne o chodník. Od Zvonu očekávám to probuzení po oživění, takže jsem zvědavá, jak moc se ten svět po dobu mé "smrti" změnil.

Mona-Lisa
12.04.2021 5 z 5

Je to rozhodně dospělejší než jednička. Ztratilo to rozjezdový nádech něčeho nového a neprobádaného a ihned jste vrženi to kruté reality. A toto pokračování mě bavilo víc
Svět, který by měl být díky umělé inteligenci - Nimbu dokonalý, ale není tomu tak.
Svět, kde je mezi svobodou a povolením tenká hranice. Kde povolení je nafouklá mrtvola svobody.
Společnost požírá sama sebe a hnije, umrtvená z nudné nesmrtelnosti.
Je tu více vypravěčů oproti jedničce, více pohledů, které mě neskutečně chytly. Každý do jednoho.
Pořád je ale můj favorit Rowan a jeho pohled na spravedlnost.
"Kdyz ve smrtelných dobách neuměli vyléčit rakovinu, tak ji vyřízli. Přesně to dělám já."
Zas a znova mě nepřestává udivovat, že v young adult kousku, který jsem doposud vnímala jako oddechový žánr = vztahovky / ne moc náročné čtivo, můžu najít takovou hloubku, morální otázky a tolik podnětů k zamyšlení se nad vlastní smrtelností a smyslem života.
Jako sem tam dialogy sklouznou do povrchnosti ale to jen sporadicky.
Čtenář je neustále konfrontován s otázkama typu- Když je zabíjení mým denním chlebem, můžu mít ještě srdečný vztah se svou rodinou? Nebo: Dokážeš si představit život v blahobytu a bez konfliktu, ale za cenu ztráty svobody a individuality?
Zase se to četlo jedním dechem. Pro mě je tato série perla v tom, že mi potvrdila jednu věc. A to, že i kdyby člověk (potažmo společnost) měl možnost vést nekonfliktní naplněný život vždycky se najde někdo, kdo tuto myšlenku pokosí a lidstvu podrazí nohy.
"Lidstvo se vyhnulo smrtící kulce, když si jako vládce a ochránce zvolilo přívětivou umělou inteligenci. Jenže jak mohu lidstvo ochránit před jím samotným?"
NIMBUS
Cesta společnosti do záhuby v přímém přenosu. Ke konci mi bylo hodně smutno nad realistickým směřováním celého příběhu.
Třetího dílu se hodně bojím, nebudu lhát že ne.

Anie94
11.04.2021 4 z 5

Nimbus, jako druhý díl Smrtky byl pro mě o něco horší než jeho první díl. Přesto jsem se velice ráda zase vrátila do mého milovaného světa, ráda jsem znovu potkala Citru a Rowana. U Nimbu mi některá místa přišla příliš chaotická, někdy jsem se ztrácela v postavách, ale poslední třetinu knížky jsem zhltla jedním dechem. Už se nemůžu dočkat závěrečného dílu této trilogie. :-)

popeluška
31.03.2021 5 z 5

Uffff, tak jsem právě dočetla a naprosto úžasné.Prostě super, dokonalé, moc a moc se mi druhý díl líbil.Na třetí díl se velmi těším :-)

antiutopie, dystopie, kakotopie pro dospívající mládež (young adult)

Neal Shusterman
americká, 1962