Púšťou a pralesom

Púšťou a pralesom https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226256/bmid_pustou-a-pralesom-226256.jpg 4 773 118

Dobrodružný príbeh - plný nečakaných zážitkov a napätia dvoch unesených detí: štrnásťročného Staška a osemročnej Nely - sa odohráva na africkom kontinente na púšti, v krajoch pozdĺž Nílu a v pralese. Po rôznych útrapách sa podarí deťom svojim únoscom ujsť a prežívajú v divočine plnej dravcov a neľudských tvárí neuveriteľné zážitky, v stálom ohrození života. Starší Staško s láskou bdie nad svojou "sestričkou" a vďaka jeho odvahe, dobrému srdcu, duchaprítomnosti aj umu statočne odolávajú všetkým nebezpečenstvám i nepriateľom.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Tranoscius

W pustyni i w puszczy , 1912

Nora759
17.03.2021 5 z 5

Krásná kniha!

Katy_71
27.02.2021 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství.

Renatka11
17.01.2021 5 z 5

Jedna z osudových knížek mého dětství, na kterou do dneška ráda vzpomínám.

hojchna
25.11.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla snad 1000x, od dětství po dospělost a pořád mě baví.

spring777
10.10.2020 5 z 5

Krásná dobrodružná knížka, vtáhne do děje.

Ač se nejedná o skutečný příběh, tak se děj odehrává za skutečných historických událostí. Díky tomu jsem se seznámila s pro mě do té doby neznámou částí historie Afriky a i v průběhu čtení jsem si hledala v jiných zdrojích informace o v knížce zmiňovaných historických postavách a událostech. Doporučuji :-)

inachisio
23.09.2020 5 z 5

Velice napínavý a dobrodružný příběh jsem nemohla odložit. Samozřejmě mě zaráželo, jak hlavní hrdina snášel všechny útrapy a nikdy nebyl nemocný nebo jinak handicapovaný. Čím víc jsem se však ponořovala do děje, tím zajímavější a čtivější mi připadal. Opravdu velice hezká knížka, k níž se jednou určitě vrátím. Tak byla dobrá. Vynikající líčení a popisy, postavy i znalosti spisovatele byly obdivuhodné a díky nim byla knížka opravdu skvělá.

ydnac
09.09.2020 5 z 5

Hezká knížka pro děti, četla jsem v mládí a moc se mi líbila :-)

lyrra
03.09.2020 5 z 5

Knihu jsem četla jako dítě. Byla jsem unešena dechberoucím napínavým příběhem, který jsem nemohla odložit. Jedna z knih, na kterou nikdy nezapomenu. Děkuji za ni:)

vlkodlaq
18.08.2020

Na "Pouští a pralesem" jsem skoro zapomněl. Četl jsem ji coby možná třináctiletý a pamatuji si jen, jak strhující byla ta část, kde dorostenci putovali přírodou a bojovali o přežití. Dnes, když jsem knihu viděl v antikvariátu, zase jsem si vzpomněl a musel jsem ji mít. V brzké době si ji rád přečtu po více než dvaceti letech znovu.

martin_aston
25.07.2020 5 z 5

Knihu som čítal kedysi dávno, ako dieťa u starých rodičov. Veľmi sa mi páčila. Po asi 25 rokoch som sa k nej teraz vrátil, zvedavý, aký bude zážitok.
Výsledok predčil všetky očakávania. Aj s odstupom času ide o úžasnú knihu, plnú napätia, tvrdých ľudí, drsnej ale krásnej prírody, a najmä nezlomnej vôle dvoch detí k prežitiu a záchrane.

n.ezn.amy
07.07.2020 5 z 5

Kniha, kterou jsem v mládí miloval a četl několikrát. V Africe dojde k únosu polského chlapce a malé angličanky. Stašovi se podaří spolu s Nelou únoscům utéct, ale tím teprve jejich nesnáze začínají. Dostat se přes písečnou Saharu a poté pralesy do bezpečí je více než nebezpečné, protože je nejen ohrožuje horko, žízeň, ale i zvířata např. lvi. Nádherně napsaný příběh o putování k záchraně života

Verča16
25.06.2020 5 z 5

Že začátku se mi do knihy moc nechtělo, ale potom to bylo tak napínavé, že jsem prostě musela vědět jak to dopadne. Obdivuji děti jak to zvládli. Nechápu to. Kniha je plná dobrodružství. Doporučuji

Monika1717
19.06.2020 5 z 5

Vzpomínám, kdy jsem tuto knihu četla. Bylo mi asi 12 a měla jsem angínu. Četla jsem celé dny, zaujalo mě, jak děti strádaly žízní. Abych věděla,jak jim bylo, vůbec jsem nepila. Mamka se pak divila, že krk je čím dál horší. Tak to je moje vzpomínka na četbu této knihy.

Majinka010406
07.05.2020 5 z 5

Jako malá jsem tuto knihu četla a zamilovala jsem si ji. Krásný, dojemný a dobrodružný příběh, který nikdy nezklame.

AnselmaAlois
24.04.2020 5 z 5

Tak tohle bylo něco!Chtěla jsem si přečíst jako jen takovou tu "odpolední jednohubku",ale hned na první stránce mě do sebe děj vtáhl a já jen s napětím četla a četla,jak to s malou Nelou a Stáňou,které unesli pouštní lupiči do otroctví bude.Knížka je neuvěřitelné čtivá a i přes to že má skoro 300 stran,přečtete jí během dne.Když jsem přečetla,zařadila jsem ihned Henryka Sienkiewicze mezi mé nejoblíbenější spisovatele a teď se chystám číst jeho Quo vadis.Skvělé!!!

Jessica007
28.03.2020 5 z 5

Knihu jsem četla v dětství a moc se mi líbila.

Deia
28.01.2020 5 z 5

Jedna z tých kníh, ktoré som objavila v detstve a stále patria medzi moje obľúbené. Aj po toľkých rokoch sa mi kniha stále páči (aj keď nejaké výhrady by som našla). Už ako dieťa som Staška obdivovala a chcela som byť Nelou (ešte aj môj prvý mail mal meno Nela01 :D). Je to naozaj krásny dobrodružný príbeh. Sú tam krásne popisy africkej prírody, ktorá ma fascinovala ako vtedy, tak aj teraz. Keď kniha vyšla, mnoho afrických miest ešte ani nebolo objavených Európanmi (a asi im tak bolo aj lepšie), čo ma ako dieťa udivovalo. Tiež si pamätám, koľko mi vtedy tá kniha dala - je v nej kopa cudzích slov, ktoré sú vysvetlené (hneď som sa cítila múdrejšia :D). K tejto knihe sa ešte určite budem opakovane vracať, aj keď sa musím priznať, že iné knihy od Sienkiewicza som nečítala a ani sa nechystám.

Fatis04
25.01.2020 5 z 5

Ač je kniha určená primárně pro mládež, Sienkiewicz mě opět nezklamal. Krásně napsaný a poutavý příběh. Vtáhne do děje natolik, že máte opravdu pocit, že projíždíte Afrikou. Pokud sháníte odpočinkovou četbu pak si přečtěte tento příběh, který má svoji hloubku ...

85098211
28.12.2019 5 z 5

Kniha, která mne v dobách mého mládí, kdy jsem si pořizovala téměř všechno z edice KOD, nezaujala. Bylo to hlavně proto, že autorem je Polák. Protože jsem prostě tenkrát nevěřila, že by kniha mohla být dobrá. A jak jsem se mýlila! Takže jsem se rozhodla dát jí šanci aspoň jako dospělá ;-). A vyplatilo se. Příběh je výborný, na každém rohu na Staše a Nelu číhá nějaké dobrodružství a často jde doslova o život. Kromě toho se seznámíme s Afrikou v roce 1885, kdy se tam toho odehrávalo poměrně dost. A na konci knihy se koná happyend, což je taková příjemná třešnička na pomyslném dortu :-). Dávám plný počet a knihu doporučuji starším dětem, přestože si myslím, že i dospělý čtenář bude s příběhem spokojený. Hlavně, pokud v něm stále ještě dřímá duše dobrodruha...

laura
09.12.2019 5 z 5

Srdcová kniha mého dětství a mého mládí. Jak já je milovala, jak jsem se o ně bála. Jak jsem si přála zažívat to s nimi a jak jsem si zároveň uvědomovala, že je mnohem lepší o tom číst, než to skutečně prožívat...

Jak ráda jsem se do tohohle příběhu vracela. A kdo taky ne? Vždyť to byl (možná stále je) nadčasový příběh, který musí uchvátit srdce každého, kdo jednou, i kdyby náhodou, otevře tuhle knihu. Nádherný příběh plný čisté, hluboké, oddané lásky, plný odvahy, plný odhodlání přežít. Příběh, kde v zájmu druhého nemyslíte na sebe. Kde bojujete, kde chráníte ty, na kterých vám záleží, kde není čas na strachy, jež by vám svazovaly ruce...

Kdo z dnešních náctiletých by něco takového dokázal? Ale Stašovi jsem to věřila. Tenkrát se ještě za lásku umíralo...

...a tu mu jednoho dne pan Rawlison položil obě ruce na ramena a hledě mu přímo do očí řekl s andělskou dobrotou: "Řekni, Stáňo, sám, jestli je na světě muž, kterému bych mohl svou lásku a svůj poklad svěřit s větší důvěrou?"