Púšťou a pralesom

Púšťou a pralesom https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226256/bmid_pustou-a-pralesom-226256.jpg 4 773 118

Dobrodružný príbeh - plný nečakaných zážitkov a napätia dvoch unesených detí: štrnásťročného Staška a osemročnej Nely - sa odohráva na africkom kontinente na púšti, v krajoch pozdĺž Nílu a v pralese. Po rôznych útrapách sa podarí deťom svojim únoscom ujsť a prežívajú v divočine plnej dravcov a neľudských tvárí neuveriteľné zážitky, v stálom ohrození života. Starší Staško s láskou bdie nad svojou "sestričkou" a vďaka jeho odvahe, dobrému srdcu, duchaprítomnosti aj umu statočne odolávajú všetkým nebezpečenstvám i nepriateľom.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Tranoscius

W pustyni i w puszczy , 1912

Mako123123
01.08.2013 4 z 5

Pútavé, výpravné, hodne veľa prírody... mne sa to páčilo i ked obsah - zápletka- bola trochu slabá.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Sienkiewicz napísal veľmi pekný dobrodružný príbeh, ktorý poteší nie len mladých čitateľov, ale aj dospelého človeka, ktorý má rád kvalitnú literatúru.
Spoločne s dvojicou hlavných hrdinov, unesených detí, Staša a Nely, prežijete neľahkú cestu naprieč krásnou krajinou Afriky.
Sienkiewiczovi sa podarilo veľmi pekne vystihnúť ráz okolitej krajiny a tým sa zážitok z čítania podstatne prehĺbil. Taktiež dokonalé vystihnutie ľudských charakterov a hlavne postava Staša, na ktorom autor poukázal na kresťanské cítenie poľského národa.
Taktiež malá Nela, krásna, roztomilá a veriaca vo svojho priateľa, ktorý jú chráni za každých okolností.
Tento príbeh dvoch unesených detí stojí za prečítanie. Je to príjemná oddychovka, ktorá ponúka pohľad do detských duší, na ich hrdinstvo, silu a na boj s drsnou, aj keď krásnou prírodou.

kacaabba
02.04.2013 5 z 5

(komentář k vydání z r. 1982) Ani nevím proč, ale tahle kniha mi v mém jinošství unikla. Velká škoda! Netušil jsem, že je tak hezká, milá, napínavá a ještě se člověk dozví dobové reálie. Rozhlasové zpracování natož film knize nesahají ani po kolena. Předčila mé očekávání!Rozhodně doporučuji.Velmi se mi líbily i kresby Karla Tomana.Co se mi nelíbilo: 1) doslov p. Málka, překladatele. Ale to se dá pochopit, protože to psal za socialismu a socialismus si liboval v revolucích a nenáviděl křesťanskou víru.2) poznámkový aparát. Považuji za velmi chabé, pokud vydavatel pouze přejímá 80 let staré poznámky autorovy, bez ambice doplnit je např. českými názvy či poznatky ze zeměpisu Afriky, které jsou jednoznačnější než v době autorově. Chybí mi tam též mapa se zakreslením cesty a základních míst, kudy hrdinové knihy procházeli.3) a jako obvykle (bohužel) ani zde nebyla součástí knihy záložka

styx
12.03.2013 5 z 5

jedna z mojich naj detskych kniziek

Yalka
02.01.2013 5 z 5

Ve svém žánru špička. Taková polská Verneovka.

Zorro
15.11.2012 5 z 5

Naprosto fantastická knížka. Ze začátku, jako u každé knihy, jsem se nemohla začíst, ale ve čtvrtině jsem se již od ní nemohla odtrhnout.
Někdy v 70. letech běžel v TV seriál (nebo to byl film?), no a ten byl také bezvadný.

Hrefna
12.08.2012 4 z 5

Krásný poutavý příběh pro všechny generace. Má vše co má kvalitní kniha pro děti a nejen pro ně mít: silný příběh, kladného hrdinu, poučení,šťastný konec...Ničeho není moc ani málo, rozhodně jí jednou doporučím svým dětem...

maryzka
17.05.2012 1 z 5

Než se člověk prokouše k nejlepšímu uplyne hodně stránek.

Bublinka.
13.05.2012 5 z 5

Tahle knížka byla oblíbená mého dědy i táty. Takže jsem ji víceméně číst musela. Když jsem se s vypětím sil prokousala prvními stránkami už jsem knížku neodložila. Naprosoto kouzelný příběh.

janacheca
30.09.2011 3 z 5

Pěkná knížka pro starší děti.

Ellis
30.08.2011 4 z 5

Tak tento příběh jsem v dětství měla moc ráda, hlavně se mi líbilo, jak se Staš stará pěkně o Nelu, bylo to takové romantické:-) A jinak je to čtivá dobrodružná kniha.

Ronee
04.08.2011 5 z 5

Jedna z mojich najobľúbenejších knižiek o cestovaní.

Janet
21.07.2011

Krásný příběh, četla jsem ji jako malá a pořád si ji pamatuju

s.macuska
07.04.2011 3 z 5

Příjemné čtení pro mladší dobrodruhy, ale i tak stojí za přečtení.

knihovnice
02.02.2011 4 z 5

Tu knihu jsem četla ráda,je spíš pro odrostlejší děti.

Belledejour
14.12.2010 4 z 5

Poněkud náročnější dětská četba. Pokud neposkvrněné dušičce budete vštěpovat, jak zlí mahdisté věznili ubohé děti a jak hrdinní Britové rozvrátili další civilizaci v zájmu blaha imperialismu, pak tuhle knížku raději dětem ani nečtěte. Mahdí by se obracel v hrobě, kdyby nebyl na Kitchnerův příkaz spálen v kotli záoceánského parníku.

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Půvabná a zajímavá knížka o útěku ze zajetí. Polský chlapec a anglická dívka cestují nedobrovolně napříč Afrikou. Pro děti napsal Sienkiewicz jen tuto jedinou knihu.

Matej
30.11.-0001 4 z 5

Alternativní název V pustinách. Mám doma jeden výtisk s tímto názvem.:)
Dobrodružná kniha stejně jako jeho jiné knihy.
Ale tato je víceméně určena hlavně dětem.