Púšťou a pralesom

Púšťou a pralesom https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226256/bmid_pustou-a-pralesom-226256.jpg 4 773 118

Dobrodružný príbeh - plný nečakaných zážitkov a napätia dvoch unesených detí: štrnásťročného Staška a osemročnej Nely - sa odohráva na africkom kontinente na púšti, v krajoch pozdĺž Nílu a v pralese. Po rôznych útrapách sa podarí deťom svojim únoscom ujsť a prežívajú v divočine plnej dravcov a neľudských tvárí neuveriteľné zážitky, v stálom ohrození života. Starší Staško s láskou bdie nad svojou "sestričkou" a vďaka jeho odvahe, dobrému srdcu, duchaprítomnosti aj umu statočne odolávajú všetkým nebezpečenstvám i nepriateľom.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Tranoscius

W pustyni i w puszczy , 1912

Asterionela
09.01.2016 4 z 5

Tuto knihu jsem vždycky milovala. Přečetla jsem ji několikrát. Je to krásný příběh. Doporučuji všem dětem a mladým, co mají rádi dobrodružné knížky. Super styl psaní, zároveň napínavé a též informačně hodnotné. Není to příběh, co má za cíl jenom pobavit, ale taky tak nějak přirozeně zdůrazňuje důležitost odvahy, houževnatosti, přátelství a charakteru člověka. Hezké ilustrace.

biki
04.01.2016 3 z 5

Přestože jsem v dětství preferovala spíše verneovky a mayovky, i tuto knihu jsem tehdy přečetla několikrát. Teď po letech si asi nejvíc cením toho, jak H.S. vykreslil přeměnu Staška z lehkomyslného puberťáka na zodpovědného opravdového muže, byť velmi mladého.

Márinka
30.12.2015 5 z 5

Nedávno se mne v knihovně zeptala seniorka, zda máme knihu Pouští a pralesem, že by si ji po letech chtěla přečíst. Samozřejmě ji máme, dvě, ale obě byly ve skladu. Nepůjčuje se. V tu chvíli jsem si vzpomněla, jak jsem ji před čtyřiceti lety hltala pod peřinou se zatajeným dechem.
Tak jsem jednu dala čtenářce a druhou si vzala domů. Nemám moc dobré zkušenosti s "návraty", ale tento se vydařil. První dvacítkou stránek jsem se sice musela prokousat, ale pak už se to četlo, půlnoc nepůlnoc. Škoda, že ji dnes děti nečtou. Možná by se "přes" ni dostali i k dalším skvělým Sienkiewiczovým knihám. Jdu hledat Quo vadis :)

Pawlisman
06.12.2015 5 z 5

Krásné dobrodružné dílo nejen pro mládež, které plyne tak hladce a tak příjemně, že se skutečně čte jedním dechem. Do toho silně emotivní závěr, stejně jako i několik dalších částí. Děti v nesnázích, pro někoho možná kýč, některé scény méně uvěřitelné, ale vše skvěle funguje a lze naplno doporučit.

nikikostadinova
25.10.2015 5 z 5

Nádhera. Jedna z prvních knih kterou jsem četla a moc mě zaujala.

wilddog
10.10.2015 4 z 5

Četl jsem ji jako dítě jedním dechem, v té době tyto knihy byly pro dítě v podstatě jedinným zdrojem poznání jak to vypadá a s čím se je možné setkat v exotických zemích.. Když jsem pak ležel v bouři ve spacáku v Namibské poušti a zasypával mě písek, vzpomněl jsem si na tuto knihu:-)

miriam.w
31.08.2015

Všimla som si (bohužiaľ neskoro), že na STV2 sa vysielal film podľa tohoto románu ."Stihla som" už len tretiu časť. A rozhodla som sa, že si knihu znovu prečítam.Okrem hlavných hrdinov Staška a Nely sa mi vryl do pamäti Kali ..jeho výrok "Kali byť donkey" stále vyvolá úsmev :-)
P.S. donkey-somár

Gold351
22.08.2015 5 z 5

Kouzelný dobrodružný příběh, který jsem četla jako dítě. Poprvé jsem se setkala s jménem Sienkiewicz. Hledala jsem pak jeho další knihy, trošku mne překvapilo, že téma je už poněkud jiné, ale nikdy mě autor nezklamal.

Christo
04.08.2015 2 z 5

Vidím tu přehnou úctu ke klasice (či klasikovi) a ostych kritického náhledu na román pro mládež. Ačkoliv patří Sienkiewicz k mým nejoblíbenějším spisovatelům, tak tato kniha zaměření není jeho parketa. Svému dítěti doporučím tématicky podobného Verna, Dafoe či Štorcha...Protože jen kvůli této knize by se třeba nedostal ke skvostům Quo Vadis nebo Křižákům..

TaLu
21.07.2015 5 z 5

Dobrodružný román nejen pro děti. Plný napětí, zajímavých zápletek a krás Afriky.
Už se těším, až ho jednou budu číst vnoučatům. Doufám, že Staš a Nela se stanou jejich oblíbenými hrdiny, kterým budou se zatajeným dechem fandit, aby to s nimi dobře dopadlo.
Jen toho slona bych já osobně raději naložila na loď a přivezla až k sobě domů :o)

Nicole93
19.05.2015 5 z 5

Bezesporu již od dětství má nejoblíbenější kniha! :) Mám jí přečtenou skrz na skrz a přesto vím, že tam pokaždé najdu něco vzrušujícího :) Kniha, ke které se po celý život budu velmi ráda vracet :)

Palele
28.04.2015 5 z 5

Když jsem byla malá patřila spolu s Tajuplným ostrovem k mým nejzamilovanějším knihám a často jsme si stavěli bunkry v "koruně baobabu" :)

Attia
01.01.2015 4 z 5

V seznamu literatury jsme mimo jiné měli, abychom přečetli alespoň jeden cestopis. Vypořádala jsem se s tím přesně takhle. Pouští a pralesem není pro cestopis zrovna typické, dokonce pochybuju o tom, že to cestopis je, ono je to totiž mnohem dobrodružnější a kouzelnější. Vůbec jsem nečekala, že mě kniha tak pohltí. Začátek byl sice pomalejší, ale pak jsem četla téměř bez přestávky.
Pouští a pralesem je poutavá a příjemná knížka s obrovským množstvím ohromujících popisů přírody.

yueh24
27.12.2014 4 z 5

Kdysi jako -náctiletý jsem se zkoušel párkrát začíst, ale pokaždé jsem to vzdal. Teď ve 34 letech jsem se ke knize vrátil a divím se, že jsem ji nepřečetl již mnohem dříve. Moc příjemné čtení.

Klára90
22.07.2014 5 z 5

Snad má nejoblíbenější knížka z dětství. A i teď si ji jednou za čas ráda přečtu. Příběh Staše a Nely mě pořád dokáže pohltit, dojmout a stále jim fandím, ať všechno zvládnou. Nejvíce mě vždy bavily pasáže, ve kterých Staš projevoval své ochranářské chování :-)

Nemesis Moriko
19.06.2014 5 z 5

Knihu mám doma hned dvakrát, jednou po taťkovi, podruhý po mamce. Přečetla jsem ji několikrát a pokaždé mě příběh naprosto pohltil. Velmi jsem si oblíbila Staše..:) Je to první KODka kterou jsem četla a rozhodně stojí za to - poté jsem přečetla ještě 2 nebo 3 další KODky, ale tahle je zdaleka nejlepší :)

jindrich5708
08.05.2014 4 z 5

Knihu jsem četl , když mi bylo asi 15 let a úplně mě pohltila . Živě jsem se vžil do role ochránce ......

Ewinky
05.03.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih mého dětství.

Rup
16.09.2013 5 z 5

Překrásný dobrodružný příběh zasazený do dobových afrických reálií. Pokud se někomu nelíbí "zlý" anglický imperialismus, může si už dnes s chutí užívat "hodného" afrického socialismu, případně islámského fundamentalismu. Možností je dost a dost. Knihu vřele doporučuji a nejen dětem.

puplik
12.09.2013 4 z 5

Knihu jsem začínal číst vlastně z povinnosti jako povinnou četbu :) je však nádherná a přečetl jsem jí jedním dechem