Hostina pre vrany

Hostina pre vrany https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294508/bmid_hostina-pre-vrany-xDM-294508.jpg 4 2743 234

Po stáročiach krutých zápasov a osudových zrád sa sedem mocností, ktoré vládli v jednej ríši, zdecimovalo natoľko, že im nezostalo nič iné ako uzatvoriť prímerie. Aspoň navonok sa to tak zdalo. Niekoľko jedincov si ešte stále robí nárok na Železný trón, ale sú priveľmi slabí alebo vzdialení, aby sa im to mohlo podariť. Vojna, ktorá trvala tak dlho, pohltila samu seba. Avšak zanedlho sa v krehkom prímerí zrodia zradcovia, vydedenci, mrchožrúti, ktorí sa snažia priživiť na mŕtvych i živých. Ľudské vrany sa zlietajú na opulentnú hostinu a v Siedmych kráľovstvách sa rodia nové intrigy a vznikajú nebezpečné aliancie, zatiaľ čo zo zlovestného súmraku minulých zápasov sa vynárajú prekvapivé postavy. Je to čas, keď múdri a ctižiadostiví, ale aj zradní a silní sa usilujú pomocou svojich schopností, moci a mágie prežiť kruté a strašné časy, ktoré nastali. Je to obdobie, kedy ľudia prostí aj urodzení, bojovníci I čarodejníci, úkladní vrahovia a mudrci spájajú dohromady a bojujú o svoje miesto na zemi a svoje životy. Na hostinu sa zletelo množstvo vrán – ale nasýti sa len niekoľko.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

A Feast for Crows , 2005

Malýmedvěd
18.12.2017 4 z 5

Zase povedený díl od kterého se dá těžko odpoutat. Začínám přicházet na chuť vnitřním monologům, které to celé krásně ozvláštňují a nabízí další úhel pohledu a další možnost jak postavy soudit, nebo jim odpouštět. Ale zase to násilí ... toho je tam na mne moc.

IYv
13.12.2017

nestěžuji si na nic, naopak, mě se na knize líbí, že je dost jiná než seriál. Má své hlavní postavy, o kterých jsem se dost dozvěděla, doplnilo mi to charakter postav i celého příběhu. Pořád je to pro mě lahůdka. Nemůžu ted číst nic jiného. Všechny ostatní knihy jsou najednou velmi fádní...

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Bohužel díky roztažení příběhu, jak se Martin zmiňuje, bylo nutné některé z postav nechat až na další díl a zaměřit se na dění jen v určité části světa. A jak sám napsal, tahle kniha byla mrcha... Zatím ji shledávám nejnudnější z celé série, uvidíme, co přinese pátý díl. Kdyby tu nebyly kapitoly s Jaimem, na které jsem se na rozdíl od zbytku těšil, možná by mne i kniha nudila. Je pro mne těžké dojmy z knihy vyjádřit, u každé z postav se dalo něco najít, ale nebylo to jaksi ono. Stále se však jedná o poutavé čtení a proto nechávám čtyřhvězdu a natěšeně otevírám další díl.

jaroiva
31.10.2017 2 z 5

Už nic moc, od tohoto mají díly sestupnou tendenci.

thezelda
29.10.2017 2 z 5

Zdlouhavé, ukecané, málo záživné. Pro mne v tuto chvíli nejslabší díl série...

Hraboshka
22.08.2017 3 z 5

Slovy klasika: Ta kniha je především dlouhá, a to tak dlouhá, že i kdyby byla snad vo polovinu kratší, tak je pořád dost dlouhá...

... A taky se v ní v podstatě nic neděje. Ne že bych u knihy potřebovala jeden dějový zvrat za druhým, to vůbec ne, ale pak v ní musím najít něco zajímavého, jazyk, myšlenky, styl, cokoliv. A to se mi v téhle bichli nějak najít nedařilo. (Ono po pravdě ani u předchozích dílů Písně ledu a ohně, jenže v nich se něco dělo pořád, a tak jsem si je užívala a hltala je. Ale právě z tohoto důvodu se k Martinově sáze nejspíš nebudu vracet.)

Některé kapitoly jsem četla skoro s utrpením a jen nakukovala dopředu, jestli mě čeká něco zajímavějšího. Nelíbilo se mi, že v Hostině se autor věnoval pouze části postav, chyběly mi mé oblíbené. Doufám, že si je dostatečně užiju v Tanci s draky.

Ale abych jen nekritizovala, občas mě čtení bavilo, zajímaly mě osudy Brienne nebo dění v Králově přístavišti. No a celou knihu pro mě zachraňoval Jaime, ty tři hvězdy jsou hlavně za něj.

rarach010
26.07.2017 5 z 5

Jedna z nejslabších knížek série, některé příběhy těch postav byly neaktraktivní.

papajapa
07.07.2017 3 z 5

Pro me zatim nejmene zdarily dil. S novymi postavami jsem se moc neztotoznila a chybeli mi ty stare. Ikdyz pohled na zmenu charakteru Jamieho a neustale vzpominani Jamie/Brienne melo neco do sebe. No a Cersei? To je absolutni blazen.

Rudla333
07.07.2017 4 z 5

Po vynikající Bouři bohužel přichází útlum. Hostina je jednoznačně nejslabším dílem série.
Většina linií se táhne, akce je opravdu minimum a finále jaksi schází. Nejvíc mě bavilo asi Dorne a ještě Železné ostrovy.
Cersei u mě jako hlavní postava neobstála, v tolika kapitolách se nic nestalo, že člověk mohl pomalu přeskakovat stránky. Pak je tu linie Brienne, která je vyloženě nudná. Ani třeba Arya, která pro mě byla jednou z nejzábavnějších postav, mě tady moc nebavila.

Ale nenechte se zmást kritikou, Hostina určitě není špatná kniha. Jen v porovnání s ostatními díly série pokulhává. Kdyby šlo dát 4,5 hvězdičky, udělám to... takhle tedy ale dávám jen 4.

kotasbk
04.07.2017 5 z 5

Hodně dobrá kniha, řekl bych, že i jedna z nejlepších z celé řady, i když to říkám o každé.

KatChiss
18.05.2017 4 z 5

Utěšil mě vzkaz od George R. R. Martina na poslední stránce (před dodatkem), kde nám (jeho věrným čtenářům) sdělil, ať se nebojíme, že příběh rozdělil na dvě části a ostatní postavy, které se neobjevily v této knize, budou v té další.
Tento příběh se odehrával zejména v Králově přístavišti. Kapitoly z pohledu Cersei a Jaimeiho (skloňuje se to takto?) mi přišly nejzajímavější. Samozřejmě jsem hltala každé písmenko z kapitol o Alayne (Sanse) a Kočce z kanálů (Arye). Ostatní kapitoly nebyly až tak zajímavé, ale chápu, že tam potřebovaly být.
Celkem mě zarazilo, že se v pár věcech kniha liší od seriálu a je to tím zajímavější, protože konečně nevím, co mě čeká dál.
No prostě to byl další úžasný zážitek v Západozemí, ale na plný počet hvězdiček mi tam něco sházelo, takže dávám 4 :)

Atom128
17.05.2017 5 z 5

Pro mě nejlepší z těch 4 knih, které jsem přečetl. Pátý díl si nechám, až skončí seriál, neptejte se mě proč... Těšil jsem se na každou kapitolu, bylo tam napětí a postavy se opět rozvíjely do nepatřičných mezí. Je nadmíru fascinující jak G.R.R.Martin dokáže do 800 stran vecpat tolik zvratů a zápletek. Dokázal tam probrat tolik věcí, až mi to přišlo neuvěřitelné a hlava mi to nepobírala, to vám povím. Vím, že většina z vás by se mnou nesouhlasila, ale prostě miluju Cersei... Mé nejoblíbenější postavy jsou ty ženské, protože Martin vytvořil tak perfektní typ ženských postav, že jsem neodolal. V každé literatuře je buď muž slaboch nebo silák, jenomže u žen je to jiné. Většinou jsou buď křehké nebo silné, jako u mužů, ale Martin vytvořil od obojího trochu nebo vzal jen jednu část a znásobil ji na stokrát. Příkladem je Sansa - kdysi naivní děvčátko toužící po obrovské svatbě a krásném princi. Teď? Sen přestal převládat a realita nastoupila na scénu. Ve třetím dílu byla Sansa stále nevyrovnaná a smutná ze vší té ztráty, ale teď dospěla a vyrovnává se se vším lépe, než někteří jiní hrdinové. A Cersei... Cersei je žena, která žije jen pro své děti, protože nemá nic jiného. Je to mrcha, jistě, jenomže na rozdíl od Sansy ona se narodila jako realistka. Jejich realita není pěkná a Cersei se naučila bránit. Tu mrchu zbožňuju a doufám, že tam ještě chvíli pobude.

Sisssi
09.04.2017

Hostina pro vrány a Tanec s draky jsou krásnou ukázkou toho, jak to dopadá, když autor nedokáže udržet na uzdě své grafomanské choutky. Tohle Martin bohužel neukočíroval, což je škoda, protože stačilo pouze některé zdlouhavé dějové linie zkrátit a vyškrtnout všechno přebytečné. Přibližné rozdělení dějových linií na "jižní" (Hostina pro vrány) a "severní" (Tanec s draky) působí neprofesionálně a zbytečně tříští děj, ačkoli chápu, že pro autora je pohodlné takto zamaskovat chronologické nepřesnosti, kterých se dopouští.
Pokud Martin stylizuje svůj svět jako inspirovaný středověkem, měl by se rovněž držet alespoň základních bodů středověké reality. Arya dostává cestou do Braavosu dárky od ostatních cestujících na lodi, mimo jiné i stříbrnou vidličku. Je krajně nepravděpodobné, že by obyčejný námořník vlastnil takový předmět, ve středověku lidé totiž vidličky užívali velmi vzácně, příbor tvořil pouze nůž a lžíce. Celkově je Braavos docela příjemnou kombinací Rhodu, Benátek a fantazijního města. Úsměvným dojmem působí Martinova slova o neštovicích (strana 361). Tato nemoc představovala velmi nebezpečnou chorobu, na niž umíralo obrovské množství lidí (nemluvě o jizvách, které zanechávaly na přeživších), ale autor pravděpodobně zná jen dnešní (ve většině případů) neškodné plané neštovice a nevidí rozdíl mezi planými a pravými. Podobně nestředověce zachází autor v průběhu celé ságy s výrazem panna, který vůbec neodráží někdejší chápání tohoto slova (panna jako synomymum pro slečnu, neprovdanou ženu je u Martina zcela vytěsněn a soustředí se jen na fyziologickou stránku věci panna = osoba ženského pohlaví s neporušeným hymenem, což je předmětem mnoha oplzlých narážek a dvojsmyslů).

Připomeňme si alespoň několik pravopisných nehorázností, které můžeme přičíst na vrub překladatelce:
Aby bylo jisté (správně "jasné"), jeho milá sestra zjevně považovala za naprosto neschopnou nebo zrádnou dobrou polovinu dvora - strana 148.
Shromáždil se kolem něj dav, aby jej přivítali, popřáli mu vše nejlepší a získali si jeho přízeň - strana 307 - pokud se shromáždil dav, pak jej přivítal, popřál, získal, ale překladatelka se od druhé věty tohoto souvětí tváří, jako by v první větě místo davu byli lidé.
Zasmál. - strana 311 - chybí "se".
Arya obaluje filátka v ořechách (správný tvar je "v ořeších") - strana 372.
Dovídáme se, že rod Darryů zemřel (správně "vymřel") po meči, Edmurovi stále dávají oprátku kolem krku, ale nepověší ho (správě "nepověsí") - strana 581.
Arya/Kočka byla cítit slanou vodou a rybami, ale zvykla si na to již natolik, že to sama vnímala (správně "nevnímala") - strana 588.
Osney si stěžuje Cersei, že Margaery ho jen škádlí: "Nikdy my (správně "mi") nedovolí víc než..." - strana 678. Toto je můj favorit v soutěži o nejpříšernější a nejostudnější chybu roku.
Řeka Greenblood je do češtiny překládána většinou jako Zelenokrvavice, někdy je ale označena jako Zelenokrev - strana 680.
Černá ryba nechal Řekotočí plně vynásobené (správně "zásobené", protože výraz "vyzásobené" je sporný, viz článek Hany Prouzové O zásobování jinak, Naše řeč, ročník 67 (1984), číslo 3, s. 166-7) - strana 762.
Oběsili ho i s celou svou (správně "jeho") družinou. - strana 766 - tento druh chyb se táhne všemi díly, svůj se vždy vztahuje k podmětu.
Jeden z mužů, s nimiž se Sam potkal ve Starém městě měl čupřinu hustých černých kudrn, která mu vybíhala (chybí "do") špičky - strana 783.

Doufejme, že (prozatím) poslední díl na tom bude lépe.

Filatov
07.04.2017 3 z 5

Hostina pro vrány byla trochu zklamáním, které jsem u této ságy zažil poprvé. Musím se přiznat, že kniha nebyla tak záživná, jako předchozí díly. Přečetl jsem jí, ale nezanechala ve mě moc velký dojem a asi to bylo tím, že se soustředí na postavy, které nemám tolik rád. Za zmínku ale určitě stojí kapitoly o Cersei a Jaimem, které mě bavily nejvíce. Dalším důvodem, proč nehodnotím tak vysoko, je fakt, že ubylo bitev avšak intriky zůstaly. Přesto se děj dle mého názoru nikam daleko neposunul, což bych vzhledem k obsáhlosti očekával.

Majkrofon
05.04.2017 4 z 5

Trošku iný diel ako tie predošlé. Do knihy som sa strašne dlho začítaval, niektoré pasáže nuda. Tak isto mi chýbali moje obľúbené postavy, čo už, aj tak sa teším na ďalšie knihy.

weny
03.04.2017 1 z 5

Hostina pro vrany na me pusobi jako parodie na predchozi knihy. Jako by se nekdo snazil podtrhnout 'grafomansky' styl G.R.R. Martina v popisu obleceni a prostredi. Coz krasne ilustruje pribehova linka Brianne z Thartu, kde cteme o kazde vesnici a kazde hospode, kterou navstivila ve snaze nalezt Sansu.

Ve srovnani s predchozimi tremi knihami jde o zbytecnych 700 stran textu. Pribeh se temer nevyviji a stoji na miste. Kdyz to velmi prezenu, tak ve Stretu kralu dokazal G.R.R. Martin na 60 strankach ztvarnit dve bitvy a tri dejove zvraty. V Hostine pro vrany zvladne na 60 strankach popsat hospodu, do ktere zavita Brianne z Thartu, a jeji osazenstvo. Navrch dostanete jeste retrospektivni pohled na detstvi Brianne.

G.R.R. Martin se rozkrocil prilis do siroka a bohuzel zabredl hodne do hloubky.

PeťkaW.
22.03.2017 4 z 5

Když jsem zjistila, jak se Martin rozhodl knihu rozdělit a které postavy si zvolil pro první část, byla jsem dost na obavách, aby se kniha dala číst. Většina postav totiž nepatřila mezi mé oblíbené a s jeho rozvleklým stylem vyprávění jsem tou dobou začínala trochu ztrácet trpělivost. Tím, že jsem ale v ději konečně předhonila seriál, pro mě dostal celý příběh trochu jiný rozměr a úplně jinak na mě působil. Docela dobře rozmělnil akci, s ne právě záživným vyprávěním, a oproti předchozím dílům mi přišlo, že se "naučil" dávkovat záživné akční pasáže mnohem lépe a nenechal si všechno jen na závěr.
Ano, kniha je možná méně zajímavá oproti ostatním dílům a když to vezme člověk kolem a kolem, tak se tu nic moc zásadního nestalo, ale já si čtení i tak užívala a Hostina pro vrány mě nakopla a dala další chuť do čtení, která po Bouři mečů trochu opadla.

Matty
18.03.2017 4 z 5

Knižní obdoba herního datadisku, počinu vyplňujícího čekání na další plnohodnotné pokračování, při jehož vynechání o mnoho podstatného nepřijdete.

Ne, že bych knihu nečetl se zaujetím a u příběhů některých postav, jež mi dříve byly vcelku lhostejné, nezatajoval dech (Brienne, Jaime), ale rozšíření záběru směrem k dalším rodům bez jejich pevnějšího provázání s již známými postavami považuji za poněkud nešťastné. Také věrný čtenář se tak ocitá v pozici návštěvníka zvenčí, který se musí chvíli rozkoukávat. Příliš vstřícné vůči čtenářům není ani přejmenovávání postav a tedy i "jejich" kapitol, kdy si teprve po pár odstavcích uvědomíte, koho se vyprávění zrovna týká.

Možná podceňuji ambicióznost záměru Martina, který chce ze ságy udělat víc než svižný politický thriller ve fantasy hávu. Hodně prostoru je tentokrát věnováno převyprávěním starých smyšlených mýtů, prozrazujících snahu posunout dílo směrem k pánoprstenovské komplexnosti. Tanec s draky snad ukáže, jde-li skutečně o cestu, po které se autor vydal, a pokud ano, dokáže-li po ní kráčet s náležitou důstojností a důsledností.

Aires
25.02.2017 4 z 5

Výborné čtení, jako vždy. Ovšem bez oblíbených postav jako je Jon, Tyrion a Danny, měla kniha o trochu méně půvabu. Občas se kniha vlekla a poprvé se mi u knihy George R. Martina stalo, že jsem se krapet nudila. Nejslabší díl série, přesto však pořád kraluje mezi epickými fantasy a drží laťku vysoko :)

AllyKumari
27.01.2017 4 z 5

Standartní čtyři hvězdy pro výborné čtivo, které se však přeci jen zpočátku nějak nepříjemně táhlo.