Hostina pre vrany

Hostina pre vrany https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294508/bmid_hostina-pre-vrany-xDM-294508.jpg 4 2743 234

Po stáročiach krutých zápasov a osudových zrád sa sedem mocností, ktoré vládli v jednej ríši, zdecimovalo natoľko, že im nezostalo nič iné ako uzatvoriť prímerie. Aspoň navonok sa to tak zdalo. Niekoľko jedincov si ešte stále robí nárok na Železný trón, ale sú priveľmi slabí alebo vzdialení, aby sa im to mohlo podariť. Vojna, ktorá trvala tak dlho, pohltila samu seba. Avšak zanedlho sa v krehkom prímerí zrodia zradcovia, vydedenci, mrchožrúti, ktorí sa snažia priživiť na mŕtvych i živých. Ľudské vrany sa zlietajú na opulentnú hostinu a v Siedmych kráľovstvách sa rodia nové intrigy a vznikajú nebezpečné aliancie, zatiaľ čo zo zlovestného súmraku minulých zápasov sa vynárajú prekvapivé postavy. Je to čas, keď múdri a ctižiadostiví, ale aj zradní a silní sa usilujú pomocou svojich schopností, moci a mágie prežiť kruté a strašné časy, ktoré nastali. Je to obdobie, kedy ľudia prostí aj urodzení, bojovníci I čarodejníci, úkladní vrahovia a mudrci spájajú dohromady a bojujú o svoje miesto na zemi a svoje životy. Na hostinu sa zletelo množstvo vrán – ale nasýti sa len niekoľko.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

A Feast for Crows , 2005

asanita
07.01.2017 4 z 5

Mně osobně se kniha celkem líbila, akorát mě mrzela absence mých oblíbených postav. Hostina pro vrány však odhaluje to, že každá vedlejší postava v sérii hraje hru o trůny, a tak je nám chce autor přiblížit. Téměř okamžitě jsem si oblíbila Dorne a myslím, že je to (hned po Zimohradu) mé druhé nejoblíbenější místo v Západozemí. Mám ráda popisy tamních jídel, vín a dokonce i hru cyvasse. Škoda, že v knize bylo kapitolám z Dorne věnováno tak málo prostoru.

Kniha je protkána všemožnými intrikami, křivdami i vnitřními pohnutkami postav a celkem jsem si tento vnitřní svět postav užívala. Mezi mé oblíbence patří rozhodně Alayne/Sansa Stark v Orlím hnízdě, Arya Stark v Braavosu, Arianne Martell a překvapivě i Samwell Tarly a Jeime Lannister, kterým jsem do té doby příliš neholdovala.

Nejnudnější se mi zdály kapitoly z pohledu Cersei, v nichž se v zásadě (kromě samotného závěru) nic nedělo. Proč byla tedy každá druhá kapitola věnována jí? Nevím jak vy, ale já bych se opravdu obešla bez zdlouhavých popisů jejího napůl šíleného počínání a obav z valonquara. Brienne zase pořád dokola pátrá po Sanse, i když je jasné, že se jí to jen tak nepovede (setkání s lady Kamenosrdce bylo ale fajn). Myslím, že se ale vůbec nejnudnější část knihy odehrávala u Greyjoyů. Ano, Aša a Theon (jehož kapitoly budou ale až v Tanci s draky) jsou z celé té jejich sebranky asi nejlepší. Ale ten zbytek? Škoda slov. Královolba byla rozvleklá a klidně jsem ji mohla bez výčitek svědomí celou přeskočit.

Ale co už. Martin se tímto dílem připravuje na velké finále, které jak doufám, brzy nastane. Proto mi nezbývá nic jiného než si pořídit Tanec s draky a čekat. Nebo začít sledovat seriál? No, to se ještě uvidí.

Eremites
02.01.2017 5 z 5

Slibuji, že už nikdy nebudu číst komentáře ke knihám dříve, než si knihu sama přečtu....
Komentáře k tomuto dílu mně skoro od čtení odradily. A zcela zbytečně. I tento díl je čtivý, napínavý, občas popisný a klidnější, ale takto je to přece i v běžném životě - nikdy nejde jen z kopce nebo rovně....
Tenhle svět G.R.R.Martina mne prostě baví a osudy jeho postav pestré stejně jako život sám. A zcela mne odnaučil více citově přilnout k nějaké postavě - vzápětí mi ji totiž sebere :-)

KateChatt
25.12.2016

Chápu Martina, že to musel nějak rozkouskovat, ale mrzí mě, že tam nebyli ti, které mám ráda. Některé části byly navíc velmi nudné.

haki34
15.12.2016 4 z 5

Mno... Pridavam se ke vsem, komu prisla Hostina pro vrany slabsi... Fakt musim.. Jsem zvedava co bude dal...
Prislo mi ze v tomto dile se dejove linky motaji opravdu podivne, magie a nadprirozena az moc.. Uplne mi nesedlo ozivovani jak Berrika tak Catelyn ( ta mi cim dal vic prijde snad nejhorsi postava) Brienne jsem si celkem oblibila, takze takovy konec, no...
Stale vic sympatii si ziskava Jaime, a chybel mi Tyrion, Jon, tesim se na dalsi osudy Sansy/Alayne, Aryi - taky mi braavosky part prisel ujety ale co uz..
Greyjoyove me taky nijak k srdci neprirostli ani cela morska flotila a pakaz., sorry.
Ohar a takhle ??? Cekala bych jiny konec...no proste, ctive, ale nelibilo jak ty predchozi... 4-

P.s. Stupnujici se mira muceni a nasili mi taky nechybi...vubec nechci vedet co delal Qyborn v temnych kobkach a zverstva Rorgeho a Kousace... Byly fakt nutne ?? Resp jejich popisy ???

Jedeme dal.. Doufam ze vstric lepsim dnum..

Alaglesia
14.12.2016 5 z 5

Musím dát za pravdu většině a přiznat, že tento díl byl zatím z celé série nejslabší. Martinovi nelze upřít vynikající vypravěčský styl, který vás zatáhne do děje, ale v tomto díle děj plynul líně a velice pomalu. Martin si chystá půdu zřejmě pro něco většího. Krásně si to nachystal, takže se těším....jak to bude dál....

brabofka
05.12.2016 5 z 5

No co se ještě k této sérii dá napsat? Asi všechno tady bylo již napsáno. Ano dá se to považovat za jedno z nejslabších míst série. Taky jsem některé pasáže "trpěla", ale na konci a vlastně na začátku dalšího dílu, autor vysvětluje proč to všechno. Protože každý hraje Hru o trůny.... Geniálně napsáno, geniálně poskládáno, vymyšleno.... Jen by mohl být vstřícnější i k nám čtenářům a začít pracovat na dalším díle. I když chápu že TV je TV. Ale co my, kteří neznají lepší zvuk než je šustění stránek, lepší obraz a představitele než ty, které si sami představí a kulisy které si sami postaví ve své fantazii? Tato série mě pohltila, asi jako většinu fandů na celém světe. A proto musím vědět konec, jak ta Hra o trůny dopadne! To by přece nebylo fér!

whiolet
29.11.2016 4 z 5

Trochu slabší z celé série,ale za přečtení rozhodně stojí

Miliarda
17.11.2016 4 z 5

V žánru fantasy vysoce nadstandardní kniha, avšak v rámci série jde o knihu nejslabší. Autor dává prostor hodně "vedlejším" postavám, které však nemají tolik co říci, jako postavy hlavní a děj tak ztrácí na tempu, jež je občas až příliš rozvláčné. Naštěstí se ke konci knihy dostane autor na svůj standard a nabídne množství zvratů a působivého děje, takže knihu lze v celém jejím kontextu hodnotit velmi pozitivně.

Enforcer
29.10.2016 4 z 5

Tento díl oproti Bouři mečů zásadně ubírá na tempu, což může někoho vést k názoru, že kniha je nudná. Podle mě ale autor nahradil chybějící akčnost větší hloubkou a pořád je co číst. Za velmi cenné považuji, že se konečně podíváme do nitra královny Cersei a zjistíme, jak hluboce je hloupá a zcela evidentně šílená. Dále Arya, Sansa, Brienne... ve čtvrtém díle zásadně přebírají otěže děje ženy a mně to přijde svěží. A nakonec mi přijde, že knihou se táhne jakýsi fatalismus, nálada stylu na ničem nezáleží, stejně nakonec všichni skončíme jako "hostina pro vrány"- U mě za čtyři body.

alfinha2321
22.10.2016 5 z 5

Pro letošek jsem si dala závazek přečíst v kuse celou sérii, protože minule jsem pro nepřehlednost v ději a postavách skončila na začátku čtvrté knihy, kdy už jsem neměla sílu pokračovat. Tentokrát mi významně pomohla znalost všech sérií seriálu, takže už jsem poměrně často věděla, která postava je která a která je důležitá z hlediska dalšího děje - to už se čtenář může lépe soustředit na děj a ne jen na dohledávání postav. Ač můj muž tvrdil, že tento díl je slabý a spočívá v podstatě v tom, že Jaime pořád někam jezdí, a že nejzábavnější je zde linka Greyjoyů, musím říct, že já to měla nakonec přesně naopak. Jaime mě bavil, Greyjoyové nikoliv, a stejně jako v seriálu mi nejnudnější přišla Daenerys. Nicméně celkový dojem z tohoto dílu je velmi dobrý. Teď hurá na pětku!

pajaroh
13.10.2016 5 z 5

Jistě, Hostina pro vrány je méně akční než Bouře mečů, ale není to na škodu. Autor rozšiřuje svůj svět a popisuje osudy vedlejších postav i dosud méně známá místa. Neuvěřitelné, že i po tolika stránkách je úroveň tak vysoká.

LucyPevensie
03.10.2016 5 z 5

Docela často se objevuje názor, že tato kniha není tak dobrá jako ostatní díly série, mě ale přišla stejně úžasná jako všechny ostatní.

Tarantino
29.08.2016 5 z 5

Ne, tenhle díl není tak překvapivý ani akční, ale ta atmosféra, určitá pomalost a únava... Jeho poslední opravdu dobrá kniha.

Razič
23.07.2016 4 z 5

I když tempo oproti Bouři mečů trošku polevilo, je to pořád skvělá fantasy. Obzvláště se mi líbila Cerseina linka o politikaření a intrikaření v Králově Přístavišti. Už se těším, až mi Ježíšek přinese Tanec s draky.

Kyta
15.07.2016 5 z 5

Byla jsem nesmírně zklamaná, když jsem se dozvěděla, že v tomto díle nebudou figurovat mé nejoblíbenější postavy, Jon a Daenerys a dokonce i Tyrion, jehož jsem si oblíbila až v polovině série. Absence Brana nebo Davose mi ale zase až tak nevadila.
Občas jsem se musela do čtení vyloženě nutit. Když se ani v polovině knihy nic moc nedělo (narozdíl od předchozího dílu) uvědomila jsem si, že úkolem a cílem tohoto dílu je objevení dosud nepoznaných míst Západozemí a přiblížení některých postav. Když jsem při čtení zaměřila na tohle, poznala jsem tu krásu knihy. Vedlejší postavy měly přiblížit situaci a život na Železných ostrovech a v Dorne, kde to pro čtenáře bylo úplně nové. Některé kapitoly vedlejších postav mě bavily, jiné ne. Kapitol vyprávěných z pohledu Cersei zde bylo až nadbytek; nebyly sice nudné, ale když nemáte v lásce tu postavu, těžko se budete těšit na kapitoly s ní. Překvapil mě však příběh a osud Brienne, kterou má čtenář čas v průběhu knihy poznat. Dějové linie Sama a Brienne mi přišly nejpovedenější a rozhodně nejzajímavější.

Hostina pro vrány je, co se týče děje, asi nejslabší knihou série. I tak ale nemůžu jinak než dát 5* a těšit se na Tanec s draky!

Ishmael
25.06.2016 4 z 5

Evidentně jsem v menšině, ale kapitoly "vedlejších" postav mi přišly nadmíru zábavné, nepředvídatelné a hlavně zajímavé. Železné ostrovy a Dorne dle mého vdechly do příběhu nový život.
Nejvíc ale překvapila Brienne, jejíž naivní pohled na svět a rytířské zásady zapříčinily, že jsem si její kapitoly užíval asi nejvíc. Její cesta připomínala spíše nějaký příběh z žánru hrdinské fantasy, což byla nakonec taky fajn změna. Nevím jestli zdejší uživatelé nepochopili smysl této příběhové linky, protože ta není ani tak o záchraně Sansy (protože my, jako čtenáři od začátku víme, že Brienne nemůže uspět), jako spíš o její cestě, jejím vývoji jako postavy a v neposlední řadě o vykreslení světa ledu a ohně a života v něm.
Sečteno, podtrženo, Hostina je zatím rozhodně mou nejoblíbenější knihou Písně ledu a ohně, možná právě díky absenci, v minulých knihách tolik převařených, kapitol Jona a Daenerys.

Dindi
23.06.2016 4 z 5

První díl, u kterého jsem se musela do čtení vyloženě nutit.. Díky bohu za Cersei!

Arya26
13.06.2016 4 z 5

Hostina pro vrány mi teda moc nechutila... :D Řeknu to tak - minulý díl byl akčnější, poutavější a hlavně byl o něčem !!! Teď jsem neměla žádnou motivaci číst dál... (snad jen další díl) Bylo to utahané, přesto některé linky byly docela dobré - Cersei, Jaime, Arya. Nechápu proč tam některé linie vůbec dával, když byly hrozné - ŽELEZNÉ OSTROVY !!! to mě vůbec nebavilo a bylo to utrpení (nemůžu si pomoct, ale celkově nemám ráda lidi z Železných ostrovů), BRIENNE - doufám že je mrtvá, ale Podricka si mohl odpustit. I tak tomu ale dávám 4 hvězdy protože Martin je skvělý autor, který si to zaslouží. Knížku hodnotím hůř než ostatní díly, protože byla ,,vycpávková´´ Už se šíleně těším na Tanec s draky. Jediné co mě mrzí, že linii s Cersei tak násilně ukončil.

Scarlett44
09.06.2016 2 z 5

Musela som naozaj nad touto sériou stratiť toľké vzácne hodiny môjho života, aby som až pri štvrtom dieli definitívne pochopila, že akokoľvek solídne napísaná a "úžasne" nápaditá, aj tak je táto séria brak?
Príbeh je tak prehnane prešpekulovaný, až sa stáva absolútne nezmyselným (tak schválne, kto z vás zachytil akúkoľvek pointu v tom, čo sa deje? - prológ, znásilnenie, vražda, intriga, znásilnenie, masová vražda, protiintriga, znásilnenie, masová vražda, čáry-máry, masová vražda, čáry-máry, epilóg. Prosím, pozdieľajte sa, mne zrejme fatálne unikla), všetky postavy sú nesympatické, psychologicky nerozvinuté a odporné, mozgami nerozmýšľajúce, s pudmi zvrátenejšími než hárajúce sa zvieratá, príbehu dominuje excesívne násilie a prízemný jazyk.

George Martin, nenávidím ťa za túto telenovelu, ktorou si ma oblbol dosť na to, aby som prečítala 4 časti.
A čo sa týka postáv? Asi toľko: Nenávidím vás, dúfam, že vás váš tvorca aj tak všetkých na konci zabije (ako má určite v pláne). Absolútne mi na vás nezáleží.

Čo ma Game of Thrones naučili? Že GRRM je so sebou samým nevysporiadaný psychopat, ktorý sa rozhodol podeliť o svoje zvrhlé fantázie plné znásilnení a vrážd so zvyškom sveta a jednoducho nevie, kde ich ukončiť. (Naozaj neexistuje kapitola, v ktorej by nebola aspoň jedna sexuálna narážka. Moja reakcia? Vomit.) O-och, nie, ďakujem, neprosím. Už viac nechcem odkrývať, čo sa tomuto starému chrapúňovi preháňa hlavou ani sekundu naviac v mojom živote.

A, prosím, neprirovnávať k Tolkienovi.

Exit-50
11.05.2016 5 z 5

Opět skvělé...trochu jsem se ztrácel v přeskocích, ale vše má svůj smysl