Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1951 413

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

tanjaj
12.10.2019 5 z 5

Druhý díl série mě opět přenesl na pochmurný ostrov, kde jsem se mohla seznámit s novými obyvateli a jejich osudy. Peter May vykreslil celý příběh a scenérii ostrova tak barvitě a napínavě,že bylo nemožné knihu na chvilku odložit. K dnešnímu dni patří autor k mým nejoblíbenějším. Už se těším na Šachové figurky.

Štěpánka4
25.09.2019 5 z 5

Skvělá!

terimila
19.09.2019 5 z 5

Série z ostrova Lewis nezklamala ani ve druhým díle. Super. Zápletka je dobrá, zase člověka zavede do vzpomínek a do historie... tentokrát o to zajímavější, že to jsou vzpomínky starého člověka, kterému už se to v hlavě plete.
A jak na jednom místě říká hlavní hrdina - člověk by nevěřil, že se něco takového mohlo dít ještě v celkem nedávné době ve 2. půli 20. století. Děj je zatraceně napínavej, místy docela drsnej (bolely hlavně ty rány, kterými Johnny ztrácel důvěru ve svět - ztráta prstenu, večeře po návratu z nemocnice... brrrr). Odhalení vraha není tak šokující jako ve Skále, tušila jsem, odkud vítr vane, už chvíli před závěrem... ale vůbec to nevadí.
Vývoj hlavních postav dává smysl, všecko je celkem logický a zapadá to do sebe. Ani pokračování vztahu Fina a Marsalie mi nevadí, nějak to sem patří a absolutně to neruší.
Jo a velkej plus za přemýšlivý dialogy hlavního hrdiny ateisty s kamarádem pastorem. "Ty tomu vážně věříš, viď?"

čika
07.09.2019 5 z 5

Audiokniha, vyborne nacitana J. Dvorakom. Mne sa pacila este viac ako Skala, zapletka s otcom trpiacim demenciou ma chytila. Nehovoriac o tom, ze knihy z Hebrid P. Mayovi skutocne "idu", clovek aby hned isiel pozerat lacne letenky...

sassenkka
27.08.2019 5 z 5

Tak já jsem nadšená. Tahle trilogie se vyznačuje super pochmurnou atmosférou ostrova, zajímavým hlavním hrdinou, kterého jsem si oblíbila hned v úvodu prvního dílu, a také tím postupným odhalováním věcí z minulosti, které vám vyrazí dech. Je to napínavé, znamenitě napsané. Peter May už má své čestné místečko v mé knihovně. Což je dobře, protože všechny knihy, které od něj mám, jsou nádherné!

Brutální_Nikita
19.08.2019 4 z 5

Tak za mne 2. díl lepší než “Skála” (taky kratší, svižnější). Fin (po 9 měsících od ukončení 1. dílu) dal vale policii, rozvedl se a vrátil se na ostrov, kde má v úmyslu opravit domek po rodičích.
Tím, jehož minulost se postupně odkrývá (ať už ve vzpomínkách, nebo Finovým pátráním), je tentokrát Marsailin otec trpící Alzheimerovou chorobou.
Fin si u mě hodně napravil reputaci. Jen ten konec byl moc happy.
Ještě musím pochválit obálky celé série.

Nickky
17.08.2019 5 z 5

„Neslyším vítr. Ani to, jak déšť dopadá na okno. Vidím jen, jak stéká po skle. Jako slzy. Slzy v dešti. Kdo je rozezná?“
Tato kniha obsahuje mnoho bolestných vzpomínek a žalu, ale také naději a smíření. Nese se v podobném duchu jako předešlý díl, kdy nález mrtvého muže vyústil v komorní rodinné drama. Opět je tu sugestivně vylíčena krásná, ale zároveň nehostinná příroda Vnějších Hebrid a pohnuté osudy hlavních postav. Také na mě silně zapůsobil, až dojal, pohled do myšlenek člověka, který trpí Alzheimerovou chorobou.
Částečně je tu i nastíněno téma hledání vlastní identity, neboť „rodiče jsou skála, na které člověk buduje svůj život“ a „nikdy nemůžeme vědět, čím si druhý člověk v životě prošel, ačkoli si myslíme, že ho dobře známe.“
Poslouchala jsem jako audioknihu a mohu jen doporučit. Procítěný přednes Jiřího Dvořáka pozvedl knihu ještě výše, neboť dokázal velmi citlivě vyjádřit, co postavy v nitru duše cítí.

„Chodíme do domova důchodců a vidíme jen spoustu sedících staříků. S prázdnýma očima, se smutným úsměvem. A nebereme je na vědomí, protože jsou… no zkrátka staří. Jsou opotřebovaní, a tak nám málem nestojí za to, abychom jim věnovali nějakou pozornost. A přitom se za každýma těma očima skrývá celý jeden život, příběh, který by ti každý z nich mohl vyprávět. Příběh o bolesti, lásce, naději, zoufalství. O věcech, které cítíme i my. Stáří jim neubírá na právoplatnosti ani na skutečnosti. A jednou na jejich místě budeme také. Budeme tam sedět a dívat se, jak nás mladí neberou na vědomí, protože budeme… no zkrátka staří. A jak nám bude?“

eliska2669
04.08.2019 3 z 5

Dobrá atmosféra ostrovů, dobrý životní příběh Tormonda McDonalda, ale vůbec bych tam nějak nepotřebovala tu hlavní postavu, Fina, přišel mi úplně bezcharakterní a pro příběh zbytečný.

Vlaďkaa4
11.06.2019 5 z 5

Na konci knihy je to vzdy wuau. Hned jdu na treti dil. Jen doufam ze tam zase nebudou trapit deti:-(

pajaroh
30.05.2019 4 z 5

Stejně jako u prvního dílu i zde se mi především líbily kapitoly z minulosti, které přibližují život za starých časů, neustálý boj s tvrdými životními podmínkami. Autor prostě dokáže velmi dobře do slov zahrnout všechno to drsné, co člověk na Skotsku miluje. Popisy ostrovní krajiny, cest, lidí - to je přesně to, co se mi na skotské trilogii líbí. A ano, nějaká ta vražda a děj tam musí být taky, aby příběh držel pospolu, ale není tím hlavním pilířem, který Mayovy knihy odlišuje od haldy jiných, zapomenutelných.

Pulkrmon
11.05.2019 3 z 5

Peter May píše skvěle příběhy. Po přečtení Skály jsem se na druhy díl moc těšila. Ale asi není ta správná doba na tak “studenou” knihu. Několikrát jsem ji odložila a docitala těžko. Tak pro to pouze tři hvězdičky. Ale vřele všem doporučuji si ji přečíst.

princesse
30.04.2019 5 z 5

Skvělé čtení. Začala jsem číst ihned po přečtení Skály a autor opět nezklamal. Čehož důkazem je i to, že jsem začala okamžitě číst i poslední díl ze série Šachové figurky. Doporučuji určitě.

essidaven
26.04.2019 5 z 5

Wow! Právě jsem doposlechla a musím říct, že vedle Ostrova Entry a prvního dílu Skála (jež jsem měla potěšení slyšet) byl tento příběh ještě o kapičku lepší. Ale během čtení mě napadlo, zda P. May umí napsat také veselý příběh nebo alespoň optimistický do budoucna? Zatím jsou všechny postavy poměrně depresivní a v minulosti dost vytrestaní životem, až se člověk ptá proč? Na druhou stranu to dělá příběh příběhem, ten smutný osud. Jinak by nebylo o čem vyprávět. Jasně chápu, ale stejně máte po dočtení zvláštní pocit.
Nevím proč, ale mám z autorových knih dojem, že průběh vyprávění je daleko zajímavější než jeho vyústění. Ano, zajímalo mě kdo je vrah, ale to jsem tušila již od jisté kapitoly, daleko zajímavější bylo sledovat, co, jak a proč se vlastně odehrálo. Kouzlo Mayových knih není v překvapivém rozuzlení ani neočekávaném zvratu na závěr, ale hlavně v bravurním převyprávění pohnutých lidských osudů a dech beroucím popisu místa, času, situace, atmosféry a vykreslení charakteru lidí. Takže vzhůru na třetí díl, jelikož tady byl konec poněkud useknutý, nemyslíte?

13werka
17.04.2019 5 z 5

Pěkně napsaný příběh (vlastně dva v jednom), který se dobře čte. Příběh starce z knížky je hodně syrový a udělal z knížky o něco víc než detektivku.

Agnesita
12.04.2019 5 z 5

Ještě lepší než Skála!

kaffa
28.03.2019 5 z 5

zase! zase tolik syrových emocí, bolesti, minulosti.... nejdřív se mi příběh zdál ne tak zajímavý, přitažlivý jako sama skála, ale konec byl tak intenzivní, že ani nevím, jestli sem dýchala.... myslím, že se to nedá se skálou ani srovnat - i když to k tomu svádí a táhne.... tak stejné a přeci jiné, kdyby ty příběhy stály odděleně, v knihách jiných autorů, našlo by se snad nějaké pojítko?
pro mě je ale přitažlivé hlavně to, že to sou příběhy lidství - láska, nenávist, život, smrt, štěstí, utrpení, pomsta, vina, trest.... to, co utváří náš život a buďme rádi, pokud jimi nejsme tesáni tak nelidsky jako oni ostrovani....
velmi se mi líbil i vhled do hlavy starého muže, kterého pomalu opouští vzpomínky a realita.... bravurně napsané, bravurně opět namluvené dvořákem.... před sebou mám poslední díl a mám strach, že ho zvládnu poslechnout ještě rychleji a pak nezbyde nic než smutek, že ostrov lewis opustím....

Kaja01
16.02.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, myslela jsem, že to bude typická kriminálka, kde se hledá vrah. Naopak mě ale potěšilo, že se děj víc soustředil na odhalování minulosti starce s Alzheimerem. Určitě si přečtu i další knihu ze série.

hellena1523
15.02.2019 4 z 5

Muž z ostrova Lewis byla nevyhnutelná volba po perfektní Skále. Pravdou je, že první díl série mě bavil o něco víc, přestože zápletka druhého dílu mě lákala víc, byla pro mě daleko atraktivnější! Ale i tak šlo o skvělý čtenářský zážitek a opět musím vyzdvihnout atmosféru, která byla nedostižná!
Autor nás opět zavedl na ostrov, jehož obyvatelé mají zřejmě velký problém :-D trochu mi to připomíná pocit ze severských detektivek - deprese z polární noci se musí někde projevit... Irsko se pro mě stává mnohem zajímavější zemí, než dosud...
Opět se velmi dobře četla, postavy byly dobře zpracované, příběh vypointovaný. Ač mé nadšení nebylo srovnatelné s prvním dílem, spokojenost byla.

frantisek8863
08.02.2019 5 z 5

Váhám s pěti hvězdami, jelikož je to dlouho co jsem román četl. Druhé pokračování románu mě chytlo a zaujalo víc než Skála. Vlastně se mi líbilo z celé trilogie nejvíc. Opět silné vyprávění o drsnosti a surovosti přírody a lidí. Střídání mezi minulostí a současností, Tormodovo pasáže a nemoc jsou skvěle popsané, stejně jako kruté dětství. Tohle vyprávění a vzpomínání mě místy dojalo.

Péťa1950
06.02.2019 5 z 5

Sérii čtu od konce, tak jak mi zamluvené knihy knihovna poskytuje. Zajímavě napsané, čtivé. Zaujme popis života na ostrově a také drsná péče o děti bez domova v podstatě v nedávné době. Kdo je oběť i předpokládaný vrah (vrazi) se dalo celkem brzo uhádnout, ale i tak jsem čekala na úplné rozuzlení. A konečně vím, koho a proč zastřelil Donald.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May