Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1958 1958

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

Mindy
21.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Opět se setkáváme s hrdiny ze "Skály", podrobněji se seznamujeme s neuvěřitelným osudem Tormoda (neboli Johnnyho) - prostě otce Marsaili. A to je teda opravdu něco. Moc dobré.

ajasin
10.08.2018 5 z 5

Opravdu dobrá kniha. Jeden až pocítí touhu jet se někdy do těch popisovaných, nehostinných končin podívat. Tohle prostě nejsou jen obyčejné detektivky.

Knižní střípky
30.07.2018 5 z 5

Pan May prostě umí. I druhý díl byl pro mě krásným čtenářským zážitkem. Ráda jsem se vrátila na tento kouzelný ostrov a setkala se s protagonisty prvního dílu. Nemohu jinak než dát zase plný počet hvězdiček, už jenom za tu krásně zachycenou atmosféru.

Helča17
20.07.2018 5 z 5

I další díl trilogie byl skvělý. Pan May je výborný vypravěč, vtáhl mě dokonale do děje a já prožívala jeho další strhující příběh.

Wargo
19.07.2018 5 z 5

Opäť dychberúce popísanie jednotlivých scenérií, pričom som sa (najmä vďaka kvalitnému prekladu) ocital na tom či onom ostrove, stál na pláži, tvár mi bičoval vietor a bol som do nitky premoknutý. Autor miluje toto prostredie, to je bez debát. A pátranie v minulosti na získanie rôznych odpovedí plus prepojenie postáv a ich vzťahov robí z tejto knihy unikát. May vie ako písať, ako zaujať a doslova núti človeka ocitnúť sa v Škótsku. Skvelá kniha !

evka.jurca
14.07.2018 5 z 5

Další poutavý příběh s tragickou minulostí. A opět jsem se dozvěděla něco nového o historii mého oblíbeného souostroví.

cadic
07.07.2018 4 z 5

Po skále jsem se hned posadil k této knize a musím říct, že pro mě trošku zklamání, čekal jsem víc zaměřené vyprávění na hlavní postavu a tohle mi s tím nějak nepasovalo. Ale uznávám, že to je čtivě napsáno bez nějakého složitého balastu.

jaroiva
04.07.2018 5 z 5

I druhý díl byl naplněný emotivním vyprávěním, člověk se dokáže ztotožnit snad se všemi postavami.
Podobně jako v prvním dílu hraje roli částečná ztráta vzpomínek, tady je hodně důležitá Alzheimerova choroba a s ní související poruchy paměti, které prožíváme s vypravěčem v první osobě, což na mě hodně zapůsobilo.
Někdo říká, že lepší než první díl. Mně se zdá, že by se mi hodně těžko rozhodovalo, který z těch dvou se mi líbil víc, rozhodně další úžasné dílo. Hodnotím šesti hvězdičkami z pěti.
První díl jsem četla v psané formě, zatímco druhý v příjemném přednesu Jiřího Dvořáka, oba způsoby čtení měly něco do sebe, což dokazuje, že obsah je skvělý bez ohledu na formu příjmu.
Nedá se jinak, než že budu muset do doporučovaných přidat obě tyto knihy a jdu pokračovat ve čtení další knihou ze série nebo nějakým dalším P. Mayem.

TaLu
30.06.2018 5 z 5

Trochu jsem se obávala otevřít druhý díl, protože mi přišlo, že snad ani nelze napsat něco tak výborného. Jsem moc ráda, že moje obavy byly naprosto zbytečné. Odvíjí se příběh, kde opět jedna postava je popsaná v ich- formě a díky jejím vzpomínkám se čtenář stává svědkem hlubokého a strhujícího života. Hodně na mě zapůsobilo, že vzpomínky jsou poznamenány demencí, se kterou se daný člověk potýká. Autor nás nechává hmatatelně prožívat jednotlivé osudy.
Postavy z předchozího dílu jsou také přítomny a stávají se součástí děje.
Nebudu nic prozrazovat. Počet hvězd by byl mnohem vyšší, pokud by to šlo.
Doporučuji.
Pravdivá a přímá slova na straně 309, o tom, jak jednou budeme sedět v nějakém domě, nebo domově a pro mladší ročníky budeme "neviditelní" jen proto, že budeme staří, jsou výzvou podívat se na naše "staré" novýma očima. Závěr mě naplnil nadějí, že vztahy, pokud jsou důležité, s námi setrvají celý život. Vidím ten obraz dvou starších lidí, jak se procházejí po pláži, a je mi dobře.

Nočnípták
11.05.2018 5 z 5

Druhý díl trilogie. Opět zážitek. Od knih Petera Maye se nemohu odpoutat. Ještě dlouho po přečtení ve mně doznívá pocit uspokojení z neobyčejné četby.

sarka45
02.05.2018 5 z 5

Knihy pana Petera Maye se mi moc líbí. Zajímavé prostředí i lidé, zajímavé přechody v čase, zápletka, drsné osudy hrdinů, kteří nejsou černobílí, a které nemůžeme za jejich činy soudit, protože jsou ovlivněni tím, čím si prošli, krásný jazyk. A to vše povýšeno k dokonalosti interpretací pana Jiřího Dvořáka. Všem vřele doporučuji.

daniska
26.04.2018 5 z 5

Dost dobrý.

AlenaF
06.04.2018 5 z 5

Po Skále jsem otevřela tuto knihu. Nezklamala. Nádherné čtení, úplně mě to pohltilo.

oskli
23.03.2018 5 z 5

Ani nevím, kde začít. Kniha mě dostala, naprosto. Četla jsem ji hned po prvním dílu a zpočátku jsem měla pocit, že to nebude ono. Že příběh je moc temný, chmurný, beznadějný... ale pak mě to všechno úplně pohltilo. Příběh mě stáhl do sebe, já se propadala jak do rašeliny a najednou měla pocit, že v té neutěšené končině jsem prostě s nimi. Že jsem součástí příběhu o neradostném dětství, silných mezilidských vztazích, strachu, stáří i touze po pomstě. Úžasná kniha, která mě ke konci děsila vědomím, že se blížím k jejímu konci. A ten konec, ten mě pak úplně rozsekal. Jdu si hned stáhnout třetí díl, abych se zase mohla vrátit na sever, do nevlídného počasí, k vůni moře a za lidmi, které jsem si zamilovala.

Strnady095
18.03.2018 4 z 5

"druhý díl" stejně skvělý jako "první"...pro mne tohle už není detektivka, ale něco víc...opět parádní čtení...tohle fakt můžu :-)

dlabikk
13.03.2018 4 z 5

Peter May je můj favorit. Zápletka mě uspokojila, super prostředí, které mne donutilo i zabrouzdat na google maps a přečíst si trochu o této krajině. Udržela mne až dokonce.

martina.bella
11.03.2018 5 z 5

Krásné. Není to vyloženě detektivka... a tím lépe. Spíš napínavý příběh o snaze uniknout před vlastní minulostí a ztracené lásce. Zhruba od třetiny knihy jsem tušila, jak to asi všechno bylo, ale to vůbec nevadí. Peter May ví, jak hrát na emoce, bylo tam pár míst, které mě vyloženě dojaly, aniž by byl patos přehnaný. Z trilogie jsem četla jako první a nevadilo to... jen asi některé zmínky o minulosti Fina a Marsaili pochopím až po přečtení Skály.

Eillen
03.03.2018 5 z 5

Opět jsem se nemohla od knihy odtrhnout a hltala stránku za stránkou. Ale víc než detektivní příběh mě dostalo jak Tormod popisoval svoji ženu. Byl to až svým způsobem děsivý pohled do mysli člověka ztrácejícího rozum. My před sebou máme člověka, který je pro nás absolutním cizincem, ale on si nás stále pamatuje a vidí nás jiné, než jsme byli. A tak Tormodova touha vrátit se domů a dětinská víra, že je jen na dovolené a rodina si pro něj co nevidět přijede, zůstane tím nejsilnějším, co pro mě příběh přinesl. To a připomenutí, že ti staří lidé, které skoro nevnímáme mají za sebou životní příběhy, které by rádi někomu řekli, ale už nemají komu...

esfinge
25.02.2018 5 z 5

Tak i tento dil byl naprosto skvely! Opet precteno jednim dechem. Prolinani z minulosti paradni. Na Lewisu jsem stala a je to presne jak z knihy: tak nehostinna krajina, ale tak nadherna.

Petass
22.02.2018 5 z 5

Nevěřila jsem, že může i další díl obsahovat tak spletitý a napínavý příběh... Spletla jsem se. Bylo to opět skvělé. Tentokrát jsem neměla extra očekávání a už jsem znala autorův styl, což mě určitě ovlivnilo.
Mimo hlavního motivu vraždy se čtenář i zde nenápadně dozví něco o životě na ostrovech, historii, zvycích. Nadále se rozvíjí i linie osobního života hlavní postavy - Fin. Peter May je opravdu skvělý v popisech prostředí, máte pocit, že stojíte na skále a na nohy vám cáká ledová voda... Nečtu severské detektivky, nezaujaly mě sadističtí vrazi a potoky krve... Tohle je ale něco úplně jiného. S chutí si přečtu další díl, jsem zvědavá, jak to dopadne.
Abych jen nechválila tak tentokrát jsem už několik stránek před koncem odhalila "jak to všechno bylo", ale vůbec mi to nevadí.
Dávám pět hvězd a jdu si zarezervovat další díl.

Mimochodem... vygooglila jsem si před koncem knihy budovu, kde vše "začalo", docela šok... dost se to shodovalo s tím, co jsem si celou dobu představovala...

Výzva splnila účel, přečetla jsem Skálu jako "žánr, který běžně nečtete" a už mám za sebou Muže a chystám se na Figurky :)

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May