Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1965 1965

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

Evišťátko
01.11.2017 5 z 5

A nezklamal mě!!! Krásně a poutavě napsaný příběh s detektivní zápletkou. Jsem ráda, že jsem na tohoto autora natrefila!

DejnaDee
27.10.2017 5 z 5

Musím říci, že tato kniha se mi líbila mnohem více než Skála a musím přiznat, že je strhujícím způsobem popsán děj celého příběhu i mistrovsky vykreslená drsná krása skotské přírody. Pro mne vskutku úžasný zážitek.

Hynais
24.10.2017 5 z 5

Moc mě potěšilo, že i když se kniha zase odehrává zejména na ostrově Lewis, tak je prostě napsaná jinak než Skála a přesto opět strhujícím způsobem. Navíc to prolínání různých časových období dává možnost nejen nahlédnout do důvodů chování zúčastněných osob, ale vytváří více paralelních příběhů a já se tak při čtení cítil "bohatší". S P1trem souhlasím v tom, že mi chybí více propracovaná linka vztahu mezi Marsaili a Finem... jenže možná to úsporné "vztaho-opisování" prostě k P.Mayovi patří stejně jako ke Skotsku samotnému.

davas
22.10.2017 5 z 5

Popisovat děj je zbytečné...kniha má velmi kvalitní příběh,psaná stylem ,který mi sedl ...popis krajiny a míst,kde se děj odehrává propojený s detektivním příběhem,stojí za to ...za 5*

P1tr
16.10.2017 4 z 5

Pokračování úžasné Skály je stále velice kvalitním dílem přesahujícím hranice detektivního žánru, ovšem na téměř dokonalého předchůdce ztrácí. Ústřední tajemství je nadějně rozehráno, ale nelze se zbavit dojmu, že jeho řešení se celkem táhne k nezcela uspokojivému a uspěchanému rozuzlení a osobní linka navázaná na detektivní složku dokáže dojmout, ovšem není tak intenzivní a nabitá, jako minule. Tak by se dala vlastně popsat celá kniha - nabízí vše, co minule, pouze v o něco horší verzi. Stále se jedná o výbornou knihu, která převyšuje spoustu žánrových konkurentů, jen má smůlu v tom, že první díl byl tak vychytaný, že nelze mít jiné, než nejvyšší nároky. Je škoda, že Peter May vsadil téměř na jistotu a více neriskoval, neboť struktura a druh vyprávění je totožný se Skálou a právě tato familiarita Muži z ostrova Lewis škodí a brání mu mířit výš, než jen do suverenního nadprůměru.

1v8na
27.09.2017 5 z 5

Kniha nezklamala. Příběh byl úžasný. Jsem ráda, že kromě hlavního příběhu byla v knize zmínka i o Fionnlaghovi a Donně a jejich malé rodince.
Velmi obdivuji, jak spisovatel perfektně spojil minulost a přítomnost a také, jak oddělil vyprávění Tormonda - v ich formě - a ostatních - v er formě.
Příběh byl propracovaný, napínavý a emoční.
Velmi se mi líbil a Fin je mi stále velmi a velmi sympatický.

Danago
27.09.2017 5 z 5

Nádherný román , pro mě o hodně lepší než Skála. Mnohem víc mě bavil, ale je pravda, že na Skálu navazuje postavami, takže je dobré číst díly po sobě. Nádherně promyšlený a krásně vyprávěný příběh, který mě naprosto vtáhl do děje, úplně jsem tam byla a vše prožívala s hrdiny. Skvěle vykreslené myšlení starého člověka s demencí. Velice dobře vymyšleno propojení minulosti se současností. Pátrání po několik let staré oběti v přítomnosti a vzpomínky na dobu mládí muže s demencí. Tato knížka mě nadchla. Dlouho mi zůstane v mysli.

3nitka
18.09.2017 5 z 5

Opäť krásne priblíženie drsného prostredia. Dážd, vietor, skaly, oceán. K tomu smutný príbeh, sympatický nešťastný Fin, ktorý postupne odkrýva tajomstvo. Čo viac si želať na daždivý deň.

Gabba99
29.08.2017 5 z 5

Nádhera, ještě lepší jako Skála. Nemyslím, že byl až důležitý případ vraždy. Ta sloužila jen jako kulisa k pohledu do osudů jednotlivých postav, který byl naprosto krásně popsán, tolik lásky a bolesti a boje za lepší život, nádherným autorovým jazykem. A nejlepším zážitkem byl pro mě popis očima nemocného člověka, který ač sám ze sebe hodně ztrácí, stále je člověkem, který žije a cítí. Kniha není určena pro ty, kteří očekávají dechberoucí krev a děs, ale pro požitkáře s citem pro jazyk a kvalitní příběh.

raďax9
12.08.2017 5 z 5

Doporučuji všem vášnivým čtenářům severských detektivek. Náplní této knihy je krev, vítr, chlad, déšť a slzy. Velice povedený román s tak dychtivým příběhem. Ještě skvělejší než Skála.

simona5r
01.08.2017 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Perfektní výkon narátora Jiřího Dvořáka dokreslené dobře vybranou hudbou. Mnohem lepší než 1. díl. Autor mě vtáhl do knihy a udržoval v mírném napětí po celou dobu.

asam
19.07.2017 5 z 5

Ani v tomto dílu jsem se nenudila. Opět zajímavá, neotřelá detektivní záhada. Autor má dar zaujmout a upoutat pozornost čtenáře od první stránky až do konce.

Jaruš7
16.07.2017 5 z 5

P.M. umí, jako málokdo s jemnou citlivostí vám coby vypravěč navodit atmosféru dramatu v konfrontaci se svědomím, poetiku z živlů přírody a poklidnou nostalgii z běhu života. Četba je balzámem, jeho sonda do mysli jednoho z aktérů je obohacením o rozměr zničující prchavosti lidské osobnosti.

Pavlapila
02.07.2017 5 z 5

V první knize ze série zajímavější přítomnost, tady zase minulost. Celkově myslím, že supr. Měla jsem chuť číst dál a dál, jak to tehdy bylo... Těším se na další, a to i pro ten nádherný popis krajiny, počasí.

Leninkka
16.06.2017 3 z 5

Opět napínavé čtení, ale první díl byl určitě lepší :)

Schamila
14.06.2017 4 z 5

Začínám mít ostrov Lewis ráda a děsivý život na něm také. Střídá se znovu současnost, minulost a stále napětí, jako že "kdo to je"? A navíc - moc hezky se to čte, takže doporučuji a jdu na další ....

machelka
12.06.2017 4 z 5

Musím říct, že druhý díl se velmi vydařil. Možná bych ubrala srdeční záležitosti a přidala více vyšetřování.

85098211
08.06.2017 5 z 5

Skvělá kniha, za mne ještě určitě o něco lepší než první díl - nebyla tam chvíle, kdy bych se nudila. Děj má spád, je vysloveně strhující. Toto hodnocení píšu až po poslechu (audioknih) celé trilogie - a podle mého názoru je tento druhý díl rozhodně nejlepší! Asi i proto, že je v něm nejvíce emocí...

eiramka
06.06.2017 4 z 5

Fin se vrací na ostrov - má to být nový začátek, právě se rozvedl, skončil i u policie, snaží se vzpamatovat ze smrti svého synka, který zahynul při autonehodě ). May umí skvěle líčit atmosféru ostrova, drsnou přírodu i charaktery místních lidí . Na ostrově je nalezeno tělo zavražděného mladého muže, které v rašelině leželo přes padesát let - a příběh se rozjíždí, časové linie se prolínají, starý Tormod bojující nerovný boj s Alzheimerem vzpomíná a jeho vzpomínky jsou klíčem k rozuzlení. Skvěle napsaná detektivka.

furunkl
05.06.2017 5 z 5

Lepší detektivní příběh než Skála, ale horší pozadí, ve kterém je popsána historie a život postav. Také prostředí není vykresleno tak poutavě. Přesto je kniha vyjímečně čtivá a nekoná se zklamání po téměř geniálním 1. dílu. Zajímavě jsou podané vzpomínky jedné z postav, která trpí demencí.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May