Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1958 1958

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

Péťa1950
06.02.2019 4 z 5

Sérii čtu od konce, tak jak mi zamluvené knihy knihovna poskytuje. Zajímavě napsané, čtivé. Zaujme popis života na ostrově a také drsná péče o děti bez domova v podstatě v nedávné době. Kdo je oběť i předpokládaný vrah (vrazi) se dalo celkem brzo uhádnout, ale i tak jsem čekala na úplné rozuzlení. A konečně vím, koho a proč zastřelil Donald.

medlovice
29.01.2019 5 z 5

Děkuji chřipce, že mě porazila a položila do postele.
Děkuji Peterovi Mayovi, že píše.
Dále děkuji Knihovně v Boršicích, že kupuje výborné knihy ,a Nočnímu ptákovi Ludmile, že mě popostrčila ke čtení tohoto autora .
Doporučuje ke čtení všem, kteří se rádi nechávají unášet vlastníma představama a oblíbili si tento ostrov .A Fina.

Adelaki
28.01.2019 5 z 5

Skvělá kniha! Moje první od autora a určitě ne poslední.
edit: po přečtení celé trilogie, je pro mě tento díl asi nejlepší. Hodně mě bavila část odehrávající v minulosti. Dávám i 5 * za audioknihu, která je skvěle namluvená.

Jerry H
27.01.2019 5 z 5

Nechci srovnávat jestli byla lepší Skála než tato kniha. Pro mě kniha opět krásně napsaná s pečlivě vybranými slovy. Já osobně jsem dostal, co jsem čekal. Krásné čtení, kde se člověk něco dozví jak to na těch ostrovech bylo a vlastně i je. Ta detektivní zápletka byl vlastně takový menší bonus.

Terezulina
15.01.2019 3 z 5

asi jsem čekala trochu víc....

Sudin
03.01.2019 4 z 5

Víceméně navazuje na Skálu, pro mě to byl o něco slabší díl než první. Čekal jsem oddychové čtení a dostal jsem ho. Čte se to dobře a příběh uteče hodně rychle.

Awaria
27.12.2018 5 z 5

Jako první jsem četla knihu Výjimeční lidé, jejíž příběh mě zklamal. Dala jsem autorovi druhou šanci a rozhodně nelituji, Muž z ostrova Lewis mě dostal. Příběh i styl psaní byl skvělý a já se nemohla od knížky odtrhnout. Trochu lituji, že jsem začala druhým dílem série, první a třetí si jdu hned zamluvit v knihovně.

hanzmb
15.12.2018 5 z 5

Trochu jsem čekal, že se autor bude opakovat, že jako obvykle v podobných případech bude laťka o něco níž. Nic z toho se nepotvrdilo - spíše naopak snad ještě lepší než 1.díl. Už minulý díl jsem chápal spíš jako napínavý psychologický román než jako detektivku. Teď už tu vazbu přetrhal úplně, aniž by ztratil něco na čtivosti. Je zbytečné rozevírat detaily, už výběr toho, kdo tentokrát vzpomíná na minulost je fantastický. Nijak mi nevadí ten tvrdší závěr. To je jen kulisa. To finále a i poselství je v tom posledním rozhovoru Ceit a Johnnyho.

DuchDoby
14.12.2018 5 z 5

Volně navazující na knihu Skála. Steně napsaná strhujícím stylem, stejně zajímavá.

davaprd
29.11.2018 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé...

Colletka
26.11.2018 5 z 5

Peter May je pro mne od přečtení prvního dílu oblíbeným spisovatelem. Druhý díl opět přečten jedním dechem. Nemůžu volit jinak než 5*.

cmelda26
26.11.2018 5 z 5

Poslední , kterou jsem četla z této serie a jednoznačně nejlepší .

kap66
15.11.2018 5 z 5

První a druhý díl proti sobě stavět nebudu, podobné schéma mi vyhovovalo, oba byly pro mě čtenářským zážitkem. Opět jsem si vychutnávala autorovo vypravěčské umění, střídání er-formy a ich-formy, vystižení chladné atmosféry ostrova a zachycení psychologie postav. Rozumím tomu, že někomu neseděl akční konec, ale na druhou stranu - vy, kdo jste nečetli první díl, nečtěte dál! - v obou dílech hraje zásadní roli ošidnost vzpomínek; a důvod oné ošidnosti byl pro mě v tomto dílu mnohem zajímavější a trochu věrohodnější. Takže pokud jsem v duchu uvažovala o ubrání hvězdičky kvůli konci, tak za pohledy do hlavy člověka, jemuž odchází mozek, a vedle toho pohledy "z jeho hlavy" na okolní svět - za to tu hvězdičku vracím. (Zajímavé je srovnání s laskavým Backmanem - A každé ráno je cesta...)

DominaCZ
14.11.2018 5 z 5

Mně se první dil nelíbil, ale když jsem se začetla do tohoto, bylo to od počátku něco jinýho.
Takže pro mě tohle čtení bylo smutný z hlediska lidských konců a vztahů, kdy jste partnerovi najednou jedno a klidně vaše věci vyháže a kašle na vás.
Z hlediska náboženské omezenosti a dávných"výchov".

Ten detektivní příběh měl jisté mezery, lze trochu pochybovat o vražedných stařečcích, navíc když asi jak víme neexistuje šance na to nechat dva svědky vraždy naživu a spokojit se jen s jejich JÁ TO NIKOMU NEŘEKNU, ale jinak to bylo velmi silné.
Tohle bych ráda viděla i jako film.
Tahle knížka bolí.
Ne dětskou chybou, ale minulostí a přítomností, která je tady na ho..o právě jako tehdy ta minulost.

Klamm
17.10.2018 4 z 5

,,Chodíme do domova důchodců a vidíme jen spoustu sedících staříků. S prázdnýma očima, se smutným úsměvem. A nebereme je na vědomí, protože jsou zkrátka staří. Jsou opotřebovaní, a tak nám málem nestojí za to, abychom jim věnovali nějakou pozornost. A přitom se za každýma těma očima skrývá celý jeden život, příběh, který by ti každý z nich mohl vyprávět. Příběh o bolesti, lásce, naději, zoufalství. O věcech, které cítíme i my. A jednou na jejich místě budeme také. Budeme tam sedět a dívat se, jak nás mladí neberou na vědomí, protože budeme zkrátka staří. A jak nám pak bude?"

Hustoles380
04.10.2018 5 z 5

Nejdříve přečtěte Skálu, pro lepší pochopení některých souvislostí. Muž z ostrova Lewis je nádherná knížka

lampernaqui
20.09.2018 4 z 5

První příběh z ostrova byl knihou, která mě v poslední době zaujala asi nejvíc. Proto jsem se bál, zda druhý díl dosáhne alespoň stejné kvality, na kterou jsem si od autora zvykl. Bál jsem se zbytečně, protože se jedná o stejně dobrý příběh. Autor umí výborně popsat celé prostředí a život obyvatel ostrova, že má člověk pocit, jako kdyby tam někdy byl. Scény z pohledu člověka s Alzheimerem byly napsané přesně tak, jak bych si uvažování daného člověka představoval. Jedinou výtku bych měl snad (spoiler) k závěrečné scéně s odplatou po letech. Bohužel jsem měl smůlu, že oproti minulému dílu jsem během čtení neměl ani oblačno ani bouřku, což mě mrzelo. A když už jsem minule doporučoval ke čtení nějakou tu skotskou, tak ke dvojce by to chtělo něco drsnějšího jako Ardbeg Corryvreckan.

TeaPeter
16.09.2018 4 z 5

Sérii z ostrova Lewis je poslední z řad od Petera Maye, ke které jsem se dostal. Četl jsem mnoho názorů, jak je tato řada skvělá a jak je lepší než ty ostatní. Musím ale za sebe říci, že se s tímto názorem neztotožňuji. Ano, je dobrá. Ale série Akta Enzo je mi lidsky mnohem bližší. Na ostrově je ponuré, seversky exotické prostředí drsné země, ale samotný příběh má své vady a často je až příliš nepravděpodobný. Kvůli tomu, jak tato kniha končí můžu dát maximálně čtyři hvězdičky. A přitom pokud by kniha neskončila takovým tyjátrem, mohla být mnohem lepší.

PetrKral
26.08.2018 3 z 5

Konec mi přišel hodně umělý a křečovitý - úplně jiný mafiánský žánr.

Evaho73
25.08.2018 5 z 5

Muž z ostrova Lewis je kvalitným pokračovaním tejto trilógie detektívnych románov.
Kým v prvom románe som bola uchvátená hlavne tým, ako  dokázal Peter May zachytiť celkovú pochmúrnu atmosféru ostrova, v tomto vytvoril hlavného hrdinu s vnútorným životom ovplyvneným chorobou, hlbokými emóciami a zložitým životným osudom.
Obdivujem autorovu schopnosť dokonalého opísania vnutorných myšlienkových pochodov svojich postáv, ktoré následne stavia tvárou tvár voči vonkajšiemu prostrediu.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May