Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1951 413

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

Leanne
19.05.2020 5 z 5

Krásná knížka, poslouchala jsem audioknihu namluvenou Jiřím Dvořákem a nemohla jsem se odtrhnout. Líbila se mi atmosféra ostrova, Fin byl sympaťák a i když děj byl trochu předvídatelný, tak mi to nevadilo.

PanKrbec
14.05.2020 5 z 5

Už se nedostavil ten Wow! efekt jako u Skály, ale ten mi vynahradily ty parádní pohledy starého dementního Tormoda. Trošku mi vadila ta předvídatelnost, ale i tak se mi příběh zase moc líbil.

packlik
01.05.2020 5 z 5

Knížka se mi četla velmi lehce. Autor dobře popisuje atmosféru na ostrovech, celou dobu, co jsem četla, jsem úplně cítila studený vítr. A moc se mi líbil námět stařecké demence a její "oběti".

Didi15
27.04.2020 5 z 5

Jak jsem mohla bez knih od P.Maye žít? Je to naprosto boží ,velice vytříbený příběh. Nádherný spisovatelský styl. Až dočtu tuhle trilogii bude se mi stýskat.
Baví mě Fin a jeho rozhovory s Gunnem. Velmi dobře vykreslené postavy.
Nejlepší díl trilogie.

toni-az
25.04.2020 4 z 5

Na můj vkus moc překombinovaná forma, zejména linie, kde vypráví dementní stařec nedává vůbec smysl. Tedy děj smysl dává, ale komu to vypráví? A jak to, když si nic nepamatuje? Linka s Finem je fajn.

Vlastně z celé knížky je nejzajímavější ta atmosféra a popis prostředí. Úplně to Skotsko vidím, a to jsem tam nikdy nebyl. Rozhodně zajímavě napsaná knížka, ale pár nesmyslů a nelogičností mi ji trochu zkazilo, takže na rozdíl od prvního dílu jednu hvězdičku odebírám. A na poslední díl se těším.

Mimochodem "čteno" jako audiobook namluvený J. Dvořákem, velmi povedený i přednes. Ty starý páky stejně umí předčítat nejlíp.

mataj
16.04.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Velice poutavě a citlivě popsaná krajina, atmosféra i samotný příběh, kde se prolíná pohnutá a smutná minulost s přítomností. Jsem opravdu nadšená a knihu doporučuji.

mol378
25.02.2020 5 z 5

Přečteno už vícekrát. Po Skále jsem chtivě čekala na další díl série a nezklamal, byť Skála je tak dobrá, že další knihy už ji prostě asi nemůžou překonat. Přesto dávám také pět hvězd, díky téhle sérii se Peter May stal jedním z mých nejoblíbenějších autorů tohoto žánru.

ochwey
16.02.2020 4 z 5

Tak jsem ráda, že po trochu rozpačitém pocitu z prvního dílu jsem to nezahodila do kouta, ale pokračovala v trilogii. Druhý díl mi byl sympatičtější, neměla jsem jako u Skály pocit, že příběhy z minulosti jsou zbytečné, protože tady nebyl žádný navíc. Vše dohromady se vzpomínkami otce trpícího alzheimerovou chorobou dávalo smysl, neměla jsem touhu nějaké odstavce přeskakovat, k tomu opět perfektní vykreslení atmosféry. Konec na můj vkus až moc rychlý a vyhrocený (i ve Skále se mi zdálo, že to gradovalo a gradovalo až přegradovalo na minimálním počtu stránek vůči celému pomalejšímu příběhu, uvidíme v závěrečné části, jestli je to nějaká Mayova specialita, nebo náhoda).

iLuciferie
12.02.2020 4 z 5

Řekla bych, že druhý díl je o něco málo lepší než ten první. Velké plus za linku psanou z pohledu dědečka trpícího demencí.

laydee
25.01.2020 5 z 5

Je to jasný Peter May je jednoznačně skvělý autor a tato série z Ostrova Lewis je skutečně skvěle napsána. Popis nehostinné ostrova,jeho historie a historie postav v retrospektivnim monologu kterým jsou odstartovány hned první stránky vás vtáhne do děje. Už se vrhám na závěrečný díl a opravdu se těším na další autorovy knihy.

Lenka26
23.01.2020 5 z 5

Tahle kniha se mi moc líbila. Z autorových knih zatím určitě nejvíce. Sice jde také o zločin, ale vše je podané tak lidsky, důvěryhodně, časové prolínání, popis prostředí, za to všechno dávám nejvyšší hodnocení.

Maevie
13.01.2020 4 z 5

Autor udržel vysokou laťku, kterou si nastavil v prvním díle. Vracíme se na nehostinný ostrov Lewis a sledujeme řešení dalšího neobvyklého případu. Na jedné straně nám autor předkládá nevlídný skotský ostrov, který je bičován všemi možnými přírodními živly, na druhé straně je nám nabídnut zajímavý rodinný příběh vyprávěný pestrým jazykem.

JPBelmondo
12.01.2020 5 z 5

Autor opět nezklamal. Perfektně vylíčeno, propracovaný děj. Žádná jednoduchá detektivka. S každým dalším odhalením minulosti se odkrývá smutný lidský příběh. Překvapením pro čtenáře je, že příběh vlastně vypráví stařec s Alzheimerem. Výtečná kniha.

Prateri
27.12.2019 5 z 5

Kvůli nedostatku času jsem tuto knihu četla moc dlouho a spíše přískoky. Muž z ostrova Lewis si to opravdu ale nezasloužil. Výborně napsané, úžasně vykreslená příroda ostrova, drsná, ale velmi přitažlivá. A ten příběh, který začíná kdysi dávno - temný a tajemný jak příroda ostrova.
Mistrovsky napsané.

A jeden dlouhý citát str. 309: Chodíme do domova důchodců a vidíme jen spoustu sedících staříků. S prázdnýma očima, se smutným úsměvem. A nebereme je na vědomí, protože jsou . . . no zkrátka staří. Jsou opotřebovaní, a tak nám nestojí za to, abychom jim věnovali nějakou pozornost. A přitom se za každýma těma očima skrývá celý jeden život, příběh, který by ti každý z nich mohl vyprávět. Příběh o bolesti, lásce, naději, zoufalství. O věcech, které cítíme i my. Stáří jim neubírá na právoplatnosti ani na skutečnosti. a jednou na jejich místě budeme také. Budeme tam sedět a dívat se, jak nás mladí neberou na vědomí, protože budeme . . . no zkrátka staří.

alef
09.12.2019 5 z 5

„Většina lidí prožije svůj život, aniž by zjistili, co leží pod kamením, po kterém kráčejí. Policista svůj život zasvětí tomu, že ty kameny obrací a zabývá se tím, co nachází pod nimi.“

Asi jsem se stala pravidelnou čtenářkou příběhů Petera Maye (druhou přečtenou určitě nekončím), příčinou je prostředí, které pro své příběhy zvolil. Je to totiž právě prostor, který výrazně definuje Mayovi knihy, a který je pro detektivní zápletku, kterou vždy na pozadí najdete, vyloženě prostředím (se svou uzavřenou a trochu schizofrenní náladou severských ostrovů) lukrativním. A navíc, pokud bych měla říct jen jednu věc, ve které je Peter May opravdu dobrý, tak je to popis (přírody, krajiny, vztahů, historie), ten jeho je dokonale barvitý a hlavně plastický, není to žádný strohý, plochý popis prostředí, ale před očima vám vyvstane 3D prostor, obývaný lidmi s jejich jinými a přitom tak podobnými starostmi, s jejich každodenním životem, jiným, díky prostředí ve kterém žijí a stejným díky starostem, které prožívají, jiný v životních zkušenostech, stejný v jejich důsledcích. Pokud se totiž potácíte v bezcílném kruhu a podléháte momentální existenční krizi, důsledky jsou stejné, ať už žijete na severním, větrem a mořem bičovaném ostrově Vnějších Hebrid, nebo uprostřed Evropy, cestu ven z toho začarovaného kruhu, ale především sílu k návratu, si vždycky musíte najít sami, to platí pro hrdiny Mayových příběhů, stejně jako pro každého z nás.

Nebudu se už rozepisovat o geografickém popisu, který je, díky zvolenému prostředí, dost zajímavý už sám o sobě, ani o tom historickém, kdy jsem se dozvěděla spoustu nových, zajímavých a pro mě dosud neznámých informací o historii této oblasti, obojí bylo opravdu výborné, radši ještě napíšu pár řádků k příběhu samotnému a jeho hrdinech. Prvně, musím říct, že hlavní postava Fin (jak jinak než policista, tentokrát ovšem mimo službu, pátrající po záhadě, z které se vyklube trestný čin) byl pro mě daleko větším sympaťákem (ač řešil spoustu podobných a smutných životních proher a nedorozumění) než depresivní Simo z ostrova Entry (první přečtená od Maye), a zrovna tak je to i s příběhem, ten Lewiský, vč. všech postav, mě přeci jen o nepatrný kousek zaujal víc než Entry, možná právě díky všem těm vedlejším nitkám, které se v příběhu odvíjely, jako je příběh o stáří a demenci, která ho provází, tedy příběh ztrácející se paměti a s ní i identity, ale taky příběh o životních rozhodnutích, která je třeba pořádně zvážit, protože ovlivní celý budoucí život, jako třeba, když děti mají děti, nebo o odpovědnosti, kterou rodiče dokážou na dítě navalit jak balvan, který pak vláčíte životem, tedy příběh o rodině a rodinné soudržnosti a odpovědnosti.

Právě jsem tedy dočetla umně poskládanou mozaiku složenou ze všech těch spojení, která se po generace mezi krajinou a lidmi vytvořila, a já pocítila jejich sílu, a to se mi líbilo, to mě nejvíc zaujalo i poučilo.

Arev122
03.12.2019 5 z 5

Pěkné a napínavé čtení od začátku až do konce.

kleryna
26.11.2019 4 z 5

Druhý díl série, líbil se mi ještě víc než Skála. Perfektní!

jana0345
08.11.2019 5 z 5

Ten chlap je génius! Detektivní zápletka až tak šokující není, ale ten styl, jazyk, jakým May píše je uchvacující. Až si říkám, jestli ho na ty detektivky není škoda :-D (a že já detektivky mám opravdu ráda).

Kopta
30.10.2019 4 z 5

Platí zde skoro stejný vzorec jako u dokonalé první knihy. Máme zde jasný příběh jako kriminálky, který ale vůbec nemá, co dělat s krimi příběhem. Brzy se zase projeví psychologické prvky, které tvrdě mávají se všemi postavami. Jen je taková menší a jednoduchá škoda v tom, že zde právě skoro ten stejný vzorech příběhu, akorát daný na jinou postavu. Jinak zde opět jako v první knize je neuvěřitelně originálně kombinovaná ich-forma s er-formou. Tady však jde o to, že místo toho, kdy jste v první knize díky ich-formě objevovali psychické zákoutí hlavní postavy, kdy jste se do něj dokázali lépe vcítit. Zde onen způsob trochu moc prodlužuje knihu a nenabízí nic extra nového. Bohužel mnohdy se v knize najdou až neuvěřitelně nudné pasáže, i když první kniha byla žranice pro každý odstavec. Nyní je to bohužel jinak. A byl jsem z toho mnohdy dost zklamaný. To nic nemění na tom, že kniha se četla skoro stejně dobře jako ta první a příběh sám o sobě byl opět zahalen nějakým tajemstvím a napětím. Ale první knihu to nepředčí ani za nic.

zeros
30.10.2019 4 z 5

Nový příběh ze starého prostředí. Poutá a nutí číst dál a čte se snadno. Skvělý náhled do mysli zastřené postupující demencí. Jen konec byl na mě zbytečně "akční", i když by se kniha bez toho v pohodě obešla.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May