Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33189/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-33189.gif 4 5740 739

Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

Iwets
16.09.2016 2 z 5

Opravdu jsem se na tuhle knihu těšila. Samozřejmě - byl to bestseller, který napsal patnáctiletý kluk a navíc jsem četla spoustu pozitivních komentářů, ale pro mě osobně to bylo zklamání. Je psaná sice lehce, ale vůbec mě nevtáhla do děje. Začátek se Safirou se mi líbil, ale po tom, co začalo putování Broma a Eragona, to byla pro mě už jen nuda. Nezáživné večery o jídle a trénování, navštěvování měst, kde nějaká akce spíš akcí nebyla. Fantasy mám opravdu ráda, ale tahle kniha mi nic nedala. Možná je to také tím, že je určena pro mladší čtenáře než jsem já, ale po dalších dílech už nesáhnu.

Vampirosa
14.09.2016 5 z 5

Tuto knižní sérii naprosto miluji. Při čtení jsem nemálokrát zatajila dech a příběh mě i párkrát dohnal pomalu až k slzám. Stránky jsem obracela se vzrušením a knihy se pro mě staly dokonalým únikem z reality. Pějte jen a pouze chvalozpěvy!

dejv9794
14.09.2016

Jedna z nejlepších sérií knih co jsem kdy četl. Málokerá knížka mě rozbrečí ale u konce 4. dílu to prostě nešlo.
1.,2.,3. Jsem četl -+ 3 týdny (1 díl - 1 týden protože čtu jen před spaním a občas ve škole)
Ale 4. díl jsem přečetl za 4 dny.
Úžasné,určítě doporučuju.

sebo
10.09.2016

no mne túto knihu odporučil kamarát a od vtedy sa neviem od nej odtrhnúť celý príbeh ma úplne pohltil a v mojich 15 tich rokoch sa mi to pri knihách nestáva často
Obyčajnú knihu tak 300 stranovú prečít tak za 3dni a túto knihu konkrétne prvú časť som prečítal za 4 dni čo som ležal doma ked som bol chorý spisovateľ má výbornú fantáziu a túto knihu si prečítam v budúcnosti najmenej zopárkrát určite
v knihe má najviac uchvatila Zafira a Eragon
pri konci som sa skoro rozplakal

a všeobecne celý príbeh určite by som sa so spisovateľom chcel stretnúť

Moltri
09.09.2016 4 z 5

Nevím zda to bylo překladem ale ze začátku mi vadili jednoduší věty. Místy byly v příběhu hluchá místa i když některým se asi vyhnout nedalo. Myslím, že Durza nedostal prostor k rozvinutí i když se mi autor snažil ukázat jak je zlý, chyběly mi tam kousky jeho příběhu, abych ho mohl začít nesnášet.
Plus je zajímavé pojmutí komunikace mezi zvířaty a lidmi. Ztvárnění a popis krajiny i zdejších obyvatel. Hned jsem si oblíbil Safiru a kočkodlaka.

Shrnutě mám ale z Eragona radost a sáhnu i po pokračování.

Elen telemna
04.09.2016 5 z 5

Úžasný příběh o proměně obyčejného chlapce v odvážného dračího jezdce.
Moc se mi to líbilo... Vlastně ne líbilo, ale skoro jsem se do toho zamilovala!
Bylo krásné, že si Safira vybrala zrovna Eragona. Jako by autor chtěl ukázat, že i ti nejmenší mohou být důležití. Koneckonců Eragon byl vychován jako farmář. Takový obyčejné kluk, a může z něho být tolik...

Opravdu, podle mého názoru krásný a čtivý příběh!

Svatoslav
02.09.2016 3 z 5

Uplynulo dlouhých 12 let, než jsem se k Eragonovi od jeho prvního vydání dostal. Bohužel věkově jsem již nějaký ten pátek mimo cílovku, ale i tak se dá knížka užít. Eragon je jedno velké road-dobrodružství, která svým čtivým překladem chytne a nepustí do samotného finále. Paolini vytvořil svět, který je kompromisem mezi pohádkovou Narnií a mytologicky propracovaným nekompromisním LOTREM. Děj je bohužel, až příliš přímočarý, což se vzhledem k věku autora dá relativně pochopit. (Paolini začal na svém debutu pracovat již v raných 15ti letech). Nezbývá mi než doufat, že ostatní díly ságy přinesou krapet více invence.

popeluška
01.09.2016 5 z 5

Do knihy se mně dlouho nechtělo...ale když už jsem začala číst tak jsem nemohla přestat:-) příběh který je přímo luxusní....moc a moc se mně kniha líbila :-) velké dík autorovi

Eremites
30.08.2016 4 z 5

Ano, já vím, že se mladý pan autor nechal "volně inspirovat" Tolkienem asi více než je zdrávo, a asi mnohými jinými fantasy autory.
Nicméně musím uznat, že to bylo čtení poutavé, velmi řemeslně zvládnuté a co je hlavní - opět přivedlo mé děti ke společnému čtení a nadšenému přesvědčování - "ještě kousek, mami". A to je pro mne hodně důležité.
Už se všichni společně těšíme na pokračováni.

evka33
20.08.2016 5 z 5

Určitě jeden z nejlepších fantasy příběhů, které jsem četla. Velice rychle jsem přečetla první díl a hned se vrhla na další. Přijde mi, že se autor hodně inspiruje Tolkienem, ale musím říct, že mi to tady vůbec nevadí a smekám, za tak úžasný čtenářský zážitek.

KaRei
18.08.2016 5 z 5

Skvělá knížka. Příběh mě chytil a už nepustil. Doslova jsem jej hltal. Děj krásně odsýpá a nepamatuju si na jedinou pasáž, u které bych se alespoň trochu nudil. Popichování Eragona a Safiry mě vždy pobavilo. Někteří mohou vyčítat Eragonovi jednodušší styl, kterým je napsaný. Díky němu se ale, myslím, tak dobře čte.

Apollka
14.08.2016 5 z 5

Velmi čtivá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem. Na to, že autor napsal knihu v ak mladém věku, je opravdu propracovaná a povedená.

Lucc23
06.08.2016

Kniha byla velmi čtivá. Přečetla jsem ji jedním dechem. Velmi mě zaujala postava Safiry. Doporučuji všem, kteří mají rádi sci-fi a tematiku s draky.

Peanut
03.08.2016 5 z 5

Hnedka jsem si oblíbila Safiru, kterou jsem si lépe představila díky filmu, na který jsem se podívala hned po přečtení knihy (zjistila jsem také, že vůbec nevystihuje přiběh) Knihu jsem přečetla jedním dechem

Glam
03.08.2016 5 z 5

Celá série o Eragonovi je výborná - škoda, že film neměl pokračování

Aredhelka
02.08.2016 4 z 5

Rozhodně skvělé a čtivé fantasy :) které by měl každý, kdo má zálibu v dracích a fantasy světě znát.

Nigol
02.08.2016 4 z 5

Lepší než dobré, oblíbil jsem si především postavu Murtagha. Mínus za to, jaký měla tahle kniha potenciál a jakým způsobem jej autor využil, ačkoliv jsem přečetl všechny díly, musím říct, že první se mi líbil nejvíc. Možná moje očekávání od dalších dílů bylo příliš vysoké...

75terka
31.07.2016 5 z 5

"Smysl tkví v konání. Jakmile se vzdáš úmyslu měnit a ovlivňovat svůj život, zdánlivě smysl ztratíš. Ale přesto jsou před tebou možnosti. Vyber si jedinou a zaměř se na ni. Skutky ti dávají naději a smysl. Nech se vést srdcem. Nic menšího než jeho nejvyšší touha ti nepomůže."
Od chvíle, kdy jsem přečetla první stránku Eragona, byla jsem pohlcena dobrodružstvím mladého farmářského chlapce a jeho spojením s dračicí Safirou.
Když Eragon objeví dračí vejce, začíná jeho cesta plná nástrah, nebezpečí a objevů. Jeho vztah s dračicí Safirou je komplikovaný, plný vzájemného učení a důvěry. Společně s nimi čtenář postupně zkoumá záhady propracovaného světa Alagaësie, zdejších obyvatel a samozřejmě dračích jezdců a jejich historie. Stránku po stránce, jak děj ubíhá, sleduje čtenář vývoj Eragona a jeho transformaci z obyčejného farmáře na hrdého dračího jezdce. Což je jeden z nejzajímavějších aspektů knihy.
Celkově Eragon od Christophera Paoliniho nabízí nejen poutavý příběh plný akce, ale také zajímavé charaktery, komplexní svět plný magie, což osloví každého milovníka fantasy literatury. Je to dobrodružství, které stojí za přečtení a nezapomenutelný vstup do světa magie a legend. O to úžasnější kniha je, když se zamyslíme nad tím, v kolika letech autor dokázal dílo stvořit. Vřele doporučuji!

Blekí
26.07.2016 5 z 5

Eragon je jedna z mích nejzamilovanějších knih a na mém paperbacku jde taky vidět, kolikrát jsem jej četla. Je to jeden z nejlépe promyšlených fantasy příběhů který jsem četla, děj do sebe nádherně zapadá, magie a kouzlení je promyšlenější než třeba i v Harry Potterovi, velká rozmanitost ras společně s jejich kulturami a jednoduše Alagaësie prostě ve vaší představivosti žije. Příběh se čte neskutečně lehce, nevázne a nepřestává bavit, těch necelých 500 stran je opravdu nic.

Upřímně jsem docela zklamaná z některých záporných komentářů. Vidím v tom ovšem stejný důvod, kvůli kterým je haněno mnoho knih a to, že YA literaturu čtou dospělí, kteří naprosto nepochopili, že kniha je určena pro mladé, a hledají v ní moudro světa. Životem znuděný třicátník, který chňapne po YA knize a pak ji kritizuje je v mích očích to samé jako malé dítě, které by se pokoušelo číst náročné klasiky a filozofické knihy. Pokud chcete realistickou fantasy, běžte číst Hru o trůny a pak nebručte, že je to moc drsné a že vám umřely všechny oblíbené postavy :)

nikolsn
19.07.2016 5 z 5

Skvělá kniha na odreagovaní od náročnějších fantasy sérií, velmi čtivá ani se nenadáte a jedním hltem ji přečtete, jelikož jsem před x lety viděla první film, který se mi jako dítěti velmi líbil , jíž ted chápu jaká je to kravina s porovnáním s knihou, avšak Safira se jim graficky povedla a je mnohem snazší si ji v knize představit.
Už otvírám další díl :)