Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33189/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-33189.gif 4 5740 739

Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

Gandalff007
19.07.2016 3 z 5

Fantasy miluju a znovu miluju, ale zde jsem byl spíše zklamaný. Trochu mě mrzí, že právě Eragon hodně lidí považuje za typické fantasy dílo, já bych tedy raději, aby takto nahlíželi na jiné knihy. Ale co nadělám. 60/100

HYPNOS88
16.07.2016 5 z 5

Přečteno jedenkrát a dále jako stálá audio verze, která střídá Harryho a Cimrmany :) Úžasný svět fantasy !!

Belleatrice
15.07.2016 2 z 5

Tahle kniha byla opravdu neoriginální. Miluji fantasy, obzvlášť ve které jsou elfové, ale tak nesympatické elfy jsem ještě nezažila. :D Konec okopírovaný z LOTRa a u některých jmen jsem měla pocit, že autor flákl hlavou o klávesnici, hlavně co se týkalo jazyka a tak. Jediné co oceňuji je věk autora a jeho fantazie, avšak na mě málo vypracovaná kniha. :)

Eridan
13.07.2016 4 z 5

Eragon mě prostě a jednoduše bavil od začátku do konce. Což u knihy, která atakuje hranici 500ti stránek není vůbec jednoduché. Prvky, které mě obzvláště zaujaly:
1) Hlavní postava je vlastně hrdinou proti své vůli. Žádný superhrdinský všeználek. Prostě kluk z vesnice, který se toho musí ale opravdu hodně učit a tak nějak spíš přitahuje potíže, než aby je sám dokázal vyřešit. Sympatické.
2) Pojetí draků jakožto lehce vrtkavého jedince s vlastní povahou, která také časem zraje. Safira není nějaký nabubřelý vznešený plaz, spíš jen holčička s tesáky a obavou o svého milého. Navíc příjemný je i nápad komunikace myšlenkou.
3) Spád příběhu a propracovanost světa.
Co mi naopak trošku vadilo, je že hrdina byl až příliš často zachraňován někým třetím.

Co bývá Paolinimu vyčítáno je neoriginalita příběhu. Všechno jsme prý už viděli jinde, např. u Tolkiena. Já říkám, no a co? Pokud mě to baví, nepotřebuji, aby to bylo extra novátorské. Která fantasy je od dob Tolkiena vlastně originální? A když to vezmeme k jádru věci, byl Pán prstenů vskutku originální? Vždyť sám Tolkien se netajil tím, že jen umně spojil různé dřívější motivy do jednoho příběhu. Např. Beowulfa, Píseň o Nibelunzích, Letopisy Narnie, vlastní zážitky z první světové války apod. Takže bych tento renesanční požadavek originality překonal středověkou kreativitou přetvářet dobře známé prvky do nového příběhu.

AllyKumari
08.07.2016 2 z 5

Jediná pozoruhodná věc na této publikaci byl nízký věk autora. "Na patnáctiletého kluka je to docela dobré," myslíte si celou dobu. Ale pokud člověk toto vědomí nemá (a s ním i jakési vnitřní nutkání být více shovívavý), pak se o knize nedá napsat nic lepšího než vlažné "šlo to". Postavy, místa a situace jsou jako vystříhané a poslepované z jiných knih, a pokusy o "cizí jazyk" mi přišly směšné. Nejdřív si vymyslete celý jazyk s gramatickými pravidly a historií a pak si teprve hrajte na Tolkiena. Přečetla jsem ještě druhý díl, ale třetí a čtvrtý už jsem ignorovala.

Slartibarkfast
08.07.2016 2 z 5

Co tak napsat o této knize? Není vyloženě špatná, ale rozhodně není určena náročnějším čtenářům, což napovídá i samotný věk autora. Z každé stránky na vás dýchá klišé a velmi jednoduché dialogy gymnazijního slohu, u kterých jsem se cítil rozpačitě a nesvůj. Navíc je kniha psaná podle stokrát viděné předlohy a s velmi předvídatelným vývojem, což na náladě dvakrát nepřidá. Konec je už naprosto slabý, a nebýt mého zájmu o to, jak autor vyspěl a zhostil se dalších dílů, zřejmě bych po dalším nesáhl. Jednoznačně zklamání a propadák, který si ani v nejmenším nezaslouží srovnání s dalšími notoricky známými autory fantasy příběhů.

majík1
03.07.2016 5 z 5

Velmi dobrá kniha doporučuji

RiverSong
29.06.2016 5 z 5

Knihu jsem četla dvakrát, naprosto mě dostala! Doporučuji

Šílený.Knihomol
26.06.2016 5 z 5

Táák, už čtu podruhé :)

lenamor
26.06.2016 5 z 5

Zajimavy pribeh, ve kterem autor vytvoril vlastni svet. Velmi me nadchl i vytvorenim nekolika jazyku. Kniha se snadno cte a je velice poutava. Tuto knihu psal autor ve svych 15ti letech. Skvela kniha

yank3e
16.06.2016 3 z 5

Možná už jsem na Eragona moc starý, ale nijak mě nenadchl. Rozjezd nudný, příběh nemastný, neslaný, postavy většinou nesympatické... Pár dobrých nápadů a kvalita s postupujícím příběhem spíše rostla, ale pořád jen takový průměr a moc mě neláká číst další díly, i když možná budou lepší.

cherry2258
08.06.2016 5 z 5

Kniha je velmi zajímavá a moc se mi líbila. K postavám se lehce vžijete a pláčete, když se něco stane. 10/10

Eadwyn
06.06.2016 4 z 5

Tuhle knížku jsem četl už velmi dávno, přesto se mi však vryla do paměti. Zajímavý svět a zajímavá pouť jednoho ne tak obyčejného chlapce. Líbila by se mi, kdybych ji četl dnes? Ano. Byl bych z ní tak nadšen? Rozhodně ne. Ta knížka rozhodně není špatná. Mladším či lidem, kteří tolik fantasy nečetli mohu jen doporučit. Ovšem... po těch letech, co uplynuly, po tolika přečtených knížkách a po tolika dalších dobrodružstvích, které jsem měl možnost "sledovat"... mi tak skvělá nepřijde. Přesto už kvůli té nostalgii ji nemůžu dát špatné hodnocení. (A ikdyž už nejsem její fanda, pořád jsem ochoten zaživa upálit ty lidi, kteří ji tak šíleně zfilmovali.)

Lokina
05.06.2016 5 z 5

Skvělá kniha, miluji fantasy a tento příběh si podmanil mé srdce :-) Viděla jsem i film, ale kam se hrabe na knihu, jediné, co stálo za to bylo ztvárnění Safiry :-)

petrusio
16.05.2016 5 z 5

Nádherná fantasy série, čte se jedním dechem. Byla jsem naprosto uchvácená, nedalo se přestat, s knížkou všude, i tam, kam chodí i králové sami!!! :-) :-) :-)

Eva88
14.05.2016 4 z 5

Krásně psaná fantasy kniha. Často jsem se při čtení pozastavovala nad tím, že autorovi bylo při psaní Eragona pouhých 15 let. Neuvěřitelná představivost, slovní zásoba a fantazie.

vodopad152
08.05.2016 5 z 5

Kniha se mi velice líbila, sice jsem ji četla celkem dlouho, ale moc se mi líbila. Sice by mohla být kratší, ale děj byl fajn.

vlkcz
05.05.2016 3 z 5

Člověk nemůže nesrovnávat se světem Pána prstenů a tady první díl poněkud zaostává. I když je to dáno asi mojí konzervativností, přece jen mi představa "hodného" draka dost dlouho neseděla. Ale přesto, že moje hodnocení není až tak vysoké, navnadilo mě to k četbě i dalších dílů. A dopředu prozrazuji, že tam už byla moje spokojenost podstatně větší.

hetty64
05.05.2016 5 z 5

Dokonale promyšlený svět, zde žijící rasy a tvorové, jejich řády, zákony... a do toho všeho vsazené zajímavé postavy se spletitým osudem a jeho nečekanými zvraty.
Kniha Eragon je zatím nejpropracovanéjší knihou co jsem kdy četla a dokonalost se stupňuje s dalšími díly.
Rozhodně je škoda nechat se odradit rozsáhlostí knihy a nechat si tak ujít vzrušující příběh Eragona a Safiry.

kami16
05.05.2016 5 z 5

Naprosto obdivuji autora, který knihu napsal v pouhých patnácti letech. Absolutně neuvěřitelné. Kniha opravdu zajímavá a poutavá. Tady zkrátka dávám 5 hvězdiček :)