Rozvaliny Gorlanu

Rozvaliny Gorlanu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12949/bmid_rozvaliny-gorlanu-ojg-12949.jpg 5 2580 2580

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Ruins of Gorlan , 2004

MartySchattawa
04.12.2019 5 z 5

Když jsem začal číst HU tak jsem od ní moc nečekal, ale celkem dost překvapila. I když tam není přesně popsané jak postavy vypadají... Tento první díl mě dost překvapil jak je psaný příběh, autor nikam nespěchá a je to takový volnější což mě dost vyhovuje.

orson
29.11.2019 4 z 5

Někdo mi tuto sérii doporučil jako čtení pro mého 12 letého syna, tak jsem si to musel sám nejdříve přečíst a docela mě to chytlo. Jdu na další díl

nikiss76
19.11.2019 4 z 5

Jedná o dobrou fantasy knihu pro mladší čtenáře, pro ty starší je to spíše oddechové čtení. Líbil se mi vývoj Willa a jeho skromnost a oddanost. Jsem zvědavá, jakým směrem se bude jeho příběh dál rozvíjet.

jaroiva
17.11.2019 4 z 5

Ale jo, i když už dlouho nejsem dítě a mládež, celkem mě to bavilo :)
Občas se hodí vylézt z dospělácké literatury pro osvěžení

š.m.i.k
13.11.2019 5 z 5

Jééé, tohle mě vážně bavilo. Se sympatickými hrdiny se príma utíká "od reality" a vůbec mi nevadilo, že je určeno pro mladší čtenáře. Jdu hned na další díly.

Renatapek
03.11.2019 5 z 5

Miluju celou fantasy sérii Hraničířův učeň. Moje láska vzplála hned u prvního dílu, kde se seznámíte s hlavními hrdiny. Nenápadným, ale všudepřítomný hraničář Halt, jeho malý a ze začátku vyplašený, učeň Will, hrad Redmont a jeho obyvatelé se svými osobními příběhy. Skupinka sirotků, kteří vylétají z hnízda a jdou za svými sny. Knihu přečtete jedním dechem, pokud jste milovníci fantasy, na věku nezáleží. Četla jsem jí už několikrát sama a párkrát nahlas svým dětem.

kacaabba
17.10.2019 4 z 5

Musíte počítat s tím, že je to pro dorosťáky. Pak OK.

keselylenka
13.10.2019 5 z 5

Po knížce jsem sáhla v době, kdy jsem se nemohla do ničeho začíst a tak jsem si řekla, že zkusím něco pro mladší. A nelituji, protože i když nejsem cílovka, tak jsem četla bez přestání. Doporučuji

3David3
29.09.2019 5 z 5

Kniha Hraničářův Učeň Rozvaliny Gorlanu se odehrává ve středověku. Je velice zajímavá a napínavá. Proto většina čtenářů se od této knížky nemůže odtrhnout. Kapitoly vždy končí tak napínavě, že prostě musíte začít číst novou. Tak to pokračuje, až dokud si čtenář neuvědomí, že ztrávil několik hodin čtením. Líbí se mi jak se kniha postupně rozvíjí, a že mi nikdy nepřišla nudná.

Halt je moje nejoblíbenější postava. Pochází z Hibernie a je prvorozený syn krále. O trůn však nestojí a radši vykonává roli hraničáře v království Araulenu. Je inteligentní, chytrý, klídný a rozvážný. Tyto dovednosti prokázal, když několikrát zachránil království. Moje nejoblíbenější dovednost, kterou vlastní, je však mazáctví. Přesně proto je skvělý hraničář. Chová se jako introvert. Což dokazuje jeho suchý humor. Tak se vlasně chovají všichni hraničáři. Na pohled ho poznáte podle toho, že je nízký a vousy a vlasy si zkracuje pomocí nože. Podle toho taky tak vypadá. Přesně kvůli těmto vlastnostem je Halt moje nejoblíbenější postava.

Tuto knihu bych doporučil každému, kdo vyhledává fantasy napínavý příběh. Velice dobře se mi četla, protože není vůbec náročná. Díky této knize jsem si pořádně obohatil slovní zásobu a klidně bych jí přečetl ještě třikrát a pokaždé by mě bavila. Tato knížka měla vše co bych od knížky čekal.

Mateo67
14.09.2019 5 z 5

Ačkoliv rozhodně nepatřím k cílové skupině, knihu jsem si velmi užila. Povedený nekomplikovaný příběh, který dokáže oslovit čtenáře od 9 do 99 let. A nejspíš i mladší, i starší:-). Další série, která má potenciál přitáhnout ke čtení i zaryté nečtenáře.

Elleonora
20.08.2019 5 z 5

Ach ano, hraničář Will a jeho přátelé, kteří mi v mém dětství umožnili "přičichnout" k žánru fantasy, na který od té doby nedám dopustit. Tímto jim velmi děkuji - byla to neuvěřitelná jízda!

4129
16.07.2019 5 z 5

Hraničářův učeň je knížka dětství a tak k tomu asi nemám co dodat. Will je dětský hrdina, se kterým jsem se zasmála a odnesla si od něj mnoho ponaučení. (Když se schovávat, tak bez hnutí) :D Každopádně knížku doporučuji!

Dycko
07.07.2019 5 z 5

Skvělý příběh. Moc hezky se čte

KájaKoxík
04.06.2019 5 z 5

Naprosto super knížka.
Určitě je vhodná pro začínající malé čtenáře, kteří by se rádi dostali k fantasy žánru.
Spousta knih na trhu v tomto žánru cílí až na starší čtenáře, zato tuto knížku doporučím klidně už pro první stupeň ZŠ.

Příběh je velice jednoduchý, nejsou v něm žádné záludnosti. Čte se to opravdu pěkně, jelikož si nemusíte pamatovat velkou spoustu jmen nebo drobností, později důležitých pro příběh. V knížce se klade velký důraz na dodržování toho, co je správné. Stejně tak, že špatnost bude vždy potrestána. Tím, jak mistři vychovávají své učně, tak i knížka tímto způsobem vede děti ke slušnosti, čestnosti a pravdomluvnosti.

Věřím, že tato knížka bude zajímavá i pro starší čtenáře jako oddechové čtení.
Nemám co bych vytkla tedy plný počet hvězd :)

Alex.Barunka
01.06.2019 5 z 5

Vyrůstat s Hraničářovým učněm je naprosto nepřekonatelné. Po tolika letech od vydání a s ohledem na množství knih a jejich kvalitu, které dnes vycházejí, si příběh o hraničáři Haltovi a jeho učňovi neustále drží přední příčku mezi fantasy příběhy pro děti.

Docela se tu bavím nad názory některých čtenářů. Srovnávat Hraničářova učně s Harry Potterem je opravdu velká pitomost. Zatímco je HP primárně cílen na YA, HU je především na Middle Grade, takže ještě mladší čtenáře. Je to pro dospělého čtenáře předvídatelné? Samozřejmě, protože myšlení dětí je na úplně jiné úrovni. Je to jednoduché a přímé? Ano, protože tato série vznikla hlavně za účelem přilákat děti ke čtení a ne ho rovnou odradit sáhodlouhými popisy. Na co příběh ale dbá je morálně správné rozhodování a následky špatného chování, takže ještě navíc poučuje. Určitě by se chtělo nad tímto zamyslet.

PhoebePollard
21.05.2019 5 z 5

Jednoduchý čtivý příběh se sympatickým hlavním hrdinou a hezkou zápletkou. Nejedná se o nejlepší díl série, ale rozhodně se řadí do popředí.

Eslem
17.05.2019 4 z 5

Rozhodně nejde o kdovíjak akční veledílo, ale jednoduchý a velice čtivý příběh se sympatickými postavami a kladnými vzory, který se příjemně vymyká většinové YA tvorbě přecpané všemocnými a arogantními fracky. Být kniha o chlup realističtější, Halt by na Willovo závěrečné řešení přišel už dávno a sám, ale chápu, že autor musel Willovi dopřát jeho velkou chvíli. Pan Flanagan je velký sympaťák a čtenářská obliba této série je opravdu potěšující :-)

Peti
29.04.2019

Nádherný fantasy příběh s hlavním hrdinou Willem. Hraničáři mi jsou sympatičtí, především díky Aragornovi z Pána Prstenů, a v tomto příběhu mě opět nezklamali. Krásné čtení, zábavné, děj má spád. Velice se mi mimo jíné líbilo polepšení Horáce i zmužnění malého Willa. Určitě si přečtu celou sérii.

francouz
28.04.2019 5 z 5

Opravdu škoda, že takové čtení nebylo za našich mladistvých let. i když my jsme měli svého Karla Maye...
Je to opravdu krásné čtení, které ubíhá neskutečnou rychlostí a Vy se ani nenadějete a jste na konci a hledáte další stránku. No musím si pořídit pokračování, protože bez něj by to nebylo úplné.
tady opravdu nemáte problém se ztotožnit s hlavní postavou, i když jich je tady několik, je jasné, že Vaše srdce bude tlouct hlavně pro učně hraničáře, který roste v neohroženého bojovníka a skvělého hraničaře.
Ano je to pohádka, ale přiznejme se, kdo si občas rád nepřečte nějakou "pohádku" na doboru noc. Ono těch nedobrých příkladů a té negativní energie za den člověk nasaje tolik, že je někdy opravdu rád, že se může ponořit do světa, kde spravedlnost má navrch, tedy alespoň v to doufá, že to tak bude.
Určitě se těším na další setkání s hraničářem a s jeho náhledem na svět...

Ebrithil_42
24.04.2019 5 z 5

Úžasné čtení pro mladistvé, ale i dospělé, kteří si chtějí vychutnat napínavý příběh mladých hrdinů. Podle mě by tato knižní série neměla chybět v žádné domácnosti, ať už začínajících nebo pokročilých čtenářů.