Rozvaliny Gorlanu

Rozvaliny Gorlanu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12949/bmid_rozvaliny-gorlanu-ojg-12949.jpg 5 2580 2580

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Ruins of Gorlan , 2004

Dada_cte
23.04.2019 5 z 5

Dokonalá kniha! Miluju tuhle tu celou sérii. Hlavně nevyzpytatelný Halt???? Mám ráda jeho suchý humor a autora doslova žeru. Jsem ráda, že jsem na tuhle sérii narazila a můžu se s vámi podělit o své zážitky. ❤️

Lubisek
12.04.2019 4 z 5

Konečně jsem se dostal k sérii Hraničářova učně a musím uznat, že jsem velmi nadšený. Ano, kniha je psaná spíše pro mladší, ale to mi rozhodně nevadilo. :) První polovina je hodně popisná. Dozvídáme se o přátelství dětí a především o hlavní postavě Willovi. V druhé půlce se příběh odehrává velmi rychle. Převládají zde akční scény, za což jsem byl dosti rád. Závěr mě taktéž velmi potěšil a rozhodně se těším na druhý díl. :) Velmi oceňuji jazyk. Nejsou zde žádná dlouhá souvětí, ale naopak krátké, stručné a jasné věty (což je rozhodně dáno tím, že by to měla být fantasy knížka hlavně pro děti, či mladší). Já jsem nadmíru spokojen. I přesto ovšem uděluji pouze 4 hvězdičky, protože tu 1 si nechám ještě na příští díly. Opravdu vůbec netuším, co mě může ještě potkat. :)

Kikina105
02.04.2019 4 z 5

Ke knize jsem se dostala po neskutečně dlouhé době co mi byla doporučena. A nehledě na můj věk mě kniha neskutečně bavila. Do ruky mi ihned po skončení příběhu přiběhl druhý a třetí díl. Doporučuji čtenářům všech věkových kategorií - mladým, starým, malým, velkým... Jak příběh prožijete je jen na Vás... Poznejte Willa a jeho přátele a vydejte se spolu do nespoutaného světa Araluenu. :)

IvoryP
25.03.2019 5 z 5

Knihu jsem milovala jako dítě a teď se mi do ruky dostala audiokniha, tak jsem si řekla, že to zkusím, jestli se mi bude pořád tak líbit, protože děj jsem si už podrobně úplně za to roky nepamatovala. Odposlouchala jsem to za 3 dny a i teď v 25 letech mě to neskutečně bavilo, bylo to poutavé, napínavé, plné výborných postav. Samozřejmě to bylo předvídatelné, nevím ale, nakolik to bylo textem a nakolik tím, že jsem to přeci jen už kdysi četla, navíc si nemyslím, že u knihy pro děti je předvídatelnost takový problém. Dávám tedy knize 5 hvězdiček, protože i po těch letech mě neskutečně bavila a splňuje dle mého všechno, co dětská knížka splňovat má. A doporučuji klidně i jako tu audioknihu, protože Matouš Ruml to namluvil opravdu výborně :)

Hzjena
15.03.2019 3 z 5

Na tuto sérii jsem se vrhnul po Nočních běžcích a byla to asi chyba. Příběh je sice hezký, pěkně ubíhá a zve k další četbě, ale je příliš předvídatelný (i pro děti), strašně sterilní a hermetický a až moc mi to připomíná kopírku... Halt/Seregil, Will/Alek, Horác/Brom, Alyss/Beka, Evanlyn/Klia atd....Možná mi to jen tak připadá, ale v pozdějších dílech se dokonce občas shodují i v zápletkách a měl jsem z četby pocit jako by si Flewellingová s Flanaganem čuměli při psaní přes rameno. Série začíná sice chytlavě a i dospívající děti si ji užijí, ale bohužel s dalšími díly je to čím dál více pro menší děti. (Což je malinko zklamání protože děti rostou a mohlo by je to začít nudit). Jako obvykle jsem malinko zklamán hodnocením (hlavně ze strany žen...prostě napálí 5 hvězd jakékoli sračce, při které jí děti neusnou....), jeden příklad za všechny : ,,Doporučila bych tuto sérii číst ještě před Harryho Poterem, je totiž přístupnější od mladšího věku, děj i postavy nejsou tak komplexní, a je to sice také bomba, ale HP je prostě bomba větší" A stejně tomu dá 5*.... Knihy jsou pak nadhodnocené a nevypovídá to nic o jejich kvalitě!

AnnieRanger
14.03.2019 5 z 5

Velmi dobrá fantasy kniha nejen pro děti.

jirka3176
14.03.2019 5 z 5

Knihu jsem již četl v minulosti, ale když jsem si měl říct o čem vlastně je ,tak ze mě vyšlo jen „Mno byl tam.... Will, Halt jakožto hraničáři...no.." a to je asi vše.
Kniha byla napínavá srozumitelná a rychle se četla, při čtení jsem si opět zpomněl na dávnejší dobu.
Hodnotím 5*/5*

FlameZEDko676
14.03.2019

Napřed jsem si přečetl, jak tato kniha vznikla. Vznikla pro syna autora, neboť jeho syn nebyl fyzicky zdatný a vysoký jako jeho hrdinové. Ale když jsem to začal číst, prožíval jsem Willovo život naplno. Když jsem hledal knihu na čtení, tak jsem ji našel. Jsem šťastný z dalších dílů!

Čtenářka602
07.03.2019 5 z 5

Naprosto famózní!!!!
Na začátku jsem se trochu nudila a pak... BUM.. Naprosto super, nejvíc mě na knize bavil Haltův humor a Willovo jednání.. Jen je mi líto Horáce, naštěstí se šikana vyřešila.

Všem doporučuji

PetraaMatouš
05.03.2019 5 z 5

Tyto knihy máme v audiu. Po Fimfáru jsme přesedlali s malim na hraničáře. Úžasný příběh před spaním. Dokonce syn zavrhl několikrát i večerníček, že se musí dozvědět jak to dopadne. Jinak je to v audiu moc pěkně namluveno. Hlas mě neruší.

Megurine
03.03.2019 4 z 5

Kniha se mi velice líbila. Je to klasický fantasy příběh neochuzen o skoro žádné aspekty, které tento žánr nabízí. Myslím, že v sérii bych si asi více libovala v mladším věku, ale to neznamená, že bych si ve svých dvaceti letech příběh neužila. Hlavní hrdina Will je sympatický, hraničář Halt o nic méně. Některé vedlejší postavy mě sem tam iritovaly, ale vše se v dobré obrátí a já doufám, že si stejně dobře užiju zbytek série.

havranice
24.02.2019 5 z 5

5 hvězdiček v rámci žánru knih pro děti. Se synem (7) teď čteme první dva díly Harryho Pottera, tak jsem hledala, co dál. Hraničářův učeň je podle mě skvělá literatura pro děti 7 až 12 let. Ráda jsem si první díl přečetla nejdříve sama. Bylo to velmi milé čtení, hladilo po duši, nicméně skutečně jsem to vnímala jako literaturu pro mladší (na rozdíl od série HP, která nás dospělé oslovuje rovnocenněji). Hraničářův učeň je krásný klukovský příběh (i když to určitě bude bavit i holky), plný výborných mužských vzorů, se kterými se kluci mohou identifikovat - a to jak klukovských, tak otcovských vzorů. V tomto příběh hodnotím opravdu vysoko. Kniha je psaná pochopitelným a čtivým jazykem a přitom podle mě stylisticky kvalitně, barvitě, s bohatou slovní zásobou. Postavy nejsou ploché, jsou prokreslené velmi pěkně, i jejich pocity, vjemy, motivy apod., zároveň je ta psychologie postav nepřekombinovaná a myslím, že právě dobře pochopitelná už od těch cca 7 let. Děj je napínavý, ale právě také přiměřeně dané věkové kategorii, není to nadměrně děsivé, zlo se děje, ale dětskou duši nerozdrásá - těžké situace se rozuzlují za poměrně krátkou dobu. Dobro, čest, odvaha, přátelství, píle, vytrvalost, pokora - to vše vítězí (v tomto je kniha jakoby správnou "pohádkou"), kniha má tedy přiměřený morální přesah, není to jen plytké dobrodružství. Moc se mi líbí ty momenty, kdy se postavám jejich přání nesplní, ale nakonec zjistí, že to tak bylo lepší. Vzhledem k tomu, že mám děti výškou velmi malé, tak pro nás je kniha jako dělaná (hlavní hrdina Will je velmi drobný postavou). Z knihy mohou děti také navnímat, že i velké nadání se musí cíleně, vytrvale a s pokorou rozvíjet, že bez píle to prostě nejde, a že stále i pro nadané platí, že "žádný učený z nebe nespadl". V tomto kontextu se mi v knize líbí i určitá vyváženost Willova hrdinství - je nadaný, ledacos brzo zvládne, ale svému mistrovi se rozhodně nevyrovná. Oceňuji v prvním díle také téma šikany - moc pěkně zpracováno, docela ve vážném duchu, bez příkras, ale zároveň pro dětskou duši stále snesitelně, protože zlo je zde nakonec po zásluze potrestáno. Doporučila bych tuto sérii číst ještě před Harryho Poterem, je totiž přístupnější od mladšího věku, děj i postavy nejsou tak komplexní, a je to sice také bomba, ale HP je prostě bomba větší, tak je dobré HP zařadit až po. Já jako dospělá jsem si říkala, že další díly už číst nebudu, že je to na mě přeci jen poněkud dětské, ale konec knihy se mi tak líbil, že ješte pokračovat budu. Jako literaturu pro děti hodnotím velmi vysoko, do dětské duše kniha podle mě zasévá samé dobré věci.

MarianP
21.02.2019 5 z 5

Kniha dočítaná a už teraz sa teším na ďalšie pokračovania Willa a Halta. Nenáročné fantasy čítanie pre násťročných ale aj dospelých...

slaska77
16.02.2019 5 z 5

Snový pohádkový svět, kde čest, dobro, přátelství a láska vždy vítězí. Čteme celou sérii se syny, takže to má pro mě o to větší rozměr. Trochu to připomíná HarryPotrovské rozložení postav, ale celý příběh není tak zatížen kouzly, jako spíš statečností... a svět je tady v našich očích tak moc v pořádku. Těšíme se na další počtení. (únor 902 str.)

MonaLisa42
05.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha, přečetla jsem ji jedním dechem. Příběh se mi moc líbil a velice rychle utekl. Především na začátku jsem se častokrát smála, nejvíce asi, když byly popisovány Willovy hříchy. Děj je taky velice napínavý a objevuje se zde pravé přátelství. Líbí se mi svět, který je v této knize vytvořen. Postavy mi jsou velice sympatické, Willa a ostatní mám moc ráda. Tato kniha je napsána pro mladší čtenáře, ale zaujme i staršího. Já jsem ji přečetla už několikrát a, i když jsem nyní starší, ráda se k ní vracím. Velice ji doporučuji. Těším se na další díly. Moc děkuji!!!

momo01
25.01.2019 5 z 5

Dávám 15 hvězdiček: četli jsme totiž společně s dcerou (8 let) a synem (10 let) a každý dáváme maximální počet. Dceruška tady dokonce volá, že je moc ráda, že budeme číst i pokračování, že by nedokázala žít s vědomím toho, že Hraničářův učeň skončil. (To by mě zajímalo, kde se to v ní bere).

LilianaFalcon
22.01.2019 5 z 5

Kéž bych byla zase dítětem :-) To bych to četla znova a znova a znova a netrpělivě bych čekala na každý další díl :-D Takhle se jen těším, až synové povyrostou, abych to mohla číst jim :D

kamerus
04.01.2019 5 z 5

Nerozvleklé, napínavé, ano jistě... sem tam dost předvidatelné, ale přesto moc krásné dobrodružství.

Ivan F
23.12.2018 5 z 5

Detská fantasy, ktorá ma absolútne dostala v dospelom veku. Jednoducho ma príbeh strhol a nepustil, držal sa ma tak, že som čítal ďalej a ďalej a ... a to sa mi už veľmi veľmi dávno nestalo, aby ma nejaká kniha takto pohltila. Bravo a ešte raz bravo.

Devil-Ivet
13.12.2018 5 z 5

První díl Hraničáře. Nečekala jsem, že mě bude tak bavit. Je to veselé, napínavé a stránky rychle ubíhaly. Další díly jsou snad povinností :)